Jump to content

Motopolițist lovit intenționat la Buzău

john17
 Share

Recommended Posts

Acum 3 minute, einstein1984 a spus:

la americani (anglo saxoni poate?) judecatorul e obligat sa respecte decizia celuilat judecator dinaintea lui daca situatia e similara din ce stiu. Numai curtea supreama poate intoarce asta. 

La noi poti avea cazuri identice si decizii diferite ale judecatorilor. 

Nu sunt jurist, dar asa am inteles eu subiectul!

.

L-ai inteles bine. Judecatorii SE POT inspira din jurisprudenta DACA vor. Chiar daca avocatii aduc in intampinari cazuri din jurisprudenta, judecatorii se pisa pe ea de cele mai multe ori.

Daca ar fi obligati sa se inspire din jurisprudenta si ar exista raspunderea magistratilor - asa cum ar fi normal - nu ai mai auzi atat de des de procese fabricate.

Pana atunci, judecatorii si procurorii sunt landlorzi pe plantatie si ii doare la pwla de deciziile date la misto. 

Ex. vazut personal, in juma de ora un complet de judecata a judecat 10 cauze...in conditiile in care era vorba de un proces relativ complex, cel putin cel care ma interesa pe mine.

De militian imi pare rau asa, ca om, insa nu imi pare rau de uniforma pe care o reprezinta. Sunt niste spagari in principal, joaca hora cu interlopii si ii doare la pwla atunci cand trebuie sa iti rezolve o treaba.

• Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

la americani (anglo saxoni poate?) judecatorul e obligat sa respecte decizia celuilat judecator dinaintea lui daca situatia e similara din ce stiu. Numai curtea supreama poate intoarce asta. 

La noi poti avea cazuri identice si decizii diferite ale judecatorilor. 

Nu sunt jurist, dar asa am inteles eu subiectul!

.

La americani problema este transata clar: daca refuzi sa opresti la semnalul Politiei si fugi cu Politia dupa tine, orice accident in care vei fi implicat este considerat atac cu o arma mortala. Chiar si daca doar ii agati unuia oglinda tot atac cu o arma mortala este. Asa ca oricum o dai la puscarie ajungi.

Acum 14 minute, Silver Arrow a spus:

La americani problema este transata clar: daca refuzi sa opresti la semnalul Politiei si fugi cu Politia dupa tine, orice accident in care vei fi implicat este considerat atac cu o arma mortala. Chiar si daca doar ii agati unuia oglinda tot atac cu o arma mortala este. Asa ca oricum o dai la puscarie ajungi.

si ti se pare ca functioneaza? tot recordul de alergari cu urmari urate il au

Daca nu esti milionar cu niste cunostinte bune degeaba fugi, nu o sa ajungi departe, asa ca urmaririle pe strada nu au sens. Mai rau, le dau la stiri si copiii cred ca e nfs pe strazi si ca e normal sa fugi.

in cazul de fata s-a speriat o proasta ca a a vazut vandam un film cu motociclisti duri

nu ajuta pe nimeni s-o bage pe asta la inchisoare cu anii, e cheltuiala inutila pe mancare si cazare

e suficient s-o lasi pe bicicleta vreo 10 ani, sa-i vina mintea la cap, nu cred ca e ea pericol fara masina

bine ar fi sa-l puna si pe motociclist pe bicicleta, sa-i vina si lui mintea la cap

Edited by prafrau

Acum 4 ore, prafrau a spus:

in cazul de fata s-a speriat o proasta ca a a vazut vandam un film cu motociclisti duri

nu ajuta pe nimeni s-o bage pe asta la inchisoare cu anii, e cheltuiala inutila pe mancare si cazare

e suficient s-o lasi pe bicicleta vreo 10 ani, sa-i vina mintea la cap, nu cred ca e ea pericol fara masina

bine ar fi sa-l puna si pe motociclist pe bicicleta, sa-i vina si lui mintea la cap

De unde știi că s-a speriat și nu a făcut-o intenționat?

Pe motopolițist de ce să îl lase pe biclă, aceeași pedeapsă cu a individei?  Ceva e în neregulă cu tine și cu judecata pe care o ai.

Acum 3 ore, john17 a spus:

Chiar și tăvăliți? 

Ce vrei de fapt să știi? 

Edited by Flower-Power

4 hours ago, prafrau said:

Crezi că pe bicicleta ar fi mai sigur? Tot de pe plaiuri mioritice... https://m.adevarul.ro/news/eveniment/pilotul-alex-filip-lovit-intentionat-masina-timp-era-bicicleta-a-virat-intentia-clara-lovi-video-1_5f3e32ce5163ec42712502c4/index.html

Șoferii de genu', care nu dau doi bani pe viața unui om, nu au ce căuta liberi pe străzi.

Acum 7 ore, prafrau a spus:

si ti se pare ca functioneaza? tot recordul de alergari cu urmari urate il au

Si recordul de oameni in puscarie. Fug, ii prind, ii baga la puscarie.

Daca tot comentam evenimentul, eu i-as da o bila verde taximetristului/"conservarului". De obicei oamenii astia sunt injurati, dar daca observati in cazul de fata, omul are prezenta de spirit, trage instant dreapta cand vede acrosajul  motopolitistului. Politistul care zbura de pe motor trece razant pe langa masina. 🖕🖕🖕🖕🖕

topicul acesta ne invata ca nu e bine sa lucrezi in politie..

Probabil pe pile (+ pt horticola, dacă prinde vreunul își trage și socrate bazat dintr-o lovitură). Pe vremuri motopolițiștii făceau antrenamente și erau meseriași pe 2 roți. 

Acum 20 minute, john17 a spus:

Probabil pe pile (+ pt horticola, dacă prinde vreunul își trage și socrate bazat dintr-o lovitură). Pe vremuri motopolițiștii făceau antrenamente și erau meseriași pe 2 roți. 

Fac si acum, dar cum benzina e scumpa, nu ajung sa fie meseriasi ca acestia

Acum 51 minute, Flower-Power a spus:

Vai cât de tari sunt..

🥰

I-ai acasa ! 🤷‍♂️🤣🤣

Glumesc, dar...poate macar unul? Treaba e ca , ce naiba sa faci cu piticii aia? 🤦🏻‍♂️🤷‍♂️🥴🤣

(I didn't want to offend anyone)

'femeia a spus că se grăbea pentru că trebuia să ajungă urgent la București și că nu a considerat necesar să oprească la semnalul polițistului.' 

wow, wow, wow

Daca nici asta nu e pericol public intr-un vehicul de 2 tone... chiar sunt curios daca o sa ajunga iar pe strazi sa faca iar cum considera ea

Acum 40 minute, robert23mg a spus:

'femeia a spus că se grăbea pentru că trebuia să ajungă urgent la București

Mai oameni buni, voi va dati seama ca cretina asta lucra in Bucuresti? De cate ori v-am spus ca ar trebui sa interzicem tzaranilor sa intre in Bucuresti cu masina?