Sari la conținut

Calatorie Croatia


Postări Recomandate

Ahoi!

 

Numele este Dan, doresc sa fac o calatorie in Croatia la inceput de Septembrie cu HD Sporster.

Nu am mai fost niciodata in Croatia si asi vrea sa fac coasta de langa marea Adriatica.

Sunt campinguri decente pe coasta, pot campa fara sa am ulterior probleme?

Care ati fost anul acesta sau anul trecut si ce probleme ati intampinat?

Ma pot descurca cu plata cu cardul si eventual in euro?

Cum sunt taxele de drum pentru motocicleta?

 

Multumesc anticipat!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre Rijeka si Dubrovnik e plin de campinguri. Literalmente plin!!!!!!!!! Toate fiind amplasate pe malul marii.

Poti plati cu cardul aproape oriunde doresti! Dar e bine sa ai si niste kuna la tine.

Taxe de drum nu sunt, decat daca folosesti autostrada. Desi sunt super autostrazile, nu ti le recomand, sunt scumpe si nu vezi nimic din tara asta faina.

Nu am intampinat absolut nici o problema in cele cateva calatorii facute! 

Preturile sunt usor mai mari decat la noi

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, numa ce m-am intors din Croatia.

De campinguri e plin la tot pasul.

Poti plati cu cardul "cam' peste tot. Totusi iti recomand ca la prima plata de autostrada sa dai euro si sa ceri kune rest, sa ai de o bere. Am fost cu masina si a fost cam 35 euro 560km de autostrada. La plecare sa platesti cu kunele ramase sau daca nu mai ai, dai euro si primesti tot euro rest. In rest nu au fost probleme, tara civilizata. Atentie cu parcarea ca se dau amenzi dar pt moto nu sunt probleme, din ce am vazut eu, gasesti parcari de moto gratuite. Plata cu cardul am facut cam peate tot, mai putin 2 restaurante si cazarea. Cazarea am platit-o in euro, cash.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa platesti ceva pe la stat (o intrare pe undeva), ori card, ori kuna. la carciuma card si euro spaga. eu am folosit revolut si ing pt scos bani, ca sa mai am si ceva de rezerva. la camping gandeste-te daca merita. pt 10-15 euro in plus poti sta cazat intr-o pensiune. perioada e f buna - migdale si smochine gratis, de pe marginea santului si destul de pustiu ca sa iti permiti cazare. oricum, poti sa faci cazare la fata locului; e oferta suficienta chiar si in sezon. sunt ceva topicuri care mai sunt valabile pt croatia. vezi pandemia si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din mica mea experiență (doi ani la rând concediu prin HR), să ai kuna la tine, altfel unii fac figuri la euro. Am plătit cu card pe unde am putut, in rest- kuna. Unii mai acceptă euro, dar nu-ți prea convine cursul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au dat drumul in Serbia doar pt tranzit. O sa merg si eu in Croatia, am renuntat la Alpi.  Planuiesc sa stau o sapt. Fac drumul de coasta. Daca aveti ceva sugestii si pt alte drumuri care merita....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plitvice, Zadar, Split, Dubrovnik, apoi Kotot, Durmitor, apoi Valea Tomocului, toate tarile din fosta Yugoslavie au locuri foarte frumoase, drumuri bune si libere, te descurci doar cu card si euro peste tot, nu am avut niciodata banii lor, cazari peste tot si preturi ca la noi, la fel si la mincare.

Daca ai timp si rabdare sint insemnarile din excursiile mele in zona.

https://motociclism.ro/topic/726922-balcani-in-iunie/?tab=comments#comment-3979440

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau asta

sa ai drumuri bune si sa nu te grabesti, ai multe de vazut

 

Editat de bmwio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 24.08.2020 la 15:34, bmwio a spus:

Sau asta

sa ai drumuri bune si sa nu te grabesti, ai multe de vazut

 

Ahoi!

Chiar nu m-am grabit, mai puteam chiar sa mai stau. Doar ca anvelopa de la roata din spate incepea sa dea semne de uzura.

 

Prima zi de mers a fost Gheorgheni - Sovata - Blaj - Alba Iulia - Deva - Timisoara unde am stat 2 zile pentru ca am vazut un mare tam tam la stiri ca Ungaria inchide granita la 1 Septembrie si nu mai permite accesul in tara a strainilor, ceea ce a fost foarte enervant dar ulterior s-a dovedit o eroare de comunicare care a fost remediata si a fost acceptat tranzitul.

 

Am mers prin Ungaria si am avut un drum destul de lung in prima zi, am plecat din Timisoara - Arad - Nadlac (am iesit prin vama veche de la Nadlac), in Ungaria am evitat autostrazile (imi par foarte plictisitoare) am mers aproximativ 5-10 km si am fost oprit de o patrula de politie in aproapiere de Mako (am avut o conversatie amuzanta si mi-am continuat drumul) spre Szeghed, Baja, Pecs, Barcs (unde am vrut sa trec hotarul dar am dat peste o vama inchisa) de aici am mers la NV spre  Nagykanizsa unde am vrut sa trec prin vama veche de la Letenye mi-au indicat sa merg pe autostrada si asa sa intru in Croatia pentru ca vama e folosita doar de cei care sunt din zona. Asa ca m-am invartit in zona ca un prost ca sa pot urca pe autostrada fara sa mai platesc aiurea taxa de autostrada si in cele din urma am reusit sa ajung sus pe autostrada si la vama de acolo.

In Ungaria am evitat aproape total autostrazile, dar infrastructura lor de drumuri nationale e intr-o stare proasta asa ca e o aventura sa te bagi pe drumurie alea, dar nu m-am plictisit deloc.

 

In Croatia am continuat drumul pe autostrada pana la un punct dupa care am coborat de pe autostrada si am cautat o cazare pe Booking si mi-am gasit una placuta in localitatea Krapina (hostel Barrock - recomand), dar pana sa gasesc aceasta localitate am avut o mica aventura, am intrat pe un drum asfaltat si m-am trezit intr-o cariera, n-am fost atent la o intersectie fara indicatoare, deja era intuneric de peste 1h.

 

In urmatoarea zi am continuat sa merg spre insula Rab, pe ruta Krapina, Zagreb, Karlovac, Josipdol, Senj, Rab, un drum placut si desigur am evitat autostrada si am ramas uimit de pesajul care era uimitor (munte si verdeata dupa care schimbare de peisaj munte semi verdeata si mare). Am stat 4 zile pe insula Rab (in localitatea Barbat), iar intr-una din zile am facut inconjurul muntelui Velebit pe ruta Rab, Karlobag, Gospic, Otocac, Sveti Juraj, Rab (barbat).

 

Dupa cateva zile petrecute in Rab mi-a continuat drumetia spre SE pe ruta Rab (Barbat), Karlobag, Sibenic, Trogir, Split, Makarska unde am petrecut alte 3 zile la hostel Makarska SubTub.

 

Dupa cateva zile petrecute in Makarska mi-am continuat drumetia spre NW pe ruta Makarska, Kozica, Sinj, lacul Peruca, Knin, Plitvicka, unde mi-am petrecut seara si noaptea in camping Bear.

 

In urmatoare zi am continuat calatoria spre casa pe ruta Slunj, Karlovac (am urcat pe autostrada), Zagreb, Letenye (Ungaria), Nagykanizsa, Kaposvar, Bataszek , Baja, Szeged, Mako, Nadlac, Arad.

 

Dupa o odihna bine meritata in Arad mi-am continuat calatoria spre casa pe ruta Arad, Deva (drumul vechi), Alba Iulia, Blaj, Sovata, Gheorgheni.

 

In Ungaria la intoarcere am pierdut suportul cu tot cu nr.de inmatriculare undeva intre Nagykanizsa si Bataszek, in benzinerie cand am alimentat am constatat ca nu-l mai am, dar asta-i alta poveste.

 

In Ungaria am reusit sa platesc peste tot cu cardul, in schimb in Croatia era mai tot timpul 50% / 50% ca ai noroc sa accepte platile cu cardul (in special la cazare), am intalnit situatie unde a cerut expres plata in euro cash (am refuzat si am cautat alta cazare pe Booking si am avut noroc), iar la cafenele, baruri si fast food e valabil aceasi situatie.

Tin sa mentionez ca am folosit cardul Revolut cu aplicatia aferenta de pe telefonul mobil.

 

Asflat uscat tuturor!

La 24.08.2020 la 22:44, Africanul a spus:

In Croația nu trebuie test covid?

Nu trebuie.

mae.ro

Acolo te poti documenta despre conditiile de calatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu mai deschid si eu alt topic pun si povestea mea pe scurt aici daca nu deranjeaza:

 

Anul trecut am facut coasta Croatiei de sus de la Rijeka pana in in MN si apoi pana in Albania/Grecia. Anul asta am fost "fortat" sa stau doar in Croatia. asa ca recomand niste drumuri pentru motociclit (si nu numai):

- DN 3 de la Karlovac pana la Rijeka ( e un drum liber dublat de autostrada)

- Rijeka - Plomin ( e drumul spre Pu.la; dupa ce scapi de Rijeka si Opatia drumul e superb)

- Insula Losinj - merita cateva zile stat in Mali Losinj si mers la plaja in golfuletele din capatul insulei (am fost dupaia pe Rab si nici nu se apropie de Losinj ca si frumusete)

- cand veniti dinspre Romania in loc sa o luati pe autostrada recomand sa treceti vama la Ilok si sa mergeti pe Dunare in sus pana la Slatina (HR) si de aici recomand sa treceti parcul national Papuk (eu am mers Slatina - Bokane- Kamenska - Pakrac)

 

Croatia e foarte cunoscuta pentru drumurile de coasta foarte frumoase, dar are si muuuulte drumuri prin munti care merita facute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Eu sunt la Makarska. Joi diminineata vreau sa plec spre Buc. Ceva sugestii pt un traseu care sa nu fie plictisitor...Vreau sa il fac in doua zile. Sper sa pot trece prin Bosnia... 

Editat de red
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ce sa cauti in Ungaria? cea mai urita tara, unde politia te vineza la orice intersectie? si de 2 ori. Puteai merge prin Serbia, drumuri bune libere, cazari excelente., oameni foarte primitori, sau prin MN, prin ambele peisaje de vis.

De facut data viitoare, multe drumuri si toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 08.11.2020 la 19:38, bmwio a spus:

Ce sa cauti in Ungaria? cea mai urita tara, unde politia te vineza la orice intersectie? si de 2 ori. Puteai merge prin Serbia, drumuri bune libere, cazari excelente., oameni foarte primitori, sau prin MN, prin ambele peisaje de vis.

De facut data viitoare, multe drumuri si toate cele bune.

Salut!

Sincer sa-ti zic ai ce vedea si in Ungaria, nu te plictisesti. Trebuie doar sa stii sa caut.

Eu am avut o placere deosebita sa merg la Balaton, e interesant sa faci turul lacului, imi pare interesant si la Szeghed.

Dar acest aspect e despre preferinte.

In Serbia si Muntenegru n-am fost, in viitor intentionez sa merg.

La 08.11.2020 la 20:13, Lucian_M a spus:

Ungaria, dpmdv, e doar pentru tranzit. Prefer oricând Serbia, nu mai zic de Bosnia sau Muntenegru.

Buna, eu te contrazic. E clar ca poti tranzita decent si rapid Ungaria, eu am fost in multe locatii in Ungaria unde m-am cazat, am mancat, m-am simtit excelent si m-am distrat de minune. Dar ca orice tara are + si -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost și noi, dacă tot eram în tranzit de două ori la Mako și o dată la Miklos (naiba știe cum se scrie), la ștranduri. Ne-a plăcut, nu comentez. Dar nu mi-aș face un concediu strict in Ungaria, cu toate că ar fi câte ceva de vizitat.

Dreq să-l ia, că în română se pronunță Mishcoltz (n-am diacritice pe mobil): http://miskolctapolcaistrand.hu/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 29.11.2020 la 18:59, Lucian_M a spus:

Am fost și noi, dacă tot eram în tranzit de două ori la Mako și o dată la Miklos (naiba știe cum se scrie), la ștranduri. Ne-a plăcut, nu comentez. Dar nu mi-aș face un concediu strict in Ungaria, cu toate că ar fi câte ceva de vizitat.

Dreq să-l ia, că în română se pronunță Mishcoltz (n-am diacritice pe mobil): http://miskolctapolcaistrand.hu/

Salut, nu trebuie sa au o "ura" predestinata fata de Ungaria si unguri sunt si acolo fel si fel de oameni (bine intentionati si rau intentionati).

Limba maghiara e mult mai complexa ca cea romana si ti-o zic ca roman care s-a documentat despre limbi in general.

Poti sa te simti excelent in Ungaria, eu am fost de cateva ori si pot sa zic ca in Szeged (Seghedin) imi place cel mai mult, acolo se intalneste raul Tisa cu Mures si e loc excelent pentru pasionatii de pescuit. Mi-a placut sa merg si in jurul lacului Balaton, acolo sunt multe vinuri de calitate, am fost si la Gyula un orasel cochet si linistit cu o statiune cu apa termala (gen baile Felix, Tusnad etc) acolo chiar este una dinte cele mai mari comunitati romanesti din Ungaria.

Eu personal am avut ceva experiente neplacuta in Austria, un politist mi-a lovit usor cu piciorul numarul de inmatriculare cand a vazut ca e de Romania, alt exempu: m-am cazat intr-un camping de langa orasul Villach se uitau urat cand au aflat ca sunt din Romania si m-am amuzat copios cand am auzit ca ei ascultau un radio romanesc (www.radiocafe.ro) cand le-am explicat au ramas masca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 09.01.2021 la 16:13, john17 a spus:

Ia zi, care e cea mai grea? 

Dintre cele doua (romana si maghiara) s-au la nivel mondial?

 

Eu personal recunosc ca limba maghiara e mult mai grea de citit si vorbit ca romana si implicit romana e mai usoara de invatat si citit.

 

Va atrag atentia ca suntem usor spre off topic!

 

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Dane (IceLord), ma bucur ca ai iesit in excursie, si merci pt detalii. Am fost si eu pe traseul asta, cu ceva (multi) ani in urma si-mi amintesc cu foarte mare placere. Destinatia e mai putin importanta decat faptul ca esti acolo, atitudinea si modul cum gusti fiecare zi, oriunde ai fi. Oricum, natura asta a noastra extraterestra ne face sa ne dorim sa fim tot timpul acolo unde nu putem fi. Si eu as vrea sa fiu acum la Balaton si sa bag un gulas unguresc, dar sunt departe si bag gulas facut de un East Indian crescut in Germania si mutat in Canada. Dar si asa imi place, si-mi imaginez ca-s la Balaton, si ca altii n-au nici atat (cum spunea un bun prieten roman de aici). 

Nu ne-am auzit demult, n-am mai postat demult, dar iti doresc sa ai parte de multe calatorii pe doua, patru, sase, opt roti sau mai multe, si sa-ti traiesti viata la maxim. The road will always take you home, wherever it might be. My home is wherever I roam. Ma simt acasa in multe locuri, si-ti doresc si tie la fel, cata vreme te face fericit, pe tine! 😀

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 26.01.2021 la 11:58, chif a spus:

Salut Dane (IceLord), ma bucur ca ai iesit in excursie, si merci pt detalii. Am fost si eu pe traseul asta, cu ceva (multi) ani in urma si-mi amintesc cu foarte mare placere. Destinatia e mai putin importanta decat faptul ca esti acolo, atitudinea si modul cum gusti fiecare zi, oriunde ai fi. Oricum, natura asta a noastra extraterestra ne face sa ne dorim sa fim tot timpul acolo unde nu putem fi. Si eu as vrea sa fiu acum la Balaton si sa bag un gulas unguresc, dar sunt departe si bag gulas facut de un East Indian crescut in Germania si mutat in Canada. Dar si asa imi place, si-mi imaginez ca-s la Balaton, si ca altii n-au nici atat (cum spunea un bun prieten roman de aici). 

Nu ne-am auzit demult, n-am mai postat demult, dar iti doresc sa ai parte de multe calatorii pe doua, patru, sase, opt roti sau mai multe, si sa-ti traiesti viata la maxim. The road will always take you home, wherever it might be. My home is wherever I roam. Ma simt acasa in multe locuri, si-ti doresc si tie la fel, cata vreme te face fericit, pe tine! 😀

 

Ahoi vechi prieten, si eu ti-am citit cu multa placere postarile tale legate de Canada :rock:

Tot timpul am cate un gand pentru o posibila excursie mai lunga, scurta pe plan intern si extern.

Anul 2021 sigur va fii o provocare pentru cei care ne place sa trecem mai multe hotare intr-o calatorie, deja am cateva idei:

a) Slovacia, Polonia si Cehia - tur in jurul muntilor Tatra;

b) Bulgaria - sa fac un zig zag prin zonele montane, (poate si o incursiune prin Grecia);

c) Germania - ma gandesc sa vizitez ceva prieteni de acolo (cu o oprire prin Ungaria - Budapesta);

Astea sunt asa cateva idei, totul va depinde in primul rand de buget, dupa aia de contextul international Covid19 (care deja pune multe piedici)

 

Ca sa revin la ideea ta despre Balaton, chiar nu ai cum sa te plictisesti:

1. Turul lacului pe 2 roti e interesantat;

2. Bucataria e diversa si picanta 😅 ;

3. Vinul e alb, rosu, sec si dulce, in consecinta poate sadisface multe pofte.

@chifNu stiu daca ai gustat gulas facut de secui (e altfel) fata de cel unguresc !  Buna gand preluat de la Metallica :))

Ai grija de tine si daca iarasi ajung prin Croatia anul acesta sigur am sa ma gandesc la tine @chif !

 

Va recomand tuturor Croatia, are ce sa va ofere la un pret decent in extra sezon!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...