Sari la conținut

Recomandare achiziție remorca transport moto


Seba1974
 Share

Postări Recomandate

La 26.08.2020 la 16:20, adrianm a spus:

Profit şi eu de topic, am la serviciu remorci noi cu diverse defecte, roţi desumflate, lanţuri lipsă, semnale sparte care vor fi vîndute la preţ redus.

Lungimi între 3m şi 3m25, masa max între 500 şi 750kg, cu una sau două axe. Care-i diferenţa (mai ales la drum lung, Fr RO) între o remorcă simplă şi una cu două axe?

Mersi

Probabil ca vei avea un consum mai mare la aia cu 2 axe mai ales daca ai multe viraje.

Mie de ex la 100-110km/h B- Câmpulung masina imi consuma fara remorca 5,5% iar cu 2 motociclete pe remorca (1sg axa) tot asa 100-110km/h imi consuma 7,4% la un motor de 3.0. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Bigfoot a spus:

Probabil ca vei avea un consum mai mare la aia cu 2 axe mai ales daca ai multe viraje.

Mie de ex la 100-110km/h B- Câmpulung masina imi consuma fara remorca 5,5% iar cu 2 motociclete pe remorca (1sg axa) tot asa 100-110km/h imi consuma 7,4% la un motor de 3.0. 


Foarte putin consuma un motor de 3.0 5.5% ...

 

Eu nu reușesc nici cu un logan de 1.4 și mergând cu maxim 90kmh așa ceva 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traiasca dieselul😇.

La 1500rpm am 100km/h.

La 2000rpm (130km/h) are 520Nm.

Logan 1.4mpi are 110Nm la 3000rpm. Diferente de conceptie motor + cutie.

Eu la 3000rpm cu 6-a am 190 de ex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, B399ACT a spus:


Foarte putin consuma un motor de 3.0 5.5% ...

 

Eu nu reușesc nici cu un logan de 1.4 și mergând cu maxim 90kmh așa ceva 

Se poate si cu benzina, dar nu logan si nu 1.4.Cine isi cumpara benzina, clar nu ar trebui sa se uite la consum.

O masina care m-a impresionat la consum este octavia 2 1.6 mpi 8v, era tare daca avea si 6 trepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Bigfoot a spus:

Probabil ca vei avea un consum mai mare la aia cu 2 axe mai ales daca ai multe viraje.

Mie de ex la 100-110km/h B- Câmpulung masina imi consuma fara remorca 5,5% iar cu 2 motociclete pe remorca (1sg axa) tot asa 100-110km/h imi consuma 7,4% la un motor de 3.0. 

Nu pun greutăţi şi cel mult o mobră, a mea. Mersi de sfat dar cred că iau totuşi cu două axe pt că la aceeaşi dimensiune şi preţ îmi pare mai stabilă cea cu două axe (deşi e tot de 500kg).

Acum 2 ore, Ice-D a spus:

Se poate si cu benzina, dar nu logan si nu 1.4.Cine isi cumpara benzina, clar nu ar trebui sa se uite la consum.

O masina care m-a impresionat la consum este octavia 2 1.6 mpi 8v, era tare daca avea si 6 trepte.

Maşina aia e fantastică, consumă 6 la sută iar eu cu Audi A3 cu acelaşi motor 102cp consum 7-7.5 iar Skoda e mai grea cu 300kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, john17 a spus:

E stricată mașina! Cu motor 1.9 diesel 150cp nu aveam asa diferență cu platformă cu 2 axe + mașina de curse pe ea, ~1600kg!

Aia e.

E vorba de aerodinamica aici nu de masini stricate.

Pune tu 25kg adica 2 biciclete pe plafonul acestui 1.9tdi de care zici, sa vezi tu ce iti bubuie consumul.

Masa pe care o tragi dupa tine este irelevanta odata ce ai plecat de pe loc.

O remorca cu 2 motociclete = aerodinamica praf, adica o frana constanta adusa masinii care trage. O motocicleta este la fel de aerodinamica ca un copac.

O remorca cu un sapun pe 4 roti = o frana aerodinamica irelevanta chiar daca e mai grea remorca cu sapunul pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, john17 a spus:

:nono:, n-ai ghicit! Am mers și cu platforma încărcată + 2 bicle pe plafon, miiică diferența. 

Am uitat ca lumea nu stie de 1.9jtdm. Astea tdi parca se opresc la 131 de cai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bingo! :D

Și să știi că nu m-am târât veci ca melcu', viteză de croazieră 110-130 în funcție de traseu și trafic, depășiri etc. Mi s-a întâmplat inclusiv să uit de platforma (încărcată) și să abordez cu +160 virajul de dreapta dinainte de Săftica venind spre Buc... 🙈

3.0 ăla ce rasă e? 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Bigfoot a spus:

Am uitat ca lumea nu stie de 1.9jtdm. Astea tdi parca se opresc la 131 de cai.

jtdm, adica...Alfa, nu? Sunt praf pe subiect,dar para Alfa avea asemenea motorizare. de la ce vine J ul? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Adrian M. a spus:

jtdm

Poate fi jtd sau mjtd/jtdm.

(Multi) Jet Turbo Diesel. Da' tu n-ai google? 😈 J au pus italienii la cele cu injecție directă commonrail. 

Era Fiat Croma (modelul >2005), motorizarea se regăsește pe modele ale grupului Fiat dar și pe GM, Suzuki etc., e un motor f reușit. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Bigfoot a spus:

Aia e.

E vorba de aerodinamica aici nu de masini stricate.

Pune tu 25kg adica 2 biciclete pe plafonul acestui 1.9tdi de care zici, sa vezi tu ce iti bubuie consumul.

Masa pe care o tragi dupa tine este irelevanta odata ce ai plecat de pe loc.

O remorca cu 2 motociclete = aerodinamica praf, adica o frana constanta adusa masinii care trage. O motocicleta este la fel de aerodinamica ca un copac.

O remorca cu un sapun pe 4 roti = o frana aerodinamica irelevanta chiar daca e mai grea remorca cu sapunul pe ea.

Cari doar vitezane ca sunt mai aerodinamice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, florinelu07 a spus:

Cari doar vitezane ca sunt mai aerodinamice...

😄Eu pe vitezana, never, nu am loc. Am incercat o data de curiozitate, inchizitie nene. Sunt pt 1.75 maxim astea cred.

Car enduro-touring, naked si evident cross/enduro bikes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, john17 a spus:

Poate fi jtd sau mjtd/jtdm.

(Multi) Jet Turbo Diesel. Da' tu n-ai google? 😈 

Am nenea, nu da:)) întrețineam și eu conversația, plus ca tu ai sintetizat mult mai la subiect 😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

Am

Să-ț trăiască! 👍

Chiar cochetez acum cu ideea de a-mi lua un mjtd din ăsta pt tras remorci, probabil 2.0 pt că 1.9 a ieșit din schemă de ceva timp. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e Wiola. Cadru "găurit", roti pe 13(initial am scris 15,my bad), proțap de zici ca e de camion. Pana la aceasta poza erau doua motoare pe ea. Cu 2 moto, 2 oameni urcați pe ea, nici nu clinteste nici o parte metalica sau îmbinări. În schimb, pe o Repo cu 2 motoare, îmi era "mila" sa ma urc și eu la 77kg sa nu se rupă. Scartaia din toate balamalele, tabla mult mai slaba calitativ, protapul zici ca era la misto pus. Roata de ghidaj și locașul ei erau aproape rupte. Precizez ca și Wiola din poza și Repo au/aveau cam aceeași vechime și "ore de funcționare". 

IMG_20200830_191434.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
La 24.08.2020 la 9:47, mircea.cazachevici a spus:

Nuuuu, domnul SBK750, in niciun caz CGR Auto. Am avut de la ei o remorca, sunt remorcile Tema fabricate in Polonia. Cele mai proaste de pe piata.

Incepem cu tabla care e foarte subtire. Vibreaza si face zgomot in mers, nu e inchegata bine. Protapul mi s-a indoit intr-o parte cand am incarcat-o la maxim (vreo 650 kg am pus pe ea), pur si simplu am pus-o pe roata de sprijin si s-a indoit tot protapul, a cazut roata de sprijin pe o parte. Si am si reusit sa dezdoi protapul apoi cu mana, atat de slab este. Apoi, la remorci e problematic atunci cand circuli cu ea goala, din cauza vibratiilor. La Tema i s-au taiat vreo doua prinderi prin spate, pur si simplu s-a rupt tabla in jurul suruburilor.

Si sa nu mai vorbim de sistemul electric, care era la pamant. Desi am luat remorca noua, stopurile erau de cea mai joasa calitate. Cand faceau contact becurle, cad nu faceau, tot timpul aveam cate un bec ce nu functiona. Sau functiona doar pe baza de pumni, ca la Daciile vechi.

Am luat apoi remorca Repo, facuta in Romania. Absolut nicio problema cu ea, insa o am doar de 5 luni. Nu stiu cum va arata peste 5 ani, insa clar nu e la fel de proasta ca si Tema.

 

Asa ca, daca vrei sa iei remorca noua, uita-te in primul rand la specificatia cu grosimea tablei. Tema avea tabla cu grosime de 2mm la protap, si vibra si se indoia tot timpul. Repo are grosimea 2,5mm si e OK, e bine inchegata. Poate gasesti ceva cu grosimea chiar de 3mm, ar fi excelent.

 

 

P.S. Am avut Tema doar 8 luni de zile, cumparata de noua, si au aparut toate aceste probleme. Nu vreau sa ma gandesc cum arata o Tema cu 4-5 ani vechime.

 

P.P.S. Ca am vazut acum ca se intreaba initiatorul si de unde o poate achizitiona, site-ul pt Repo e repotrailers.ro. Sau dai cautare pe OLX, au astia o multime de dealeri in fiecare oras, care posteaza pe OLX. Si mai si stimulezi industria autohtona.😉

 

Am intrat pe siteul Repo si nu pare sa fie nici una de motociclete in momentul asta, doar de ATVuri mai sunt. Din ce stiu eu, sistemul electric e la pamant la foarte multe remorci de genul asta. Cele de la Tema sunt de mai multe feluri, si mai ieftine si mai scumpe si mai bune si mai putin bune. Problema cu cei de la CGR este ca nu pot sa controleze absolut deloc cand primesc livrarile de remorci. Iti dau un termen si te trezesti ca nu ti-l respecta.... Impreuna cu niste prieteni avem o Tema (nu cea din anuntul meu, asta din anunt e mai scumpa si mai buna teoretic :)) ) de un an de zile (cumparata de noua) si eu sincer sunt multumit. Da, sistemul electric face figuri aproape tot timpul (trebuie sa mergi cu ea ca sa se repare :)) ) dar in rest nu am ce sa-i reprosez. Am incarcat-o maxim cu 3 motorete de enduro, deci vreo 320 de kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

 

La 23.08.2020 la 23:03, Seba1974 a spus:

Salutari.

 

Doresc sa cumpăr o remorca pt transport moto de 180 kg (as lua una cu 3 posturi pt ca nu se știe cand ne cuplam mai mulți la drum...). Ce model recomandati, la ce aspecte sa fiu atent (ce conteaza semnificativ in utilizare) si de unde pot achiționa (noua ca sa pot deconta pe firma). Si preferabil sa nu dureze mai mult de 1 saptamana livrarea...

 

Multumesc anticipat. 

Buna, va recomand sa intrati pe https://www.carligederemorcare.ro/3-remorca-auto, gasiti o varietate de remorci cu preturi pentru toate buzunarele

Editat de cristian marian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...