Sari la conținut

1st of-road.... Urca? Nu urca? ...


Postări Recomandate

Acum 20 ore, ovi_ice a spus:

Arata pe bord, in ecranul de off-road.

A, foarte tare. Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, alexgrp a spus:

Cum/unde calculezi nivelul pantei?

Eu l-am calculat asa...babeste. :P

de exemplu in prima imagine care are date de distanta si orcare (poza 3, cred): 530 m pe inaltime/5100 m in lungime * 100 ~ 10.5 % (Adica in cuvinte: cati metri parcurgi pe inaltime la fiecare 100 metri parcursi in lungime) A rezultat ca la fiecare 100 metri parcursi, urci 10,5 m fata de orizontala. Evident nu e prea corect, dar nici nu ai un rezultat "in balarii".

 

Definitia exacta este asa: panta dreptei = tangenta unghiului dintre dreapta respectiva si orizontala.

 

Si da, iti arata pe ecranul de off-road al masinii.

 

A...si mai este asta:  https://roofing-area-calculator.com/ro/panta

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, taong_mapagbiro a spus:

Ai destule aplicatii pentru tf care-ti indica asta ! ...doar sa cauti :) 

Clar. Eram doar curios ce aplicatie foloseste el. Am crezut ca prin bikemap.net, dar n-am gasit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, The_Sin_Eater a spus:

Eu l-am calculat asa...babeste. :P

de exemplu in prima imagine care are date de distanta si orcare (poza 3, cred): 530 m pe inaltime/5100 m in lungime * 100 ~ 10.5 % (Adica in cuvinte: cati metri parcurgi pe inaltime la fiecare 100 metri parcursi in lungime) A rezultat ca la fiecare 100 metri parcursi, urci 10,5 m fata de orizontala. Evident nu e prea corect, dar nici nu ai un rezultat "in balarii".

 

Definitia exacta este asa: panta dreptei = tangenta unghiului dintre dreapta respectiva si orizontala.

 

Si da, iti arata pe ecranul de off-road al masinii.

 

A...si mai este asta:  https://roofing-area-calculator.com/ro/panta

 

Bun ✌️. Merci!

 

Acum 2 minute, The_Sin_Eater a spus:

Pai calcului l-am facut din bikemap. :)

Cum spuneam, nu e cel mai corect, dar nici nu-ti da un rezultat prea departe de adevar. ;) 

Da, l-ai facut tu. Eu credeam ca iti spune direct :)). Asta ma interesa. In fine, poate o exista si o aplicatie care sa-ti indice direct

 

Editat de alexgrp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am descoperit recent aplicația asta, ai posibilitatea sa setezi planul 0 compensând pentru prinderea telefonului, iar apoi îți afișează real time si iti generează si un log cu gradele atinse pe cele doua axe. 

Screenshot_20200826_131142_com.android.vending.thumb.png.386736c404bc51b61d653b99807d8590.pngScreenshot_20200826_131124_com.ironappsdev.offroadincl.thumb.jpg.d9ffa04864db303483c09126026b3435.jpgScreenshot_20200826_131518_com.google.android_apps_docs.editors.sheets.thumb.png.8df742d8ab539a4a8c4e6ce94a6d95c7.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...