Sari la conținut

pastrare numar de inmatriculare


gonzo66
 Share

Postări Recomandate

Buna tuturor,

 

Am vandut-o motocicleta dar as dori sa pastrez numarul. Am gasit pe site oficial ca trebuie sa platesc 30 de ron dar nu este precizat unde. (personal la ghiseu numai sau online etc.) Cineva mi-a zis ca trebuie sa ma duc personal la ghiseu cu numarul de inmatriculare la mine. Tinand cont ca stau la 60 de km de la ghiseu DRCPIV judetean si numarul este la cumparator inca, mi se pare cam complicat. Stie cineva daca se pot rezolva cu transfer cumva? 

Este adevarat ca cumparatorul are nevoie de chitanta asta de 30 de lei la inmatriculare, ca altfel se pierde numarul veche?

 

Multumesc anticipat 🏍️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru pastrarea numarului,eu am facut astea:am fost la ghiseul inmatriculari,platit 30 de lei,trimis chitanta la noul cumparator care merge la politia din raza lui sa o inmatriculeze cu chitanta si numarul de tabla in mana.Acolo politistul de la ghiseu,retine chitanta in loc de tabla numarului,iar cumparatorul iti trimite tabla tie prin posta,curier,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezervarea se face la DRPCIV. PLatesti, iei chitanta, si ii dai cumparatorului documentul, ca altfel ii cer sa predea placutele. 

Se poate face si prin transfer bancar, dar trebuie operata in sistem blocarea. NU stiu cum poti face asta.

https://www.drpciv.ro/document-details/taxe/5aaa78a1a172e07a9b042adf

Suna la drpciv.

ATENTIE-rezervarea se face inainte de vanzare. daca ai facut deja CVC, etc, nu mai poti teoretic rezerva numarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, l.u.v a spus:

@gonzo66, nu este mai simplu să suni direct la sursă? 🤔

Tot incerc dar nu raspund la telefon... 

 

Totusi este ceva ce functioneaza numai in administratia romana...  nu este destul ca platesti pentru nimic (ce fac ei pentru aceasta taxa?), dar trebuie sa te plimbi la ghisee, sa stai la coada si sa trimesti chitante intre oficii deoarece ei nu comunic intre ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, gonzo66 a spus:

(ce fac ei pentru aceasta taxa?), 

iti pastreaza numarul!!

ce nu intelegi?

PS. cand o sa inmatriculezi alt atelaj, nu va trebui sa platesti taxa de numere pt aceste

 

 

referitor la intrebare, trebuie sa mergi cu un exemplar (copie) cin CVC la ghiseu, platesti taxa si iti ramane numarul

simplu

...si sa-i dai si o copie dupa chitanta cumparatorului, o sa-i trebuiasca la inmatricularea bunului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!Nu ai de umblat,decat la politie.Acolo se plateste o taxa de apro.30 de lei,pentru pastrarea numarului.Nu mai stiu exact daca iti trebuie si documente sau nu,dar oricum,nu te doare mana sa iei o copie dupa cartea motocicletei,certificat,act de vanzare-cumparare,buletin.Succes! 

Editat de miky493
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, apriliacluj a spus:

iti pastreaza numarul!!

ce nu intelegi?

 

Care inseamna o bifa intr-o baza de date ;) ....foarte intemeiat.....

Dar nu vreau sa deschid dezbatere despre corectitudinea taxelor de la administratie.

Am reusit in final sa discut cu cineva de la DRPCIV si se pot plati la contul lor de trezorerie.

Multumesc pentru raspunsuri! O zi faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şmecheria asta cu numerele este perpetuată pentru că în fiecare judeţ există firma unui poliţist care produce numerele (cel puţin aşa e la Gorj). Altfel ar fi foarte simplu, ca în Franţa, să mergi cu certificatul şi cu 7eur la un centru de replicat chei şi faci un număr nou.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...