Sari la conținut

Parere pret achizitie Kawasaki z750 ! Help please


Ovidiu1995
 Share

Postări Recomandate

Salut Colegi ! 
 

Sunt nou pe forum si nu sunt sigur daca postez in categoria necesara . 
 

Vreau sa achizitionez si eu o motocicleta Kawasaki Z750 an de fabricatie 2005 ,Kilometri :35.xxx ( Nu stiu daca sunt reali ,a fost adusa din italia si inm anul acesta ) . Motocicleta pare intretinuta si destul de ok . 
 

Cu siguranta voi stiti mai bine la ce pret merg aceste motociclete ,nu vreau sa platesc cu mult mai mult de cat face actual pe piata . 
 

va multumesc 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, soran a spus:

Fara suparare, dar motoyard nu este un reper din punctul meu de vedere, atunci cand vine vorba de preturi. Vand moto aduse din Germania, la care isi pun costurile lor, si ontop inca minim 700 , ba chiar 1000 euro, la motorete ce au costat 3000 4000 euro din start. Deh, ei incearca, cine da, problema lui.

Acum 33 minute, Ovidiu1995 a spus:

Salut Colegi ! 
 

 

Salut,

ca idee, mai bine iei preturile de referinta de pe mobile. Cauti sa fie in Germantia, TUV, istoric service, sa arate ok in poza. Adaugi la acel pret 400 Euro, cat te costa sa o aduci(ai coleg aici pe forum care face asta) si inca 250 euro inmatriculatul. Mai scazi un 300, asa, ca idee-marja negocieri. Apoi vezi daca merita de la noi.

Daca nu te pricepi, apeleaza la un prieten, sau la un service auto. Verifica bine ce cumperi SH de la noi, ca sunt destule motociclete la vanzare, obosite, lovite, reparate pe genunchi, etc.

Istoricul de km este o poveste. Greu de crezut ca motociclete din 2005 au 30.000 km. Ca sa fie plauzibil, ar trebui sa fie o moto in stare buna, cu uzuri mici acolo unde se vede clar uzura: scarite ,mansoane, etc.

Daca vrei concret o parere privind pretul, pune si anutul vizat, cum sa iti putem da altfel sugestii? Poate costa 3500, 4500, depinde. :)

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Adrian M. a spus:

Fara suparare, dar motoyard nu este un reper din punctul meu de vedere, atunci cand vine vorba de preturi. Vand moto aduse din Germania, la care isi pun costurile lor, si ontop inca minim 700 , ba chiar 1000 euro, la motorete ce au costat 3000 4000 euro din start. Deh, ei incearca, cine da, problema lui.

Salut,

ca idee, mai bine iei preturile de referinta de pe mobile. Cauti sa fie in Germantia, TUV, istoric service, sa arate ok in poza. Adaugi la acel pret 400 Euro, cat te costa sa o aduci(ai coleg aici pe forum care face asta) si inca 250 euro inmatriculatul. Mai scazi un 300, asa, ca idee-marja negocieri. Apoi vezi daca merita de la noi.

Daca nu te pricepi, apeleaza la un prieten, sau la un service auto. Verifica bine ce cumperi SH de la noi, ca sunt destule motociclete la vanzare, obosite, lovite, reparate pe genunchi, etc.

Istoricul de km este o poveste. Greu de crezut ca motociclete din 2005 au 30.000 km. Ca sa fie plauzibil, ar trebui sa fie o moto in stare buna, cu uzuri mici acolo unde se vede clar uzura: scarite ,mansoane, etc.

Daca vrei concret o parere privind pretul, pune si anutul vizat, cum sa iti putem da altfel sugestii? Poate costa 3500, 4500, depinde. :)

Din pacate cred ca motoarele din De ju se compara deloc cu cele din RO sau It .

 

motocicleta nu este pe net , o are o cunostiinta . 
 

voiam sa stiu un pret real pentru Romania . Din punctul meu de vedere nu as da mai mult de 3000e pe un motor din 2005... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Ovidiu1995 a spus:

Din pacate cred ca motoarele din De ju se compara deloc cu cele din RO sau It .

 

motocicleta nu este pe net , o are o cunostiinta . 
 

voiam sa stiu un pret real pentru Romania . Din punctul meu de vedere nu as da mai mult de 3000e pe un motor din 2005... 

Z750  2008 luat  prin 2016 la 3300 si nu este o japita, arata si merge ff bine, deci pt ceva din 2005,  3000 mi se pare mult dar asta ca o parere personala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Djenavar a spus:

Z750  2008 luat  prin 2016 la 3300 si nu este o japita, arata si merge ff bine, deci pt ceva din 2005,  3000 mi se pare mult dar asta ca o parere personala

Am inteles . 
 

Ma va duce in jur de 3000 si de aia sunt in dubi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de starea tehnica, accesorii, consumabile, s-ar putea ca 3000 sa fie un pret ok sau nu. 35,xxx km in 15 ani suna foarte nerealist, mitul babei care o tine in garaj si o scoate o data pe luna pana la piata a fost demontat de baietii de la Myth Busters. 

 

Vezi cum stau consumabilele, 2 seturi de placute de frana nu sunt o avere, dar daca e nevoie si de cauciucuri, kit de lant sau chiar discuri de frana poate ajunge la o suma deloc de neglijat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un z750 din 2005 trebie sa fie in jur de 2500E in stare mecanica perfecta dar cu mici urme de folosinta ... in 15 ani de zile.

 

nu conteaza unde e motoreta, ro,de it.. cam asta e pretul 

 

acu a venit toamna si asta nu face pretul motoarelor sa creasca.

 

doar sa fie plin de rizome si accesorii de bani buni sa merite 3000+

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, superbec a spus:

un z750 din 2005 trebie sa fie in jur de 2500E in stare mecanica perfecta dar cu mici urme de folosinta ... in 15 ani de zile.

 

nu conteaza unde e motoreta, ro,de it.. cam asta e pretul 

 

acu a venit toamna si asta nu face pretul motoarelor sa creasca.

 

doar sa fie plin de rizome si accesorii de bani buni sa merite 3000+


Da ,si eu cred acelas lucru . Un Z750 din 2005 ar trebui sa fie undeva la 2400-2700 . 
 

Am vazut in Italia ca sunt modele 2007-2010 la 2800-3500 . 
 

Astept poate gasesc unul calitate pret sa merite . 
multumesc pentru ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Adrian M. a spus:

din 2005 au 30.000 km.

Veșnica pomenire

 

In 2008 scoteam permisul si primul motor din salon, in al doilea sezon la sfârșit era undeva la 30k - nu sunt cu nimic special deci km pe trompeta cu roti au fost făcuți fara planificare.

 

Toate mobretele (cu exagerarea de rigoare) din anii 200X au 25-37k wtf, si daca are 125K si tota istoria documentată nu e bun, lumea vrea km putini pe bord la motoare din altă epocă, aia primesc.

 

Ca la mașini, vechi de 2-3 ani cu 200k, vezi și alea de 10-15-20 ani cu același număr de km, aham.

 

Dând cu părerea de pe pod, din impresii adunate în ani, pe Z-ul asta nu vad cum sa dai mai mult de 2500 in stare buna cu acte făcute și poate cum zicea bec cu o rizomă, un puig și o toba ceva pe ea.

Daca e frecata, gume pa, alea alea 2100top.

 

La sfârșit e comerț și e vorba aia: nu ăla care cere cu ăla care dă

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum piata moto din RO a devenit o gluma, cer unii pe hornet 2005 4000 euro :)))))

Sau 6k pe fjr1300 din 2006 :)))

Daca motoreta e in mintile ei, gume ok, lant ok, placute discuri, adica daca are nevoie doar de un schimb de lichide si filtre, face sa zicem 3k.  Daca mai vine cu un topcase, un tankbag ceva, o toba-atentie cu toba ca daca i panarama neomologata mai bine ar fi sa o ai pe aia originala, atunci iar , pretul e ajustabil.

A, si zici ca i adusa din ITALIA. intreaba si tu daca i de la Sermoto, apoi vezi aici pe forum topic misto despre ei:)) 

Nu mai zic, sa fie cu actele ok, serie, fiscal de la vanzator. Altfel pas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Adrian M. a spus:

Oricum piata moto din RO a devenit o gluma, cer unii pe hornet 2005 4000 euro :)))))

Sau 6k pe fjr1300 din 2006 :)))

 

Pentru ca sunt intretinute maniacal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, Djenavar a spus:

Pentru ca sunt intretinute maniacal

 

Acum 39 minute, einstein1984 a spus:

si sunt primii propietari (in romania, ca e adusa in 2016)

SI NICI MACAR ...CAZUTA DE PE CRIC :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, hora09 a spus:

Veșnica pomenire

 

Ca la mașini, vechi de 2-3 ani cu 200k, vezi și alea de 10-15-20 ani cu același număr de km, aham.

 

 

 

Spor!

Eu am masina din 2010 si de abia am făcut 73k km. Ideea e ca se poate sa aiba si km mai putini, tinuta mai mult in garaj si mers de cateva ori pe an (ma refer la masini aici). 

Iar la motoare cunosc cateva cazuri ca merg doar in weekend pana la o cafea si aia e, nu toată lumea face ture sau iese la drum lung. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok sanse mari de tzeapa dar lumea nu-ntelege ca-s unii care iau moto dar nu e de ei sau n-au timp sau sau ori ca mine de am facut 1000km intr-un an lol ar trebui sa solicit stergerea contului mai ales ca nu mai am 2 roti.

 

Moto e vehicul de distractie nu e ca masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, frigider a spus:

Ok sanse mari de tzeapa dar lumea nu-ntelege ca-s unii care iau moto dar nu e de ei sau n-au timp sau sau ori ca mine de am facut 1000km intr-un an lol ar trebui sa solicit stergerea contului mai ales ca nu mai am 2 roti.

 

Moto e vehicul de distractie nu e ca masina.

Tin sa te contrazic ,moto nu e vehicul de distractie . Din punctul meu de vedere toata treaba asta cu moto e un hobby ,o pasiune si daca esti atras si iti place atata timp cat e sezon si iti poti permite renunti la masina . 
 

Nu inteleg daca nu ai timpul necesar sau daca nu esti cu adevarat pasionat de ce cauti moto.. De ce nu ramai la auto ? 
Mi se pare o investitie tare proasta daca nu esti pasionat si nu te folosesti de ea .

Acum 7 ore, Adrian M. a spus:

Oricum piata moto din RO a devenit o gluma, cer unii pe hornet 2005 4000 euro :)))))

Sau 6k pe fjr1300 din 2006 :)))

Daca motoreta e in mintile ei, gume ok, lant ok, placute discuri, adica daca are nevoie doar de un schimb de lichide si filtre, face sa zicem 3k.  

Mare dreptate ai . 
De exemplu Z750 este in 2005-2009 a fost undeva la 5.xxx de euro . Acum Z900 care arata bestial si e alta mancare de peste 2020 costa 8.xxx . 
 

Nu pot sa inteleg cum sa ceri pe un motor mai vechi de 10-15 ani 3000-3500 adica 60-70% din pretul ei de noua . 
 

Plus de asta : Mai spun uni ca este foarte ,foarte bine intretinuta .. dar de unde sti tu asta daca nu esti unic propietar de noua ? Sti tu cum a folosit-o propietarul in Italia ,Germania ,Spania ,etc ? Multi dintre ei nici macar nu stiu prin cate maini a trecut motorul inaite sa fie la ei si ei spun e ingrijit si totul facut la timp ( Poate la tine da dar nu ai de unde sa sti ce a fost inaitea ta ) . 
 

Noi romanii suntem cei mai tari si cei mai hoti ( In mare parte ,nu vreau sa generalizez ) ne dorim sa luam pe el cat am platit noi cu 2 ani in urma si dupa ce am facut un numar de kilometri ,sau in cel mai bun caz mai scadem 100-200 de euro fata de cat am platit pe el . 

Eu sunt de parere ca daca ai dat 4000 pe o motocicleta anul trecut si iai mai si facut 5000 km e normal sa scazi indiferent in ce conditi se afla motocicleta pentru ca 1. E mai vechi cu un an 2. Are 5000 de km in plus 3. Piata scade . 

Oricum la noi orice este posibil .
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Ovidiu1995 a spus:

dorim sa luam pe el cat am platit noi cu 2 ani in urma + banii pe tot ce am înlocuit, plăcuțe, anvelope, lanț, ulei + filtru (se trec neapărat la "îmbunătățiri"). Dacă se poate și pe benzina consumată. 

Fixed! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...