Sari la conținut

Dainese & Revit


356746
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Gasesc in Bucuresti magazine care sa aiba in stoc echipamente de la cei doi producatori? Am cautat pe cateva site-uri dar nu stiu cat de actualizate sunt listele cu produse, modele, marimi. As vrea sa merg pe proba fizica in magazin, de masurat, m-am masurat eu , dar sunt mai atipic in dimensiuni. Multam 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorteam - Rev'it. 

Partea proastă este că se poate să nu găsești mărimea care te interesează (dacă vrei să probezi).

Ceva Dainese au din când în gând și la Motodiscount, dar puține.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dainese sigur au la Dual Tours, dar nu prea multe modele si marimi. Am luat o geaca de la ei, dar a fost mare nimereala de model, culoare si marime, daca as vrea alta maine nu sunt sigur ca as gasi (desi port M, nu ceva exotic).

 

De la Revvit am cumparat cele mai bune manusi moto pe care le-am avut vreodata si la un pret excelent (cam 40%), dar nu din Bucuresti. Orgasmul cumparatorului de echipament moto e pe Avenue de la Grande Armée in Paris, in capatul dinspre Arcul de Triumf sunt vreo 10 magazine moto si cateva au discounturi reale.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Stiu ca nu asta ai intrebat, dar las aici randurile astea in speranta ca peste 10 ani cine stie cine mai dezgroapa si topicul asta.

Momentan, inchiderile galopante de astazi din EU, fac randurile de mai jos sa para cumva ca nuca in perete. 

But, here I go:

 

Dainese, comparativ cu Rev`it, au brand store-urile lor dedicate in multe orase mari din Europa. 

Sunt un concept despre care numai la Dainese am auzit dintre toti fabricantii de echipamente moto (ma rog, mai sunt Bmw, dar ei lucreaza cu diversi producatori in functie de colectie).

Dainese Store-urile sunt niste universuri moto super elegante, cu angajati bolnavi si cu espresso de calitate, incat mai ca nu ai mai pleca de acolo. 

Au marfa foarte buna si la preturi no brainer cand vin sale-urile (obiectiv si romaneste vorbind). Sa nu mai vorbim de stocurile f mari = poti proba n marimi si culori. 

Eu merg(-eam) constant in Viena - poze aici, pentru linistea sufletului.

In magazinele astea se vinde exclusiv Dainese si Agv. Nici un alt brand. Din cauza asta ai sa vezi multi motociclisti purtand in tandem brandurile astea. 

O chestie super tare (daca te intereseaza) este ca poti pierde ore bune in magazin, proband costume moto ready to wear (au motociclete sport in magazin) sau lasandu-te pe mana lor ca sa te masoare si sa iti faca costum de pista pe dimensiunile tale si designul ales de tine.

Fata de reducerile de pe site-ul dainese.com/tara X, in magazinul fizic ai sanse mari sa mai gasesti inca o reducere. 

Exemplu concret - cizme reduse 20% pe site mai aveau inca 16 % reducere (la reducere) in store. Asta este o strategie ad-hoc si nu este semnalata pe site :). Ca sa treci cat mai des pe la ei ;)   :).

 

Despre Rev`It nu pot sa iti spun prea multe. 

Din ce am probat si vazut in magazine:

- Rev`it = calitate medie si peste, marfa robusta, practica. Overpriced de noi pentru ce ofera (dpmdv). Greu de vanat sale-uri. Numai daca ai legaturi in magazine locale X, Y, etc sau noroc.

Uniforma universala pentru vloggeri ce stau cu mana intinsa. Foarte expansivi pe net, motiv pentru care iau fata altor branduri. Nu neaparat si cei mai buni, dar multa lume stie, putina lume cunoaste. 

- Dainese = croi italienesc, slim, echipamente elegante/cu design italienesc (versus sosul hollandaise de la RevIt, dpmdv). Nu sunt pentru cei cu carduri de fidelitate la PizzaHut. 

Clar pun accent pe design inainte de functionalitate, dar nici asta nu este sub 9 (9.5 Kushitani, Klim, Rukka, Bmw, etc. 10 nu am descoperit eu pana acum).

La sale-uri poti face afaceri mai bine decat in storurile BMW. 

 

Probat Tornado 2 si 3 acum o saptamana, dupa ce am citit multe postari ce le recomanda. 

Not for me. Pe principiul echipamentul moto il iau o data la x ani, deci ce mi-e x euro in sus, x euro in jos. 

Important este sa iti placa echipamentul tau, sa te reprezinte, sa te simti bine in el.  

Rev`it doesn`t do it for me. 

Momentan. 

Fiindca stocurile pe care le-am vazut eu au fost (cam) neimpresionante. 

Daca le iei la super sale, da, holly molly. Fiindca la banii de ii dai poti sa le thrash-ui cu o relaxare sora cu durerea in ... in fata la x metri. 

 

Daca te intereseaza niste modele anume Rev`it si Dainese, scrie aici. 

S-ar putea sa reusesc sa iti scriu de la locul fetei (nu Bucuresti) pareri si preturi (fingers crossed)

 

 

 

Acum 5 ore, AdrianB1 a spus:

De la Revvit am cumparat cele mai bune manusi moto pe care le-am avut vreodata si la un pret excelent (cam 40%), dar nu din Bucuresti. Orgasmul cumparatorului de echipament moto e pe Avenue de la Grande Armée in Paris, in capatul dinspre Arcul de Triumf sunt vreo 10 magazine moto si cateva au discounturi reale.

 

Bine de stiut asta. 

Daca erau si Helstons acolo...hm, numai bun de facut drumul (si) pentru un croissant cu unt, de calitate :) .

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, john17 a spus:

se laudă

Sau îți deschide perspective, e greu să ieși din zona de confort.

 

Primul echipament acum multi ani lumina l-am cumpărat dintr-un magazin din Viena, a doua tura la fel și ultimile doua ture din locația unde mă aflu.

 

Incepi sa vezi altcumva lucrurile când într-un oraș (capitala tot timpul pentru că motive) ai la dispoziție mai multe magazine decât poți să acoperi in doua zile de "moto shopping".

Altă percepție când poți să încerci de la cizme la costume de orice materiale, terminând cu căști și accesorii, mai multe decât știai că există.

 

Ce zici daca in magazinele astea o casca premium este vândută la preț de standard deci cel puțin 50% rabat doar pentru că e ultima pe mărimea și culoarea respectiva?

Cum e când intri in magazin, te echipezi complet și pleci platind mai puțin ca pe net cu 50-100-200euro.

 

Când am luat echipament pentru "înafara asfaltului", am plecat platind mai puțin cu 800Ron (asta ca ultimul deal de care am avut parte). Daca continui cu exemple de gen Arai cerut cu specificații clare, deci comanda Japonia, la preț sub alea standard de catalog etc. mi-e că li se face la unii răuț 🙃

 

Susțin clar și răspicat magazinele moto locale, oricare ar fi ele, dar la un moment dat pentru unii acelea din București spre exemplu, nu mai sunt suficiente, din diferite motive.

 

Că sa fiu și mai la subiect, Dainese nu m-am dezamăgit niciodată, însă cum "adventure touring" sau cum vrei să îi zici la clientela din care fac parte, produsele lor nu mai sunt așa tentante.

Revit, oricât apreciez de fel colegii olandezi, mi se par la supra preț, chiar și la ei acasă, să nu crezi că în Olanda ai sa vezi pe toți cu Revit, chiar invers.

Nu am avut echipament de la ei, deci dau cu părerea ce am luat pe mine in magazine. Faine dar la banii ăștia, de fapt și sub mă duc la alții.

Și cum zicea colegi mai sus, le vezi la mai toți blocării, adică cum le zicem noi aia fara job sau care știe a face ceva - shots fired

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, john17 a spus:

Un om întreabă de magazine în București, fo(ru)miștii se laudă cu shoppingurile făcute de domniile lor la Periș, Viena etc... :moron:

Piss off. I s-au dat magazine, dar si idei pe langa: daca acum un an as fi avut nevoie de echipament complet m-ass fi urcat in avion si as fi dat o tura pana la Viena sau la Periș pentru ca as fi avut sanse mult mai bune sa gasesc tot ce imi trebuie si la 1500-2000 de euro dati pe echipament ieseam mai ieftin platind biletul de avion. Problema in Romania nu e doar pretul, ci disponibilitatea de a vedea si proba. De pilda marimea pe care o port la manusi nu mai exista oficial la Revit si e diferita de la un model la altul la Icon, comandatul in magazin e o loterie la care nu prea vrei sa joci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când o să aveț nevoie de un service bun vă recomand și eu unul, sper că 1870km (din București) n-o să fie un impediment! 😈

Asfalt uscat pe lângă casă, că de zburătăcit după echipamente s-a ocupat guvidu'/bill gates/soros/etc.! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dainese Roma obligatotiu au reduceri, daca ai 5000 $ ti le si livreaza acasa, Arai numai din Iwata(sau unde o fi), Shoei tot numai de acolo,  uite Alpinestars nu stiu de unde dar Icon sigur din DC Washington.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Multumindu-va pentru raspunsuri, reactivez acest topic si adaug pe lista scurta si RST. Acum, eu nu stiu la ce nivel este RST-ul vis-a-vis de Dainese, Revit, etc... O curiozitate de-a mea, exista undeva o clasare a producatorilor de echipamente, gen high-end, midlle, budget? Da, am auzit de Astars, Dainese, Spidi, Revit, dar unde sa-i incadrez pe fiecare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
La 29.08.2020 la 15:29, Djenavar a spus:

Dainese Roma obligatotiu au reduceri, daca ai 5000 $ ti le si livreaza acasa, Arai numai din Iwata(sau unde o fi), Shoei tot numai de acolo,  uite Alpinestars nu stiu de unde dar Icon sigur din DC Washington.

Trebuie sa.mi cer scuze, am ajuns in Roma si am gasit niste reduceri mari. 🤪

20210617_171117.jpg

20210617_171121.jpg

20210617_171131.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Djenavar a spus:

reduceri mari

Ai de plm!

 

La 18.12.2020 la 18:36, 356746 a spus:

RST

Nu se amesteca RST cu băieții mari in curtea școlii. 

Dar pentru un buget decent/mediu, englezoii iti dau ceva super ok la schimb.

Am avut două perechi de cizme, două de mănuși si inca frec cu succese costul lor adv.

Am avut doar din gama lor de top, da cum plusezi la buget si te duci la altii in curte, vezi repede diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...