Sari la conținut

Traseu soft off-road - duminica 6 sept


ovi_ice
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am ajuns (cred) pana la Furfuescu (unde ne-am oprit GPS-ul arata 2244m altitudine). Mai jos e poza din respectiva locatie:

 

IMG_6686.thumb.jpeg.e7251ff0bb0889e7a1fd2ecd4c9c8ef9.jpeg

 

Prima parte a drumului (cea mai lejera):

IMG_6678.thumb.jpeg.0f2ae653bf32e578bbedc2be8d7767d9.jpeg  IMG_6679.thumb.jpeg.675e2f8d60b27f2c0ec24099193ac1e7.jpeg

 

Curmatura Malitei:

IMG_6684.thumb.jpeg.539c41d7f2a5f6e130cfb720db9693c5.jpeg  IMG_6683.thumb.jpeg.be04e7a3ea3d666c0d94a15c3cbdb34f.jpeg  IMG_6680.thumb.jpeg.57f5190bae8e82cabf40f2355fd882de.jpeg

 

Ne-am intors pe track-ul acela de bicicleta, a fost cu multe pietre :). Aici eram inainte de coborare:

 

IMG_6687.thumb.jpeg.8c4da5e1d6b52f150c747df15e4626fd.jpeg  IMG_6688.thumb.jpeg.7ae4720fcb6dd8631c377e6542bf3751.jpeg

 

Si dupa :)))

IMG_6689.thumb.jpeg.d648725e12b919091d4e29ce6f054873.jpeg 

 

Am avut ocazia sa testez pe autostrada si pana aproape de Curtea de Arges 790-ul Adv R (multumesc mult @peu). E smechera tare jucaria :). Dar total diferita fata F800GS. Am sa revin cu impresii pe topicul dedicat modelului. Oricum, e clar standardul pentru cateogria asta, orice ar zice pupincuristii Yamaha sau Honda 😈.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, vis-a-vis a spus:

Cum fu? :D

Cum sa fie 

Multe pietre si un namol. 

 

Am catigat 0,00001 la skil, noroc cu motocicleta ca mergea mai mult singura, eu nu prea stiam ce fac. 

Acum trebuie sa merg la scoala sa re invat mersul pe motocicleta. 

In concluzie pt mine a fost wow,  multumesc tuturor pt iesire. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ovi_ice a spus:

Ne-am intors pe track-ul acela de bicicleta, a fost cu multe pietre :).

Ăsta?

La 01.09.2020 la 23:27, vis-a-vis a spus:

E pus pe Bikemap dar traseul e făcut cu mobra acum vreo 2-3 ani. Eram trupă numeroasă. Chiar am și făcut "accident" sus, cu un Supertenerist, ei erau pe coborâre, aveau întrunire tot în zonă :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vis-a-vis: Cred ca acela a fost (cel putin in partea de sus sunt sigur ca da, dupa aia prin padure e mai greu sa-mi dau seama). Am iesit undeva spre Poienile Valsanului intr-o zona cu asfalt pe 703I, apoi drumul a devenit iar neasfaltat pana in Bradetu. Poate a inregistrat vreo unul din noi track-ul complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.09.2020 la 0:35, vis-a-vis a spus:

 Am fost într-o excursie de 4 zile cu cineva de pe forum care folosea harta (din hârtie). Nimic de zis că nu s-a descurcat, dar au survenit timpi morți extraordinar de lungi. De cel puțin 3 ori am vrut să mă întorc acasă... În fine, probabil sunt eu mai paranoia și mai fixist, dar chiar și cu trackul în față mi s-a întâmplat să nu mai existe drumul 😁

 

e adevarat ca durat mai mult cu harta, dar GPS-ul tau a dat de cateva ori niste gherle de doar cu harta fizica am scos-o la capat (vezi drumul de pe stanga transalpinei care ne-a dus in punct mort); solutia este clar un GPS dar sa aiba harta, track bune 

pe viitor vreau sa investesc si eu intr-unul

ma intereseaza inclusiv pentru offroad 

daca aveti recomandari, as aprecia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, patraullea a spus:

(vezi drumul de pe stanga transalpinei care ne-a dus in punct mort)

Ăla a fost punct mort doar pt Transalp :D

Acum 8 ani chiar exista drum p-acolo, nu e treabă de GPS.

GPS dedicat nu știu dacă e cazul. Aplicații de android. OSMand, OruxMaps, Locus, Gaia... Acum e funcție de preferințe. Mie-mi place OruxMaps, dar e foarte stufos.

Cel mai simplu mi se pare utilizarea aplicației Bikemap când ai deja trackul de la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, vis-a-vis a spus:

Ăla a fost punct mort doar pt Transalp :D

Acum 8 ani chiar exista drum p-acolo, nu e treabă de GPS.

sa fim seriosi, urcarea aia imediat dupa rau era punct mort pentru orice in afara de enduro

 

tot ce am facut in tura aia, cu diverse dificultati, a fost marcat pe harta fizica inclusiv acel punct de capat; si fara nici o rusine a fost spre limita maxima din ce se poate face cu anvelopele si experienta mea, pe Transalp; in cazul tau poate un pic mai mult, dar nu ceva consistent in afara de ce e marcat pe harta; in afara hartii e clar treaba de enduro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum hai să trăim din hărți... Dacă ăștia au fost p-acolo, clar există, dar n-am găsit noi calea...

 

Uite-i și p-ăștia de acum câteva zile...

 

Mda... l-a distrus apa în 2014, deci nu mai e :D

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am spus ca nu exista, am spus ca in general limita ptr. tipurile noastre de motoare sunt drumurile pe care le gasesti in harti;

foarte probabil ca exista acel drum, si pe sectoarele ca ala de dupa rau, daca esti cu bicla faci push-bike, o iei in carca; cu moto ca ale noastre putine sanse;

 

cu echipament, anvelope si o experienta buna poti face ceva mai mult dar nu ce ai putea cu enduro; se deschid alte optiuni acolo dar si cu conditionari; depinde ce-si doreste fiecare

in cazul meu nu ma intereseaza, prefer maxim ce am facut in tura aia; aia e ce imi place

 

si nu mai face afirmatii care incita la conflict :) e bine in viata (si pe forumuri) sa fii diplomat si rezonabil

 

in opinia mea pe munte intotdeauna e buna o harta fizica ptr. ca vezi imaginea de ansamblu, fara nici un consum de energie

ptr track si navigatie evident GPS; pana una alta smartphone cu aplicatie dedicata

apropo, un suport bun de telefon poti sa recomanzi?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.09.2020 la 10:32, ovi_ice a spus:

Sambata asta nu am cum, dar weekendul viitor mi-am propus sa ies pe trasee de genul asta 2 zile consecutive (sam si dum), fiindca dupa aceea 2 weekenduri sunt plecat in concediu cu masina. Varianta Glod + Bolboci e una faina, am scris succint despre ea aici (din pacate fara poze): 

Ovi_ice - felicitari pentru tura!

ramane valabila o iesire si pentru weekendul 12-13.09?

sunt interesat; ma gandeam la Creasta Baiului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, asdglasfk a spus:

aveti mai multe poze / filme din zonele mai grele ?

merci

Ia legatura cu @AlexAB, poate are filmari de pe traseu, fiindca poze vad ca a facut tot in zonele unde ne-am oprit, deci unde pare totul plat. E cam greu totusi sa opresti pt poze pe portiunile grele, numai la asta nu-ti sta gandul.

Pentru partea de urcare (traseul clasic pana la curmatura Malitei) iti las mai jos 2 filmari full, una e chiar cu pasager.

In schimb pe unde ne-am intors a fost mai dificil, "coborarea" a fost cam 30% urcare, multe pietre, zone cu praguri din stanca (gen coborai ca pe trepte, ca apoi iar sa urci). Am atins de vreo 2 ori cu cricul central. Si am ajuns epuizat la asfalt. Totusi, traseul de intoarcere e foarte variat ca peisaj/relief, asta mi-a placut.

 

 

 

 

Acum 1 oră, patraullea a spus:

Ovi_ice - felicitari pentru tura!

ramane valabila o iesire si pentru weekendul 12-13.09?

sunt interesat; ma gandeam la Creasta Baiului

Weekendul viitor varianta 1 sau 2. Asa, mai de promenada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, asdglasfk a spus:

La masina nu am cric central, oare ajung pana la capat?

Capatul cui ? :) Traseul din clipurile de mai sus il poti face cu orice masina mai inalta (nu-ti trebuie tractiune integrala).

 

Pe unde ne-am intors tin minte ca era un loc cu un copac cazut care ocupa cam 75% din "carare", pe langa puteai trece cu mobra, cu masina ma indoiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, asdglasfk a spus:

pana la Malitei am vazut, e parfum, as vrea sa ajung la cealalta curmatura, la 2200

E ok si pana acolo. Am urcat toti, e drum pe creasta, complet uscat. Mie mi s-a parut cea mai usoara portiune a traseului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ovi_ice a spus:

Ia legatura cu @AlexAB, poate are filmari de pe traseu, fiindca poze vad ca a facut tot in zonele unde ne-am oprit, deci unde pare totul plat. E cam greu totusi sa opresti pt poze pe portiunile grele, numai la asta nu-ti sta gandul.

Pentru partea de urcare (traseul clasic pana la curmatura Malitei) iti las mai jos 2 filmari full, una e chiar cu pasager.

In schimb pe unde ne-am intors a fost mai dificil, "coborarea" a fost cam 30% urcare, multe pietre, zone cu praguri din stanca (gen coborai ca pe trepte, ca apoi iar sa urci). Am atins de vreo 2 ori cu cricul central. Si am ajuns epuizat la asfalt. Totusi, traseul de intoarcere e foarte variat ca peisaj/relief, asta mi-a placut.

 

 

Weekendul viitor varianta 1 sau 2. Asa, mai de promenada.

mi se pare foarte fain ce ati facut; cred ca o sa merg pe urmele voastre sambata; chiar ma intrebam daca se poate cobora pe ruta aia pe stanga

mai vrea cineva sambata asta 12.09 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ramane pe weekendul acesta (12-13 septembrie), varianta 1 sau 2 (care dintre ele ramane sa hotaram de comun acord).

 

@peu, @Baxxter, @UNAS_M: daca vreti sa veniti, sa-mi spuneti ce traseu preferati.

 

Ala cu Poienile Valsanului  + Lacul Vidraru e relativ usor (oricum parfum fata de ce-am facut duminica), vom merge tot prin Valsanesti, ne oprim pt masa pe malul lacului la Complex Cumpana (ca anul trecut). Singura parte "trista" e ca trebuie sa facem iar autostrada dus-intors.

 

Iar pe varianta aia cu Pecineagu nu am mai fost, cel putin pana la baraj ar trebui sa fie destul de drept si lat drumul (gen se ajunge cu orice masina), iar partea sudica a barajului (daca vrem sa o facem) cica e si aia usoara. Partea nasoala e ca mergem la dus pe DN1 (nu stiu cat de aglomerat va fi). De intors clar pe Campulung - Targoviste (ori Campulung - Mioveni - A1).

Despre traseul asta gasiti mai multe poze aici:

https://jurnaldehoinar.com/2017/03/19/tura-cu-bicicleta-pe-valea-dambovitei-plus-un-tur-al-lacului-pecineagu/

https://www.ciclism.ro/forums/topic/16142-turul-lacului-pecineagu/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...