Sari la conținut

Pareri Yamaha WR450F vs. KTM 450 EXC injectie


alexandru.tanase
 Share

Postări Recomandate

Va salut cu respect. Sunt nou aici pe forum, am tot citit topicuri in speranta ca voi gasi sfaturi utile in a alege un enduro pentru plimbari offroad si in cauza ar fi cum am mentionat si in titlu Yamaha WR450F sau KTM 450 EXC injectie. In trecut am mai avut un WR450F 2006 carburatie, m-am inteles destul de bine cu ea, foarte nervoasa si as dori sa merg pe Yamaha in continuare dar ma atrage si KTM 450 EXC. Pareri sunt o gramada si pro si contra, acum sper sa iau decizia corecta cu ajutorul si sfaturile voastre. Repet doar pentru plimbari offroad (majoritatea Dobrogea). Probleme des intalnite, fiabilitate la modelele mentionate din partea celor ce au avut sau inca detin sunt bine venite. Multumesc si astept raspunsuri (deja am mutilat olx-ul, deci sunt bine venite si oferte de motociclete sh)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa iei in calcul si faptul ca astea mai noi pe injectie pot fi mai puternice/violente decat una mai "veche" pe carburatie.

 

Am avut un 450 de la Husqvarna din 2006, puternic nu am ce zice, putin mai puternic in acceleratii decat boxerul meu.

Acum am un model de motocross ce e drept omologat pt a putea merge si pe strada, KX450F 2016 cu 3 harti de putere.

Chiar daca puterea dureaza 5 secunde pana cand schimbi treapta, modalitatea de a oferi puterea este atat de brutala/violenta incat boxerul meu la capitolul acceleratie este absolut inofensiv, daca ar fi sa le compar.

Mie inca imi e frica de KX450F o surpriza placuta acest surplus de putere, imi face pielea de gaina de cate ori ma gandesc la motocicleta asta, inclusiv acum cand scriu despre ea.

Husqvarna cea veche de 450 nu ma speria, ma facea sa ma simt bine dar nu era violenta, era "puternicuta".

 

Nu  cred ca marca conteaza cand cumperi o motocicleta de competitie SH.

Conteaza proprietarul, sa fie om cu bani care isi permite motocicleta si intretinerea aferenta. 

Orice nu este intretinut corespunzător devine lipsit de fiabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu le amesteci rau de tot  , husqvarna aia era enduro , kx e full cross , e ca si cum ai amesteca wrf cu yzf , enduro cu full cross  , iar tu cu niste motoare de 100 kg si sprintene fie ele enduro sau cross la o vaca de bmw de 220 kg sau cat are , normal ca alea mici  is rachete . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...