Sari la conținut

Accident Progresului.


Dan Ny
 Share

Postări Recomandate

Citez de pe FB: 

Citat

 

"V***** Andrei

Nu vreau sa fiu rau, dar am avut un feeling nasol cand l am vazut aseara cum merge prin București ! Nu mergea nici tare, nici foarte tare, ci ultra tare ! Imi pare rau de tot de el ! Ma doare inima cand vad cat de inconstienti sunt unii pe motocicleta !"

 


 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe moto fac accidente si rascheteaza rezervoarele, cu sau fara gaura in ele. Multi aleg sa le lipeasca cu tot felul de solutii, le vopsesc si le vand. Ghinionistul care cumpara una cu rezervorul separat, o incendiaza la prima cazatura mai serioasa. Am vazut 2 cazuri la circuit, se stia ca rezervorul e lipit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, GoodKat a spus:

 

Nici eu nu pricep. Masina iesea de la KFC, cred ca a vrut sa faca stanga spre 13 Septembrie, s-a panicat si a uitat de frana, directie etc. Altfel nu imi explic.

dar e cu botul spre rahovei, ca si cum venea dispre 13 si a intrat pe contrasens . Asa tare venea mobra de 200 kile ca a intors cu golf de 1,4 tone cu botul dinspre stanga spre dreapta?????

Duminica spre pranz am trecut pe acolo si semafoarele erau KO... gagica nu a apreciat corect viteza mobrei si o fi zis ca are timp sa treaca? 

Daca ala avea 200 cu mobra, putea sa aiba rezervor de carbon kevlar ca l-a facut cat un pahar de tuica impactul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iesea de la KFC sa faca stanga spre 13, ala o loveste venind dinspre 13 spre rahovei si o intoarce cu botul in pozitia finala. Dar ce mama vitezei avea sa-i iasa figura asta, masina nu e doar intoarsa dar e si mutata cativa metri buni la dreapta  spre rahova?§?/

 

Moarte conservarilor, dar nici asta nu era prea defensiv....

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

Daca iesea de la KFC sa faca stanga spre 13, ala o loveste venind dinspre 13 spre rahovei si o intoarce cu botul in pozitia finala. Dar ce mama vitezei avea sa-i iasa figura asta, masina nu e doar intoarsa dar e si mutata cativa metri buni la dreapta  spre rahova?§?/

 

Moarte conservarilor, dar nici asta nu era prea defensiv....

 o fi iesit pe rosu din parcarea de la Vulcan. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postarea a fost făcută cu două zile în urmă într-o comunitate moto, înainte de tragicul accident:

 

-”Întrucât vremea nu ne permite să ne bucurăm de mersul pe două roți, vă provoc să postați in comentarii o fotografie care sa conțină mobra voastra si un peisaj de pe traseul pe care ați fost recent. Nu uitati sa precizați locația. Încep eu cu o fotografie de pe Siriu. Asfalt uscat și conduceți preventiv! Pace și prietenie!”

 

Aceasta a fost ultima lui postare. La 27 de ani  toate visele i-au fost năruite. De părinți ce să spun............

 

Îmi aduc aminte de ce scria, cineva, cândva, într-o postare: ”Am devenit motociclist! Cât mai am de trăit?”

 

Dumnezeu să te ierte!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, john17 a spus:

Masa și cu viteza, impuls, chestii de fizică... 

Daca faci bilantul energetic sigur iese mobra mult peste masina. Daca socotesti cu  m*v2 /2 si nefericitul coleg o ardea voiniceste +100 km/h, deja masele fiarelor implicate trec in planul doi. Si a intors masina pe o directie ciudata.

 

Sa risipesti viata la 27 de ani, absolut aiurea...... Si pentru ce?  Pentru cateva clipe de betie a vitezei si pentru ca unei dudui i-a fost lene sa se asigure cum trebuie.

 

Tarie parintilor, familiei, prietenilor 🌹

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil duduia şi-a continuat drumul după impact, mulţi se pierd şi lasă maşina liberă. Cu o tâmpă era să am şi eu pocinog, dădeam forjă pe banda 1 pe A2 (mea culpa), a ieşit de la toaletă direct pe banda mea în loc să meargă pe banda de accelerare. Tontul era lângă ea, am băgat claNxsoane (din cele mari), am evitat şi m-am dus, am avut noroc că am presimţit manevra când am văzut femeie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Penetru a spus:

mulţi se pierd şi lasă maşina liberă

Să știi că și sistemele se comportă ciudat! M-a lovit unul intr-o iarnă în aripa dr spate la un giratoriu - incercasem să scap accelerând dar mi-au mai lipsit 50cm - și după impact, deși eram urcat pe frâne, abs-ul "câr-câr-câr" și mașina se ducea tot înainte. F idioată senzația! După aia totul a funcționat normal, am plecat pe roți și am mai mers o vreme până s-a reparat hârbul, nici o eroare sau manifestare nelalocul ei din partea abs/esp. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 07.09.2020 at 13:16, Dan Ny said:

Postarea a fost făcută cu două zile în urmă într-o comunitate moto, înainte de tragicul accident:

 

-”Întrucât vremea nu ne permite să ne bucurăm de mersul pe două roți, vă provoc să postați in comentarii o fotografie care sa conțină mobra voastra si un peisaj de pe traseul pe care ați fost recent. Nu uitati sa precizați locația. Încep eu cu o fotografie de pe Siriu. Asfalt uscat și conduceți preventiv! Pace și prietenie!”

 

Aceasta a fost ultima lui postare. La 27 de ani  toate visele i-au fost năruite. De părinți ce să spun............

 

Îmi aduc aminte de ce scria, cineva, cândva, într-o postare: ”Am devenit motociclist! Cât mai am de trăit?”

 

Dumnezeu să te ierte!

 

 

Nu este aceeași persoană. Uită-te pe grupul de unde ai luat postarea și vezi ca aceeași persoana postează și câteva zile mai târziu chiar pentru cel ce a decedat. 

Când nu suntem siguri poate ar fi bine să nu ne dam cu părerea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru mesaj! 🤗

Nu mă agit dar mi-a stat inima puțin pentru că pe cel ce a făcut postarea respectivă îl cunosc. Sigur că fiecare viața contează dar când este al tău te doare mai tare, cu siguranță. 

Din păcate la astfel de evenimente ne dăm cu părerea. De multe ori muuuuulllt pe lângă realitate. E ok să ne mai vedem și de treaba noastră. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...