Sari la conținut

Stare drum pentru un traseu: Ranca - Petrosani - Sebes - Ranca


pierrotlefou
 Share

Postări Recomandate

Salut,
Vreau sa fac urmatorul traseu: Ranca - Petrosani - Sebes - Ranca.

https://www.google.ro/maps/dir/Rânca/45.4305575,23.3643427/45.7405699,22.9987611/Sebeș/Rânca,+215300/@45.4255124,23.3505049,14z/data=!4m22!4m21!1m5!1m1!1s0x474da324080d6d13:0x3e000e73598a84c3!2m2!1d23.6920054!2d45.2909527!1m0!1m0!1m5!1m1!1s0x474c1ef8648e6555:0x1c9f667af8fb5c4!2m2!1d23.5663758!2d45.9595588!1m5!1m1!1s0x474da324080d6d13:0x3e000e73598a84c3!2m2!1d23.6920054!2d45.2909527!3e0

Avand in vedere ca vin din Bucuresti si asta ar fi o etapa, ma intereseaza sa stiu care este starea DN7A pana la Petrosani (venind dinspre Ranca), apoi E79 via Hateg pana in A1. De la Sebes inapoi pana la Ranca stiu drumul.

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in 2017 cu o masina sport, se lucra la drum si se putea face fara probleme cu orice, erau portiuni pietruite si compactate, cred ca nu poate fi mai rau daca nu ploua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, DiarM a spus:

Intre obarsie si petrosani e o portiune de drum spart. In rest pe restul traseului e asfalt ca in palma

 

Acum 17 minute, Fafane a spus:

DN7A pana la Petrosani - prost

E79 via Hateg pana in A1 - bun

Sebes - Ranca - minunat

Multumesc frumos tuturor celor care au putut raspunde.

Aveti o idee cam care este distanta pe care este degradat? Si cat de spart este?
Vin cu un touring, nu cu un enduro... :)

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Obarsia Lotrului la Petrosani sunt in jur de 30 Km, estimez ca pe aprox 10 km (din pacate partea cea mai tehnica) drumul este in stare proasta sau foarte proasta (lipseste asfaltul) restul drumului este circulabil la modul neplacut - tre sa stai cu ochii dupa gropi, nisip, pietris. Sunt si cateva portiuni scurte de drum f. bun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Fafane a spus:

De la Obarsia Lotrului la Petrosani sunt in jur de 30 Km, estimez ca pe aprox 10 km (din pacate partea cea mai tehnica) drumul este in stare proasta sau foarte proasta (lipseste asfaltul) restul drumului este circulabil la modul neplacut - tre sa stai cu ochii dupa gropi, nisip, pietris. Sunt si cateva portiuni scurte de drum f. bun...

Confirm cele spuse mai sus. Intre Petrosani si Obarsia Lotrului drumul este naspa. Portiuni in care se lucreaza, deci plin de nisip, pietris si alte cele, o alta portiune cu gropi pe care practic nu prea ai cum sa le ocolesti, etc. Drumul asta facut cu mobra din dotare, mi-a cam amestecat gandurile ca sa nu spun ca a fost o excelenta verificare daca am toate suruburile stranse. De la Obarsia Lotrului - Valiug - Sebes drumul este incredibil de bun. Drumul respectiv l-am facut in urma cu maxim 2 saptamani, asadar mari schimbari intre timp nu cred ca s-au produs.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Fafane a spus:

De la Obarsia Lotrului la Petrosani sunt in jur de 30 Km, estimez ca pe aprox 10 km (din pacate partea cea mai tehnica) drumul este in stare proasta sau foarte proasta (lipseste asfaltul) restul drumului este circulabil la modul neplacut - tre sa stai cu ochii dupa gropi, nisip, pietris. Sunt si cateva portiuni scurte de drum f. bun...

Multumesc!

 

Acum 1 oră, MirceaB a spus:

Confirm cele spuse mai sus. Intre Petrosani si Obarsia Lotrului drumul este naspa. Portiuni in care se lucreaza, deci plin de nisip, pietris si alte cele, o alta portiune cu gropi pe care practic nu prea ai cum sa le ocolesti, etc. Drumul asta facut cu mobra din dotare, mi-a cam amestecat gandurile ca sa nu spun ca a fost o excelenta verificare daca am toate suruburile stranse. De la Obarsia Lotrului - Valiug - Sebes drumul este incredibil de bun. Drumul respectiv l-am facut in urma cu maxim 2 saptamani, asadar mari schimbari intre timp nu cred ca s-au produs.

Bafta!

 

Sa fie! Daca cu un Caponord a fost o aventura, imi dau seama cum ar fi cu a mea.

Avand in vedere toate informatiile, ma vad nevoit sa renunt la Petrosani. Deci cred ca am sa fac Ranca - Obarsia Lotrului - Barajul Lacul Oasa - eventual Sebes si sigur inapoi la Ranca.

 

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, pierrotlefou a spus:

Multumesc!

 

 

Ranca - Obarsia Lotrului - Barajul Lacul Oasa - eventual Sebes si sigur inapoi la Ranca.

 

Iti recomand ca dupa ce treci de lacul Oasa, pana sa ajungi la Sugag, sa te abati din drum spre Jina (in dreapta) spre Miercurea Sibiului, apoi pe DN1 spre Sebes, drumul este liber, liberut, chiar pustiu.

Cu exceptia unei mici portiuni (aprox 1 km) unde vei gasi nisip si aluviuni din belsug pe carosabil, in rest drumul este incredibil de frumos, localitatile de asemenea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pe DN7A (Obarsia - Petrosani) acum 3 saptamani cu un Duster. Mie mi s-a parut parfum cu suv-ul, depaseam orice conserva care se misca ca melcul :)).

Incepe cu asfalt bun, apoi niste gropi unde e drum in lucru si apoi se transforma in drum alternativ de asfalt si pamanat compactat, neted, cu ceva pietris pe anumite zone.

Eu ma asteptam sa fie mai rau, gen forestier (dupa cum il "lauda" unii), dar a fost chiar light.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, ovi_ice a spus:

Am fost pe DN7A (Obarsia - Petrosani) acum 3 saptamani cu un Duster. Mie mi s-a parut parfum cu suv-ul, depaseam orice conserva care se misca ca melcul :)).

Incepe cu asfalt bun, apoi niste gropi unde e drum in lucru si apoi se transforma in drum alternativ de asfalt si pamanat compactat, neted, cu ceva pietris pe anumite zone.

Eu ma asteptam sa fie mai rau, gen forestier (dupa cum il "lauda" unii), dar a fost chiar light.

Asa e cand iti da firma masina....:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Fafane a spus:

Iti recomand ca dupa ce treci de lacul Oasa, pana sa ajungi la Sugag, sa te abati din drum spre Jina (in dreapta) spre Miercurea Sibiului, apoi pe DN1 spre Sebes, drumul este liber, liberut, chiar pustiu.

Cu exceptia unei mici portiuni (aprox 1 km) unde vei gasi nisip si aluviuni din belsug pe carosabil, in rest drumul este incredibil de frumos, localitatile de asemenea.

S-a notat! Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Pentru ca nu mai am cum sa fac Sebes - TA - Novaci (dezapezirea va fi terminata dupa 15 Iunie), reactivez acest topic in 2021 cu intrebare putin diferita fata de cea din 2020: care este starea drumului Deva - Hateg - Petrosani? 

Am confirmarea ca Petrosani - Bumbesti - Novaci este foarte fain.
Multumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, camila de recif a spus:

Este bun domnule, dă-i talpă! Pe la Petroșani, acum un an, era centura mai rașchetată dar cred că au asfaltat între timp.

Multumesc! Revin cu impresii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ENEOS a spus:

Știe cineva cum e acum Petroșani - Obârșia Lotrului - Brezoi? 

Din ce se spune in acest topic, Petrosani - Obarsia Lotrului este foarte prost. Obarsia - Brezoi era bun, am fost pe el in 2019.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrosani-Obirsia este tot in lucru, cam 10 km drum pietruit, neted se poate parcurge cu orice motor, opi spre Brezoi zone reparate care alterneaza cu unele cu gropi, denivelari. L-am facut in februarie la schi, deci nu cred ca s-a reparat intre timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...