Sari la conținut

Ajutor planificare Croatia 14 zile plecare luni


DiarM
 Share

Postări Recomandate

Am tot asteptat pana acum sa vad daca se ridica restrictiile pentru Grecia asa ca am luat decizia aseara ca ori sa merg la bulgari all inclusive sau sa vizitez Croatia cu ocazia asta pentru prima oara.

 

Nu am fost niciodata, nu stiu nimic despre ea, stiu doar ca ajung usor pe autostrada din Arad si ca nu cer test de covid.

 

Am 14 zile de concediu in total din care 4 zile sunt cele de tranzit buc - arad - croatia  si inapoi. Fara bosnia/serbia. O sa plec singur.

Imi raman 10 zile de Croatia pe care as vrea totusi sa le impart, undeva la 6 de plaja si 4 de vizitat. Nu stiu niciun traseu dar am inceput sa ma documentez. Orice sfat e bine venit, ce e de vazut, unde sunt plajele bune.

Ma gandesc sa ma opresc prima noapte dupa Arad in Zagreb daca tot sunt acolo ca a 2-a zi sa vizitez orasul, apoi a 3-a zi sa merg la Plitvice si sa mai las o zi pentru Dubrovnik. Si sa imi impart 3 zile de plaja in nord si 3 in sud sau ceva,

 

Pentru traseu ma uit pe siteul asta https://www.bestbikingroads.com/motorcycle-roads/country/croatia

Iar pentru plaje m-am apucat sa citesc pe grupul de fb la vacante pe croatia.

Caut doar drumuri asfaltate, fara off.

 

Aveti ceva idei? Poate imi scapa ceva. Din ce am inteles pe ungaria ai voie doar sa opresti la cateva benzinarii ca esti in tranzit. http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo?field_hat_rszakasz_value=román+határszakasz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De luat in calcul:

- drumul se poate dace in 4 zile, dar te rupe. Ultima data cand am venit de acolo tipul cu care mergeam era atat de obosit ca intr-o curba a mers inainte, in decor. Pune o zi de rezerva pentru drum, mai ales ca nu il stii.

- Croatia e foarte lunga de la nord la sud, poti sa mergi prin nord si sa te intorci prin sud sau invers, e si mai putin plictisitor

- Dubrovnik si Plidvice sunt cele mai frumoase locuri in tara aia, unul e in sud si unul in NE. La Plidvice se poate campa foarte misto, dar e si relativ frig, ca e mai spre munte, in iunie am prins 3 grade noaptea

- e cea mai scumpa tara din zona.

- soseaua de coasta (N-S) e mai interesanta decat autostrada. Autostrada mai si costa ceva, nu foarte mult. La Makarska la restaurantele din port gasesti o supa de peste foarte buna.

- plajele cu nisip sunt foarte rare, de obicei litoralul e plin de pietre

- in Rijeka e plictisitor si am avut parte de cele mai proaste servicii ever in 2 ocazii

- am facut de vreo 2 ori traversari cu feribotul si mers prin insule, traseul e: insula Krk , feribot Valdiska-Merag, soseaua spre nord pe insula Cres, feribot Porozina-Zagorje/Brestova. De la Brestova ajungi usor in celebrul orasel (cuvant urat), nu e nimic special acolo, chiar nimic.

 

Daca vrei sa te plimbi iti recomand sa dai o tura pe la Ljubljana si Bled, de acolo te poti intoarce spre casa prin Maribor - Ungaria-Arad. Iar daca ajungi la Dubrovnik atunci mergi prin Muntenegru - Kotor-Dubrovnik, e mai frumos decat sa mergi prin Zagreb-Dubrovnik si retur. Ceva gen: https://www.google.com/maps/dir/București/Kotor,+Muntenegru/Dubrovnik,+Croaţia/Makarska,+Croaţia/Split,+Croaţia/Senj,+Croaţia/45.0273837,14.4964037/Merag/Porozina/Zagorje/@45.5776332,14.4405387,9.5z/data=!4m57!4m56!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m5!1m1!1s0x134c33063d70c91b:0x7a73f15e212e9306!2m2!1d18.771234!2d42.424662!1m5!1m1!1s0x134b8ba20835e87d:0x400ad50862bd500!2m2!1d18.0944238!2d42.6506606!1m5!1m1!1s0x134aee6e8952db23:0xa922454b4400a59b!2m2!1d17.0215239!2d43.2937769!1m5!1m1!1s0x13355dfc6bbcf517:0xa1798ff631b49f98!2m2!1d16.4401935!2d43.5081323!1m5!1m1!1s0x47639984a6ae8e53:0xee12096298e326b4!2m2!1d14.9036052!2d44.9893604!1m0!1m5!1m1!1s0x476313433f09e421:0xac599d98fe204672!2m2!1d14.4421766!2d44.9760839!1m5!1m1!1s0x4763449146fe7cbf:0x5223619d574f5624!2m2!1d14.2878549!2d45.131579!1m5!1m1!1s0x47634f89980083c5:0xb1d8f7d9ca67fe8e!2m2!1d14.216898!2d45.1459488!3e0

Eventual cu un ocol prin Plidvice. Retur cum ziceam mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa Plitvice poti sa iei in calcul Krka national park. Tot cu cascade, ai voie sa faci baie in ele, e langa litoral, risc mai mic de temperaturi extreme. Daca nu te cazezi langa Plitvice, mai bine o lasi pe alta data. Noi am plecat dimineata de la cazare, 2 ore, partial serpentine pana la Plitvice, vizitat pe cel mai lung traseu, 9,8 km cred, ca sa vedem tot, apoi inapoi spre cazare unde am ajuns terminati pe la apus. Dar am rezervat o zi intreaga pt asta si cazare 2 nopti. Nu gasisem o cazare mai apropiata sa imi placa si am stat pe coasta.

Legat de Makarska, nu m-a incantat prea mult, cu exceptia golfului natural/portul, ca priveliste, plus o plaja mai la sud accesibila exclusiv pe jos, cam 30 min prin padure. Mult mai pitoreasca e localitatea Brela, pt o plimbare pe jos, stat la plaja sau pe terasa. O alta locatie misto a fost Primosten, cu plaje amenajate si multi copaci in caz ca vrei umbra plus satul vechi, ca in vederi. Pe langa Primosten sunt si cateva plaje salbatice cu acces prin padure, 5-10 minute pe jos spre sud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand sa mergi prin Serbia. Jimbolia apoi sa treci vama la Bezdan. O iei pe Dunare in sus pana la Slatina, apoi prin munti Kamenska si de acolo la Plitvice. Nu o sa regreti traseul asta. 

In Croatia un traseul fain e Rijeka spre (cuvant urat) Pola. Dar doar pana la jumatea drumului. De acolo (Brestova) poti trece pe Cres. Merita insula vizitata. De pe cred poti trece pe Krk si o iei in jos pe coasta. Evita Makarska si alte destinatii foarte turistice si comerciale. Sunt locuri mult mai faine de vazut in Croatia (si eu sunt acolo acum ;) )

Editat de ioio_viola
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate o sa ma duc in bulgaria :( pasagera vrea la plaja, nu sa o trag dupa mine atatea ore pe motor prin croatia

In plus slovenia e inchisa, iar traseul prin bosnia/serbia mi se pare prea lung mai ales ca tot asa e doar de tranzit pentru romani. Macar de la sibiu pana in zagreb aveam autostrada.

 

Va multumesc pentru info! Nu sunt chiar asa spontan si nu cred ca mi-ar fi iesit o excursie buna pus pe fuga.

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire revin cu un update> EXCURSIA SE TINE, doar ca plec de marti si revin luni, tot 14 zile.

 

Am citit ce ati scris, din pacate toate celelalte tari nu primesc romani decat in tranzit *slovenia, ungaria, bosnia, serbia.

 

Cat despre traseu, Buc - Zagreb, ambele variante, serbia sau arad, sunt de 12 ore. Diferenta e ca prin arad, imi impart orele de condus la jumatate, pe cand prin serbia, ajung prea repede in drobeta sa ma cazez, iar a 2-a zi am mai mult de condus. Pe langa ca dau pe autostrada serbia-zagreb 100lei dus intors~ iar pe ungaria am vigneta de 10 euro pe o luna.

 

In mare parte traseul final ar arata ceva de genul asta. Sunt 10 zile pentru Croatia, fara cele 4 de drum si una de rezerva in caz de ceva.

https://goo.gl/maps/hqzsRXe43s5a7TW68

 

Problema e ca nu stiu cum sa imi impart zilele momentan.

1 zagreb (vizita)
2 zagreb (cuvant urat)
3 (cuvant urat) zadar
4 zadar dubrovnik
5 dubrovnik
6 dubrovnik
7 dubrovnik
8 dubrovnik
9 dubrovnik - plitive
10 plitvice dimineata la prima ora si dupa inca 2 ore pana in zagreb (a 2-a zi plecare spre casa)

 

Avand in vedere ca in dubrovnik sunt apartamente misto la 120lei pe noapte, ma gandesc ca tot acolo sa stau si la plaja si sa ma odihnesc. Nu sunt genul care sa manance la restaurante, asa ca ma multumesc cu felii de pizza si cartofi prajiti la street food sau ceva. Credeti ca ar merita 1-2 zile in alta parte? Prefer sa evit complet insulele, sa nu pierd timpul la ferry sa stau sa incerc sa ma sincronizez. Apropo, astia folosesc waze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Zadar spre Dubrovnic as face asa (ca sa castig timp):

avand in vedere ca de Zadar pana la Omis nu e foarte spectaculos litoralul, decat pe alocuri, as face bucata asta rapid pe autostrada. Pe langa Sibenik, o sa treci cu autostrada peste un defileu, semn ca esti langa parcul national Krka. Arunca un ochi, vezi daca iti place, oricum castigi timp pe autostrada si in plus fata de Plitvice, ai voie sa te balacesti.

Zadarul l-am vizitat, am terminat repede si mi-am vazut de drum, gasind in apropiere un sat pitoresc uitat de lume Raznac, mie imi plac astea mai pustii. Daca o sa mai ajung sa inoptez in zona, acolo o sa caut.

Am vazut ca planuiesti dubrovnic-plitvice, pe nationale, intr-o bucata. O sa ai viteza medie mica si am vazut destule echipaje cu radar. Nu zic ca nu e realizabil dar sunt multe ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Plidvice nu am facut un traseu de-al lor, am mers de capul nostru cat am putut de mult, cam 8-10 ore de fiecare data (am fost de 2 ori). Depinde cat de mult iti place sa te plimbi pe-acolo, sa stai un fund si sa admiri cascadele, sa te uiti la pesti (sunt o gramada de pesti foarte mari) sau pur si simplu sa vezi cum creste iarba, cand esti in concediu si nu esti ca trenul pe sine e un loc in care e placut sa te relaxezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, orasul Pola e doar bun de pelerinaj pentru orice roman. Sa iti faci poze cu "institutul naval de geofizica ... p u l a", sa vezi o arena romana bine pastrata. In rest mare lucru nu ai pe acolo.

PULA.thumb.jpg.bfeb0881c5e1d0d6b089d48af7eb4e0d.jpg

 

 

In schimb in ISTRIA, ai niste locuri absolut fabuloase:

Rovinj - un orasel cu un centru vechi EXTREM de pitoresc. Mi-a placut de 20 de ori mai mult deca Pola.

Limski Fjord - un fiord la Adriatica, un fel de vale lunga si foarte frumoasa. Nice to see.

Poreč - un oras mai mare ca Rovinj dar cel putin la fel de frumos. MERITA.

Hum (52425, Hum, Croatia) - Cel mai mic oras din Croatia (pop = 30), intr-o veche cetate pe un varf de deal. Extraordinar de pitoresc din MULTE puncte de vedere

Motovun - un superb oras cetate in varf de deal

 

Eu as renunta la Pola pentru doua-trei din astea, sincer.

 

Vad ca nu ai pus nici Rijeika/Opatija ca popasuri. Pacat. Prin Optija poti doar trecem e froate frumos, iar prin Rijeika merita o scurta plimbare. Nimic lung.


De asemena si Split e foarte frumos ca oras, alaturi de Zadar. Ti le recomand pe ambele. Dubrovnik e superb, dar parca prea multe zile. Merita mai degraba hopa tzopa prin mai multe orase interesante, dar fiecare cum e obisnuit sa mearga.

 

Iar Plitvička merita doua zile FULL. Nu ajungi de acolo in Zagreb in doua ore. Drumul e ca la noi pe nationalele mai aglomerate: 2 benzi (in total; 1 pe sens),  multe localitati si coloane pe ambele sensuri. Eu am avut media de 60 cu masina si NU am avut loc de depasire in conditiile in care fierbeam si ma tineau rotile sa ma bag - nu am avut efectiv loc si unde era loc nu vedeai nici in fata tirului pe care voiam sa il depasesc. Cu moto ar fi fost mai usor, dar la lacurile alea e de plimbat, deci clar NU o sa fie nimeni in forma maxima. Estimativ o ora jumate pana la Karlavac si inca o ora pana in Zagreb de acolo, plus traficul de Zagreb. Trei e mai realist, dar daca esti si obosit si nimeresti ora de varf... do the math.

 

Suplimentar vezi ca treci prin Bosnia Hertegovina. E mai complicat cu asigurarile si vama pentru cei 10km. Alternativa mai pitoreasca e bacul de la Trpanj - Ploče si drumul 414 prin peninsula. E mai lung, mai liber si mai pitoresc decat varianta direct, evita Bosnia dar... e mai lung si mai scump :)

 

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ma uit pe recomandari. In split din cate am inteles au explodat cazurile de covid. Ideea e ca vreau oricum sa imi iau cate 2-3 cazari in avans, nu le iau pe toate de acum. Maine imi iau arad si zagreb si ma mai gandesc incotro ma duc.

Cat despre coridorul Neum din Bosnia ca sa treci repede in partea de sud am inteles ca nu iti trebuie RCA valabil pentru bosnia. O sa ma mai interesez

Cred ca m-am inselat, trebuie RCA valabil Bosnia si  nu il am. Poate ma duc maine sa vad daca pot sa il fac pe asigurarea mea

Stiti cum e cand sunt putine zile, niciodata nu ai suficiente pentru a vizita tot, mai ales ca e prima iesire pe croatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...