Sari la conținut

Traseu off-road soft/mediu sambata 12.09.2020 Curmatura Malitei


patraullea
 Share

Postări Recomandate

Salutare, 

Pentru sambata propun traseul https://www.bikemap.net/en/r/7043102/?fbclid=IwAR1-W2WedVBaDb62lLOhHFj7lnkHaZQ10XtQ71-As-_r9UJimgfgCgZrkjo#10.63/45.3793/24.7663

Userul Ovi_ice a facut sambata trecuta aproximativ acest traseu impreuna cu cativa colegi si arata interesant; mai multe referinte inclusiv foto-video puteti gasi in topicul lansat saptamana trecuta de dumnealui, link mai jos.

Plecare sambata dimineata cu intalnire in jur de 9.00 la giratoriul de la km 23 de pe A1 Bucuresti-Pitesti (iesire spre Bolintin Deal).

Multumesc Ovi_Ice ptr. idee si celorlalti care au contrinuit cu track-uri si info in topicul tau, Vis-a-vis, etc

E bine sa avem apa si sandwich-uri la noi. Pana acolo si la intoarcere mai gasim ceva, dar sus pe munte, maxim branza.

Tura e de o zi, dar daca exista dorinta si interes, putem sa ne cazam pe undeva si sa mai offroad-im in zona si duminica.

Nu vreau la cort, prefer sa avem greutate minima pe mobre, sa ne bucuram de trasee.

Eu am Honda Transalp 600, anvelope Metzeler Tourance, experienta medie pe trasee offroad.

Daca esti macar in aceeasi situatie, hai in tura; daca ai mai putin dar pe aproape vino oricum, o scoatem noi la capat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Daca mai ai in plan acest traseu, vreau sa ma bag si eu... sper sa nu intervina altceva neprevazut pana Sambata.

Sunt ok pt ora 9 la giratoriul de la km 23 de pe A1, stiu unde este. La intoarcere, eu voi ramane la Pitesti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pregatiti-va pijamalele, lucrez la un update ispititor ptr. duminica :)

 

asadar, mare parte din traseul propus este segment din TET (ptr. cine nu stie ce e, nu-i nici o rusine, nici eu n-am stiut pana vara asta, click aici: https://transeurotrail.org/)

Prin urmare, duminica propun sa urmam TET-ul cu tinta Comarnic.

Harta ptr. Romania e aici: https://www.alltrails.com/explore/recording/tet-romania 

@vis-a-visunge senilele la T34 ala al tau si hai pe TET

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus și eu Tourance pe mobră, nu mai am chef de off-road deocamdată. Oricum, nici nu vreau să fiu în aceeași trupă cu zigzag, acest guru al motocicismului care are întotdeauna 3-4 cu care să iasă dar văd că atârnă pe forum. Nu te împrieteni prea tare cu el. E un personaj dubios. 

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, patraullea a spus:

pregatiti-va pijamalele, lucrez la un update ispititor ptr. duminica :)

 

asadar, mare parte din traseul propus este segment din TET (ptr. cine nu stie ce e, nu-i nici o rusine, nici eu n-am stiut pana vara asta, click aici: https://transeurotrail.org/)

Prin urmare, duminica propun sa urmam TET-ul cu tinta Comarnic.

 

 

 

ca ai adus vorba, tet e un traseu frumos dar pe alocuri greu

in vreo 8 zile am reusit abia jumatatea nordica, adevarat fiind ca am mers pe udatura si asta ne-a incetinit mult

la tura din weekend o sa pot merge cu voi doar sambata dar, portiunea pe care banuiesc ca vrei s-o faci duminica, pare realizabila cu transalp

ca sa-ti faci o idee despre jumatatea nordica (intre nehoiu si baia mare) pun cateva poze de anul asta

PSX_20200720_032029.jpg

PSX_20200720_032647.jpg

PSX_20200720_032959.jpg

PSX_20200720_033320.jpg

PSX_20200720_033423.jpg

PSX_20200720_033500.jpg

PSX_20200721_185403.jpg

PSX_20200721_185659.jpg

PSX_20200721_185759.jpg

PSX_20200721_185954.jpg

PSX_20200721_190831.jpg

PSX_20200720_031633.jpg

PSX_20200722_144650.jpg

PSX_20200722_214333.jpg

PSX_20200723_202432.jpg

PSX_20200723_202524.jpg

PSX_20200723_202707.jpg

PSX_20200723_203028.jpg

PSX_20200724_203841.jpg

PSX_20200724_204107.jpg

PSX_20200724_204204.jpg

PSX_20200724_204328.jpg

PSX_20200724_215949.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este, si ati fost cu ce trebuie si echipati corespunzator; noi am facut in vara asta pe uscat segmentul intre Rau Sadului si Vidraru, dar nu cum arata acum cel putin segmentul din zona Valea Oltului era pe dreapta, paralel cu Oltul. Se schimba usor constant deci nu e nici o surpriza ca e modificat. Au fost cateva pasaje mai tehnice dar am trecut.

In general nu prea e de TA, mai ales namoalele alea si segmentele alea de TAF ca in pozele voastre; 

daca avem noroc e uscat, o scoatem noi la cap :)

e ceva magnetic cu TET-ul asta, e frumos tare cel putin cat am parcurs

felicitari pentru tura, cred ca 8 zile e totusi un timp bun daca ati prins mult umed

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor,

am creat un grup de whatsup ptr. tura asta, sa putem comunica la comun in timp real, cel putin cat suntem in zone cu semnal;

sunt si oameni de pe alt grup care nu urmaresc postarile de aici; putem sharui poze din tura, pe urma il putem sterge

Pentru cei care va hortarati sa veniti, daca sunteti de acord, dati-mi un PM cu numarul de tel sa va adaug.

Va fi la doua zile, cautam cazare pe unde ajungem inainte sa cada seara

locatia de intalnire si ora raman valabile, sa mentionati va rog care veniti sa stim pe cine asteptam

 

Acum 1 oră, mihai c a spus:

Poate ma bag si eu pt sambata ,daca mai e loc .

Poate si continuarea duminica,daca e ok.

Drz400 Mitas E07,max 120 km/h pe asfalt

salutare, sigur, esti binevenit 

de acord cu viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai noroc. M-ar tenta si pe mine, dar nu am cum sa raman peste noapte din pacate. Am de pe unde de pe traseu sa ies la asfalt relativ usor ca sa o iau spre casa mai spre seara ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, suntem deja 12, 

va trebui sa ne splituim in formatii pe portiunile de Off e imposibil sa se mearga cursiv la grup asa mare

daca nu va deranjeaza treaba asta, e ok; locatia si punctul de intalnire sunt cele mentionate; daca ramane sa veniti rog confirmati, 

studiati track-ul GPS, aplicatii etc,

 

 

Acum 5 ore, Cap0ne a spus:

Hai noroc. M-ar tenta si pe mine, dar nu am cum sa raman peste noapte din pacate. Am de pe unde de pe traseu sa ies la asfalt relativ usor ca sa o iau spre casa mai spre seara ?

salutare, 

intram si iesim din traseu in localitatea Slatina, Ag, deci te poti intoarce

daca vrei sa vii sa imi dai te rog PM cu nr. de tel ptr. grupul de whatsup

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las si eu asta aici, poate mai cauta cineva traseul si, ca mine, nu gaseste  nimic detaliat online.

Traseu Slatina - Curmatura Malitei - Curmatura Furfuescu - 28 km.

Drumul e pe alocuri acceptabil, pe alocuri oribil, multi bolovani si crengi.

Eu l-am facut in 3 ore si jumatate, cu cateva pauze de admirat natura.

De unde m-am oprit eu se mai poate merge cam 1 km, se vad urme de masini, apoi e doar poteca.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...