Sari la conținut

GDPR si camerele de filmat


Patrick_M
 Share

Postări Recomandate

Colegul meu s-a lovit de o situatie interesanta, si anune: si-a gasit masina “frecata” de o alta, in parcare. S-a gandit sa puna o camera de supraveghere pe poarta casei, ca sa vada pe viitor cine e “bine intentionat” ca doar nu e prima data. Intamplator in aceeasi curte sta si un politist care l-a sfatuit sa nu puna camera pe strada pentru ca “cel filmat” poate sa il dea in judecata cu GDPR si pierde. Singura solutie ar fi camera de bord, dar masina sta parcata mult. 
Am scris asta pentru cei care au camere de filmat personale puse acasa si isi filmeaza motocicletele si nu numai.  
Daca e adevarata “legea” sau nu, poate scrie cineva care o cunoaste mai bine. 
Sanatate

Editat de Patrick_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cam care ar fi datele personale pe care le opereaza o camera?! Datele personale nu sunt moaca imdividului, ci nume, prenume, telefon, mail, cnp etc.

In afara de asta, in spatii publice poti sa filmezi pe cine vrei tu. Altfel n-ar mai avea televiziunile ce sa puna pe ecran la stiri.

Sa puna camera linistit, nu e nicio problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, functioneaza si sunt prevederi clare ce poti face si ce nu. Din ce stiu, trebuie sa afisezi langa camera un mesaj clar, gen zambiti, se filmeaza, sa ai proceduri clare cine are acces la filmari, sa le stergi prin rotatie fara sa le tii mai mult de x zile, etc. Se aplica daca filmezi spatiul public si chiar si atunci trebuie sa ai motive justificate sa montezi camera. Daca ar fi indreptata doar spre curtea ta, nu ar fi probl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca bate si pe spatiu public, trebuie asa: instalare de catre firma autorizata, apoi inregistrat la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii datelor cu caracter personal. Prin intregistrarea la aceasta autoritate, posesorul semneaza o declaratie prin care se obliga sa pastreze imaginile doar pentru scopul lor, sa nu le faca publice. Si sa le inmaneze doar Politiei, la cerere.

Practic, prin aceasta declaratie, daca trece Borcea cu o noua iubita prin parcare, nu ai dreptul sa dai imaginile la Can Can. De asemenea, daca ii fura unui vecin masina, nici lui nu ai dreptul sa i le dai. Trebuie sa le dai strict la politie, daca ti le cere, in urma vreunei plangeri.

 

Interesant e, totusi, ca exista camere mobile. Adica sunt pentru interior, ca si bibelou, dar nu te impiedica nimeni sa nu iei una si sa nu o pui pe pervaz, sa bata in parcare. Pentru asa ceva nu-ti trebuie avizare, daor sa ai geamul corespunzator pentru a bate fix acolo.

https://www.spy-shop.ro/camera-supraveghere-ip-wireless-dahua-imou-ipc-c22-imou-2-mp-ir-10-m-2-8-mm-microfon.html?gclid=CjwKCAjw19z6BRAYEiwAmo64Lft-1kV-wDjwWgARmlZul0xHqQIpq_mMAISo80Hm7urHkMVawbi1IxoCUN4QAvD_BwE

 

 

 

 

P.S. Ati observat vreodata ca toate imaginile ajunse pe TV de la diverse accidente, etc, sunt de fapt filmate cu telefonul mobil direct de pe televizorul pe care ruleaza sistemul de supraveghere? Prin aceasta, practic, posesorul imaginilor le filmeaza cu un dispozitiv mobil, telefonul, si scapa de aceasta prevedere ca nu le poate da presei. Camera mobila poate filma oriunde, cea fixa trebuie avizata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Patrick_M a spus:

Singura solutie ar fi camera de bord, dar masina sta parcata mult. 

cred ca sunt camere care incep sa filmeze daca 'simt" ca masina parcata se misca, gen in urma unei lovituri, sper sa nu mananc (cuvant urat).

dar daca e frecus..poate nici nu incepe sa filmeze.

 


GDPR e o mare sex oral. oau judecata etc.

eu pe mail am la fel de mult spam ca inainte, niste cretini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, frigider a spus:

GDPR e o mare sex oral. oau judecata etc.

eu pe mail am la fel de mult spam ca inainte, niste cretini.

Și eu, în principal de la phoenicia. :finger: Și au trecut vreo 60 zile de când am reclamat la ăia cu gdpr atașând absolut tot. Probabil că a stat vreun inspector de-al lor mok la mare... 🤬

Cu camerele e cotoios, dacă nu respecți toate alea și, dintr-un motiv oarecare, se pun pe tine ai belit-o! Înregistrarea la gdpr e simplă, dar și imaginea omului e vizată. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tine neaparat de noile norme ale GDPR, degeaba va legati de ele. Asta cu inregistrarea camerelor ce bat pe spatiul public la la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii datelor cu caracter personal e veche, se aplica de prin 2003.

GDPR doar te obliga sa nu folosesti softuri de recunoastere faciala pe spatiul public. In rest, e doar o inregistrare.

Problema apare, de obicei, cand chiar se intampla ceva. Adica, daca te duci la politie cu inregistrari in care cineva iti vandalizeaza masina, prima intrebare a agentului este: si cine ti-a instalat camerele? Ai toate actele la ele? Daca nu, prima amenda e la tine. Abia apoi se apuca politia sa caute si faptasul.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tona de acte daca montezi in spatiul public (inclusiv drumuri pe la Politie), iar in spatiul privat ceva mai simplu, musai notificare ca este spatiu supravegheat si poti sa o iei in grav in freza daca scapi in public inregistrari si cineva se considera afectat.

PS: toate sunt in zona Penala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Instalarea camerelor de supraveghere in primul rand trebuie facuta pe spatiu privat (case, stalpi, etc) si in nici un caz pe domeniul public. Dupa montare firma autorizata sa faca treaba asta, trebuie sa inmaneze proprietarului un proces verbal de receptie si instruire a personalului utilizator. Acest proces verbal contine configuratia exacta a sistemului de supraveghere precum si numele persoanelor instruite. In cazul in care camerele cuprind doar spatiul privat nu exista nici o problema, daca prind si din domeniul public atunci exista setari sau softuri care sa blureze aceasta zona. In ambele cazuri, inregistrarile nu se pot instraina si pot fi solicitate doar de catre politie in mod oficial (hartie scrisa). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, MirceaB a spus:

Salutari,

Instalarea camerelor de supraveghere in primul rand trebuie facuta pe spatiu privat (case, stalpi, etc) si in nici un caz pe domeniul public. Dupa montare firma autorizata sa faca treaba asta, trebuie sa inmaneze proprietarului un proces verbal de receptie si instruire a personalului utilizator. Acest proces verbal contine configuratia exacta a sistemului de supraveghere precum si numele persoanelor instruite. In cazul in care camerele cuprind doar spatiul privat nu exista nici o problema, daca prind si din domeniul public atunci exista setari sau softuri care sa blureze aceasta zona. In ambele cazuri, inregistrarile nu se pot instraina si pot fi solicitate doar de catre politie in mod oficial (hartie scrisa). 

Persoana care intra in spatiul tau privat, supravegheat video, trebuie sa isi dea acordul altfel nu ai voie sa il inregistrezi fara acordul sau.

Aste cel mai simplu se face prin placuta de informare pe calea de acces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, florinelu07 a spus:

Persoana care intra in spatiul tau privat, supravegheat video, trebuie sa isi dea acordul altfel nu ai voie sa il inregistrezi fara acordul sau.

Aste cel mai simplu se face prin placuta de informare pe calea de acces.

 

daca sare gardul se presupune ca si-a dat acordul sa fie mancata de caini, filmata si facuta de rusine pe youtube

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Speedy.K a spus:

Si cam care ar fi datele personale pe care le opereaza o camera?! Datele personale nu sunt moaca imdividului, ci nume, prenume, telefon, mail, cnp etc.

In afara de asta, in spatii publice poti sa filmezi pe cine vrei tu. Altfel n-ar mai avea televiziunile ce sa puna pe ecran la stiri.

Sa puna camera linistit, nu e nicio problema.

Habar nu ai, dar stii sigur ca nu e nici o problema..... Romanie romanieeee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Patrick_M a spus:

 Intamplator in aceeasi curte sta si un politist care l-a sfatuit sa nu puna camera pe strada pentru ca “cel filmat” poate sa il dea in judecata cu GDPR si pierde. 

 

Probabil ca vecinul politist i-a frecat masina de ii da sfaturi d-astea sau are cine stie ce combinatii si e paranoic. Trebuie sa caute o firma autorizata de politie care instaleaza sisteme de supraveghere. O sa ii faca dosar cu tot felul de acte, planuri si schite. Cum s-a mai spus, exista niste limitari in ceea ce priveste folosirea si distribuirea imaginilor. Ce nu e voie sub nicio forma se cenzureaza din sistemul de supraveghere (apare o zona neagra acolo).

 

Ca alternativa, un Viofo A129 cu camara fata/spate filmeaza cam 24 de ore conectat la un acumulator extern de 20000mAh. Eu la masina nu conectez camera la bricheta si o tin la un acumulator extern tocmai pentru a filma si cand e parcata. Nu ma complic cu mod parcare, detectia miscarii si alte povesti pentru ca mai dau rateuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tesla are din fabrica un sistem video care se activeaza la miscare sau proximitate. Interesanta lumea in care traim in care delincvenții au drepturi mai multe decat oamenii care isi pazesc bunurile de ei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

GDPR e o mare sex oral. oau judecata etc.

eu pe mail am la fel de mult spam ca inainte, niste cretini.

 

GDPR nu are cum sa reduca SPAM-ul :)) E doar un framework legislativ care previne abuzurile din partea firmelor care iti preiau datele si limiteaza modul in care pot fi folosite datele respective. SPAM-ul nu vine de la firmele alea, ci de la faptul ca ai folosit adresa de mail in diverse locuri nesigure sau ti-au fost citite mail-urile trimise catre diverse liste/grupuri. Eu am vreo patru conturi de test pe acelasi domeniu. Niciunul nu a fost folosit in context oficial (nu l-am scris eu de mana catre vreo firma), ci doar m-am inregistrat cu ele prin diverse locuri. Cel folosit pentru "business" e curat, nu are niciun fel de spam dupa mai bine de 7 ani de experiment. Insa cel pe care l-am dat pe unde am apucat s-a umplut de nshpemii de ori de bun ce era antispamu (limita de 100MB/casuta).

 

Chestia cu dovada video inadmisibila e in sine inadmisibla intr-un stat de drept (legea e de fapt neconstitutionala daca citesti atent, insa la noi CC si AP sunt prea ocupati sa castige electorat ca sa analizeze legile de baza), la fel ca si invocarea dreptului la intimitate pe domeniul public (vezi amenzile cu dovada video anulate in instanta pe acest motiv). Ideea e ca legile sunt contradictorii TOCMAI pentru a permite loc de spaga manevra daca e surprins cine nu trebuie. Vestitul "cum fac sa mut zebra aia daca mierlesc un fraier?" -- eu am ingropat o ruda pe chestia asta si zebra e si acum mutata. Nasu postului din comuna, beat ranga, 199x.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Patrick_M a spus:

Colegul meu s-a lovit de o situatie interesanta, si anune: si-a gasit masina “frecata” de o alta, in parcare. S-a gandit sa puna o camera de supraveghere pe poarta casei, ca sa vada pe viitor cine e “bine intentionat” ca doar nu e prima data. Intamplator in aceeasi curte sta si un politist care l-a sfatuit sa nu puna camera pe strada pentru ca “cel filmat” poate sa il dea in judecata cu GDPR si pierde. Singura solutie ar fi camera de bord, dar masina sta parcata mult. 
Am scris asta pentru cei care au camere de filmat personale puse acasa si isi filmeaza motocicletele si nu numai.  
Daca e adevarata “legea” sau nu, poate scrie cineva care o cunoaste mai bine. 
Sanatate

Daca doar vrea sa afle agresorul ,sa o puna linistit.

Daca insa vrea sa se foloseasca de imagini ca proba la o plangere impotriva faptuitorului,se va lovi de birocratia gdpr.

Daca se intampla o crima,talharie,viol in zona,politia o sa-ti bata la usa.Intr-un astfel de caz nu o sa-i intereseze de autorizatii si alte balarii.

In instanta filmarea va fi folosita ca proba indiferent de acte.Trebuie doar sa fie acceptata de instanta.

Nici o instanta nu va respinge o proba video din motive birocratice,mai ales in cazuri grave ca cele de mai sus.

Doar greii scapa invocand tot felul de chichite avocatesti.Pwlimea este judecata la sange,fara chichite sau tertipuri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, florinelu07 a spus:

Persoana care intra in spatiul tau privat, supravegheat video, trebuie sa isi dea acordul altfel nu ai voie sa il inregistrezi fara acordul sau.

Aste cel mai simplu se face prin placuta de informare pe calea de acces.

Spatiul privat supravegheat video este semnalizat cu placute , iar in momentul cand intra  cineva pe acest spatiu ,nu este nevoie de nici un fel de acord. 

Adica tu vrei sa spui ca intra hotul in curte si eu ma duc la el sa-i cer acordul sa-l filmez. Serios?  🤣 Nu exista asa ceva, am intrebat la cei care au montat camerele.

Ceea ce am scris mai sus se incadreaza la punctul 4 cu chenar din linkul pus de userul l.u.v

Editat de MirceaB
completare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii vorbesc de filmat la ei in curte, altii vor camere sa filmeze domeniul pubic unde isi lasa ei masina pe strada

Acum 19 ore, Altair a spus:

Tesla are din fabrica un sistem video care se activeaza la miscare sau proximitate. Interesanta lumea in care traim in care delincvenții au drepturi mai multe decat oamenii care isi pazesc bunurile de ei. 

si care e interzis in austria, la fel ca si camerele de bord sau google street view.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.09.2020 la 10:59, mircea.cazachevici a spus:

Nu tine neaparat de noile norme ale GDPR, degeaba va legati de ele. Asta cu inregistrarea camerelor ce bat pe spatiul public la la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii datelor cu caracter personal e veche, se aplica de prin 2003.

GDPR doar te obliga sa nu folosesti softuri de recunoastere faciala pe spatiul public. In rest, e doar o inregistrare.

Problema apare, de obicei, cand chiar se intampla ceva. Adica, daca te duci la politie cu inregistrari in care cineva iti vandalizeaza masina, prima intrebare a agentului este: si cine ti-a instalat camerele? Ai toate actele la ele? Daca nu, prima amenda e la tine. Abia apoi se apuca politia sa caute si faptasul.

 

 

Excelent explicat!

Eu puteam sa imi montez singur camere de luat vederi pe casa nu ma costa 2400ron pentru 4 camere amarete si un DVR, luam de pe net cu 1200-1400lei tot.

Camerele bat atat in curte cat si pe strada, pentru ca ele bat si pe strada atunci evident am apelat la o firma autorizata in instalarea camerelor de luat vederi.

Niciodata nu stii cand ai nevoie de factura aia sau cand dai de un vecin (cuvant urat), scoti factura si ii zici "plimba ursu' nene, fa pasi".

Este o chestie de care ai nevoie rar dar e bine sa ai o instalare facuta cu o firma autorizata, for your own peace of mind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...