Sari la conținut

o7-08. Gran Premio Lenovo di San Marino e della Riviera di Rimini & Gran Premio TISSOT dell'Emilia Romagna e della Riviera di Rimini


xt600
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 328
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, acum m-am trezit si eu, am cam dormit sezonul asta ce-i drept. Eu nici n-am vazut cursele in care s-a rupt in doua Marcuez Marcel, am aflat din ziare ca a inceput noul sezon, asa prins in coronavirus am fost. :D 

 

Si eu sunt cam de aceeasi parere, ca n-o sa faca mare branza, din aceleasi motive. E inconstant si frustrat.

Is curios daca o sa se ia de gat cu Marcel prin paddock, fac astia zid intre ei. 

Acum la Barcelona (care a avut loc pe Digisport2, sa nu uitam) am auzit din gura lui Florin Ion si am crezut ca fabuleaza.. apoi am cautat si google mi-a confirmat. Deci gata cu alexel, ambitia i-a depasit talentul si tatucii de la HRC l-au trimis la plimbare, nu departe..ci la milogul ala de LC.. care traieste din ce oase se arunca de la masa mare de la Onda. (poate gresesc, dar asa imi pare mie) 

 

Cracilau? Ce se intampla cu el? Ca Takaki nu pleaca din ce am inteles de la comentatori. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ilarionciobanu a spus:

Cat despre sanse egale, sportul asta, la fel ca ala pe 4 roti, este elitist. Conteaza foarte mult numele si/sau sustinerea. Nu oricine ajunge acolo si nu-mi spune ca e prima data cand auzi asta.

True,numa ma revolt si eu in aer :)

Oricum daca Martin a semnat si inca cu Pramac,mi-a mai venit inima la loc,Marini sa fie sanatos sa ia campionatul (daca poate).

Acum 48 minute, B.B. a spus:

Eu am aflat acum la cursa de la Barcelona (care a avut loc pe Digisport2) :D ca

Paul Expargaro se muta la Onda de la anul.

 

Ce parere aveti? Oare o sa faca faza cutiei cu suruburi japoneze manabila doar de Marcuez? 

Tare-s curios, deja astept sezonul 20 21. 

a semnat de cateva luni bune.Pol e ca frati-su....cand merge cat de cat bine se excita tot si da cu oistea-n gard.Apoi incepe sa bombane ca oricine e de vina da el nu.

Per total insa e un bun pilot nr.2,are experienta in trasul de motoreta de la ktm.

Oricum MM nu va avea ce discuta cu el in sensul ca ii va da juma de secunda pe tur garantat zic eu.Dar poate va prinde si Pol cate un loc 5-6 sau un podium de 2-3 ori pe an gen Chel in zilele lui bune.Per total o achizitie...de pilot 2.

Chel e din accidentare in accidentare.Plus ca nush ce i-au facut la Honda anul asta de chiar nu mai merge nimeni ok cu ea....in afara de Nakagami care se lauda ca era gata-gata sa castige dar termina pe 7 :bounce: 

 

Eu nu astept deloc sezonul 2021,la anul MM se va ridica si ii va toca marunt dur si cu precizie pe toti,sa le arate ca e dublu boss 😎

Va fi boring sezonul viitor,cu un Marquez razbunator care va incerca sa domine orice sesiune.

E prea frumos si imprevizibil sezonul asta ca sa ma gandesc la 2021 :P 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Eu am aflat acum la cursa de la Barcelona (care a avut loc pe Digisport2) :D ca

Paul Expargaro se muta la Onda de la anul.

Se intampla totul atat de repede. Am aflat si io ca s-a retras Doohan, ceva cu un picior care-l jena. 
Si Iliescu nu mai e presedinte. 😀😀😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Method a spus:

 

E prea frumos si imprevizibil sezonul asta ca sa ma gandesc la 2021 

bine punctat!

savuram momentul! 

 

 

Acum 19 minute, ilarionciobanu a spus:

Se intampla totul atat de repede. Am aflat si io ca s-a retras Doohan, ceva cu un picior care-l jena. 
Si Iliescu nu mai e presedinte. 

mda, parca ieri a fost..., 1999, in Spania Jerez, la antrenamente pe pista uda a calcat linia alba si gata cu cariera..., se pare ca l-a jenat destul de rau piciorul ca a pus punct carierei...

(e drept ca a mai avut muuuulte accidentari..., s-a gandit ca are 5 titluri, bani kakalau, e timpul sa si traiasca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

Nicicum...de ce trebuie "s-o dau" cumva?Nu ar fi deloc corect asa ceva,dar eu nu am auzit zvonuri ca Bastianini ar veni la clasa mare.

Ca mie mi se par mai buni Bezzechi sau Bastinanini,asta n-are nici o insemnatate,daca Marini ia campionatul,atunci el e cel mai bun si el ar trebui sa aiba prima sansa la promovare.

Ti se par mai buni la ce? La moto 3?

Bastianini anu asta a venit la moto 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

Bastianini anu asta a venit la moto 2.

...si deja are mai multe victorii decat avea Marini pana anul asta...Learning curve putin mai abrupt nu?N-am zis ca e vreun fenomen,doar ca mi se pare mai bun decat Marini.

Vad ca de cativa ani nu mai sunt piloti stelari cum erau mai demult - din aia care vin la o clasa,stau 1 an de acomodare si in al 2lea an au impuscat titlul si se misca la clasa urmatoare...ultimul pe stilul asta a fost Mir - cred ca cel mai dominant campion de moto3 pe care l-am vazut ("speranta" Canet n-a avut absolut nici o sansa,pe arogantul de Fenati nici nu il calific,parca s-a batut si cu el),a stat 1 an la moto2 unde s-a descurcat onorabil si apoi a fost "furat" anul trecut de Suzuki.Unde dupa 1 an mediocru de acomodare,iata ca vine tare si incepe sa aiba podium etapa de etapa.

Astia de vin acuma...cam inconstanti cam slabuti...cel mai puternic mi se pare mie Martin.Dar si el...a stat ceva pe la moto3 inainte sa ia campionatul.Iar anul asta nu cred ca mai are sanse la titlul moto2,ok covid - 2 curse,dar nu stiu ce sa zic daca il lua.Bezzechi iarasi mi se pare bunicel,dar nimic special.Si cand te gandesti ca plapanzeii astia trebuie sa dea piept la anul cu demonul de Marquez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Method a spus:

...si deja are mai multe victorii decat avea Marini pana anul asta...Learning curve putin mai abrupt nu?N-am zis ca e vreun fenomen,doar ca mi se pare mai bun decat Marini.

Vad ca de cativa ani nu mai sunt piloti stelari cum erau mai demult - din aia care vin la o clasa,stau 1 an de acomodare si in al 2lea an au impuscat titlul si se misca la clasa urmatoare...ultimul pe stilul asta a fost Mir - cred ca cel mai dominant campion de moto3 pe care l-am vazut ("speranta" Canet n-a avut absolut nici o sansa,pe arogantul de Fenati nici nu il calific,parca s-a batut si cu el),a stat 1 an la moto2 unde s-a descurcat onorabil si apoi a fost "furat" anul trecut de Suzuki.Unde dupa 1 an mediocru de acomodare,iata ca vine tare si incepe sa aiba podium etapa de etapa.

Astia de vin acuma...cam inconstanti cam slabuti...cel mai puternic mi se pare mie Martin.Dar si el...a stat ceva pe la moto3 inainte sa ia campionatul.Iar anul asta nu cred ca mai are sanse la titlul moto2,ok covid - 2 curse,dar nu stiu ce sa zic daca il lua.Bezzechi iarasi mi se pare bunicel,dar nimic special.Si cand te gandesti ca plapanzeii astia trebuie sa dea piept la anul cu demonul de Marquez...


nici qua nu a rupt gura targului pana sa vina in yamaha. 

 

Pe de alta parte, ce observ este ca cei tineri se adapteaza mult mai usor la schimbari(anul asta michelin cu o alta guma).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quarta nu ca nu a rupt gura targului,Quarta a fost pe niciunde pana sa vina in gp,la yamaka.Era f rapid pe un tur dar total inconstant,si le comitea de multe ori in cursa,ceea ce acum face ff rar.Quarta insa mi se pare exceptia care confirma regula.Si un amanunt f important pe care l-a subliniat si Rossi cand a facut comparatia cu pupilul lui,Bagnaia - Quarta a debutat pe Yamaka,probabil cea mai user friendly moto din lot,in timp ce Bagnaia a debutat pe Ducati,ceea ce...dupa cum a zis si el,a cerut o totala schimbare a stilului intuitiv de pilotaj.Conteaza.

 

Da,asa a zis Dovi,ca cei tineri s-au adaptat f rapid la noua guma spate michelin...cei tineri fiind Bagnaia...si Zarco :)

Meh,nush ce sa zic,doar Dovi si Petrux vad sa aiba probleme la adaptarea la noua guma.Chel mere prost,dar e accidentat tot timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valentino Rossi reveals talks with Yamaha over VR46 MotoGP team

 

“It’s a bit early… but at the end of 2021, MotoGP changes for 2022 and maybe we can have an occasion to make a VR46b team in MotoGP but it’s really early 

“It is not easy because the organisation, the size is good for Moto3 and Moto2 but for MotoGP it is a big step. Sincerely I don’t know… 

“As for the bikes though, Yamaha, why not? We have already spoken to Lin, but before we have to decide whether we do the team or whether we continue in Moto3 and Moto2.”

...si Yamaka care pana in 2019 nu vroia sa dea nici macar o moto de uzina lui tech3,acuma va da 4 - 2 pt Petronas si 2 pt VR46?

Sunt convins ca il va sprijini pe Rossi,e un nume prea mare pt a-l pierde,insa ma mira schimbarea totala de optica.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai poate s au luminat si ei la cap ...si au inteles ca ,cu mai multe moto in joc poti sa razbati sa l bati pe Marquez+Honda 😂

Ori pregatesc si ei o valiza ptr spaguta la bossi aia mai mari ptr niste locuri...ca pana acum Ducati prea au avut cele mai multe motorete de pe grila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, ioio_viola a spus:

nu o sa poata da 4, din 2022 au voie din ce am inteles eu doar 1 echipa de uzina si una privata. deci Suzi probabil o sa-si vanda motoarele unei echipe private si/sau Aprilia va intra cu echipa de uzina.

Si atunci?Pe Rossi clar nu pot sa-l trateze cu refuz,deci?....cumparare/fuziune Petronas/VR46?

Petronas vine cu "oil dollars",VR46 vine cu Rossi :)

"Alora...

Cum era pe vremuri legendara Nastro Azzuro Honda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zvonuri ar fi ca Rossi discuta cu Suzi pentru motoare, ca cica ar avea legatura buna cu Davide Brivio

 

astea erau dorintele in 2019, inainte de pandemie:

https://www.gpone.com/en/2019/05/24/motogp/the-future-of-motogp-22-grand-prix-more-than-f1.html

 

The ideal solution would be for each factory to field two bikes with a factory team and a further two with a satellite team. Right now, only Aprilia and Suzuki do not supply bikes to external teams, but things could change.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Method a spus:

Si atunci?Pe Rossi clar nu pot sa-l trateze cu refuz,deci?....cumparare/fuziune Petronas/VR46?

Petronas vine cu "oil dollars",VR46 vine cu Rossi :)

"Alora...

Cum era pe vremuri legendara Nastro Azzuro Honda

 

o hoho ce combinatie ar fi, Rossi cu experienta si pilotii, petronas cu banii si inginerii

 

Oare nu degeaba se duce el la petronas :D

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha ar fi (iar) proști să îl scape pe "divinol", după atâția ani cât a stat in grădina lor acu' să se ducă să vândă șepcuțe cu sugiuki! :moron:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.09.2020 la 15:01, B.B. a spus:

Eu am aflat acum la cursa de la Barcelona (care a avut loc pe Digisport2) :D ca

Paul Expargaro se muta la Onda de la anul.

 

Ce parere aveti? Oare o sa faca faza cutiei cu suruburi japoneze manabila doar de Marcuez? 

Tare-s curios, deja astept sezonul 20 21. 

 

La 30.09.2020 la 15:15, ioio_viola a spus:

te-ai trezit si tu acum :)))

 

la cat de inconstat si frustrat e, eu zic ca nu face mare lucru. 

:cheers:

La 30.09.2020 la 15:30, B.B. a spus:

Da, acum m-am trezit si eu, am cam dormit sezonul asta ce-i drept. Eu nici n-am vazut cursele in care s-a rupt in doua Marcuez Marcel, am aflat din ziare ca a inceput noul sezon, asa prins in coronavirus am fost.

Parca mi te imaginez dimineata cum citesti ziarul la micul dejun :))))

Si ce-ai facut cu virusache?

 

La 30.09.2020 la 15:30, B.B. a spus:

Si eu sunt cam de aceeasi parere, ca n-o sa faca mare branza, din aceleasi motive. E inconstant si frustrat.

 

agree!!

 

La 30.09.2020 la 15:30, B.B. a spus:

 

Is curios daca o sa se ia de gat cu Marcel prin paddock, fac astia zid intre ei. 

 

Sunt prieteni de mici, o sa l linga in popou precum suruburile la ducati daca ajungea acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MotoGP 2020 engine list so far: Used, Withdrawn...

Yamaha sta prost la capitolul asta,doar Quarta mai are un motor fresh la dispozitie.

Dovi si Mir au si ei tot 4 used din 5.

Mai sunt 6 etape,s-ar putea ca uzura motoarelor sa fie o mare problema pe final la Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Method a spus:

MotoGP 2020 engine list so far: Used, Withdrawn...

Yamaha sta prost la capitolul asta,doar Quarta mai are un motor fresh la dispozitie.

Dovi si Mir au si ei tot 4 used din 5.

Mai sunt 6 etape,s-ar putea ca uzura motoarelor sa fie o mare problema pe final la Yamaha.

O sa dea "Mapping Eco" sa mearga la consum.

Consum de motor adica.

Le limiteaza pt A2 si gata, solved.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...