Sari la conținut

Motocicleta A2


Laur25
 Share

Postări Recomandate

Salut colegii, am si eu o nelamurire, in legatura cu categoria A2. Daca aduc din strainatate o motocicleta, Hornet 2003 spre exemplu, care are din fabrica undeva la 96-98cp, dar a fost limitata in tara respectiva la 47cp, am voie sa il conduc in Romania daca are deja trecut in carte si talon 47cp? Se incadreaza si la raportul kw/kg. Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu intelegi din fraza urmatoare??

ha?

 

______________

motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg, şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

____________________

deci orice motocicleta cu putere initiala mai mare de 70kW are numere de Gherla pt categoria A2

 

...chiar aici pe forum a fost un caz cu un coleg care a primit dosar penal pt o mobra care avea initial 72kW....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, apriliacluj said:

ce nu intelegi din fraza urmatoare??

ha?

 

______________

motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg, şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

____________________

deci orice motocicleta cu putere initiala mai mare de 70kW are numere de Gherla pt categoria A2

 

...chiar aici pe forum a fost un caz cu un coleg care a primit dosar penal pt o mobra care avea initial 72kW....

Ma gandeam ca, daca il aduc deja limitat, se considera ca si cum ar avea 35kw fiind la prima inscriere in Romania..

On 12.09.2020 at 23:48, frankone said:

Nici nu mai conteaza raportul kw/kg, din moment ce este derivata dintr-un motor avand mai mult decat dublul puterii sale: 47*2 = 94 < 96-98.

Am inteles

8 hours ago, einstein1984 said:

poate cativa politisti mai pacalesti pana a sa te si prinda. 

Intocmai, ca nu vreau sa fac asta, de aia am si intrebat, sa ma lamuresc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Laur25 a spus:

Ma gandeam ca, daca il aduc deja limitat, se considera ca si cum ar avea 35kw fiind la prima inscriere in Romania..

Da, daca e limitat la 35KW se considera ca si cum ar avea 35kW. Dar nu e legal sa circuli pentru ca motocicleta de baza are mai mult de dublu. Motocicleta de baza e aia de fabrica, nu cea inmatriculata in RO.

Acum 14 minute, Ice-D a spus:

Parca gsxr ul k8 vine din fabrica cu 3 moduri, A1,A2 si A. Gresesc? Il da pe A2 si aia e..

Are si varianta AM, nu-i asa? Mai incearca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...