Sari la conținut

Bulgaria, peșteri, 27 Sep - 02 Oct


Marius '95
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Vreau sa merg in Bulgaria sa vad pesterile lor. Toate odata daca se poate. Lista mai jos.

Mai vrea cineva sa mearga?

Nord-Vest
43°02'49.1"N 24°11'08.8"E    Saeva dupka    09:00-19:00
43°10'30.5"N 24°04'26.4"E    Prohodna    24h
43°12'16.8"N 23°29'37.3"E    Ledenika    09:00-18:00
43°37'49.0"N 22°44'11.3"E    Venetsa    09:00-17:00
43°43′40″N 22°34′58″E    Magura    10:00-16:00

Nord
43°35'36.5"N 25°57'37.2"E    Orlova Chuka    10:00-17:00
43°14'03.3"N 24°53'06.7"E    Devetàshka    08:00-18:00

Centru
42°56′48″N 25°25′49″E    Bacho Kiro    09:00-18:00

Sud
42°00'15.2"N 24°16'44.9"E    Snezhanka    ?
41°37'45.0"N 24°19'47.3"E    Yagodinska    09:00-16:15
41°36'55.2"N 24°22'46.2"E    Dyavolsko Garlo    10:00-17:00
41°30'52.2"N 24°39'36.0"E    Uhlovitsa, Golibovitsa    09:00-17:00

De inclus si alte obiective turistice naturale din zonele vizitate: parcuri, defileuri, etc.

 

Varianta 1: cazare mai multe zile in acelasi loc ca sa nu plimb bagajele

Plecare duminica, vazut zona Nord, cazare la Veliko-Tarnovo pana miercuri.

Luni vazut zona Centru si vizitat orasul.

Marti vazut zona Nord-Vest.

Miercuri vazut zona Sud

Joi mers la mare (tot la ei), cazare acolo.

Vineri acasa.

 

Varianta 2: cazare in mai multe locuri, mai putina alergatura, dar plimb bagajele

Link

Plecare duminica, vazut Magura, Venetsa, eventual Ledenika, cazare in zona Montana - Vratsa.

Luni vazut Ledenika, Prohodna, Saeva Dupka, cazare in zona Sofia sau direct undeva in zona Peshtera.

Marti vazut Sofia (nu stiu daca e ceva interesant, posibil sa sar peste asta).

Miercuri vazut zona Sud.

Joi - posibil Thassos, ca daca tot am ajuns asa aproape... :)

Vineri pe drumul de intoarcere, de vazut zona Centru si Nord.

 

Merg cu pasagera (sotia), lejer, legal, facem pauze la benzina si acolo unde e ceva de pozat.

Ne cazam de obicei la lux, minim 3 stele, preferabil 4, obligatoriu cu mic dejun. Inca nu am stabilit exact unde. Apreciem recomandari, daca aveti.

Daca se anunta ploaie multa, luam masina.

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tind sa merg pe varianta 2, fara Sofia.

Ziua 1: 8 ore de motociclit pana la Vratsa, deci posibil sa nu prind Ledenika deschis cu cat stau la vama si la celelalte 2 pesteri si ce-o mai fi prin zona.

Ziua 2: 5 ore de motociclit pana la Peshtera. Timp berechet.

Ziua 3: 5 ore de motociclit pana la Uhlovitsa, ceea ce e f. ok.

Ziua 4: 5 ore pana in Thassos, desi nu m-am hotarat.

Conform Google.

Cine poate sa imi spuna cum mai e cu vama la Giurgiu / Ruse si la Calafat / Vidin?

Cozi lungi? Prioritate "de moto"? Taxa de pod?

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orlova Chuka e destul de trista, as da skip. Devetashka e highly recommended, la fel si Devil's Throat.

 

Restul nu le stiu, dar nu cred ca vreo una sa intreaca Devetashka ca factor wow. As folosi timpul sa vad alte obiective, gen chei, pasuri montane, cascade.

 

Esti cumva speolog de ti s-a pus pata pe pesteri ?

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt speolog. Doar turist cu lanterna. :)

Recomandari cascade si chei? Imi plac si astea!

 

S-a mai distilat un pic traseul:

- Duminica: Bucuresti - Turnu Magurele - Bechet - Vidin, 322Km, 5h. Vizitat cetatea Vidin, eventual pesterile din zona daca ramane mult timp.

- Luni: vizitat pesterile din zona, cazare la Vratsa, Lukovit sau Zlatna Panega. ~214Km, 4h.

- Marti: Vratsa - Pleven - Troyan. 233Km, 4h30. Vizitat pesterile de pe drum, parcul din Pleven.

- Miercuri: Troyan - Dospat pe ocolite, 246Km, 5h. Vizitat Snejanka pe drum.

- Joi: Dospat - Smilyan, 147Km, 3h30. Vizitat pesteri, obiective montane din zona. Mai multa plimbare cu autopiciorul.

- Vineri: Smilyan - Veliko Tarnovo. ~300Km, 5h. Posibil s-o luam pe ocolite.

- Sambata: vizitat Veliko, Bacho Khiro daca n-o prindem vineri, intors acasa la Braila via Silistra.

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ovi_ice a spus:

Restul nu le stiu, dar nu cred ca vreo una sa intreaca Devetashka ca factor wow. As folosi timpul sa vad alte obiective, gen chei, pasuri montane, cascade.

 

Si Devetashka - merge o data, ca a doua oara n-am mai intrat. Am trecut pe acolo de citeva ori, odata cu un grup in care 1/2 o mai vazusera si 1/2 n-o mai vazusera, cei care o mai vazuse, au iesit si vorbeau de forme, perspective, frumusete ..... au reluat si cu mine discutia la iesire, intredevar, era pustoaica aceea bulgaroaica de vis ....... :crack:

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti-Vidin l-am parcurs de cateva ori, de fiecare data prin Pitesti-Craiova-Calafat. Zona Bals-Craiova e de groaza, dar restul drumului e ok. In Vidin am cautat cazare si oferta era foarte slaba acum 2 ani, ne-am miscat fundurile la Drobeta din cauza asta si ne-am cazat pe partea sarbeasca (mergeam spre Muntenegru si Vidin era cea mai scurta varianta). 

 

De la Silistra mergeti spre Cernavoda pe unde am fost noi acum vreo 10 ani? De atunci nu am mai trecut pe-acolo, tot zic ca dau o tura la Adamclisi sau nu s-a intamplat :( 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, 

 

Mi-e mi-a placut Orlova Chuka, poate ca batranul ghid care ne vorbea noua separat in franceza a fost un factor pozitiv.

In zona Devetashka mai este un obiectiv dragutz, cascadele Krushuna cu tot cu poteca de acces.

Prohodna, denumita si Ochii lui Dumnezeu, este si un bine-cunoscut obiectiv de escalada la stanca (in interiorul pesterii).

 

Concediu placut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Veliko am fost la un restaurant foarte misto intr-o livada, teoretic au si cazare dar nu am stat acolo si nu stiu cum e. Mancarea si locul au fost foarte ok, am fost cu niste prieteni pe motociclete, era si o parcare in fata si un chelner intelegea bine limba romana. Fiind in aer liber ar trebui sa fie deschis.

 

Cauta pe Google maps: The Complex “Arbanashki han”, cam aici: https://www.google.com/maps/@43.0992402,25.6661122,198m/data=!3m1!1e3

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In nici o tura moto, in special in afara tarii, nu am facut rezervari in avans, de obicei rezervarile de ultim moment era pe tarife mult mai bune si oricum aveam libertatea de a opri oriunde aveam chef si de a sta acolo oricat aveam chef. Motociclistii batrani aleg o directie si pleaca incolo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 14.09.2020 la 13:00, Contabil a spus:

Si Devetashka - merge o data, ca a doua oara n-am mai intrat. Am trecut pe acolo de citeva ori, odata cu un grup in care 1/2 o mai vazusera si 1/2 n-o mai vazusera, cei care o mai vazuse, au iesit si vorbeau de forme, perspective, frumusete ..... au reluat si cu mine discutia la iesire, intredevar, era pustoaica aceea bulgaroaica de vis ....... :crack:

corect!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...