Sari la conținut

Recomandare pantaloni ~1000RON


RazvanX
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am aproape tot echipamentul, lipeste o pereche de pantaloni buna pe care sa o folosesc prin oras/afara. Conduc o ninja 400 momentan si o sa am, ocazional, iesiri din oras pe drumuri gen autostrada/DN. Am nevoie de o pereche de pantaloni cu protectie optima care sa fie versatili. 

 

Am pus ochii pe: https://www.alpinestars.com/products/gravity-drystar-pant dar nu stiu ce sa zic despre protectii. Clar sunt peste ce am eu (adica doar genunchiere) dar nu stiu daca exista alternative mai bune. Am probat si varianta Andese dar mi se par un pic cam prea "labartati" pentru picioarele mele si lipsa ghetelor de touring. 

 

Sunt interesat in mare parte de protectia contra abraziune si punctele cheie (genunchi, sold). 

 

Ceva sfaturi/pareri?

 

Nu vreau sa ma blochez in temperatura acum pentru ca probabil o sa mai merg septembrie/octombrie si in primavara. Vara anului urmator se poate schimba ecuatia si poate o sa stiu mai bine ce fel de echipament o sa am nevoie pentru oras.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Razvan zi din ce oras esti ca sa stim la ce magazine sa te trimitem :)

Selectia o faci dupa buget / materiale (piele/textil/combinat; goretex, sympatex, etc.) vrei buzunare (de la 0 la 2-3-4) - sa fie impermabile sau nu.

Vrei sa iti "legi" pantalonul de jacheta sau nu (fermoar, de care..!?), ce incaltaminte folosesti (scurte/mediu/inalte) pantalaonul in caul tau ar trebuii sa intre in incaltaminte, ma astept, etc.

Protectie ai standard in genunchi (vezi si ce fel de tip de protectie este, se poate da jos pentru spalat? se poate inlocui cu alta mai performanta sau cu aceiasi dupa cativa ani cand se cam conclesc in teorie), apoi la sold (burete sau mai mult) la fund ranforsati si la tibie in cazul unor pantaloni - te duci inspre ceva "mai sport".

Cat timp ii porti dintro-o bucata de aici acolo, mai tot timpu in oras unde ramai cu ei pe tine sau ture de 3-5 zile in care mergi multe sute km/zi si tot asa.

Fara doar si poate cel mai bun lucru e sa mergi in magazin, vezi care e oferta, probezi ce ti se potriveste si iti tragi singur concluziile, in poze toate e frumoase ;)
Spor!
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, hora09 a spus:

Razvan zi din ce oras esti ca sa stim la ce magazine sa te trimitem :)

 

Salut!
Din Bucuresti :) Uh, da, suna complicat. Ca sa raspund la cateva intrebari: am ghete scurte, alpinestars sektor, nu ma intereseaza sa fie impermeabili neaparat. Ture scurte, 90% de oras dar poate mai vreau sa trag o plecare spre mare/munte. 

 

Cu chiu, cu vai, am gasit asta si tot incerc sa vad cu ce se mananca prin review: https://www.bikermag.ro/pantaloni/pantaloni-moto-piele-textil-alpinestars-sp-x.html 


Am probat Andes si Gravity (ce am spus initial) dar nu pot sa zic ca sunt in masura sa-mi dau cu parerea pe protectii. Am vazut ca cei de sus (Gravity) nu au nimic pt sold inclus si genunchi este level 1, deci am zis skip.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@RazvanX Am 2 geci, una din piele (purtata de maxim 3-4 ori in 7ani), una textil. Aceasta din textil cu 3 membrane detasabile (vint, apa, termica), care sint puse sau scoase in functie de vreme. Ambele geci au fost probate si cumparate din magazin.

2 perechi de pantaloni, una genul la care te uiti tu, cu membrana detasabila termica si apa. Acest pantalon il port pe vreme rece si ploioasa. Celalalt pantalon este gen blugi cu "armatura" antiabraziva in zonele importante (fund, genunchi, sold, etc.) pe care-l port vara. Blugii i-am luat de pe net, 2 ani nu m-am atins de ei fiind prea grosi in talie, desi marimea indicata pe sit ar fi fost perfecti. Atit la geci cit si la pantaloni, dupa achizitionare le-am schimbat protectiile cu altele mai bune (de obicei am gasit prin ele doar level1). Ghetele TCX impermeabile daca-i strins foarte bine siretul - respirabile daca nu-i strins maxim, cumparate de pe net (n-as mai juca la "loto" alta data desi pe acestea le-am nimerit). Vara port pantalonii (blugii) pina-n ghete, cealalta pereche de pantaloni iarna, ploaie sau pe racoare peste ghete. Sper ca sti ..... dupa spalare orice petic de piele trebuie tratata a.i. sa nu se usuce si intareasca, valabil si la manusi, altfel le pierzi mult mai repede decit ar trebui. :) PS. imbracamintea nu se spala cu protectiile atasate! acestea se scot.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Contabil a spus:

Hey, mersi de sfaturi. Manusi am doar niste icon pursuit (alea micute) iar dupa ce le sterg cu o carpa umeda, le dadeam cu crema hidratanta (nu stiu daca procedez bine).

 

Legat de pantaloni,  am oportunitatea sa merg sa probez astia: https://www.bikermag.ro/pantaloni/pantaloni-moto-piele-textil-alpinestars-sp-x.html . Ceva la ce ar trebui sa fiu atent din experienta ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint orientat mai mult pe plimbari mai lungi, prefer sa n-am un petic de piele. M-ar incinta mai mult buzunarele impermeabile atit la pantaloni (unde tinem de obicei actele si mai ales telefonul) cit si la geaca. Pielea o consider buna pe circuit ...... nu prea ma mai bate gindul. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, RazvanX a spus:

Din Bucuresti :) 

 

Ai o groaza de magazine..pe aici. La cum zici tu ca mergi, mai mult prin Bucuresti, cred ca ti s-ar potrivi o pereche de blugi pe protectii. Ia lista, pune mana pe telefon, si suna-i. Din experienta personala, la capitolul interactiune cu vanzatorul, mi-au placut cei de la motorteam, doamna de la echipamente isi stie foarte bine meseria, si motostation. Vorbeste cu ei si fa-le o vizita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geaca mea este spidy (motorteam - bld Timisoara) cu un aer usor sportiv, membranele sint cele scrise mai sus .... o port tot anul. Pantalonii de vreme rece noname, la urmatoarea pereche as lua ceva impermeabil cu adevarat.

Cu blugii am iesit in decor .... doar s-a  rarefiat un pic materialul de blug in zona genunchiului, n-a ajuns la kevlar/cordura (nu mai stiu din ce material este captuseala).

PS. Vezi la pe timp racoros-rece la gecile de tipul acesta ai nevoie de o protectie separata ativint la git.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, tzunoi a spus:

 

Ai o groaza de magazine..pe aici. La cum zici tu ca mergi, mai mult prin Bucuresti, cred ca ti s-ar potrivi o pereche de blugi pe protectii. Ia lista, pune mana pe telefon, si suna-i. Din experienta personala, la capitolul interactiune cu vanzatorul, mi-au placut cei de la motorteam, doamna de la echipamente isi stie foarte bine meseria, si motostation. Vorbeste cu ei si fa-le o vizita

Ai dreptate cu stilul de mers. Mai mult evit blugii pt că nu sunt foarte sigur cat de buni sunt in caz de ceva. Până la urmă echipamentul îl iei pt atunci când o să cazi 

 

 

Mulțumesc de sfaturi😀 o sa mă duc să probez pantalonii de piele de mai sus și în același timp sa vad ce alternative mai au 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important este sa le porti, in special vara, si pe drumuri scurte ..... ai sa vezi ca nu-i usor, de multe ori iti vine sa le lasi acasa.

Am plecat de 2 ori fara pantaloni si ghete dedicate moto, si a 2 a oara m-am ales cu o zgirietura la glezna + o luxatie/entorsa la genunchi .... asta cu CBR125!

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Siguranta mersului pe moto nu e data numai de protectii ci si de cat de comod esti in protectiile respective. In oras, problema majora nu e frecatul de asfalt, ca oricum nu ai unde sa te freci prea mult, ci impactul de diverse obiecte, borduri, masini unde diferenta intre textil si piele nu conteaza. Acolo diferenta o fac protectiile. Eu zic sa nu elimi din start echipamentul din material textil din ecuatie.. In oras, in piele, te vei coace sigur. E overkill. 

Daca te intereseaza rezistenta la abraziune exista standarde care iti spun cat rezista la frecat pe asfalt - CE certification: FprEN 17092: 2018CE category Certification: "AA" Level.  Daca te pasioneaza mai multe detalii..https://www.bennetts.co.uk/bikesocial/news-and-views/features/product/motorcycle-clothing-the-ce-approval-law-explained

 

Class AAA (EN 17092-2:2020) is heaviest and least comfortable but provides the most protection.

Class AA is more comfortable and less heavy, but also provide less protection.

Class A is the lightest and most comfortable but provides the least protection.

 

 

Pantaloni de genul acesta https://www.clover.it/eng/prodotti/textile-pants_7/laminator-pants_366.php au si standardul declarat si sunt mai comozi decat cei de piele (nu ii dau ca exemplu pe care sa ii iei ci ca cei care declara standardul indeplinit)

 

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, tzunoi a spus:

 

Ai o groaza de magazine..pe aici. La cum zici tu ca mergi, mai mult prin Bucuresti, cred ca ti s-ar potrivi o pereche de blugi pe protectii. Ia lista, pune mana pe telefon, si suna-i. Din experienta personala, la capitolul interactiune cu vanzatorul, mi-au placut cei de la motorteam, doamna de la echipamente isi stie foarte bine meseria, si motostation. Vorbeste cu ei si fa-le o vizita

Ai dreptate cu stilul de mers. Mai mult evit blugii pt că nu sunt foarte sigur cat de buni sunt in caz de ceva. Până la urmă echipamentul îl iei pt atunci când o să cazi 

 

 

Mulțumesc de sfaturi😀 o sa mă duc să probez pantalonii de piele de mai sus și în același timp sa vad ce alternative mai au 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu un comentariu legat de pantaloni aia - vin cu pretectii genunchi si solduri level 1. Mai bune sunt level 2. Asta ca sa fie constient ca exista si aici clasificari. Se pot modifica/upgrada - cu ~ 100 de ron toate..dar sa stii.

 

https://ridermagazine.com/2019/07/29/level-up-upgrading-your-riding-apparel-armor/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma refer la astia

https://www.bikermag.ro/pantaloni/pantaloni-moto-piele-textil-alpinestars-sp-x.html#resp-tab1

 

cuvantul cheie e certificate CE. De obicei folosesc doar CE cand e level 1

image.thumb.png.1155b2149378b7dd24459c343a920329.png

 

Cum ar trebui sa scrie daca e level 2. Aici - genunchiul e level 2 soldul level 1. Ca fapt divers nu prea am vazut sold level 2...dar nici nu am cautat.

 

image.thumb.png.255c5ea63dc679582ddb3bdb0c472732.png

Oricum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Nu te axa pe un model ci axeaza-te pe caracteristici - vreau aia si aia in banii aia. Odata ajuns in magazin probezi si iei ce iti vine mai bine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, tzunoi a spus:

ma refer la astia

https://www.bikermag.ro/pantaloni/pantaloni-moto-piele-textil-alpinestars-sp-x.html#resp-tab1

 

cuvantul cheie e certificate CE. De obicei folosesc doar CE cand e level 1

image.thumb.png.1155b2149378b7dd24459c343a920329.png

 

Cum ar trebui sa scrie daca e level 2. Aici - genunchiul e level 2 soldul level 1. Ca fapt divers nu prea am vazut sold level 2...dar nici nu am cautat.

 

image.thumb.png.255c5ea63dc679582ddb3bdb0c472732.png

Oricum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Nu te axa pe un model ci axeaza-te pe caracteristici - vreau aia si aia in banii aia. Odata ajuns in magazin probezi si iei ce iti vine mai bine.

 

Multumesc, am fost si i-am probat. Din nefericire mi se pare extrem de incomozi si de "stramti" desi era marimea buna. Dar na, costum de piele. Reiau cautarea dar nu cred ca mai gasesc astazi.

 

Dupa experienta cu pielea, nu stiu daca mi se potriveste neaparat. Da, este net superioara materialului textil dar eu am o iesire Bucuresti - CT sau Bucuresti - munte poate 1 data pe luna sau la doua luni. Deci tot ceva heavy oras o sa caut si eventual sa fie acceptabil si la drum pe autostrada 2-3h.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geaca mea de piele are vreo "10kg", m-a prins o data ploaia ...... s-au mai adaugat vreo "5kg" in plus, nu mai zic de manevrabilitate cu ea.

Nu-s pe gustul meu hainele de piele ..... clar! Dar daca tu le poti suporta ..... am vazut ca alti colegi le pot purta. :)

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...