Sari la conținut

Viteza mare + neacordare prioritate


bc_krist
 Share

Postări Recomandate

Acum 18 minute, Silver Arrow a spus:

Pai exact asta este situatia ta: tu nu ai trecut in viata ta mai departe de aeroportul Otopeni, si drept urmare pentru tine DN1 are 3 benzi. 🤣

 

Libidinosule, unde am afirmat eu ca tot DN-ul are trei benzi?

 

Citat

 

Ce draqu inseamna ''venea un camion cu viteza''? Un autovehicul poate circula mai  mult sau mai putin decat viteza legala, sau fix cu viteza legala. 

Pina una alta, motociclistul circula cu 60 Km/h, adica peste viteza legala. Daca circula cu 50 km/h nici nu stia ca a iesit camionul in fata lui.

 

In conditiile in care chiar tu te plangeai ca Romania e plina de inconstienti pe sosele se cheama ca Dorel cu betoniera a iesit la risc. Pun pariu ca si daca era ala cu motocicleta mai aproape Dorelica tot iesea, ala e stilul lui de mers.

La 21.09.2020 la 15:09, Silver Arrow a spus:

Din pacate si tu cazi in acelasi pacat de a da vina pe oricine sau orice altceva decat pe faptul ca noi suntem un popor de cretini. CA e infrastructura, ca e sistemul, ca ne fura arbitrii, ca ......

Acesta este adevarul crud si intr-adevar doare; suntem complet cretini.

Nu s-au nascut aia prin occident cu autostrazi facute de acuma 100 de ani. Dar au deprins de mult timp bunul simt si diciplina.

Am mers in destule tari prin Europa pe DN-uri sau DJ-uri, dar imbecili care sa iti iasa din scurt in fata asa cum se intampla in RO, crede-ma ca nu am vazut. Poate am avut eu noroc, pentru ca sunt convins ca exista ei si pe acolo dar probabil ca sunt mult mai putini decat in patria noastra draga.

Nu avem rabdare, nu ne gandim si la cel de langa noi si iata ce se intampla. Dar se stie ca mergem la biserica, ne rugam, pupam cruci si moaste, iconite Arsenie Boca si tot tacamul.

Aici vedem nenorocirile cu motociclisti. Dar sunt zilnic accidente de acest gen, intre masini, fara urmari prea grave.

In zona e unde locuiesc este o iesire in DN1 si majoritatea trebuie sa traverseze DN-ul. Tot ce trebuie este sa ai un pic rabdare pina ai loc sa poti traversa soseaua. Cel putin de 2 ori pe saptamana se tamponeaza masini. Cand stai si astepti sa poti trece in siguranta se gaseste cel putin un boou in spate care sa te claxoneze ca nu are el rabdare.

Acest comportament este specific romanilor si drept urmare trebuie ca in Romania sa iti adaptezi stilul de conducere sau pilotare la acest comportament.

Cum au mai spus o gramada de colegi: prioritate ai cand ti se da.

 

Mi-am adus aminte de un accident de acuma 2 zile cred, cu un tampit care a dat cu o duba intr-o nmbulanta de transport pasageri la dializa. Pe 3 i-a bagat in spital si o pacienta direct la morga. Iar dobitocul spunea reporterului ceva cam de genul asta: "cand m-am asigurat nu era nici o masina, eu nu stiu de unde a aparut, ce sa-i fac daca a aparut asa ...."

Acesta este nivelul.

 

Asta e postarea in care te plangeai de traficul din Romania dar in schimbi spui ca Dorelica cu betoniera s-ar fi asigurat corect. Ai un talent formidabil sa te contrazici singur si astfel sa te faci de cakat numai din disperarea de a ma contrazice pe mine. :laugh:

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asta incearca sa iti explice lumea: ca camionul nu a iesit intr-un mod in care sa il puna in pericol pe motociclist.

Care motociclist oricum circula mai repede decat avea voie.

Daca ai ceva de povestit despre incidentul prezentat o faci, daca nu ramai in banca ta.

Nu te mai chinui sa pui filme prin care sa ne arati chestii inexistene.

Mai bine da o tura (de preferat cu mobra) si dincolo de Mall Baneasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, littlekriminal a spus:

Asta e situatie periculoasa la tine, petrica? Acum nu ma mir de ce esti paralel la mersul cu motocicleta...

 

Ca un adevarat vigilante Petrica a renunta la pozat taranusii veniti in capitala  si acum cauta chestii cu adevarat periculoase :)))) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

Asta incearca sa iti explice lumea: ca camionul nu a iesit intr-un mod in care sa il puna in pericol pe motociclist.

 

 

Du-te ma si plimba ursul, care lume explica? Aia ca tine care au boala pe mine si se contrazic numai ca sa fie contra mea?

 

Acum 1 oră, JUST4TNT a spus:

 

Ca un adevarat vigilante Petrica a renunta la pozat taranusii veniti in capitala  si acum cauta chestii cu adevarat periculoase :)))) 

 

Da da, le caut! Filmuletul a fost postat chiar astazi de un motociclist pe pa pagina de facebook a lui www.motociclism.ro. Ghici ce, motociclistul are meseria de... sofer de TIR. 

 

:laugh::laugh::laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva ani cand imi luasem mobra si gopro, filmam o gramada de situatii periculoase, acasa cand ma uitam pe clip, ceva in genul astuia cu camionul, nimic spectaculos.
Acum nu mai montez gopro-ul, cand cineva se baga peste mine pe banda, iau mana un pic de pe maneta si merg mai departe.
In continuare ochii sunt ca un girofar si probabil vad de 2-3 ori mai multe detalii decat soferii din jurul meu, poate din cauza ca nu ma astept sa ma mai intorc acasa.
Este bine sa fii prevazator, cand observi si realizezi un potential pericol e greu sa te ia prin surprindere.
In functie de drum pot procesa cu creierasul meu pericole la viteze cuprinse intre 0 si 160km/h depinzand de conditii.
Sunt cel mai jmecher. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Starcream a spus:

Esti futere si tu. Eu, personal, am o problema cu viteza, pe care incerc sa o vindec. Happy?

😂 bună seara , grup! Mă numesc prafdestele și am o problemă cu viteza! Am venit aici să mă vindec. 

Ia loc,prafdestele..spune-ne cum s-a întâmplat! Erai în localitate când ,ce să vezi..radar, iar tu mergeai "normal" cum mergi tu de obicei. Continuă tu.

 

Văd că te vindecă alții dacă tu nu. Rămâi cam des pe locul din dreapta. Cum e pe locul din dreapta?  😅 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Starcream a spus:

 Eu, personal, am o problema cu viteza, pe care incerc sa o vindec.

Pentru probleme cu viteza poti incerca Axiam.  www.axiam.ro

Nu stiu cum mai sta treaba daca ai sau nu voie sa o conduci cu carnetul suspendat, dar un prieten ramas fara carnet, la fel ca tine, a mers cu asa ceva cat timp a avut carnetul suspendat.

A si recunoscut ca a fost o ''pedeapsa'' buna  🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Starcream a spus:

Esti futere si tu. Eu, personal, am o problema cu viteza, pe care incerc sa o vindec. Happy?

 

Asta e, tu si john faceti parte dintre Doreii injurati de Silver, de aia v-am dat drept exemple de Dorei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Starcream a spus:

Cica atunci cand stau eu in dreapta e stres mare pe ala din stanga, ca sunt cicalitor 😅

Nici mie nu îmi place să stau în dreapta..e un stres și pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...