Sari la conținut

Viteza din nou


bc_krist
 Share

Postări Recomandate

https://www.google.com/amp/s/argesulonline.ro/tragedie-la-bascov-doi-morti-intr-un-accident-stupid-de-motocicleta/amp/

 

Raiderul cunoscut ca iubitor de viteza. Moto aparent neinmatriculata. 

Astfel de intamplari nu fac decat sa accentueze si mai tare imaginea deja proasta pe care o avem. Pacat de cei morti. 

https://www.google.com/amp/s/argesulonline.ro/tragedia-rutiera-de-la-bascov-provocata-de-un-tanar-care-conducea-o-motocicleta-neinmatriculata/amp/

Editat de bc_krist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca nu conducea motoreta neinmatriculata nu era acolo, 2 oameni erau in viata. La fel si cei care conduc fara carnet. Sau cu numerele sub sa. Ei sunt niste smecheri,pentru ei legea e ceva care doar trebuie pacalit.

Si asa ajunge sa aiba acel profil psihologic de bou caruia in curand o sa i se intample un accident.

Ca s-a intamplat sa treaca si un pieton pe unde nu trebuie este doar un bonus, boului nostru oricum i s-ar fi intamplat cat de curand, pentru ca atunci cand esti zmeu si alegi sa treci peste toate regulile ca tu esti smecher si pilot...ei bine,asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca cititor in cauciucuri ce ma aflu,nu vad vreo problema la cauciucul din poza.

Cred ca e un Bridgestone model OEM, probabil cu ce a venit motocicleta.

Dar cred ca de data asta cauciucurile nu au avut nicio legatura cu producerea accidentului.

Sunt curios si daca poza e pe bune de la accident sau marii jurnalisti au pus si ei o poza cu o motocicleta semi-mucificata de pe net 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ilarionciobanu a spus:

Cum iti dai seama ca e burlan si ca anvelopele sunt ieftine? Ce model sunt?

 

greseala mea, sunt rs10, mi s-au parut dunlop-uri q2

burlan fiindca modelul vine cu catalizator in toba, deci orice toba scurta o sa sune a teava goala

alea legale scumpe si urate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la primul post, desi ma doare la fix 2m in spatele esapamentului (cu silancer doar acu, ca sunt controale RAR!) de imaginea motociclistilor romani, tin sa aduc la cunostinta postatorului ca imaginea motociclistului roman e muuult mai buna azi decat acum... sa zicem...10 ani. Sau 15. In sensul ca suntem mult mai simpatizati de soferi decat atunci. Se poate observa asta in Bucale dupa fermuarul care se desface intre benzi pe strazile blocate de masini cand vine o mobra. In urma cu ani de zile nu misca nimeni, ba se mai gasea cateun taximetrist sa iti inchida intentionat intervalul in fata.

Cat despre accident, daca nici ziarele locale nu se hotarasc cum s-a intamplat, la ce sa ne dam noi cu parerea?! Bine, primul “jurnalist” e un imbecil, “ morman de fiare contorsionate” cand mobra are aproape toate la locul lor...

Acum 22 minute, Edd a spus:

Teribilism, viteza... Restul este cancan

Gata, ai solutionat dosaru’ ? Ceva probe, sau te bazezi pe descrierea marelui jurnalist?

Acum 6 ore, easy ride on! a spus:

 

 

 

P.S. Pe certificatul meu de naştere scrie R.P.R. şi este valabil, cu tot ce decurge din acesta.  :crack:

Motiv pentru care (la câine) am ales (reflex) să nu virez brusc şi sinucigaş în decor, ci să accelerez, să "ridic" faţa şi să trec peste câine (ca în off-road).

În consecinţă, am supravieţuit "evenimentului".

A fost o alegere greşită?

Este adevărat însă şi faptul că la câine aveam o viteză de 25-30 Km/h (treapta a 2-a).

Şi o suspensie faţă cu o cursă activă de 30 cm.

 

Acelasi lucru am facut eu cu o gaina. A fost atat de imbecila incat n-a miscat pana n-au trecut ambele roti peste ea. In stanga sant si zid de beton, in dreapta rapa. Am tirat-o, sa nu cumva sa apara vreo gospodina neagra cu paru’...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, easy ride on! a spus:

Acum te mai apropii de adevăr  :D

Ghinionul lui a fost că i-a tăiat calea (şi viaţa) un câine. Fie acela şi un pieton.

Indiferent dacă motocicleta avea sau nu o tablă pe "coadă".

Tipul avea abilităţile necesare cu permis de conducere, nu?

 

CAPITOLUL II
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice

Art. 334

Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat

(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.


Aici nu e vorba ca nu avea sau nu drept de conducere. Doar ca nu cu acea moto. In fapt nu avea ce cauta cu acel motor pe drum public. Daca supravietuia il astepta inchisoarea. In rest e can can, cu doua vieti mai putin sau doua in plus pe rabojul doamnei cu coasa.

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, prafrau a spus:

 

greseala mea, sunt rs10, mi s-au parut dunlop-uri q2

burlan fiindca modelul vine cu catalizator in toba, deci orice toba scurta o sa sune a teava goala

alea legale scumpe si urate

Termenul “burlan” folosit aici pe forum are alta semnificatie pentru mine. Insa inteleg unde bati cu catalizatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza... mare. Sunt 2 filmari, una cum taie motociclistul o curba, depasind 3 masini pe continua si 5 secunde mai tarziu da in pieton si una cum il ia in plin pe mos, fara sa se vada portiunea de dinainte. A doua filmare: https://epitesti.ro/stiri/video/video-socant-momentul-impactului-dintre-motociclist-si-pieton-la-bascov?fbclid=IwAR3RIpwQWDAo20TpYymmli6O8u82-rVWBlxtqKdQpIDf44H3ucUpFFe6sN8 

 

Pietonul se grabea sa ajunga la popa sa discute despre parastasul sotiei - tot de pe surse.

 

Gaz mai putin = probabilitate mai mare sa ajungi acasa intreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut teribil impactul.

Eu chiar nu pot intelege acest specimen de motociclisti.

Avea la cateva minute de mers autostrada A1, unde putea sa se rupa in figuri.

Isi lua luni numere provizorii si o ardea 3 luni pina ramanea fara bani de benzina si amenzi.

Asta inseamna sa iti bati joc de viata. Si sa nu iti pese de cei care raman sa sufere in urma ta.

Si pentru ce? Pentru ca nu a mai avut rabdare 2-3 zile sa isi inmatriculeze mobra.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact.Dar totusi cine poate spune ,cert,ca pietonul nu s-a asigurat?  Este fix ca si formula 'venea cu peste 200km/h'..De parca ar avea cineva vitezometru in cristalin.Nici macar Politia nu poate sti cu certitudine ci doar din spusele martorilor.Este valabil absolut in orice situatie.Desigur daca pietonul nu exista in acel moment pe sosea probabil  cei 2 acum traiau.Dar asta cu 'neasigurarea' suna destul de relativ..Se poate spune,in schimb,ca multi nu apreciaza corect distantele si aici este alta discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, iulia_boris a spus:

Exact.Dar totusi cine poate spune ,cert,ca pietonul nu s-a asigurat?

 

exista o filmare, alearga (asa, ca mosii, mers rapid) in strada fara sa se uite

nu stiu ce ar putea fi mai clar de atat

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, prafrau a spus:

 

exista o filmare, alearga (asa, ca mosii, mers rapid) in strada fara sa se uite

nu stiu ce ar putea fi mai clar de atat

Se vede ca omul s-a uitat, a vazut motorul si in loc sa stea a mers un pic mai repede. Exact cum fac si soferii care iti iau fata. Absolut romaneste.

Probabil ca judecata lui era ca mobra vine cu o viteza suficient de mica incat sa aiba timp sa treaca. Eventual sa il ocoleasca prin spate.

Realitatea a aratat ca a gresit.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moshu s-a uitst un pic, a marit pasu' cs de alergat nu putea. Ala-i momentul in care si-a dat seama ca a apreciat prost viteza...

Oricum era localitate, deci 50km/h. Mobra aia ma gandesc ca are un super ABS, la 50km/h oprea ,se dadea jos si ii dadea si 2 palme dupa ceafa mosului.

Dar la viteza cu care a venit si la lipsa de reactie...

Se zice ceva de un prim film in care il arata pe moto depasind niste masini, ala unde e,aveti link?

2 xRIP. Pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Pinocchio a spus:

Se zice ceva de un prim film in care il arata pe moto depasind niste masini, ala unde e,aveti link?

https://epitesti.ro/stiri/video/video-a-aparut-filmarea-cu-impactul-mortal-dintre-un-motociclist-si-un-pieton

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...