Sari la conținut

Viteza din nou


bc_krist
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

Se vede ca omul s-a uitat, a vazut motorul si in loc sa stea a mers un pic mai repede. Exact cum fac si soferii care iti iau fata. Absolut romaneste.

 

mi s-a parut ca mosul a fugit dupa ce au trecut camionul si masina fara sa se mai uite daca vine ceva pe sensul celalalt

in timpul traversarii ochii au fost in pamant, clasic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 18 minute, k-10 a spus:

Merci! 

Viteza, la tricou cu salele la vedere, apoi cred ca a fost momentul ala de ezitare, l-a vazut, a franat, mosul a parut ca se opreste, apoi a marit pasul. Si s-au intalnit pe traiectorie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe net si alaiul de motociclisti care l-au insotit pe utlimul drum pe prietenul lor.

Motoare tuarte de-am boulea, claxoane, galagie fara rost si alte chestii de aleasa educatie.

O adunare in linisite a motociclistilor, cu ceva afise gen ''nu mai goniti ca nebunii'', ''respectand legea ne respectam unuii pe altii'', ''purtati echipament de protectie'' (nu ca ar fi folosit in acest caz) si asa mai departe, nu ai de unde sa vezi. Nici nu cred ca o sa vedem vreodata asa ceva in RO.

Sunt ferm convins ca in mintea lor singurul vinovat a fost mosul.

Ma intreb care o fi diferenta intre retardatul de sofer al ministrului care depasea pe contrasens si acest motociclist? Ca cel dintai avea sirena si girofar. Cam atata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, taong_mapagbiro a spus:

Ti-ai dat foc la basca !  😂

Nu ar fi asta vreo problema. Oricum mi-a mai dat o mooie un coleg amabil de prin Corbeanca care facea slalom pe linia intrerupta printre cele doaua sensuri de mers si a trebuit sa ma trag la bordura ca sa nu ne lovim. Eu l-am claxonat iar el mi-a aratat dejtul din mijloc.

Daca macar un tanar motociclist pricepe ceva citind discutiile de pe aici, nu ma deranjeaza ca mi-am mai dat foc la inca o basca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alt street rossi pe care-l plange lumea? Mosul ala cam prost si el, nu s-a antrenat cu Neo sa stie sa se fereasca de gloante. 

Da-le-n mortzii lor de indicatoare si reguli de circulatie, ai H2R (asa pare) da-i cat duce. 

Daca si dupa filmul cu el depasind, pe modul torpila, mai e careva care ii tine partea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.09.2020 la 21:16, Silver Arrow a spus:

Am vazut pe net si alaiul de motociclisti care l-au insotit pe utlimul drum pe prietenul lor.

Motoare tuarte de-am boulea, claxoane, galagie fara rost si alte chestii de aleasa educatie.

O adunare in linisite a motociclistilor, cu ceva afise gen ''nu mai goniti ca nebunii'', ''respectand legea ne respectam unuii pe altii'', ''purtati echipament de protectie'' (nu ca ar fi folosit in acest caz) si asa mai departe, nu ai de unde sa vezi. Nici nu cred ca o sa vedem vreodata asa ceva in RO.

Sunt ferm convins ca in mintea lor singurul vinovat a fost mosul.

Ma intreb care o fi diferenta intre retardatul de sofer al ministrului care depasea pe contrasens si acest motociclist? Ca cel dintai avea sirena si girofar. Cam atata.

 

Poti sa depasesti si fara sa intri pe contrasens?! Intreb pentru un prieten...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Speedy.K a spus:

Poti sa depasesti si fara sa intri pe contrasens?! Intreb pentru un prieten...

puteai direct sa cauti codul rutier, nu se mai numeste devansare daca iesi din sir

e irelevant daca e pe stanga, pe dreapta, pe aceeasi banda sau pe contrasens

 

legea totusi e formulata in multe articole astfel incat e interzis doar daca treci peste axul drumului (ca la semafor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi mulți dintre noi nu stam niciodată în șir, din motive de siguranță. Cum ramane atunci? :)

Revenind la subiectul topicului, viteza e seducătoare, totul e să îți selectezi cu atenție zona in care să cazi in mrejele ei, iar localitățile nu reprezintă deloc o alegere inspirată.

Altă lecție care ar trebui învățată ar fi alegerea locului pe unde traversăm. Da, extratereștri sunt printre noi, iar un OZN te poate ridica oricând la ceruri într-un moment de neatenție.

Sa le fie țărâna ușoară...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.09.2020 la 9:17, Speedy.K a spus:

Poti sa depasesti si fara sa intri pe contrasens?! Intreb pentru un prieten...

Spune-i prietenului tau, cand mai circula pe autostrada sa o faca pe Banda 1. Banda 2 este destinata doar pentru depasire.

Iar cand va depasi, trecand de pe banda 1 pe banda 2, sa o faca linistit pentru ca nu se afla pe contrasens. 😃

Uau, deci poti sa depasesti fara sa intri pe contrasens. Cine ar fi crezut......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Silver Arrow a spus:

Spune-i prietenului tau, cand mai circula pe autostrada sa o faca pe Banda 1. Banda 2 este destinata doar pentru depasire.

Iar cand va depasi, trecand de pe banda 1 pe banda 2, sa o faca linistit pentru ca nu se afla pe contrasens. 😃

Uau, deci poti sa depasesti fara sa intri pe contrasens. Cine ar fi crezut......

Da simie articolul de lege care zice asta.

Si pentru restul cunoscatorilor. Depasirea presupune nu doar iesirea din sir ci si revenirea pe el dupa ce ai trecut de ala. Si mai zice ceva codul ala: ca trecerea cu o viteza mai mare a unui autovehicul pe langa altul aflat pe alta banda a aceluiasi sens de mers nu este depasire.

Ps Nu va mai obositi mai departe, nu o sa mai continui discutia daca nu pricepeti, ar fi a mia oara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Speedy.K a spus:

Da simie articolul de lege care zice asta.

Si pentru restul cunoscatorilor. Depasirea presupune nu doar iesirea din sir ci si revenirea pe el dupa ce ai trecut de ala. Si mai zice ceva codul ala: ca trecerea cu o viteza mai mare a unui autovehicul pe langa altul aflat pe alta banda a aceluiasi sens de mers nu este depasire.

Ps Nu va mai obositi mai departe, nu o sa mai continui discutia daca nu pricepeti, ar fi a mia oara.

Cand pe autostrada schimbi  de pe banda 1 pe banda 2, treci pe langa vehiculul din fata, si revii pe banda 1 se numeste depasire.

Daca pentru tine nu este, sa fii sanatos. Nu sta nimeni sa te convinga cum sta treaba.

Nu am spus ca trecerea pe banda 2 cu o viteza mai mare pe langa un vehicul de pe banda 1 se numeste depasire. Si invers este la fel: adica treci pe banda 1 mai repde decat ametitul pe care l-a uitat Dumnezeu pe banda 2.

Doar nu cumva sa incerci o astfel de manevra cu devansarea pe banda 1 prin tarile civilizate, ca te arde Politia de nu te vezi. Si nici sa nu dormi pe banda 2 ca iarasi iei amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

Cand pe autostrada schimbi  de pe banda 1 pe banda 2, treci pe langa vehiculul din fata, si revii pe banda 1 se numeste depasire.

Daca pentru tine nu este, sa fii sanatos. Nu sta nimeni sa te convinga cum sta treaba.

Nu am spus ca trecerea pe banda 2 cu o viteza mai mare pe langa un vehicul de pe banda 1 se numeste depasire. Si invers este la fel: adica treci pe banda 1 mai repde decat ametitul pe care l-a uitat Dumnezeu pe banda 2.

Doar nu cumva sa incerci o astfel de manevra cu devansarea pe banda 1 prin tarile civilizate, ca te arde Politia de nu te vezi. Si nici sa nu dormi pe banda 2 ca iarasi iei amenda.

 m au devansat masinile pe banda 1, eu fiind  pe 2 iar autostrada avand 3 benzi...... nu i a ars politia deloc 

cat despre lege...mai documenteaza te......

4E2E4EDA-6758-49BB-BE3C-809616EB8103.png

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, ianachim a spus:

 m au devansat masinile pe banda 1, eu fiind  pe 2 iar autostrada avand 3 benzi...... nu i a ars politia deloc 

cat despre lege...mai documenteaza te......

4E2E4EDA-6758-49BB-BE3C-809616EB8103.png

Devansarea nu este interzisa. Depasirea da.

Nu ai nimerit Polizei prin zona.

In DE devansarea este interzisa in general, cu cateva exceptii, care sunt si ele reglementate. Foarte clar, cu cifre.

Uite ce spune ADAC-ul. Din pacate este doar pe germana.

Pe scurt:

- nu mergi pe banda dreapta = 80 € si un punct in carnet

- daca traficul merg incet, adica pina in 60 km/h pe banda 2 atunci poti devansa pe banda 1. dar cu max. 20 km/h in plus fata de banda 2

- daca traficul sta pe banda 2, poti devansa pe banda 1 cu max, 20 km/h (decurge evident din treaba de mai sus)

- depasirea prin dreapta costa 100 € si un punct in carnet

 

Legea Circulatiei in RO este plina de erori si lipsuri. Lasa loc de interpretari, iar eu zic ca gaurile au fost lasate intentionat. Sa fie bine ca sa nu fie rau, pentru cine trebuie.

Uite un aspect pur subiectiv: numarul autovehiculului trebuie sa fie vizibl. Deci si la mobra el trebuie sa fie vizibil. Numarul indoit, sau pus sub sa este sau nu vizibil? Numarul pus rasucit (cum au unii pe la chopper-e) este regulamentar? Cine decide? 

Neamtul a fost neamt: Numarul mobrei se pune cu scrisul orizontal si are voie sa fie inclinat spre fata la maxim 30 de grade fata de verticala. Politistul masoara, si  daca  esti peste limita te arde (800-1200 €). Pe masurate, nu ca i se pare lui ca nu se vede.

 

Am intrebat acuma vreo 3 luni Politia daca un moto poate trece legal prin stanga unui autovehicul - nu depasi - fara a trece peste linia care de demarcare dintre benzi sau sensuri de mers.

Uite intrebarea:

 

''Stimati domni,

 

doresc sa va cer o lamurire privind legalitatea sau ilegalitatea urmatoarei manevre:

 

O motocicleta se deplaseaza in spatele unui autoturism pe aceeasi directie de circulatie.  Motocicleta trece pe langa masina, prin partea stanga a acesteia, , fara a depasi marcajul longitudinal care delimiteaza directia de mers sau sensul de mers (ceea ce face ca manevra sa nu se incadreze din punct de vedere legal la depasire, intrucat motocicleta ramane in interiorul aceleasi benzi de circulatie cu autoturismul).

 

Este legala executarea acestei manevre care nu se incadeaza la definitia manevrei de depasire intrucat nu se schimba directia de mers?

 

Si in completarea celor de mai sus: este permisa manevra prin care o motocicleta trece pe langa masinile aflate in mers sau stationate in coloana FARA A TRECE peste marcajul longitudinal care separa directiile sau sensurile de circulatie? (practic motocicleta se strecoara prin partea stanga a sirului de autovehicule fara insa a parasi banda de circulatie si in acest fel nu se incadreaza in definitia manevrei de depasire).''

 

Iar raspunsul Militiei este evident pe langa intrebare, dovada ca nici la ei nu este clara treaba:

Imi spun in ce consta depasirea.....😂

DEPASIRE.thumb.jpg.bafcec4d30f351e587aa13d1d1a51c5b.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Pepene a spus:

Pe autostrada sau drum cu doua benzi pe acelasi sens e devansare, pe celelalte e depasire. Intelege si in copil de 10 ani lucrul asta. Suntem in Romania legile din Germania nu functioneaza la noi.

Citește legile din România atunci:

art 41 "(1) Vehiculele și animalele, atunci când circulă pe drumurile publice pe care le este permis accesul, trebuie conduse pe partea din dreapta a drumului public, în sensul de circulație, cât mai aproape de marginea părții carosabile, cu respectarea semnificației semnalizării rutiere și a regulilor de circulație.";

art 42 "Când circulația se desfășoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcție de intensitatea traficului și viteza de deplasare, având obligația să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane."

art 45 "(1) Depășirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe același sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers și ieșirea de pe banda de circulație sau din șirul de vehicule în care s-a aflat inițial."

Ai întâlnit vreodată un drum/autostradă să nu poți reveni pe prima bandă? - doar atunci ar fi devansare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E incredibil la ce discutii se poate ajunge.

Baiatul ala a vrut o clipa de adrenalina care l-a costat viata. Nu e nimeni aici, zic eu, care sa poata sa zica ca nu a avut un moment sa ii dea gaz cand nu ar fi trebuit. Phukk it. 

Cati dintre voi nu ati ajuns acasa, dupa un "ride", si v-ati zis in sinea voastra " ce prost am fost la faza aia si ce lucky sunt sa fiu acasa, acum" ? I know I did.

Iar mediul urban e cel mai de cacao. Soferi lenti, cu telefonul la ureche, cu reflexe intarziate, care nu se asteapta la torpile pe 2 roti in viata lor. 

Imi aduc aminte ce mi-a zis un motociclist cu f multa experienta, instructor pt Fire Department (fac cursuri de o zi, pe diferite teme, gratuite, pt motociclisti) "De fiecare data cand imi pun casca in cap si ma sui pe motor imi imaginez ca fiecare participant la trafic vrea sa ma ucida".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pepene si ceilalti, diferenta la treaba cu autostrada intre depasire si devansare vine din dinamica pozitionarii.
Daca tu esti deja pe B1 si treci pe langa altul pe B2, este devansare.
Daca esti pe B2 la ceva distanta (cautati prin lege cat), dai semnal dreapta regulamentar executi schimbarea de banda (nu inscrierea in depasire) te muti pe B1, si treci pe langa altul pe B2 esste tot devansare,
In schimb

Daca tu esti pe B2, ajungi in spatele unuia, te asiguri dreapta dai semnal si te bagi, treci de el, eventual mai si revii, atunci este depasire prin dreapta.

Sau asa imi imaginez eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! 

Pentru a cata suta/mia oara un accident al unui motociclist ridica semen de intrebare asupra corectitudinii comportamentului in trafic? Acum stati un pic stramb si judecati drept: daca respectivul …"odihneasca-se in pace!..." avea motocicleta inmatriculata nu ar mai fi depasit pe linie continua in curba? Sau a facut depasirea tocmai ca nu era inmatriculat si nu ar fi fost identificat de vreo eventuala camera video aflata inoportun in functiune? Stop! Intrebari absolut retorice si fara fond...Putem spune si ca Darwin inca lucreaza, si nu am fi departe de adevar…Pietonul? Cine l-a pus sa se grabeasca la traversare? Dar riderul? Cine l-a pus sa fie asa de grabit? In localitate? Ardea? 

Sa nu fim ipocriti, ne place sa ii dam gaz, chiar daca avem si-un 49 cmc sub fund...Important este sa intelegem la timp ca e bine sa dam gaz unde este indicat, adica pe piste, circuite, nu pe drumuri publice, si nu de teama politiei/militiei, cum vreti sa ii spuneti...Pe drumurile publice, fiind prin definitie publice, sunt deci si mai multi factori de risc, nu numai pietoni imprudenti, masini conduse bezmetic sau animale de companie scapate de proprietari, mai sunt si stalpi, capete de pod, indicatori de circulatie sau pur si simplu obstacole puse in cele mai nefericite/neinspirate locatii dupa parerea (daca mai exista) a victimelor acestor accidente… Deci care suferiti de adrenalina, fiti corecti cu voi insiva si mergeti pe circuit/pista, veti putea sa aratai imaginile cu voi si dupa, sau in timpul descarcarii de adrenalina, rugate un amic/amica sa va faca un live pe FB sau, Insta, sau ce credeti voi...Are imensa dreptate cel de mai sus care spunea ca in fiecare zi cand iese in trafic  trebuie sa te comporti ca si cum ceilalti vor sa te omoare… Varsta nu conteaza, nevoia de adrenalina se manifesta ata la 16 cat si la 61 de ani...experienta insa chiar daca se acumuleaza, trebuie si utilizata, degeaba ai cativa ani de motocicleala daca te porti de fiecare data ca si cum nu ai avea experienta, si risti inutil, absolut inutil! 

Sunt de 30 de ani in trafic, pe doua si pe patru roti, poate ca incepe sa se simta ceva civilizatie/politete in trafic, precum in alte tari, dar inca mai suntem hotarati sa fentam regulile cat se poate, daca se inaspresc amenzile tipam toti ca nu le putem plati in loc sa acceptam si sa incercam sa nu mai gresim ca sa nu mai platim…

Uitati-va unde s-au ajuns cu discutiile, de la un accident provocat de viteza excesiva si/sau traversare neregulamentara, la definitia depasirii pe autostrada???

Suntem o natiune de dribleori, toti incercam sa fentam ceva, chiar si subiectul topicului, nu? Plus ca in loc sa invatam si sa ajungem la … chestia aia..., dorita de toata lumea, caraim si facem misto ...Toata lumea spune, citez "Da-mi Doamne mintea romanului de pe urma…!" S-ar parea ca ala este cel mai destept roman, din moment ce lumea si-o doreste...O fi cel care a traversat sau cel  care gonea prin localitate?

Keep calm, be safe!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...