Sari la conținut

Kawasaki Ninja 650 KRT - Un vis din copilarie


Sony25
 Share

Postări Recomandate

Buna la toata lumea.

 

De 2 luni am trecut și un A trecut pe lângă B în permis . Am 33 ani si am facut direct A-ul . Dupa ce am m-am văzut cu carnetul în mana , au început căutările pentru am achiziționa un motor . Nu am vrut ceva foarte mare ,dar nici foarte mic ca dupăia sa imi achiziționez altceva pentru ca nu mai sunt multumit  de puterea lui.

 

Din copilărie imi aduc aminte de Kawasaki Ninja cu verdele aprins si care mi-a ramas tiparit in minte .Deoarece nu sunt un tip foarte inalt (1,72 cm ) trebuia sa ma orientez la o motocicleta cu șaua joasa  , si m-am oprit la un kawa Ninja KRT din 2017 , 68 CP , 790 mm înălțimea  .  Motocicleta am achiziționata din Germania cu 5000 Euro.

 

Nu am făcut mai mult de 100 km cu ea, deci nu pot sa imi dau asa de mult cu părerea ,dar prima impresie este foarte buna .

 

Va urma

 

 

 

11aee77f-2332-4174-be4f-de2f21f949ba_3d357aaf-6b55-4181-a10f-2307a0885fa9.jpg

11aee77f-2332-4174-be4f-de2f21f949ba_0df88b1c-00cf-4e38-aee0-fe25606d876d.jpg

11aee77f-2332-4174-be4f-de2f21f949ba_dbf30407-3f14-48b8-9533-e54b473ace83.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

58 minutes ago, robert23mg said:

In aia 100km a luat tot bordul?

 

Sa o stăpânești sănătos fără dureri (de spate)

Da , si deja ma dureau mainile si spatele umpic . Sunt conștient ca motocicleta nu e conceputa pentru drumuri lungi .

 

Poate in viitor o sa ii pun alt ghidon , unul mai confortabil. 

 

Ca parenteza , ultima inspectie a avut-o in 04/2019 si la anul in primavara vreau sa ii fac inspectia (la fiecare 2 ani am inteles ca ar fi indicat ) , stie cineva unde as putea sa o fac in apropriere de Sibiu +- 100 km ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Sony25 a spus:

Da , si deja ma dureau mainile si spatele umpic . Sunt conștient ca motocicleta nu e conceputa pentru drumuri lungi .

 

Poate in viitor o sa ii pun alt ghidon , unul mai confortabil. 

 

Ca parenteza , ultima inspectie a avut-o in 04/2019 si la anul in primavara vreau sa ii fac inspectia (la fiecare 2 ani am inteles ca ar fi indicat ) , stie cineva unde as putea sa o fac in apropriere de Sibiu +- 100 km ?!

Salutare ! La ce te referi prin "inspectie" ? ITP ? Daca da, vezi in Turnisor la Adi Service. Din ce stiam eu, face ITP si la moto. Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Sony25 a spus:

Ca parenteza , ultima inspectie a avut-o in 04/2019 si la anul in primavara vreau sa ii fac inspectia (la fiecare 2 ani am inteles ca ar fi indicat ) , stie cineva unde as putea sa o fac in apropriere de Sibiu +- 100 km ?!

FAINA!

Cred ca te referi la revizii, nu?

in SIbiu stiu ca ai ATV ROM, ei aduc si Kawsaki, si au service.

si mai ai un service multi marca, gogu ti l da imediat.

 

Descarca manualul utilizatorului. vezi partea de service. Acolo ai intervalul si operatiunile necesare.

In principiu, ai ulei plus filtre. Reglat manete, gresat cablu ambreiaj. Apoi revizie mai mare, la care adaugi si bujii. La 2 ani lichid frana/racire nou. La fiecare revizie, verificate franele-curatat, poate chiar curatat etrieri, schimbat placute-dupa caz. Joc supape-asta e iar functie de moto, dar de regula din 40.000 in 40.000. Lant, mereu de curatat si uns-asta i treaba ta, apoi verificat joc si intins la reivizii. Kit nou lant la cca 20 25.000 km. poate mai bine, functie de cum tine. Si ultima poveste, anvelope. Ai martor uzura, plus vechime. Functie de asta , le schimbi. Functie de model, pot tine 5000 km , ori 15.000 km. la 5 ani, ideal , chiar daca nu au km, sa fie schimbate-DOT iti spune anul fabricatiei.

De regula, se face una pe an/ ori la numar de km. Functie de model, la 5000, ori la 10.000 km interval. De exemplu la versysul de 1000, in carte imi da interval in mile, si rezulta revizia la 12.000. O voi face din 10 in 10, sa fie rotund.

 

Citesti lista asta si iti dai seama ca motociclismul nu i ieftin :))

Daca mai ai si o moto exotica, te-ai fericit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , ma refer la revizii .Nu cred ca m-am exprimat explicit.

 

Ai cumva idee de unde as putea descarca manualul de utilizare sau de unde sa il cumpar ?

 

Multumesc mult de sfaturi.

Editat de Sony25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...