Sari la conținut

Emitere CIV la moto fara acte


m72story
 Share

Postări Recomandate

Detin in posesie o motocicleta M72.

Fac mentiunea ca motorul nu mai are serie pe el iar cadrul este cu seria originala iar motocicleta a fost in circulatie in anii 60-70.

Dupa trei adrese la DRPCIV am concluzionat ca baza de date pe care o au in prezent este incompleta si pe alocuri lipseste, avand date incoerente.

Sătulă de adresele si insistenta mea doamna de la fisc a concluzionat ca mi-o poate impune cu o chitanta de mana tradusa intre mine si un cetatean din UE, oricum insa sa nu fie roman pentru a nu fi necesara stampila de pe rolul fiscal.

Marea incercare o reprezinta RAR-ul, care doresc dovada ca acest vehicul a circulat in Romania (talon sau numar)

Deoarece baza de date nu exista, actele nici ele fiind pierdute, nu se poate emite carte deoarece nu intalneste norme Euro 4.

Inginerii la care am fost in audienta au concluzionat cu o nota de empatie ca legislagia noastră nu include astfel de situatii....

Stie cineva daca in Ungaria sau Bulgaria se poate inmatricula un astfel de autovehicul? In Anglia sgur da insa este mult prea departe.....

Welcome to Romania.

PS

Caut talon vechi M72, ofer recompense in bani si piese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treci pe la Politie sa iei hartie ca "ceva" si pe baza ei sa mergi la RAR cu formularul rosu si sa ceri duplicat sau sa clarifici VIN-ul.

altfel este cam zero.

Chiar acum, m72story a spus:

Nu are a face dreptul de proprietate cu dreptul de circulatie

Este vorba ca sa fac dovada omologarii anterioare  a faptului ca a mai fost inmatriculata.

totodata CIV-ul si ITP nu este totuna cu inmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RAR-ul a vazut raspunsul DRPCIV-ului. Din el nu reiese faptul ca a mai fost inmatriculata deoarece nu s-a gasit nimic in baza de date.

Am furnizat 3 serii ee motor pe care le detin in speranta de a se gasi ceva, ninic.

Inainte era trecuta seria motor nu a cadrului. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata dinamita M72-ul. Vopsita verde olive, facuta in genul army. Chiar e o piesa pentru care merita sa te zbati.

 

Din ce ai spus tu cred ca cea mai scurta distanta intre problema si rezolvare ar fi exact asta: cumpararea actelor de la un altul.

Oricum nu te descuraja chiar cu situatia din Romania. Priveste totul ca pe o parte din procesul de reconditionare si joaca in conditiile care sunt. Sigur se poate inmatricula cumva si asta chiar merita! Pune niste poze cu ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Asa este, baza de date a politiei, la motociclete vechi este pe hartie in cine stie ce magazie pe post de arhiva.

Eu am patit-o cu Mobra inregistrata la primarie dar de negasit in baza de date a politiei fara un nr de inmatriculare. Politia nu are evidenta dupa numele proprietarului, nici dupa serie sasiu sau motor, ci dupa nr de inmatriculare. Asta cel putin in Alexandria.

Noroc ca pentru cei de la RAR este suficient un talon vechi cu seria motorului (sa se poata face dovada ca a fost inmatriculata in Romania) si din fericire eu l-am gasit la penultimul proprietar.

Bafta cu inmatricularea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.09.2020 la 16:23, m72story a spus:

Nu are a face dreptul de proprietate cu dreptul de circulatie

Este vorba ca sa fac dovada omologarii anterioare  a faptului ca a mai fost inmatriculata.

 

Pai tu cum ai inregistrat-o la fisc fara niciun act? Nu de alta, dar pana nu o inregistrezi la fisc nu este legal a ta. Esti sub imperiul provizoratului la achizitie - cele 30 de zile intre achizitie (contract v-c, factura, act donatie, mostenire) si impunere. In Romania mijloacele fixe si autovehiculele cu motor peste 50cc trebuie declarate la fisc pentru a exista pretentia la drept de proprietate.

 

Si da, nu are nicio legatura dreptul de proprietate cu cel de circulatie in afara de faptul ca proprietatea e o conditie pentru circulatie.

 

Daca ar fi declarata la fisc nu ai avea probleme, ca ai putea sa ii faci RAR (fie el si prin omologare individuala) apoi inmatriculare. Cred ca intra si la vehicul de epoca daca te chinui putin.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul este CIV-ul. 

RAR-ul nu este interesat de dreptul tau de proprietate, el este interesat de numar si talon  fie ele vechi.

Nu poate fi omologata deoarece va trebui sa corespunda cerintelor actuale de fabricatie.

Retromobil te baga in seama daca ai talon vechi sau carte noua. Altfel e ca si cum nu ai certificat de nastete.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...