Jump to content

Citroen C4 Grand Picasso 7 Locuri

Recommended Posts

Va salut!

Am decis sa-mi descarc nervii aici pe forum si printre altele sa incerc sa dau si masina mea pe care o am de ani de zile, cuiva care chiar sa se bucure de ea si sa o foloseasca in continuare, pentru ca este pacat sa ajunga pe mainile "bisnitarilor".

Si acum povestesc, pentru cine se plictiseste, va urez spor la citit:

De ceva timp m-am hotarat sa vand masina, iar asta doar pentru ca sta degeaba in parcare si nu-si mai are utilitatea pentru care a fost cumparata initial,adica sa faca multi km :)

Masina am luat-o de noua, In primii 2 ani am facut 140.000 km pentru ca am avut naveta spre job MARE...

Apoi jobul s-a apropiat de casa si in urmatorii 2 ani am facut aprox 100.000 printre care multe drumuri in concedii.

In ultimii 2 ani, de cand lucrez la 5 minute de mers pe jos, am reusit sa fac vreo 50.000 :) cam cat face un "conducator auto normal" 

Masina are 6 ani vechime si momentan 255.000

Locuiesc in Austria si aici nu am nicio sansa sa o vand, decat pentru export, la turci / bisnitari, care o sa dea km inapoi la maxim 20.000 / an si o sa-i creasca pretul exponential.

Aici in Austria NU conteaza carte service, nu conteaza ce ai facut la masina, ce ai reparat, ce ai investit, nu conteaza ca masina este top tehnic sau estetic. 

SINGURUL lucru ce conteaza in Austria este nr de kilometrii si apoi anul masinii. Restul e doar asa, de umplutura.

Asta ca sa va faceti idee si sa fiti convinsi ca, va dau eu scris, NICI O MASINA care vine din export, nu vine cu km reali. De ce? Pentru ca pe piata auto NU gasesti masini cu km multi, doar alea cu km pana in 150.000, de preferat sub 100.000

Tot ce trece de 150.000 = export. De peste 200.000 nici nu mai discutam, masina practic este GUNOI :)

Ce vreau eu ? Chiar daca masina este in Austria, cer un pret MULT sub cel al pietei din Romania, ca cel care chiar isi doreste o masina ca aceasta sa isi permita fie sa vina dupa ea si sa plece pe roti sau sa plateasca platforma. Mi-ar parea rau ca sa o cumpere niste bisnitari, poate chiar din Romania, si sa ajunga in RO cu 120.000 si un cumparator "sa se bucure" ca si-a luat masina relativ noua, cu "km putini".

Bun, m-am descarcat, acum despre masina asa in mare, orice alt detaliu il pot comunica deschis, n-am ce sa ascund.

Citroen C4 Grand Picasso cu 7 locuri 1.6 HDI si 115 cp

An 2014

Km 255.000

Cutie manuala 6 trepte

Distributie schimbata la 245.000

Ulei si filtru schimbat la fiecare 15.000.

Carte service pentru primii 2 ani, pentru cat am avut garantie, apoi totul facut de mine, cand am fost in Romania, sau in Austria dupa caz.

Jenti Alu pe 17 cu cauciucuri vara noi

Jenti tabla pe 16 cu cauciucuri iarna NOI

Carlig remorcare

Folii omologate

Clima 

Filtru particule pus nou la 220.000. Am ramas fara lichid de regenerare (nu este cu adblue) si din pacate nu exista martor in bord pentru el, am mers pana s-a infundat...

Masina este in stare perfecta tehnic

Optic la fel, dar ca sa fim 100% transparenti: a fost reparata aripa stanga fata, care a fost lovita intr-o parcare subterana. Indreptata si revopsita. Se vede doar "daca te pricepi" :) 

Locatia Austria, 60 km de Viena.

Doar cei cu adevarat interesati, ma pot contacta fie la 0761 333 491 sau aici pe forum

Trebuie sa precizez de pe acum, ca orice incercare de negociere a pretului, o sa fie ignorata.

Pret 5.500 EUR cu toate enumerate mai sus.

Cea mai ieftina varianta comparabila ca si pret in RO incepe de la 7.000 EUR

Va multumesc pentru atentie!

Link catre poze la rezolutie mare https://photos.app.goo.gl/kYEzgN8ruH8TEJiK7

2005845714_ScreenShot2020-09-23at23_18_55.thumb.jpg.e24eb075f8e2bd8631b4f93f917cc255.jpg1769737098_ScreenShot2020-09-23at23_19_06.thumb.jpg.68c074000afb86f3a06746846b3d7d51.jpg1980093135_ScreenShot2020-09-23at23_19_14.thumb.jpg.e8437ea10a4ac32550f365fab1859589.jpg

Eu am patit-o cu masina ce o am la vanzare,m-au sunat printre alti cativa,si 2 bijnitari locali de masini(samsari),cu oferte si povesti nesimtite.Asa ca,am decis sa o scot de pe OLX de la vanzare si am lasat-o doar pe forum.

Faina si dotata masina!

Spor la vanzare. :)

Edited by Christian 1
Acum 7 minute, Djenavar a spus:

Neata, da nervii de unde?

Nervii ca lumea aici nu știe sa aprecieze decât ce este "nou" și ca toți care au luat contact cu mine primul lucru zis "Aaaa dar masina are muuulti km" apoi "iti dau 3.000 pe ea" 😂

Acum 4 minute, Christian 1 a spus:

La fel am patit si eu cu masina ce o am la vanzare,m-au sunat 2 bijnitari locali de masini(samsari),cu oferte si povesti nesimtite.Asa ca,am decis sa o scot de pe OLX de la vanzare si am lasat-o doar pe forum.

Faina si dotata masina!

Spor la vanzare. :)

Multumesc 

din nefericire, romanii cumpara kilometrii , nu produse .

...cumpara minciuni ambalate frumos ...si chiar daca realizeaza ca-s minciuni , tot cumpara . 

O sa fie greu de dat ...spor ! 

Acum 5 minute, hora09 a spus:

Masina din 2017 are 189.762Km, alea din 2006 au 186.555Km :)
Spor! 

Eu nu zic ca nu exista masini care fac 10.000 pe an, sau 20.000 pe an...

Eu personal sunt exemplul concret. De 2 ani eu lucrez la 5 minute de mers pe jos, nevasta lucreaza de acasa... masina o folosim doar sa mergem la cumparaturi si aia cand avem multe, in rest cu bicicleta.

De concediu avem alta masina, pentru camping... Deci se poate :) insa cazurile astea, mai ales afara sunt cam rare

Relax, eu am vazut un Logan din 2004 cu 48000km pe bord, din care 18000 in ultimul an de zile. In 2009 masina avea 25000 km si de atunci mai mult a stat. KM reali pentru ca stiu interlocutorii. Stiu si un A5 prima generatie care a facut in ultimii 4 ani aproximtiv 3000km. Masina de weekend, doar drumuri scurte. Totul e relativ la cat de mult folosesti masina - daca e a unui navetist de Germania, 30-40.000 pe an e uzual. Daca e a unui roman care merge cu transport in comun la munca atunci 3000 pe an poate fi normal. Sau daca e masina doar de naveta, iesi la 6-7000 pe an. Plus intervale in care nu mergi cu ea ca ai masina de la firma la care nu ai cost de intretinere. Relativ, din nou.

In rest eu in familia extinsa stiu media cam de 12000 pe an. In Romania. Exista astfel de masini: naveta servici, drumuri oarecare, concedii cu masina.

Masina 6 ani 250.000 km = cinstit, dupa parerea mea. Eu cred ca ai sanse sa o vinzi catre Ro.

EDIT: Spor la vanzare :bere:

Edited by switch
Acum 25 minute, switch a spus:

Masina 6 ani 250.000 km = cinstit, dupa parerea mea. Eu cred ca ai sanse sa o vinzi catre Ro.

Multumesc frumos 

Ce pe mine ma oftica este ca nimeni nu vine sa o verifice, sa facă un test, sa vadă facturi cu reparații / investiții etc. 

Daca masina era praf tehnic sau optic as fi înțeles, nu m-aș fi agitat. 

La un moment dat am zis ca merg cu ea pana pica toate, apoi o vând tot pe aceeași bani, ca aici nimeni nu verifica, se uita la km și dacă "arata bine" pe exterior 

Acum 29 minute, switch a spus:

Relax, eu am vazut un Logan din 2004 cu 48000km pe bord, din care 18000 in ultimul an de zile. In 2009 masina avea 25000 km si de atunci mai mult a stat. KM reali pentru ca stiu interlocutorii. Stiu si un A5 prima generatie care a facut in ultimii 4 ani aproximtiv 3000km. Masina de weekend, doar drumuri scurte. Totul e relativ la cat de mult folosesti masina - daca e a unui navetist de Germania, 30-40.000 pe an e uzual. Daca e a unui roman care merge cu transport in comun la munca atunci 3000 pe an poate fi normal. Sau daca e masina doar de naveta, iesi la 6-7000 pe an. Plus intervale in care nu mergi cu ea ca ai masina de la firma la care nu ai cost de intretinere. Relativ, din nou.

In rest eu in familia extinsa stiu media cam de 12000 pe an. In Romania. Exista astfel de masini: naveta servici, drumuri oarecare, concedii cu masina.

Cea care o am eu la vanzare are 12 ani si 173.000 km.De ce ar fi necinstita?Am masina de noua,am facturi,carte service,etc.Ca unora nu le vine sa creada ca asta e realitatea,aici e problema. :)

Acum 1 minut, Cavaleru a spus:

a mea are 33.000km in 3 ani..

Suzuki-ul pe care l-am cumparat acum e 2008 si are 144.000 km,a avut unic proprietar de noua(in Germania),caiet service,facturi,etc ceea ce mi-au dovedit realul masinii.

Cealalta masina(noua in ian 2020),Octavia neveste-mii,are aproape 18.000 km...

Fiecare foloseste masina in stilul si dupa nevoile sale,nu exista tipare.Istoricul verificabil real,dicteaza pretul vanzarii.

Parerea mea. :)

Excepțiile doar confirma regula. Fordul meu, an 2007 are 173.000km luat de nou din Ro, toate verificările/revizii la dealer Ford. 

Honda nevestii are 192.000km, an 2013, aceeași poveste ca și Fordul. 

Ambele luate de la cel care le-a luat de noi, și noi facem o medie de 25.000km pe an cu ele. 

#initiator: asa-mi plac C-urile astea ca dacă as vinde Fordul(dar nu prea ma lasă inima) as lua-o a ta mâine. Bafta la vânzare! 

Acum 8 ore, switch a spus:

Relax, eu am vazut un Logan din 2004 cu 48000km pe bord, din care 18000 in ultimul an de zile. In 2009 masina avea 25000 km si de atunci mai mult a stat. KM reali pentru ca stiu interlocutorii.

De cand cu posibilitatea verificarii pe site -ul RAR a km masinilor cumparate de noi in Romania ,le a cam dat peste bot la samsari.

PS:anul trecut mi am luat Logan din 2006 cu 31.000 km la bord(1,6-16 V )

Masina statuse cativa ani in garaj,arata țipla.

Dar nu a fost ieftina,imi luam masina straina cu 300.000 km la banii aia 😂

La utiltare se taie minim 300.000 km cand intra in tara

Acum 2 minute, ALEX-CRUISER a spus:
Edited by ALEX-CRUISER
Acum 1 oră, ALEX-CRUISER a spus:

De cand cu posibilitatea verificarii pe site -ul RAR a km masinilor cumparate de noi in Romania ,le a cam dat peste bot la samsari.

PS:anul trecut mi am luat Logan din 2006 cu 31.000 km la bord(1,6-16 V )

Masina statuse cativa ani in garaj,arata țipla.

Dar nu a fost ieftina,imi luam masina straina cu 300.000 km la banii aia 😂

La utiltare se taie minim 300.000 km cand intra in tara

Pe naiba...

Sunt masini luate de noi in Ro cu kilometrajul facut acordeon, inclusiv la interogare RAR si nimeni nu face nimic.

Aici de când lumea se verifica prin itp cati km are masina. De aia toate cu km mulți merg la export, ca nu au cum sa ii dea înapoi fără sa nu te prindă când merg eu care am cumpărat masina sa fac itp 

Vandut azi.

Au venit unii din Slovenia, evident bisnitari de masini, dar acum ce mai conteaza daca am primit pretul cerut.

Si pentru ca nu mai aveau loc pe platforma, au scos un set de numere din Slovenia, le-au pus pe masina si au plecat. Perfect legal :)) 

Nu stiam ca asa de usor de inmatriculeaza masinile in Slovenia... :P

Acum 9 ore, florinelu07 a spus:

Pe naiba...

Sunt masini luate de noi in Ro cu kilometrajul facut acordeon, inclusiv la interogare RAR si nimeni nu face nimic.

Cand cumperi te mai uiti si la masina,la vanzator,cateva intrebari incomode si iti dai seama .

Tre sa cauti si gasesti si masini bune,ne manarite.

Garcya ,bine ca ai dat-o repede.

Acum 10 ore, Garcya a spus:

Si pentru ca nu mai aveau loc pe platforma, au scos un set de numere din Slovenia, le-au pus pe masina si au plecat. Perfect legal :)) 

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Serviciul sloven de înmatriculări @work. Fără taxe, fără cimisioane! 

Ah am uitat sa specific ca actele, TOATE, au ramas la mine, ca sa pot sa radiez masina.

De numere n-am mai intrebat nimic, ca era evident... dar i-am zis: Auzi dar nu-ti trebuie ceva acte ?

Zice: nu, lasa dracu, da sa fac poza la talon si ajunge :))) 

Mno,felicitari c-ai vandut-o! :)

Acum 2 ore, Garcya a spus:

Ah am uitat sa specific ca actele, TOATE, au ramas la mine, ca sa pot sa radiez masina.

De numere n-am mai intrebat nimic, ca era evident... dar i-am zis: Auzi dar nu-ti trebuie ceva acte ?

Zice: nu, lasa dracu, da sa fac poza la talon si ajunge :))) 

Niste deosebiti :)

Acum 15 ore, Garcya a spus:

Aici de când lumea se verifica prin itp cati km are masina. De aia toate cu km mulți merg la export, ca nu au cum sa ii dea înapoi fără sa nu te prindă când merg eu care am cumpărat masina sa fac itp 

Vandut azi.

Au venit unii din Slovenia, evident bisnitari de masini, dar acum ce mai conteaza daca am primit pretul cerut.

🤣🤣😂

Apropo de samsari:

Am avut o masina de-a firmei in service anul trecut busita dar cu km putini, o dacia Lodgy. Am tinut-o cam 2 saptamani in reprezentanta pentru a face ca lumea un deviz sa vad daca merita facuta.

In tot acest timp m-a sunat un samsar de pana la urma i-am dat block. Ca el vrea masina sa o cumpere (binenteles pe un pret nesimtit de mic), ca i-a vazut el pe aia de la reprezentanta ca au luat rampa de injectie de pe asta si au pus una veche si uzata care va pica in scurt timp, ca oricum nu se mai merita reparata, ca aia, ca pe dincolo. Initial i-am raspuns politicos pana mi-a dat suma aceea de te pocnea rasul, apoi ajunsese atat de agresiv in ofertare incat i-am spus sa imi stearga numarul din agenda. A continuat sa ma sune si nu i-am mai raspuns. Intr-un final i-am dat respins.

Ontopic: Sincer daca as fi in postura de a-mi cumpara o masina cu siguranta as lua foarte in serios oferta ta. Mi se pare raport pret/calitate foarte bun iar de adus de acolo e joaca de copii. Parerea mea sa dai sfoara-n tara si cine o va lua va stii sa o si aprecieze. Succes.

Acum 26 minute, Fiziflash a spus:

Ontopic: Sincer daca as fi in postura de a-mi cumpara o masina cu siguranta as lua foarte in serios oferta ta. Mi se pare raport pret/calitate foarte bun iar de adus de acolo e joaca de copii. Parerea mea sa dai sfoara-n tara si cine o va lua va stii sa o si aprecieze. Succes.

Multumesc, am scris mai sus ca am vândut-o 

• l.u.v locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...