Sari la conținut

Incepator categoria A2.


hellybr
 Share

Postări Recomandate

Salut, acum doua luni am promovat examenul pentru categoria A2, mare fericire din prima. Acum ca si incepator am si eu o intrebare catre cineva ce m-ar putea ajuta cu niste sfaturi.

   Chiar daca multi sunt tentati sa-si ia ceva putere in bord ei bine eu m-am gandit pentru inceput pentru a prinde macar un an de experienta alaturi de un motor m-am gandit sa-mi iau un Yamaha YZF R125 sau Kawasaki NInja 250R Hyosung 250R cam astea ar fi modelele placute de mine in mare. Precizez ca am inaltimea de 1.80 si 75 kg. Stiu ca YZF ar putea fi o "bicicleta" dar as vrea sa-mi spuneti daca alegerile facut de mine sunt ok, nu vreau viteza mare, vreau doar sa acumulez experienta. Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inaltimea ta, fii atent la pozitia pe motociclete. E posibil ca cele de capacitate mica, sa iti vina mici, adica sa stai prea aplecat in fata, punand presiune mult prea mare pe incheieturile de la mana si pe cervicala.

 

Degeaba vorbim aici, daca nu le probezi fizic. Un site relativ util pentru a filtra din optiuni, e acesta: 

http://cycle-ergo.com/

 

Intra la optiuni si pune-ti inaltimea totala, cea intre picioare si eventual sa iti arate un picior jos, desi e clar ca nu ai problema asta. Schimba la sistemul metric pentru valori. Tine cont ca motocicleta de pe site, nu se lasa in urma greutatii tale prin comprimarea suspensiei. Deci, nu aia e pozivia finala, dar iti dai seama in linii mari. 

 

De asemenea, nu neglija si alte tipuri de motoare, monocilindre, supermoto, enduro, etc. Te asigur ca sunt mai mult decat adecvate, mai ales in mersul urban. Daca ma intrebi, sunt cele mai adecvate.

 

Si mai ales, probeaza-le fizic, indiferent de anunt, du-te si pune-te pe ele.

 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, hellybr a spus:

Salut, acum doua luni am promovat examenul pentru categoria A2, mare fericire din prima. Acum ca si incepator am si eu o intrebare catre cineva ce m-ar putea ajuta cu niste sfaturi.

   Chiar daca multi sunt tentati sa-si ia ceva putere in bord ei bine eu m-am gandit pentru inceput pentru a prinde macar un an de experienta alaturi de un motor m-am gandit sa-mi iau un Yamaha YZF R125 sau Kawasaki NInja 250R Hyosung 250R cam astea ar fi modelele placute de mine in mare. Precizez ca am inaltimea de 1.80 si 75 kg. Stiu ca YZF ar putea fi o "bicicleta" dar as vrea sa-mi spuneti daca alegerile facut de mine sunt ok, nu vreau viteza mare, vreau doar sa acumulez experienta. Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri!!

Până și eu cred ca 125 ar fi prea mic pentru gabaritul tău. Din ceea ce spui îmi lași impresia ca ești un tânăr cu picioarele pe pământ astfel încât să nu fie o problemă ceva de 250. 

Acum, să nu crezi că sunt vreun etalon sau ceva.

succes în găsirea motorului tău!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, hellybr a spus:

Precizez ca am inaltimea de 1.80 si 75 kg. Stiu ca YZF ar putea fi o "bicicleta" dar as vrea sa-mi spuneti daca alegerile facut de mine sunt ok, nu vreau viteza mare, vreau doar sa acumulez experienta. Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri!!

 

Dupa drumuri mai lungute (7-800km) la 1.64m inaltime, am citeodata ceva dureri la genunchi pe ninja 300, este adevarat ca nici virsta nu ma ajuta ca altadata. Dar la 1.80m ...... parca m-as orienta la altceva. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...