Sari la conținut

Tansfagarasan


Contabil
 Share

Postări Recomandate

:crack:Depinde de unde vine "omu", eu plec din sudul Bucurestiului, colegul pleaca din Ploiesti ..... daca vine altcineva, dumnezeu stie de unde pleaca si el. :)

Intilnirea este la 8.30 aici: https://maps.app.goo.gl/pc1C2uw2PWAukGTPA

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va mai descretesc fetele, ca tot e vremea anuntata nasoala!  :)

Plecaram sa facem transfagarasanul in 2, afara soare, drum uscat la urcare (am ales sa incepem din sud spre nord), alimentarea cu benzina am facut-o in Curtea de Arges. 

Curbe frumusele, masini nu foarte multe, dar cu nelipsitii vitezomani care ne arata noua (mobristilor) cit poate ei sa duca pe viraje indiferent ca restul familiei din masina se cearta fiecare cu punga lui, indesind in ele tot micul dejun. Acestia mi-aduc aminte de ailaltii care pe autostrada trec cu +30-40km/h de tine, dupa care-i gasesti in coloana la maxim 120km/h.

Am plecat de jos pe o temperatura de +20 si ajungem sus pe la 11, stringea un pic, dar acceptabil cit sa nu scot manusile de toamna. Trecem de dughenele de sus si incepem coborirea fara sa oprim, trebuie sa recunosc ca ma descurc mult mai bine pe curbe la urcare decit la coborire. Am facut ochii mari, miinile strinse bine pe coarne, si pregatit sufleteste de coborire.

 

N-am facut 200m si colegul baga semnal stinga, binenteles ca vroia sa oprim pe undeva aici sus sa faca poze (in general hirsiiti de drumuri, nu ne mai arde de ele), asa ca gasim un mic refugiu si oprim. In vale se vedeau curbele drumului luminate de soare, asa ca trag mobra mai aproape de ripa, astfel incit sa pot face o fotografie cu ea si peisajul de jos, asez casca pe rezervor infipta intre ghidoane bine (pozitiecare nu m-a dezamagit niciodata), ca batea un vinticel moderat.

Incepem sa facem poze, eu vreo 3 cu gindul sa n-aglomerez discul acasa, ca am destule, 2 cu mobra mea si 1 cu colegul.

 

 Mai raminem un pic sa tragem citeva "guri" de aer racoros in piept, cu gindul la caldura drumului ce ne asteapta pe intoarcere.

Acum incepe distractia, din senin, vintul a luat-o razna, si se pune pe vreo 2-3 rafale puternice de ne-a mutat pe noi din loc (cel putin pe mine- colegul este mai voinic si n-as baga mina in foc pentru el), am apucat sa vad manusile lui zburate, el uitinduse spre mine, a vazut casca mea zburata.

Si-a recuperat manisile si am mers repede sa ne uitam dupa casca. Ce sa spui prietene, daca n-ai pierdut niciodata o minge la munte, n-ai cum sa-ti imaginezi salturile castii, din bolovani in iarba, apoi in stinca plina, eu tot cu impresia ca pina la urma se va opri in ceva. Stind pe margine si uitindune la ea schimbam impresii:

El: Ba, dar se duce!

Eu: Se duce!

El: Oare o mai poti purta pina acasa?

Eu: Putine sanse!

El: Mai, crezi ca trece si de bucla drumului de jos?

Eu: Sper ca nu, dar viteza are!

 

Aici deja ne gindeam amindoi sa nu loveasca in timpul traversarii drumului pe cineva ( ne-am impartasit asta la masa mai tirziu).

Desi incepusem sa ma gindesc ca o voi gasi (daca o voi mai gasi) in prima localitate dupa curbe, ea parea ca vrea sa se intoarca acasa direct!

Mi-a trecut prin gind sa iau mobra repede si s-o astept mai jos pe drum (ar fi iesi ceva cum numai la rugby vezi, dar la ce salturi facea, nu cred ca ajungeam la timp) si ramineam fara spectacolul gratuit unde aveam cele mai bune locuri .... :crack:

 

Ce sa vezi, s-au asezat cartile cu ea in chinta roiala pentru mine, in sensul ca aceasta s-a hotarit sa nu treaca de santul dinaintea drumului ( e casca mea, deci ma iubeste .... in felul ei), si ma astepta fix la marginea drumului, doar s-o ridic, ma rog, sa ridic ce mai ramasese. In gindul meu, era faptul ca n-am mai facut cu copiii de mult un puzzel, oare ma voi descuca? colegul are copiii prea mici, nu cred ca a ajuns cu ei la astea, ramine doar sa sun acasa "un prieten".

 

Am plecat cu speranta intiparita pe fata spre locul unde se oprise, lajumatatea distantei mi-am dat seama ca aceasta speranta o sa ramina o vreme intiparita pe fata, tocmai inghetase, cagula se comporta perfect .... ca si ciorapii aceia transparenti de dame pe timp de iarna, cite suporta femeile sa fie frumose ....

In sfirsit (credeam eu) ridic casca, mai oamenilor, daca va bate gindul sa rapetati figura asta, sa aveti casca Nolan 86, avea doar niste zgirieturi, si ochelarii pusi (desi eu nu mergeam cu ei), in rest intacta, nici macar prinderile vizierei rupte .... DAR (ca nu s-a terminat) ..... lipsa viziera si modulul de comunicatii. Modulul .... vax albina, urma sa fie schimbat oricum, dupa ultima iesire (de pe drum, neprogramata) a fost julit si n-avea sanse de existenta la o orice ploaie cit de mica.

Dar fara viziera, abia mi se topise speranta de pe fata, din pricina emotiei recuperarii castii, parca n-aveam de gind sa duc pina la masa o noua expresie. :)))) Asa ca am luat-o la pas in sus pe munte, in cautarea vizierei. Ce-o fi fost in capul meu cind credem ca este posibil ca sa se opreasca casca pe versant, nu stiu, abia ma putem urca, si ma bucur ca n-a facut Sibiul de una singura.

Am recuperat si viziera, parca facusera concurs intre ele, care sa aiba cele mai putine deteriorari, intacta cu pinlokul la locul lui si zgirieturile de rigoare. Nimic nou sub soare, si aceasta trebuia schimbata de ceva vreme (era tot pe lista Doamnei Data Viitoare).

In speranta ca mi-am atins obiectivul, si ca cei tineri sa invete ceva din patanie, va doresc o zi frumoasa!

 

WhatsApp Image 2020-09-25 at 20.12.32 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-09-25 at 20.12.32.jpeg

WhatsApp Image 2020-09-25 at 20.12.33.jpeg

WhatsApp Image 2020-09-25 at 20.01.12.jpeg

WhatsApp Image 2020-09-25 at 20.01.12 (1).jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ca nu voi uita acest drum ..... daca nu le spunem, ramin nespuse. Eu unul, de cite ori imi iau o busitura .... o pun, sa nu las impresia ca viata-i roz tot timpul.

Din cind in cind mai apare si una din asta nostima. :) Ai mare dreptate, despre asta-i vorba in a conduce motocicleta.

Toate cele bune!

PS. Pe Lolec si Bolec ii am acum la degetul mic! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Contabil a spus:

Iti dai seama ca nu voi uita acest drum ..... daca nu le spunem, ramin nespuse. Eu unul, de cite ori imi iau o busitura .... o pun, sa nu las impresia ca viata-i roz tot timpul.

Din cind in cind mai apare si una din asta nostima. :) Ai mare dreptate, despre asta-i vorba in a conduce motocicleta.

Toate cele bune!

PS. Pe Lolec si Bolec ii am acum la degetul mic! :crack:

🤣🤣👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...