Jump to content

Incendiu la casa unei eleve

Recommended Posts

Buna ziua, dragii mei!

In urma cu doua zile, un incendiu a distrus casa unei eleve a școlii noastre (fratele ei a fost elevul meu). Fata (clasa a 7-a) a scapat cu viață, iesind din casa in ultimul moment dinaintea exploziei, dar a fost arsa pe maini si pe spate. Norocul lor a fost cu niste oameni care lucrau in zona si au reusit sa o scoata din casa pe bunica ei, care e nedeplasabilă, stă numai în pat.

1.thumb.JPG.4e6834dda30e15676e3e4015655930fd.JPG

Suntem toți - elevi, părinți, cadre didactice și nedidactice, director - dornici să ajutăm, însă în acest punct orice obiecte am dona nu au unde sa fie depozitate. Donaăm și bani, fiecare cât poate.

Dupa părerea mea, prioritare sunt curățarea curții și repararea acoperișului. Am spus despre curatarea curtii mai intai, pt ca altfel nu se poate lucra acolo.

Vă atașez cateva cadre ca să înțelegeți dimensiunile dezastrului. Filmuletul din care provin este mult prea „grafic” sa il pot pune aici. Pot sa va spun doar ca au avut de suferit si cei doi caini ai familiei...

Vă cer sprijinul cu rugamintea ca, in limita timpului, să ne ajutati cum puteti fiecare. Poate gasim niste firme sa refaca acoperisul si tamplaria la un pret rezonabil. Poate va pricepeti chiar voi... Nu stiu... Sunt fara cuvinte...

Va multumesc mult ca ati avut răbdare să citiți acest post și vă las două numere de contact:

Gina (un părinte din clasă) - 0766.382.781           și           Kali - 0766.66.84.20 (pot răspunde după ora 12.00, pentru că sunt la ore până atunci).

2.JPG

3.JPG

Nu avem un cont pentru moment. Mobilizarea din școală se materializeaza cash. Intreb sa vad daca putem folosi si aceasta cale. Multumesc mult!

Apreciez faptul ca esti profesor, si consider ca nimeni altul nu cunoaste mai bine situatia elevilor, dar, cel putin eu unul nu ma vad punind mina pe telefon (spre rusinea mea). Cred sincer ca ar trebui urgent (pina nu trece momentul de emotie) pus un cont in anunt.

Acum 57 minute, Contabil a spus:

Apreciez faptul ca esti profesor, si consider ca nimeni altul nu cunoaste mai bine situatia elevilor, dar, cel putin eu unul nu ma vad punind mina pe telefon (spre rusinea mea). Cred sincer ca ar trebui urgent (pina nu trece momentul de emotie) pus un cont in anunt.

https://ziardebragadiru.ro/o-familie-din-ilfov-si-a-pierdut-casa-intr-un-incendiu-cum-ii-putem-ajuta-pe-cei-doi-soti-si-pe-gemenele-lor/

Este vorba de acelasi dezastru?

La 27.09.2020 la 10:53, Kali a spus:

Buna ziua, dragii mei!

In urma cu doua zile, un incendiu a distrus casa unei eleve a școlii noastre (fratele ei a fost elevul meu). Fata (clasa a 7-a) a scapat cu viață, iesind din casa in ultimul moment dinaintea exploziei, dar a fost arsa pe maini si pe spate. Norocul lor a fost cu niste oameni care lucrau in zona si au reusit sa o scoata din casa pe bunica ei, care e nedeplasabilă, stă numai în pat.

N-as prea crede .....

Edited by Contabil

La o curatenie am mai fost, munca fizica nu cred sa fie o problema pentru nici un flacau de aici, se poate face ca miscare de mentinere a tonusului.

Cum au zis si baietii, deschideti un cont si cine vrea si poate, depune acolo cat il lasa cardul. E mult mai facil asa.

Acum 2 ore, Contabil a spus:

N-as prea crede .....

Fratele ei a fost elevul meu, cu multi ani in urma. Nu spun si cu cati, ca sa nu va dati seama cat de baba sunt :))

ea este al treilea copil al familiei si este la noi in scoala in clasa a 7.a. Scuze ca m.am exprimat asa aiurea, eram sub imperiul socului. 

am obtinut un cont:

RO56BTRLRONCRT0014863802

Deschis pe numele Gina Clont.

Am rugamintea sa specificati "ajutor pt Cristina Geicu", sa nu fie dubii si sa pastram transparența.

Multumesc mult si revin cu informatii despre ce si cum se organizeaza cu debarasarea curtii.

Acum 2 ore, Kali a spus:

Multumesc mult si revin cu informatii despre ce si cum se organizeaza cu debarasarea curtii.

Pentru munca fizica ....cred ca ar trebui specificata si locatia ...

Nu cred ca vine cineva din bucuresti in arad sau suceava .

Daca este prin apropiere , 1 zi ma abonez si eu , chiar daca nu sunt in cea mai buna conditie fizica  :)

Acum 6 ore, fnp a spus:

Nu, este in Bucuresti, in cartierul Straulesti, pe strada Verbinelor, nr. 7

Mi.e ciuda ca am asa un program incarcat si nu apuc sa scriu la timp. :(

Acum 4 ore, Kali a spus:

am obtinut un cont:

RO56BTRLRONCRT0014863802

Deschis pe numele Gina Clont.

Am rugamintea sa specificati "ajutor pt Cristina Geicu", sa nu fie dubii si sa pastram transparența.

Alta viata! As pune si filmuletul, poate se inmoaie o inima, doua. :)

Acum 2 ore, taong_mapagbiro a spus:

Pentru munca fizica ....cred ca ar trebui specificata si locatia ...

Nu cred ca vine cineva din bucuresti in arad sau suceava .

Daca este prin apropiere , 1 zi ma abonez si eu , chiar daca nu sunt in cea mai buna conditie fizica  :)

Te însoțesc. Doar sa se organizeze cineva, cumva.

Cerusem sprijin la curatenie pentru acest weekend, insa, din păcate, nu se poate obtine o cupă atat de repede. E posibil sa fie vorba chiar despre doua cupe. Va mulțumesc mult pentru mesaje si va tin la curent cu ce se mai organizeaza in aceasta privință. 

Cautam, in paralel, variante de a reface acoperișul. Preturi, firme. Eu una nu ma pricep, insa pricep atat cat sa.mi dau seama ca trebuie curatat totul si refacut complet. Materiale, manopera... Daca ati lucrat cu firme specializate, poate ne sugerati una, un telefon de contact, tipuri de materiale mai potrivite.. 

Asteptam cupa de la primărie. Am vrut sa platim una, dar cand am sunat la Romprest, eu intrebam de cupa de 5 sau 7 tone, ei imi spuneau pretul pt metrul cub. Am intrebat cati mc are o cupă.  Doamna n.a stiut sa zica...

Asa ca azi urma sa mearga doamna Geicu la primărie si sa semneze ceva hartii pt cupa respectiva. Va anunț cand vine, cel mai probabil va fi vorba despre un weekend.

Din ultimele informații pe care le am, doamna a inchiriat pt 6 luni (ca nu s.a putut altfel), cu contract, o locuință/o cameră. I.a fost donat un aragaz, ca acolo nu exista. Fata merge la pansat in continuare, participa la ore online, ne straduim sa strangem bani din donații pentru refacerea casei.

O parte din banii stransi in scoala, prin cunoștințe etc. i.au fost predati doamnei pentru tratamentul fetei, cateva haine si chirie, o alta parte asteapta plata facturilor de construcție. In acest moment sunt in jur de 6500 lei, putin fata de dezastrul care trebuie indreptat acolo. Acesta este si motivul pentru care nici noi, nici doamna nu am vrut sa risipim banii pe cupe de la Romprest si o asteptam pe cea de la primarie. Cautam firme care sa refaca acoperisul, tencuiala interioara si instalatia electrică macar in 2 camere. De batrani nu am mai intrebat (spre rusinea mea, dar am foarte, foarte multe pe cap acum), ce stiam e ca au fost cazati intr.un centru de persoane defavorizate in sectorul 4. Revin cu informații cand mai aflu.