Sari la conținut

SHARK Helmets Grand Prix de France 09 Oct - 11 Oct


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Rins ne-a arata ca poate face o depasire de Moto 3, ala Celestino Vietti, ca apoi sa dea cu mucii in fasole. Mare pacat. Putea sa obtina victoria, la cum a mers astazi. 

Bravo Petrux! Pleaca cu fruntea sus de la Ducati.

Eroul cursei, fratiorul Alex. Datorita lui sponsorii Honda s-au vazut pe sticla, dupa muuuuuult timp. 

Rossi, start prost si o gresala atrage o alta. De la cazatura aia, cand a pierdut titlul la Hayden, nu l-am mai vazut pe Rossi sa greseasca ca un copil. A mai gresit el, dar nu chiar in halul asta. Se spune ca odata cu varsta, omul redevine copil... abia mai merge, cade in fund ca bobocul, se scapa pe el... etc. Hai cu retragerea, pt. ca este pacat pentru ceea ce reprezinta el, in competitia asta, sa iasa pe usa din dos. 

Quarta, ar face bine sa invete sa mearga pe ploaie.

Altfel, un sezon absolut incredibil... este cel mai frumos sezon pe care il vede MM, din postura de spectator. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Buggy a spus:

Mda ...nebunie...

Dovi ne a aratat inca o data ca nu merita titlul asta ...

Quarta...da varza pe ploaie da pana acum...el merita sa castige camp...

Ptr noi.   ..da ...e bine ..show must go on...


ca restul de yamaha a fost beton.

qua a fost pana la urma cel mai bun pianist.

e clar ca a fost o cursa de minimizare a pierderilor din care yamaha a iesit acceptabil... cu mult noroc....

 

ce ritm a avut AM.... se bucurau aia de la honda de parca a luat titlul mondial:)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:


ca restul de yamaha a fost beton.

qua a fost pana la urma cel mai bun pianist.

e clar ca a fost o cursa de minimizare a pierderilor din care yamaha a iesit acceptabil... cu mult noroc....

 

ce ritm a avut AM.... se bucurau aia de la honda de parca a luat titlul mondial:)))))

Pai ce sa mai spunem de restul Yamachelor 😀....?!

Vinales a iesit acolo cand a cazut Rossi ..da mare branza nu cred ca facea...

Incep si eu sa ma conving ca Suzuki /Mir chiar au sansa reala la titlu...Rins sa grabit azi ca putea sa scoata podium..

E incredibil cum Suzuki pe final de cursa apare de niciunde si se bate la podium/victorie...

Ramane de vazut cu Quarta va reusi sa gestioneze acest mic ,mic avantaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Buggy a spus:

Pai ce sa mai spunem de restul Yamachelor 😀....?!

Vinales a iesit acolo cand a cazut Rossi ..da mare branza nu cred ca facea...

Incep si eu sa ma conving ca Suzuki /Mir chiar au sansa reala la titlu...Rins sa grabit azi ca putea sa scoata podium..

E incredibil cum Suzuki pe final de cursa apare de niciunde si se bate la podium/victorie...

Ramane de vazut cu Quarta va reusi sa gestioneze acest mic ,mic avantaj


Da... La Aragon in mod normal Dovi ar tb sa fie favorit, dar nu mai poti sa prevezi nimic anul asta.

La Valencia favorit ar fi Qua....

ramane de vazut in Portugalia. Ala e nou, qua nu a testat.

 

desi mi-ar placea sa castiga Yamaha, sper sa ia Dovi anul asta

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

 

desi mi-ar placea sa castiga Yamaha, sper sa ia Dovi anul asta

 

Pana acum Dovi a mers cel mai prost din 4 Ducati ...chiar daca are o victorie...

Eu zic ca nu mai are sanse ptr titlu...si chiar daca ar avea nu ar merita...la cum a mers...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita, nu merita, campionatul il decid punctele, nu impresia artistica. Si Quarta a mers pilaf in afara de cele 3 victorii, a adunat 40 puncte in 6 curse.

 

Din punctul asta de vedere singurul care a mers constant a fost Mir si are sanse mari la victorie si in cele 2 etape din Valencia cel putin.

 

Cu siguranta se va decide la Portimao campionatul.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Buggy a spus:

Dovi ne a aratat inca o data ca nu merita titlul asta ...

Quarta...da varza pe ploaie da pana acum...el merita sa castige camp...

Dovi chiar a fost slab.Si si-a dat si el seama ca a ratat-o pt ca avea o fatza asa lunga dupa cursa....Perfect de acord chiar nu merita titlul asta - cand cu toate conditiile care te avantajeaza tu nici macar podium nu iei,de victorie ce sa mai vorbim....titlul e departe.A fost o sansa fantastica pt el - Quarta si Mir erau pe coispe,daca castiga aici (sau hai macar un loc 2),se ridica bine in puncte.

Quarta - da,varza,insa a fost prima lui cursa pe ploaie,n-a cazut,a luat ceva puncte,ba chiar a putut rezista atacurilor lui Mir care e concurent direct,deci as zice ca a fost ok'ish.

Quarta varza de acord,de Vinales de la uzina si mai ales Rossi ce sa mai zicem atunci?Cade in primul viraj ca o floricica si fix in mijlocul plutonului - la milm. a scapat piciorul lui de roata lui Mir.Cum a zis si colegul - de fapt Quarta a fost cea mai buna Yamaha si pe deasupra si-a mentinut si avantajul in campionat.

Acum 15 ore, damager a spus:

qua a fost pana la urma cel mai bun pianist.

e clar ca a fost o cursa de minimizare a pierderilor din care yamaha a iesit acceptabil... cu mult noroc....

 

ce ritm a avut AM.... se bucurau aia de la honda de parca a luat titlul mondial:)))))

Exact.Yamaha/Quarta au iesit basma curata dintr-o cursa nasoala.Normal ca daca era uscat,putea spera la podium/victorie,dar asa,cu toate ca i s-a intors masa in cap,a iesit ok.

AM f bun pe ploaie/aderenta scazuta.Ma mira,iti dai seama,insa in gp nu prea e ca la F1 - cine e bun pe ploaie e f bun pe uscat...exemplul cel mai bun e castigatorul.Bravo lui oricum,macar a luat un podium nu poate sa zica ca a facut nimic la Honda.

Pacat de Miller mai...baiatul ala chiar nu are noroc.De nervi era gata-gata sa dea cu pumnul in display.Cica nush ce problema au avut in warm-up si au schimbat motoreta,iar asta avea motorul pe gata.

Acum 11 ore, Buggy a spus:

Vinales a iesit acolo cand a cazut Rossi ..da mare branza nu cred ca facea...

Incep si eu sa ma conving ca Suzuki /Mir chiar au sansa reala la titlu...Rins sa grabit azi ca putea sa scoata podium..

E incredibil cum Suzuki pe final de cursa apare de niciunde si se bate la podium/victorie...

Ramane de vazut cu Quarta va reusi sa gestioneze acest mic ,mic avantaj

Vinales sincer m-am mirat ca a terminat langa Quarta,ma asteptam sa fie la 10..15s in spate sau pe jos.

 

Mir...eu sunt fan Mir inca de la moto3,dar aici...ff slab.Si nu poate sa spuna ca motoreta,ca uite Rins se batea la podium.Bine,Rins in stilul caracteristic,cand a fortat mai tare cand s-a intins pe jos,iar inainte de asta a facut una demna de Marquez in zilele dintai - a zis hai sa nu mai franam in 7? si sa intram in drift,noroc ca l-au ferit toti.

Nu stiu,sincer nu stiu daca Mir se poate bate la campionat,pt ca ok,vine el tare in curse,dar daca nu intra in Q2 decat cand sunt 30 de grade afara....big problem.La un moment dat inainte cu vreun tur de finish ii depasise si pe Quarta si pe Vin si m-am bucurat ca ii ia puncte lui Quarta,dar apoi amandoi l-au depasit inapoi.

Zarco a mai reusit sa scoata una buna - in ultimul viraj parca l-a depasit pe Oliveira si a iesit pe 5.Performanta solida,chiar avea nevoie dupa prostia de la Barcelona.

Acum 3 ore, damager a spus:

Da... La Aragon in mod normal Dovi ar tb sa fie favorit, dar nu mai poti sa prevezi nimic anul asta.

La Valencia favorit ar fi Qua....

ramane de vazut in Portugalia. Ala e nou, qua nu a testat.

 

desi mi-ar placea sa castiga Yamaha, sper sa ia Dovi anul asta

As zice ca in mod normal campionatul e al lui Quarta.Altul nu il poate castiga,doar Quarta il poate pierde ca sa zic asa.Dovi e inconstant si cand se pune presiune pe el ori greseste ori merge slab,Mir...asta e constant dar nu are viteza necesara pt a se bate cu Quarta.Ca si preferinta personala,m-as bucura mult sa ia Mir,dar cred ca il va lua Quarta.Eu il vad pe Dovi cu sansa a3a.

 

DA,va fi foarte interesant - sunt impartite superb :

- mai sunt 2 de Aragon - unde favoriti sunt Dovi si chiar Miller/Bagnaia.Dar aici Quarta are potential sa iasa in primii 5-6.

- 2 de Valencia unde Quarta/Yamaka sunt vioara 1 si 2.Iar Dovi probabil va fi pe niciunde.Dar aici vor scoate capul si Mir/Suzuki.

- Portimao,unde in mod normal (avand in vedere ca seamana mult cu Montmelo),va fi tot teritoriul Yamaka (asa a zis si Dovi dupa testul la care el a participat),insa iarasi,cred ca aici va pune si Mir,Rins etc pretentii.

Mir este "the dark horse" cum zic englezii,iar Bagnaia si Miller au potentialul sa ia victorii/podiumuri si sa le strice calculele la puncte ale candidatilor la titlu.

Ff misto sfarsit de sezon.Sper si eu sa se decida in Pottugalia si nu inainte.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Buggy a spus:

Pana acum Dovi a mers cel mai prost din 4 Ducati ...chiar daca are o victorie...

Atat de prost incat e cel mai sus in clasament la diferenta de 22 puncte de urmatorul, pe 3 la general si inca nu e iesit din carti.

Impresia artistica e pentru alt sport. The table doesn't lie, cum zic francezii. Vedem la final.

Acum 49 minute, Method a spus:

Dovi chiar a fost slab.Si si-a dat si el seama ca a ratat-o pt ca avea o fatza asa lunga dupa cursa....

Impresia mea a fost ca l-au lasat gumele cand a inceput sa se ususce trasa. Sau nu a ales bine. Prea s-a taiat.

Acum 52 minute, Method a spus:

Bine,Rins in stilul caracteristic,cand a fortat mai tare cand s-a intins pe jos,iar inainte de asta a facut una demna de Marquez in zilele dintai - a zis hai sa nu mai franam in 7? si sa intram in drift,noroc ca l-au ferit toti.

 

Rins a zis sa ia el fata, sa nu-l lase tot pe Zarco cu spectacolul. A vazut ca nu i-a iesit cu depasirea aia "dati-va la o parte ca vin io" si pe urma a furat shufa de la steward ca sa remorcheze pe cineva. Probabil ceva presiuni de la sponsori sa aiba mai mult screen time.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e minim a 2-a oara cand rins cade dintr-o pozitie atat de buna, devine enervant.

 

q a mers cu morcovu, 7 puncte = not bad in conditiile in care si ceilalti au fost scosi de vale. pacat si de vale dar si de mir mai ales.

din nou - ce inseamna sa te califici naspa a trebuit sa ocoleasca incidentul lui rossi

 

Acum 19 minute, ilarionciobanu a spus:

Rins a zis sa ia el fata, sa nu-l lase tot pe Zarco cu spectacolul. A vazut ca nu i-a iesit cu depasirea aia "dati-va la o parte ca vin io" si pe urma a furat shufa de la steward ca sa remorcheze pe cineva. Probabil ceva presiuni de la sponsori sa aiba mai mult screen time.

ciudat rau incidentu, a tot dat-o pe -o roata pana in curba, dubios. e greu sa franezi cu fata cand e in aer :D 

Acum 19 minute, ilarionciobanu a spus:

Atat de prost incat e cel mai sus in clasament la diferenta de 22 puncte de urmatorul, pe 3 la general si inca nu e iesit din carti.

cursa trecuta a fost jenant.

eu stiu ca punctele decid dar uita-te la el cum a mers si alte curse :) 

de-aia zic multi ca nu merita. de parca ar conta. 

 

 

*din nou zvonuri ca ar reveni MM sapt viitoare.

 

 

daca vine mm o sa ia astia camp cu 120 de puncte.

 

 

Ziceau englejii ca suzi e blanda cu cauciucurile si de-aia nu genereaza caldura si deci nu pot merge tare pe asfalt rece.

 

In cursa totusi rins i-a dat tot bordu la suzi aia deci nush ce si cum, e clar ca la mir n-a functionat.

 

Totusi..avand in vedere ca q si vin erau cu mir parca nu mai e asa teribil rezultatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ilarionciobanu a spus:

Impresia artistica e pentru alt sport. The table doesn't lie, cum zic francezii. Vedem la final.

Corect.Insa...cel care ii punea reale dificultati lui Marquez in 2017,acum in 2020 abia le mai poate pune dificultati sumare unor copii,decum demonului.Apropo de retrageri,poate nu e rea deloc decizia lui Dovi de a nu mai continua cu Ducati pt ca altfel la anul era f posibil sa pateasca de la Miller/Bagnaia ce patesc Rossi/Vinales de la Quarta si chiar Morbi.

Acum 1 oră, ilarionciobanu a spus:

Impresia mea a fost ca l-au lasat gumele cand a inceput sa se ususce trasa. Sau nu a ales bine. Prea s-a taiat.

Rins a zis sa ia el fata, sa nu-l lase tot pe Zarco cu spectacolul. A vazut ca nu i-a iesit cu depasirea aia "dati-va la o parte ca vin io" si pe urma a furat shufa de la steward ca sa remorcheze pe cineva. Probabil ceva presiuni de la sponsori sa aiba mai mult screen time.

true - "I completely finished the tyre" - Dovizioso

Problema insa privita simplist (si e corect sa le privim simplist zic eu),e urmatoarea - Petrux locul 1,Dovi 4.Ok,soft-soft s-au dus la sfarsit etc,dar..slab.Si el zice ca e slab.Bine ar fi la Aragon sa se razbune.

 

Aahhaha,da uitasem de shufa comisarului (cu care venise in mana cand a cazut Rins,avea camera pe el si au facut un live de la interventie),bad move btw pt comisari.

RIns - povestea vietii lui - e slab la faza de finalizare ca sa citez fotbalul.Toate campionatele ratate de la moto2 si 3 spun asta.E prea surescitat cand e rapid si prea dornic sa ii faca rapid pe toti si atunci le comite.La fel si in Austria....bine ar fi sa invete din cazaturile astea.

Acum 1 oră, frigider a spus:

din nou - ce inseamna sa te califici naspa a trebuit sa ocoleasca incidentul lui rossi

:agree:

Acum 1 oră, frigider a spus:

*din nou zvonuri ca ar reveni MM sapt viitoare.

 

 

daca vine mm o sa ia astia camp cu 120 de puncte.

Ahaahha,da buna asta.Sa stii ca atunci cand am auzit zvonuri am facut calculul mental "ba vine asta la Aragon ia numa victorii si ia campionatul la cat de motivat si insane e",dar nici matematic nu mai are sanse.Mai sunt 5 etape - 5 victorii = 125puncte.Ori Quarta are 115puncte deja.Si daca prin absurd se accidenteaza Quarta sau ceva etc,e Mir cu 105,astia 2 vor mai lua cel putin 1 podium pana la final.

 

Mai eu n-am auzit nimic,bine ar fi sa vina sa le bage mintile in cap sa ii trezeasca din lancezeala si inconstanta asta in care se zbat aproape toti.Chestia e ca in acel interviu cu Marquez,el a spus cand?acum 2-3 sapt parca?ca nici macar nu s-a urcat inca pe motoreta - iar la sala face forta doar la bratul celalalt si picioare,deci...n-as prea crede zvonurile.

Plus ca...am vazut ce a facut Lorenzo dupa 8 luni jumate pe bara - 2.5s off pace la portimao.Ok,sunt circumstante - modelul vechi v2019 (din nush ce motiv Yamaha se codeste sa ii dea v2020 probabil le e frica sa nu fuga la concurenta cu knowhow'ul acumulat sau ceva),nu stie circuitul,ok,ok,dar tot slab a mers.La fel probabil va mere si MM cand (si daca) vine...eu stiu ca a spus ca "va incerca" sa revina la Valencia.Si atunci e bine.

 

AM are tupeul lui frati-su...si atat : "I’m a two-time World Champion, I deserve to be at Repsol Honda"

Nu,nu "deserve" nimic.Chel deserve mai mult,multi altii deserve mai mult.2 time champion e si Zarco,si altii,si sa nu mai zic de titlurile lui din care cel de la moto3 cu cantec...Trebuia sa primeasca penalizare masiva pt ca l-a scos pe Miller atunci.Deserve....pe el daca il chema Alex Popescu si nu Alex Marquez,deserve Avintia pe bani.Bai ma lesi?Impusca si el un podium pe ploaie samd si gata - e locul lui la Repsol ete unde era valoarea.Tupeu.La LCR cu contract de Honda e inca prea bine,sa lase ciocul mic si joc de glezne,ca nici LCR nu deserve,sa ii pupe talpile lui frati-su ca pe barba lu al mare vede si el motogp'ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Method a spus:

Problema insa privita simplist (si e corect sa le privim simplist zic eu),e urmatoarea - Petrux locul 1,Dovi 4.Ok,soft-soft s-au dus la sfarsit etc,dar..slab.Si el zice ca e slab.Bine ar fi la Aragon sa se razbune.

Tot simplist privit e si asa: Petrux nu are nimic de pierdut. S-a vazut in fata si a zis "ori la bal, ori la spital. Sansa mea sa mai impusc o victorie in GP. Cu Tech3 nu prea cred, chiar daca a luat Oliveira". Dovi, cand a inceput sa nu mai simta gumele, s-o fi gandit ca mai bine inchide un pic gazul si ia un podium (a fost 4 pana la urma) decat sa se duca dupa Rins. Deocamdata inca are sens miscarea si cred ca a fost pilotul matur. O victorie, langa celelalte ale lui, e nimic acum. Punctele luate pot cantari mult la final. Vedem daca a avut dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda nu pe impresie artistica se castiga campionatul desi ,si aia vine la pachet cu prestatiile...

Prestatiile pe care le a avut Dovi sunt mediocre...ptr pretentii la titlu...faptul ca e pe 3 si nu e scos din carti...asta e contextul ...dar el nu poate sa profite de acest context din varii motive...el nici calificari bune nu face si nici curse ...

Mai traim si mai vedem...eu personal imi doresc ca Dovi sa castige dar in ritmul asta nu prea vad cum...

 

Haha ...mda AM o sa fie tare mandru ca el are podium cu Honda si Lorenzo nu...😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, ilarionciobanu a spus:

Tot simplist privit e si asa: Petrux nu are nimic de pierdut. S-a vazut in fata si a zis "ori la bal, ori la spital. Sansa mea sa mai impusc o victorie in GP. Cu Tech3 nu prea cred, chiar daca a luat Oliveira". Dovi, cand a inceput sa nu mai simta gumele, s-o fi gandit ca mai bine inchide un pic gazul si ia un podium (a fost 4 pana la urma) decat sa se duca dupa Rins. Deocamdata inca are sens miscarea si cred ca a fost pilotul matur. O victorie, langa celelalte ale lui, e nimic acum. Punctele luate pot cantari mult la final. Vedem daca a avut dreptate.

Da,si asta e adevarat.PEtrux a si zis ca a pierdut fata in virajul 4 nasol.Dovi probabil a mers finutz pt ca stia ca cei 2 frumosi sunt mult in spatele lui deci avea mult de castigat terminand in fata lor.

Sincer insa,cand l-am vazut ca il depaseste pe Petrux cu 9 ture inainte de final,m-am gandit - it's done - asta a stat la conservare la strategie cum sta el si acum i-o serveste lui Petrux 3-4 tururi rapide si il lasa cu ochii in soare,dar nu.

Cel mai disputat campionat din 2013/2015 incoace.Hai cu Aragonu !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ilarionciobanu a spus:

Tot simplist privit e si asa: Petrux nu are nimic de pierdut. S-a vazut in fata si a zis "ori la bal, ori la spital. Sansa mea sa mai impusc o victorie in GP. Cu Tech3 nu prea cred, chiar daca a luat Oliveira". Dovi, cand a inceput sa nu mai simta gumele, s-o fi gandit ca mai bine inchide un pic gazul si ia un podium (a fost 4 pana la urma) decat sa se duca dupa Rins. Deocamdata inca are sens miscarea si cred ca a fost pilotul matur. O victorie, langa celelalte ale lui, e nimic acum. Punctele luate pot cantari mult la final. Vedem daca a avut dreptate.

da, dovi se bate (pe hartie) la campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce ziceti voi ca e dovi mediocru si mir nu

poate fiindca sunt altele asteptarile si anul trecut mir nu a facut nimic?

 

eu pe mir il vad ca pe viniales: se califica prost, nu stie sa plece de pe loc si se trezeste la jumatatea cursei

mai mult imi place de rins, care e ori la bal ori la spital

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Buggy a spus:

O poza cat 1000 de cuvinte...

Screenshot_2020-10-12-17-15-19-626_com.facebook.katana.jpg

Fake

Daca era MM castiga cu avans 5min ca iesea pe slickuri din prima.

1 oră în urmă, prafrau a spus:

nu stiu de ce ziceti voi ca e dovi mediocru si mir nu

poate fiindca sunt altele asteptarile si anul trecut mir nu a facut nimic?

 

eu pe mir il vad ca pe viniales: se califica prost, nu stie sa plece de pe loc si se trezeste la jumatatea cursei

mai mult imi place de rins, care e ori la bal ori la spital

Mir incepe sa miste, curse pe uscat mult peste rins. (Stiu rins accidentat etc)

Ok a avut prob cursa asta. Asta nu ins ca e "prafrau" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, a vazut/remarcat cineva ritmul soricelului francez(Zarco) pe final?Am vazut reluarea cursei azi, tocmai sa vad cum a reusit sa intre in ultimul viraj in fata lui Oliveira desi  un tur mai inainte era la o distanta considerabila de acesta...O fi mancat ceva ardei iute? Cum a reusit sa fie cel mai tare independent?Undeva dupa start, era pe 14 parca, desi se calificase pe 9, a "rabdat" ceva pana a prins "courage", apoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...