Sari la conținut

SHARK Helmets Grand Prix de France 09 Oct - 11 Oct


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, prafrau a spus:

nu stiu de ce ziceti voi ca e dovi mediocru si mir nu

poate fiindca sunt altele asteptarile si anul trecut mir nu a facut nimic?

Pt ca nu se compara.Dovi e multiplu vice campion mondial care s-a tot batut la titlu (a se citi a lua bataie de la MM si-n dunga) ani la rand.

Mir ok,e talentat,a avut un parcurs stas pana in motogp,e de 1 an si ceva in gp,dar anul trecut a fost in acomodari,iar anul asta trebuia sa fie undeva la nivel cu Rins.Insa nu,e mult peste.

De la Dovi se astepta sa ia campionatul lejer anul asta avand in vedere ca in toti anii astia a iesit vice sub Marquez,acum cu Marquez out,Dovi era prim candidat.Dar se pare ca va fi si el "saracul" Dovi.

 

Mir e peste el,iar in mod normal n-ar avea voie.Nu ar avea nici motoreta nici experienta pt asa ceva - Dovi ar trebui sa fie superior si ca material tehnic si ca exp/skill etc.De aia zic cel putin eu ca Dovi e hai sa zic nu mediocru dar sub-campion,iar Mir are potential de campion mondial.

Acum 2 ore, prafrau a spus:

eu pe mir il vad ca pe viniales: se califica prost, nu stie sa plece de pe loc si se trezeste la jumatatea cursei

mai mult imi place de rins, care e ori la bal ori la spital

uat?de cand se califica Vinales prost?Vinales mere tare,cel putin in quali.Mir e mult mai slab in calif,nu cred ca e buna comparatia....si de obicei Mir e mult mai bun in cursa (ok,nu in cursa asta dar in general)

Rins mi se pare slabut...cum era si la moto2.Adica nu slabutz,dar sunt altii mai buni.Am mai zis - de fiecare data cand e in fata si are presiune pe el,o trozneste.

Mir e mult mai stapan pe el desi e practic un puber.Sa nu uitam ca abia veni la motogp dupa ce a stat doar 1 an in moto2,are nevoie de putina acomodare.Dar potential f mare la el cred eu.

Cand un pilot,mai ales atat de tanar,nu face greseli si e rapid aproape pe fiecare circuit si deja sa fie abonat la podiumuri,acela e material de campion mondial.Parerea mea.Vom vedea.

Acum 26 minute, Lup69 a spus:

De curiozitate, a vazut/remarcat cineva ritmul soricelului francez(Zarco) pe final?Am vazut reluarea cursei azi, tocmai sa vad cum a reusit sa intre in ultimul viraj in fata lui Oliveira desi  un tur mai inainte era la o distanta considerabila de acesta...O fi mancat ceva ardei iute? Cum a reusit sa fie cel mai tare independent?Undeva dupa start, era pe 14 parca, desi se calificase pe 9, a "rabdat" ceva pana a prins "courage", apoi...

Da,a stat la cutie iar pe final a inceput sa-i croseteze.L-a driblat pe Oliveira in ultimul viraj,chiar avea nevoie de o cursa buna sa-si spele pacatele de la Barcelona.

 

P.S. Hai Bezzecchi....sper sa nu-l dea afara Rossi daca castiga titlul :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Method a spus:

Mir e mult mai stapan pe el desi e practic un puber.Sa nu uitam ca abia veni la motogp dupa ce a stat doar 1 an in moto2,are nevoie de putina acomodare.Dar potential f mare la el cred eu.

Cand un pilot,mai ales atat de tanar,nu face greseli si e rapid aproape pe fiecare circuit si deja sa fie abonat la podiumuri,acela e material de campion mondial.Parerea mea.Vom vedea.

 

obiectiv vorbind, e intrat odata cu quartararo in gp dar cu 2 ani mai batran ca el

unul are 3 victorii anul asta, celalalt 3 locuri 2

 

nu prea inteleg de ce vrea lumea sa castige mir gen hayden, dar mai urat

nu stiu, cred ca am eu ceva cu astia care nu au nici un fel de sclipire, imi plac mai mult aia romantici, care sunt ori pe primul loc, ori pe jos

 

inteleg ca asa se castiga campionatele, adunand punct cu punct, dar nu asa se castiga fanii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Lup69 a spus:

De curiozitate, a vazut/remarcat cineva ritmul soricelului francez(Zarco) pe final?Am vazut reluarea cursei azi, tocmai sa vad cum a reusit sa intre in ultimul viraj in fata lui Oliveira desi  un tur mai inainte era la o distanta considerabila de acesta...O fi mancat ceva ardei iute? Cum a reusit sa fie cel mai tare independent?Undeva dupa start, era pe 14 parca, desi se calificase pe 9, a "rabdat" ceva pana a prins "courage", apoi...

zarco e putin nebun :)

Acum 55 minute, prafrau a spus:

 

obiectiv vorbind, e intrat odata cu quartararo in gp dar cu 2 ani mai batran ca el

unul are 3 victorii anul asta, celalalt 3 locuri 2

 

nu prea inteleg de ce vrea lumea sa castige mir gen hayden, dar mai urat

nu stiu, cred ca am eu ceva cu astia care nu au nici un fel de sclipire, imi plac mai mult aia romantici, care sunt ori pe primul loc, ori pe jos

 

inteleg ca asa se castiga campionatele, adunand punct cu punct, dar nu asa se castiga fanii

spre ex eu creau sa ia mir pt ca atat dovi cat si q merg aiurea rau pentru niste campioni.

asa ca decat sa ia unii de la care te astepti un titlu chinuit mai bine sa ia unu mai fara sanse. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, Lup69 said:

De curiozitate, a vazut/remarcat cineva ritmul soricelului francez(Zarco) pe final?

 

Pe ultimele 7-8 tururi cred că tâmplarul a mers cel mai tare, alături de "frățior".

 

 

 

22 hours ago, ilarionciobanu said:

Impresia mea a fost ca l-au lasat gumele... 

 

Așa este, a spus-o și el după cursă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

spre ex eu creau sa ia mir pt ca atat dovi cat si q merg aiurea rau pentru niste campioni.

 

asta e cea mai tare

quartararo, oliveira, espargaro ala batran, japonezul si jack miller cred ca sunt singurii din motogp in momentul asta care nu sunt campioni in nici o competitie mare

 

daca e s-o luam asa, mir si dovi merg prost pentru niste campioni

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Moto2 nu zice nimeni nimic?

 

Interesant cum s-a dat startul in timp ce Joe Roberts abia lua ultimul viraj, fiind scos de pe pozitia 1 din grila si sanctionat cu start de la pit-lane.

A reusit sa termine pe 6 ceea ce e chiar impresionant.

 

Foarte norocos si Lowes, eram sigur ca il vad pe jos cand a blocat roata fata de a iesit fum din anvelopa..

 

 

Saracu' Dani, pardon.. Dixon :)

 

169bc63f-855e-49f1-a798-7f71ae45f466.thumb.jpg.1f7ba0d3b591a7ab7daaf7fc8128d785.jpg

 

Mi-a placut depasirea lui Gardner in ultimul viraj, dar i-a intors-o Bezzecchi in parc-ferme:

 

Photo 12-10-2020, 21 30 08.jpg

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, prafrau a spus:

 

asta e cea mai tare

quartararo, oliveira, espargaro ala batran, japonezul si jack miller cred ca sunt singurii din motogp in momentul asta care nu sunt campioni in nici o competitie mare

 

daca e s-o luam asa, mir si dovi merg prost pentru niste campioni

eh, cui ii pasa de ce credem noi?

Acum 17 minute, Vallach a spus:

Interesant cum s-a dat startul in timp ce Joe Roberts abia lua ultimul viraj, fiind scos de pe pozitia 1 din grila si sanctionat cu start de la pit-lane.

nu cred ca a fost sanct cu pit lane start, daca era asa trebuia sa intre la boxe nu sa mearga spre grila, cred ca trebuia sa plece ultimul gen.

 

o chestie care l-a tinut si mai in spate a fost ca nu ai voie sa depasesti safety car-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, frigider said:

nu cred ca a fost sanct cu pit lane start, daca era asa trebuia sa intre la boxe nu sa mearga spre grila, cred ca trebuia sa plece ultimul gen.

o chestie care l-a tinut si mai in spate a fost ca nu ai voie sa depasesti safety car-ul.

 

"pre-race drama as poleman Joe Roberts (Tennor American Racing) seeing his bike removed from the grid with just minutes to go to lights out.

It delayed him going out on the Warm Up lap which cost him his P1 as he had to deal with a pit lane start."

 

https://www.motogp.com/en/news/2020/10/11/lowes-reignites-title-tilt-after-bizarre-moto2-grand-prix/350033

 

Doar ca s-a dat start-ul la cursa cat Joe Roberts abia intra pe linia dreapta (macar a avut parte de un start lansat)

Confuzie maxima la Race Direction.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Vallach a spus:

 

"pre-race drama as poleman Joe Roberts (Tennor American Racing) seeing his bike removed from the grid with just minutes to go to lights out.

It delayed him going out on the Warm Up lap which cost him his P1 as he had to deal with a pit lane start."

 

https://www.motogp.com/en/news/2020/10/11/lowes-reignites-title-tilt-after-bizarre-moto2-grand-prix/350033

 

Doar ca s-a dat start-ul la cursa cat Joe Roberts abia intra pe linia dreapta (macar a avut parte de un start lansat)

Confuzie maxima la Race Direction.

Hmm si cum de nu l-au sanctionat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Vallach a spus:

De Moto2 nu zice nimeni nimic?

Am vazut ambele faze live. La aia a lu' Roberts e organizare deficitara. L-au pierdut din vedere. Bine ca nu a apucat sa treaca de safety car si sa intre in grila cand se dadea startul. Era riscul sa iasa cu artificii.

La Lowes a fost buna reactia. Plus norocul ca era inca drept.

 

Acum 15 ore, Method a spus:

Rins mi se pare slabut...cum era si la moto2.Adica nu slabutz,dar sunt altii mai buni.Am mai zis - de fiecare data cand e in fata si are presiune pe el,o trozneste.

Nu chiar de fiecare data. Are 2 victorii obtinute la bataie in ultimul tur. Prima cu Rossi si a doua cu MM. E ceva

Acum 5 ore, prafrau a spus:

obiectiv vorbind, e intrat odata cu quartararo in gp dar cu 2 ani mai batran ca el

unul are 3 victorii anul asta, celalalt 3 locuri 2

👍

 

 

Acum 3 ore, prafrau a spus:

quartararo, oliveira, espargaro ala batran, japonezul si jack miller cred ca sunt singurii din motogp in momentul asta care nu sunt campioni in nici o competitie mare

Petrux (desi are titlu in Italia), Lecuona, Smith.

 

Espargaro mare, am mai zis, nu are nici macar o amarata de victorie la oricare dintre clase, desi a concurat in toate trei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, prafrau a spus:

obiectiv vorbind, e intrat odata cu quartararo in gp dar cu 2 ani mai batran ca el

unul are 3 victorii anul asta, celalalt 3 locuri 2

 

nu prea inteleg de ce vrea lumea sa castige mir gen hayden, dar mai urat

nu stiu, cred ca am eu ceva cu astia care nu au nici un fel de sclipire, imi plac mai mult aia romantici, care sunt ori pe primul loc, ori pe jos

 

inteleg ca asa se castiga campionatele, adunand punct cu punct, dar nu asa se castiga fanii

Pai stai ma frend ca tu vorbeai despre Mir in comparatie cu Dovi,nu cu Quarta.Quarta e altceva.

Da,ok,daca il compari cu Quarta,alta treaba,Quarta are performante mult superioare,dar faptul ca a debutat pe Yamaha a contat,probabil pe Suzuki nu e aceeiasi miscare,nu stiu,zic si eu.Iar despre victorii...Quarta are in gp,dar la moto3 Mir le-a rupt fashul,nu am mai vazut dominare mai dura ca Mir in 2017 la moto3,a fost un fel de MM/2014.Eu zic ca baiatul are un foarte mare potential,desigur daca va avea si moto necesara.

 

Astea cu ori la bal ori la spital....ca sa ai orice rezultat,prima oara tre sa termini cursa.Daca ar face ca tov Rins si ca tov Espargaro....Ideea e ca ceea ce faci sa iti iasa - un fel de Rossi v Lorenzo Montmelo 2019,cand s-a bagat pe franare la interiorul arogantului - trebuie sa o duci la capat.Sau Rossi vs Stoner Laguna Seca in corkscrew - o fortezi dar iti iese...cum face Marquez de atatea ori.Daca nu iti iese esti un fel de Bautista sau chiar Zarco.Sau sa mergi tare si la jum cursei sa cazi in nisip ca Chel...nu prea e romantic nu? :)

Da,asa se castiga campionatele - podium sau pe aproape la fiecare cursa,nu ori la bal ori la spital.Si pun pariu ca orice pilot pe care il simpatizezi tot asta face,f putina lume simpatizeaza pilotii spectaculosi si atat.Si btw Mir trebuia sa aiba o victorie deja - RB Ring.

Acum 3 ore, Vallach a spus:

De Moto2 nu zice nimeni nimic?

Pai am zis mai sus - Hai Bezzechi :bounce:...il batu Martin la moto3,sper ca la moto2 sa o ia italianul.

N-am vazut cursa,dar o descarc,deja e interesanta maxim treaba si la moto2.Lowes...noroc ca era drept.

Sunt efectiv dobitoci cei din race direction,cum naiba sa dea startul si ala nu era asezat pe grila?wtf?Sa isi dea singuri penalizare.

Acum 4 ore, prafrau a spus:

daca e s-o luam asa, mir si dovi merg prost pentru niste campioni

True.Insa nici unul din ei nu e campion...la clasa mare cel putin.Si Quarta la fel de prost merge.E cum a zis MM "nimeni nu vrea sa ia campionatul anul asta"

Acum 1 oră, ioio_viola a spus:

MV nu stie ce sa mai "inventeze" sa reuseasca sa plece si el cum trebuie in cursa 🤣

Inteligenta lui Vinales loveste din nou...ne da o noua mostra de intelepciune "am preferat sa iau startul fara ajutoare electronice"...adica fara LC.Briliant.Poti doza mai bine decat calculatorul....cred ca numai Vinales se putea gandi la asa ceva.

In practice i-a iesit dar cu toti aia langa el si cu sunetul imens din jur nu i-a mai iesit.Cred ca l-a luat prin surprindere ca si celelalte motorete fac zgomot cand sunt la start,"i didn't expect" :moron:

1 oră în urmă, ilarionciobanu a spus:

Nu chiar de fiecare data. Are 2 victorii obtinute la bataie in ultimul tur. Prima cu Rossi si a doua cu MM. E ceva

Da,are si el meritele lui,fara doar si poate.Imi e simpatic,si mai simpatic imi era daca statea naibii in picioare sa il bata pe "polititst".Dar meh...dupa cum spuneam si colegului,degeaba iei o victorie pe an si cazi de 5 ori si de alte 5 te clasezi pe 10.Preferabil podium sau loc 4-6 la aproape fiecare etapa.

Sa nu dea in sindromul Pedrosa - o cursa pe an perfect imbatabil ridica multimile in picioare...si restul anului un anonim.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, danypop a spus:

Până la urmă cred ca nu o sa mai participe deloc anul acesta. Probabil doar la testele din presezonul anului viitor. Are sens, dacă nu e refăcut, vine și se face de râs terminând pe 19

cred ca mai degraba vine, ii da blana si cade iar = grav sau iese pe 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, thesaw a spus:

Eu tot nu pot sa imi dau seama cum plm sa incerci sa pleci pe ploaie fara launch control in anul domnului 2020, ca ai incercat tu de 2 ori in warmup si parca a fost bine.

 

A plecat pe 5 si era pe 15 dupa 2 viraje...

Indiferent cu ce lanciuri pleca tot acolo ajungea pentru ca se știe ca Vinilius asta e "foarte bun" la start🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, danypop a spus:

era clar.Eu auzisem de Valencia...dar care Valencia nu se specifica...si oricum e totul cu semnul intrebarii in functie de cum se reface.Eu cred ca va reveni anul asta,acuma in ce cursa nu cred ca stie nici el clar.Uite ce zice David Emmett :

121432130-340725950523990-11999038541311

Acum 10 minute, thesaw a spus:

Eu tot nu pot sa imi dau seama cum plm sa incerci sa pleci pe ploaie fara launch control in anul domnului 2020, ca ai incercat tu de 2 ori in warmup si parca a fost bine.

:agree:

Asta s-a nascut talent si va muri speranta.Degeaba e rapid.Are atatea alte neajunsuri incat avantajul lui este total sufocat de prostiile pe care le face.Sper ca Yamaka sa realizeze ca pariaza pe o mana moarta si sa se orienteze spre altul,ca e jale cu baiatul asta.

 

Acum 1 minut, danypop a spus:

Vinilius

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, thesaw a spus:

Eu tot nu pot sa imi dau seama cum plm sa incerci sa pleci pe ploaie fara launch control in anul domnului 2020, ca ai incercat tu de 2 ori in warmup si parca a fost bine.

 

A plecat pe 5 si era pe 15 dupa 2 viraje...


sunt mai multi care pleaca fara launch pe ploaie. LC-ul taie din puterea motorului in momentul in care roata fata ae invarte mai incet decat roata spate. Pe ploaie oricum puterea motorului e domolita pentru a nu pati ce a patit Rossi.

 

a ajuns pe 15 si el si Mir dupa cazatura lui Rossi.

ma rog, asta nu scuze starturile lui execrabile. Dar pana la urma daca sti ce pleci prost incerci orice ca sa pleci mai bine☺️
 

si Rossi pleca execrabil si a exersat mult timp ca sa isi imbunatateasca starturile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:

definitoriu 😂😂😂😂

E7422496-FB5D-4C47-AF97-C42AEEE1E69A.png

Uat da fac.

No comment.

Acum 3 ore, thesaw a spus:

in anul domnului 2020

Bahaha

Nu a fost si el oarecum deranjat de cazatura lui rossi?

Acum 3 ore, Method a spus:

.Sper ca Yamaka sa realizeze ca pariaza pe o mana moarta si sa se orienteze spre altul,ca e jale cu baiatul asta.

 

Eh....mai are 1 an. 

Si acum i-au prelungit degeaba.

De la anul vine Q si sterge pe jos cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, damager said:


sunt mai multi care pleaca fara launch pe ploaie. LC-ul taie din puterea motorului in momentul in care roata fata ae invarte mai incet decat roata spate.

Exact. 👍🏽

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, damager a spus:


sunt mai multi care pleaca fara launch pe ploaie. LC-ul taie din puterea motorului in momentul in care roata fata ae invarte mai incet decat roata spate. Pe ploaie oricum puterea motorului e domolita pentru a nu pati ce a patit Rossi.

 

 

La MotoGP TC-ul e mult mai sofisticat decat pe strada. Practic tot timpul exista o delta de minim 15% intre viteza de rotatie fata si spate, asa functioneaza Michelinul bine. Ignition cut nu se intampla niciodata, ECU-ul unic Marelli intra in diferite mape in functie de spin, daca spin-ul se mentine, daca scade etc. la care se adauga sectiunea de circuit, unghiul de aplecare si alti n parametri.

 

Oricum si din mana tot acelasi lucru faci, reduci gazul(puterea) pentru ca altfel pierzi timp daca ai spin accentuat. Numai ca omul face corectii grosiere, ECU-ul de MGP are o precizie incomparabila cu reflexele motorii umane.

 

Cine crede ca mai poti controla din manuta mobre de 300 de cai si 160 de kile si sa mergi rapid la limita in cursa viseaza. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...