Sari la conținut

Să nu vă pierdeți capu'!


Bart Bz
 Share

Postări Recomandate

 https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://ziarulclujean.ro/foto-vanatoare-criminala-de-motociclisti-soldata-cu-un-ranit-grav-putea-fi-decapitat-riderul-clujean/&ved=2ahUKEwjv5JvfoZDsAhUFxYsKHe3_BJIQFjABegQIBhAB&usg=AOvVaw2c4iFScoyI1fu2mkspKZ6y&cshid=1601449502843

Eu ii admir pe pasionații de off-road, dar nu toată lumea o face. Ochii larg deschiși, și nu doar pe jos, sunt mulți nenorociți pe lumea asta.

Era să vă urez asfalt uscat, dar nu e cazul. ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

se intampla des chestiile astea... fwutu-le muma'n cwur de oameni idioti care leaga sarme intre copaci...

....si in comunitatea ATVistilor au fost astfel de accidente, (sau atentate la viata dpmdv), eu stiu de un caz soldat chiar cu deces...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, asezate la unghi sa deflecteze firul pe deasupra castii.

 

Iti dai seama ca vorbim sf-uri, nu?

FMML de jegosi!

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, shpixy said:

Sper sa ii prinda si sa infunde puscaria !!!!

Da,imediat,marmota ii va prinde...

Vad ca si legea cu DNA-ul padurilor e contestata,probabil a fost prost redactata...

Un guvern destept si corect ar favoriza pt citiva ani motociclistii offroad,si ar putea delega si politisti pe linga padurari...

Scuze,imi place SF-ul desigur

parca si pe linga Rarau a fost un caz identic anul trecut (de sirma pusa,nu de accident)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, taong_mapagbiro a spus:

pffff...nu credeam ca exista asemenea ''oameni'' 

Boss ...pe la tine prin yukey , cand calci dubla continua sper sa gasesti unu la fel ca tine , nervos ca nu ai voie , care sa-ti taie capi p.ul.ii ....asa ca sa nu te mai  procreezi 


Papusel, mai usor cu pianul pe scari... am zis eu ceva despre sarma? 
 

Hai, iti platesc eu drumul, vino in UK si da-te cu motorul prin padure, pui pariu ca intr-o ora esti cu catuse?

 

Vrem o tara ca afara, da’ sa facem in continuare ce vrea paula noastra!

 

 

 

 

Acum 12 ore, Penetru a spus:

"Localnicii sunt deranjaţi de riderii care văd despăduririle"


Cred ca nu vezi padurea de copaci, grosul despaduririlor se face cu acte in regula, chiar sub protectia politiei si nu e nevoie sa mergi la fata locului, se poate observa cu usurinta chiar si pe google maps (satellite) cum an de an raman muntii chei. 

 

Sigur, unde merge mia merge si suta, mai ciupeste cate un camion, doua si ocolul silvic sau cate un baron local cu influenta, pe care insa ii doare drept la madular ca ii vede cate un gandac pe doua roti. 
 

Sarma intre copaci este tentativa de omor insa daca tot vreti dreptate, politaii aia ar trebui sa inceapa investigatiile prin a amenda enduristii. 
 

Pai ori suntem golani ori ce plm vorbim aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, yo4hgx a spus:

Sarma intre copaci este tentativa de omor insa daca tot vreti dreptate, politaii aia ar trebui sa inceapa investigatiile prin a amenda enduristii. 
 

Pai ori suntem golani ori ce plm vorbim aici?

 

trebuie pastrate proportiile

in tara asta nimeni nu respecta legea si in general ne intelegem intre noi

cand unul care nu respecta legea incearca sa-l omoare pe altul care nu respecta legea, abia atunci avem o problema

asta e, se mai intampla, nu toti sunt sanatosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, prafrau a spus:

...

in tara asta nimeni nu respecta legea ...

 

Aleluia! 

Acum 3 ore, taong_mapagbiro a spus:

...

Sper sa stai acolo unde esti si sa nu mai calci prin Ro ... faci un bine tuturor.


Cocosel, iar te-ai aprins? Stai linistit, nu mai vin in Ro nici daca castig la loterie, e prea plin de specimene ca tine.

 

Ai ignore, citeste in semnatura de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, yo4hgx a spus:

Sarma intre copaci este tentativa de omor insa daca tot vreti dreptate, politaii aia ar trebui sa inceapa investigatiile prin a amenda enduristii. 

Ba chiar ar putea să se oprească la amendatul enduriștilor. De ce să se complice cu chestii ca tentativa de omor când pot amenda enduriștii și babele ce vând leurda culeasă din pădure. Pardon - fond de vânătoare! Că legea e dată de vânători pentru a nu speria VÂNATUL, nu e vorba în nici un caz de animalele sălbatice,  nu deranjează pe nici un iubitor al naturii. Dacă tot sunteți cu legea în cuget și simțiri, știți că nici cu bicicleta sau pe jos nu puteți intra în fondul de vânătoare fară acordul boierilor împroprietăriți cu pădurile statului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, cc's a spus:

Ba chiar ar putea să se oprească la amendatul enduriștilor. De ce să se complice cu chestii ca tentativa de omor când pot amenda enduriștii și babele ce vând leurda culeasă din pădure. Pardon - fond de vânătoare! Că legea e dată de vânători pentru a nu speria VÂNATUL, nu e vorba în nici un caz de animalele sălbatice,  nu deranjează pe nici un iubitor al naturii. Dacă tot sunteți cu legea în cuget și simțiri, știți că nici cu bicicleta sau pe jos nu puteți intra în fondul de vânătoare fară acordul boierilor împroprietăriți cu pădurile statului?


E greu sa explici geometrie in spatiu cuiva care intelege doar geometrie plana.


Hai sa iti dau un exemplu: este interzis uscatul rufelor in padure? Intinzi o sarma intre copaci, iti pui chilotii la uscat si apoi “uiti” de sarma. Dupa care un endurist patrunde ilegal in zona si aproape ca isi pierde capul. 

 

Alt exemplu, zicea berbecul ala mai devreme de calcat linia continua. Eu incalc linia continua, tu ma iei in bot pe de pe contrasens dupa care eu incerc sa demonstrez ca tu aveai timp sa ma eviti daca franai dar tu de fapt ai accelerat, asadar e tentativa de omor.
 

Ce vreau eu sa subliniez, si cu asta am terminat, este ca atunci cand tu incalci Legea constient iti asumi implicit si consecintele. 
 

Personal, daca eram in cauza, ziceam ca am cazut pe scari...  iar dupa ceva vreme un oarecare cioban care avea ca obicei sa isi usuce chilotii in padure ar fi suferit un accident in timp ce isi mulgea oile.

 

Repet, ori suntem golani si ne pisam cu bolta pe Lege si implicit ne asteptam ca si ceilalti sa faca la fel... ori despre ce plm discutam aici?

 

 

 


 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Starcream a spus:

Acum tu ma faci pe mine la fel de vinovat ca pe padurar si suntem brusc in aceeasi oala pentru ca amandoi am incalcat legea. Desi gravitatea actiunilor noastre nici macar nu se compara, eu sunt un pierde vara, iar ala e un psihopat.

 

 

Acum intreb si eu, cum cuantifici care e mai grava, intre doua incalcari ale legii.

Unul intoarce pe linie continua, ca a mai facut-o de vreo mie de ori si nu s-a strambat (linia). Altul vine cu 180km/h pentru ca e skillat. Care e un pierde-vara, si care e psihopatul aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, cred ca-i "un pic" mai grav sa sapi o groapa cu tepi pe fundul ei sau sirma intinsa ....... decit sa calci linia continua/viteza, chiar daca rezultatele pot fi aceleasi la un moment dat.

Scopul este destul de important .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o diferenta in Codul Penal intre a urmari un rezultat direct prin actiunile tale, (ca atunci cand indrepti o arma de foc catre parti vitale ale corpului unei persoane si apesi pe tragaci) si a prevedea eventualele consecinte, fara a le urmari in mod direct sau a le accepta ca fiind probabile. Ambele situatii se incadreaza in aceasta din urma categorie.

Nici ala cu sarma, nici cel care intoarce masina, nici riderul vitezoman nu urmaresc sa moara sau sa omoare in mod deliberat, dar toti pot prevedea rezultatul, fara sa-l urmareasca sau sa-l accepte. Sunt exact in aceeasi oala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Starcream a spus:

Esti pe acolo, dar nu chiar acolo. Cand ii tragi unuia un glont in burta, chiar daca nu vrei sa il omori, accepti faptul ca o sa moara si mergi mai departe. Aia e intentie indirecta. 

Cand mergi cu 180kmh si omori pe cineva, e culpa. E diferenta destul de mare intre ele, si ca acceptiune, si ca efecte sau consecinte.

 

Ai dreptate. Ce vreau sa spun e ca nu poti demonstra intentia directa a celui cu sarma, spunea un coleg mai sus ca se poate sustine ca folosea sarma la uscat rufe sau diverse...

Acum 10 minute, Starcream a spus:

E diferenta destul de mare intre ele, si ca acceptiune, si ca efecte sau consecinte.

 

Ca efecte sau consecinte, poate fi diferenta exact 0...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Starcream a spus:

Asta e un mod foarte gresit de a vedea lucrurile...

 

Depinde de perspectiva, daca erai cioban, sau padurar ca in exemplul tau, nu ti s-ar mai fi parut atat de gresita aboradarea. Nu sunt un naiv, incercam doar sa scot in evidenta ca intotdeauna exista cel putin doua interpretari ale acelorasi fapte. Ca motociclisti este normal sa sa fim partinitori intr-o anumita directie dar ca sa putem emite o opinie cat de cat obiectiva ar trebui sa auzim si varianta ciobanului. Autorul articolului citat in deschiderea acestui topic prezinta faptele foarte subiectiv si incearca sa manipuleze concluziile. Personal nu mai pun botul demult la acest fel de "jurnalism" de cea mai proasta calitate... dar vad ca prinde inca foarte bine la publicul din Romania.

 

Mai multi ani in urma eram cu un amic intr-o poienita pe langa Sf. Gheorghe. Dupa multe luni in puscarie (pe mare), altfel te bucuri de natura, flori, pasari... chiar si insectele ti se par frumoase. Aproape in acelasi timp apare insa si cavalerul asta teuton in armura si timp de vreo 2 ore jumate isi chinuie drujba aia de motor fara tobe urcand si coborand un deal din apropiere. Eh, zic, si-a facut damblaua si el, s-a racorit... pe naiba, doar ramasese fara benzina, dupa ce a realimentat a luat-o de la capat. Amicul meu zice hai sa plecam in alta parte ca nu te poti intelege "cu astia", la care eu zic, nu se poate mai, si eu sunt motocicilist, lasa-ma sa vorbesc cu el, sunt sigur ca ne putem intelege. Naivul de mine... nu numai ca nu am avut cu cine vorbi dar in jumatate de ora au aparut inca trei motoare si au inceput sa se dea din ce in ce mai agresiv si mai aproape de locul unde campasem noi. Daca raspundeam provocarii si ii poceam sau si mai rau (amicul meu era inarmat)... cine isi petrecea viata in puscarie, de data asta aia adevarata? Dintotdeauna au coexistat cele doua pricipii ale Legii: litera si spiritul sau. Ca sa le vezi insa pe amandoua trebuie sa ai un orizont mai deschis...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am moto enduro, ca atare nu stiu cum este reglementata treaba la noi ..... cumva este pe principiul, ti-ai cumparat enduro - iti cumperi si vre-o 2 dealuri pe care sa te dai DAR fara sa deranjezi vecinii?

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, Starcream a spus:

Nu sunt partinitor cu motociclistii, ci doar am o problema majora cu oamenii violenti.

 

 

 

Ba esti partinitor, sau cel putin superficial. Uiti ca ciobanii exista de mii de ani si au trait si traiesc in conditii in care mai toti pulifricii de tastatura, nascuti si crescuti in incubatoarele lor confort 2 (sporit) din orase nu ar rezista nici 3 zile. Ei sunt invatati sa-si poarte singuri de grija si apeleaza prea putin la "sistem" pentru ca stiu inca de pe vremea romanilor ca unde este politica este si coruptie. Baltagul este mai la indemana decat 112... Este adevarat, sunt pe cale de disparitie... dar nu stiu daca asta este un lucru neaparat bun.

 

Pe de alta parte si reciproca este valabila. Si un endurist poate omori un copil care se plimba prin padure cu familia... si putem continua la infinit pe aceasta tema.

 

Ideea este alta, exista o lege care interzice accesul enduristilor in padure dar care nu este respectata. Si aici incepe adevarata problema, ca in romania oricine este expert in drept si stie care legi trebuie respectate si care nu. Si cand cerul e acoperit de pietre ce zboara din toate directiile e greu sa determini cine a aruncat-o pe prima. Obiceiul sarmei se mai practica si in alte tari... la fel de inapoiate, cel putin conceptional, ca si romania. Coincidenta? In Olanda, Belgia, UK, ca sa ma rezum numai la ce am vazut cu ochii mei, exista multi iubitori de enduro, dar ii vezi in weekend in parcele special amenajate, cu locuri de campare, etc. Faptul ca acest concept nu exista in romania nu poate constitui o scuza, trebuie sa ne hotaram, ori traim ca salbaticii dupa legea junglei ori ne mai spalam si noi un pic si incepem sa respectam legea, nu se poate sa fii selectiv in a respecta doar ce legi te coafeaza pe tine.

 

Citat

legat de exemplul tau, nu pot sa zic decat ca putea sa fie oricine in locul motociclistilor, niste manelisti, sau ceva. Povestea e aceeasi, oamenii sunt prosti si rau intentionati. 

 

Accesul manelistilor in padure inca nu e interzis legal... din pacate, insa cel al motociclistilor da. De acord, oamenii sunt prosti si rau intentionati... in romania. Si as adauga, si aroganti si agresivi. Pe alte meleaguri daca calci pe cineva pe pantof din greseala ala isi cere scuze...

 

Citat

Dar in situatia data senzationalul e ca au pus astia violenta pe seama taierii padurilor

 

Da, da... si marmota roade radacinile arborilor seculari, d-aia au chelit muntii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...