Sari la conținut

Să nu vă pierdeți capu'!


Bart Bz
 Share

Postări Recomandate

Acum 39 minute, yo4hgx a spus:

 

Ba esti partinitor, sau cel putin superficial. Uiti ca ciobanii exista de mii de ani si au trait si traiesc in conditii in care mai toti pulifricii de tastatura, nascuti si crescuti in incubatoarele lor confort 2 (sporit) din orase nu ar rezista nici 3 zile. Ei sunt invatati sa-si poarte singuri de grija si apeleaza prea putin la "sistem" pentru ca stiu inca de pe vremea romanilor ca unde este politica este si coruptie. Baltagul este mai la indemana decat 112... Este adevarat, sunt pe cale de disparitie... dar nu stiu daca asta este un lucru neaparat bun.

 

am ajuns sa trecem si ciobanii pe lista animalelor pe cale de disparitie? aia mai lipseau

asta imi aminteste de babele cu cainii vagabonzi

 

pare ca nu prea ai cunoscut ciobani de au aura asta romantica pentru tine

in general la tara aia prea prosti, prea lenesi sau prea hoti devin ciobani

acum, depinde, dar in general cealalta "nobila profesie", taranul, nu ii vede cu ochi asa buni

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 6 minute, Starcream a spus:

...nu distingi diferenta intre intentie si culpa, imi bat capul degeaba.

 

 


Pur birocratic ai dreptate. Sunt insa curios cum ai putea determina si mai ales demonstra intentia in acest caz. Asta daca il poti descoperi pe autor.

 

Divagam, stii foarte bine cum functioneaza institutiile statului in romania, sa te bazezi pe protectie din partea lor inseamna ca ori esti naiv ori utopic.

 

Sarma ca fenomen a aparut ca reactie la accesul ilegal al enduristilor in padure, si nu invers. Oamenii simpli isi rezolva problemele simplu iar sarma functioneaza. Inca vreo 2-3 sarme din astea si eu unul, daca as fi endurist, m-as gandi de doua ori inainte sa ma dau iar in acea zona.

 

Restul sunt discutii ca sa ne treaca timpul... mai am putin si termin la birou.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Starcream a spus:
Citat

 

Fix asta este motivul pentru care nu mi-e rusine sa zic ca fac slalom printre legile acestui stat, incercand sa nu sufar nici eu, nici altii din asta.


 

Iti doresc sa castigi la loterie si sa-ti faci o casa la munte, cat mai aproape de padure. Si sa imi spui ce “slalom” ai descoperit daca esti asaltat de enduristi.

 

In rest numai bine, mi-a facut placere discutia, chiar daca in contradictoriu. Primul rand il platesc eu... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cand o arzi pe Targu Ocna, s-ar putea sa iti iei perversa. 

Sa mergi la presa = telenovela cu crampoane. 

 

Imaginati-va in situatia respectiva. Da, clar, cine nu ar fi mai ceva ca Smaug in ziua respectiva, dupa ce ar termina formalitatile pe la spitale si militie. 

Dupa care faci nani, te trezesti fresh, stai stramb si judeci drept ce faci mai departe. 

 

Cati ar merge la presa :) ? 

 

Tu o arzi pe acolo, ciobanii/vanatorii aia o ard si ei tot pe acolo. Poate or fi si proprietari. Poate sunt braconieri sau drujbari.

Dai cateva telefoane si te lamuresti. Poate iti da cu virgula. Poate vezi ca e maro si s-ar putea sa te mai alegi si cu o batuta clasica, din aia buna.

Asa ca faci si tu ce face orice barbat adevarat - mergi la presa. 

 

Facand acum pe avocatul diavolului - psihopat, psihopat, dar va dati seama la ce exasperare i-au adus meltenii aia pe localnici? 

Sa va spun cum arata padurile prin Caras cand, la 2-3 zile dupa ploaie, trece o gasca de 15-20 de straini cu ghid roman? 

 

Am facut greseala sa stau la cineva in apartament la bulevard in oras mare, prin August cand erau caldurile in forta. 

La un moment am iesit la o bere doar ca sa vad cui mm trebuia sa multumesc ca nu pot dormi pana la 2 noaptea. 

Cand munca si linistea ta se duce p pe suflet din cauza unor anti orice, stai cat stai dupa autoritatile ...

Dupa care iti faci singur dreptate. 

 

Aproape sigur ca nu o sa gasiti sarme pe drum forestier calcat frecvent de vehicule/localnici si ca nu o sa va taiati gatul in ele daca mergeti cu viteza de fiinte sociale. 

 

 

Cu alte cuvinte - Cristina (adica "enduristii" din articol) o sa faca ce stie ea mai bine iar mesajul este evident ca a fost inteles si ca pe acolo nu o sa se mai treaca cu crampoane prea curand. 

 

End of zis story da ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Pe nimeni. 

Eu sunt curios pe cine gasea politia. 

Ca in afara de dovezi indirecte, cu care abia daca poti cerceta pe cineva, nu stiu ce ar fi putut scoate. 

Poate o constiinta franta sau influentata de familie, care si-ar fi trimis purtatorul sa marturiseasca. 

 

De-asta e lame mersul la presa. 

Ca doar enduristii aia nu au cazut acolo din spatiu. 

 

@yo4... a sintetizat mai bine decat mine. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 4 ore, robert23mg a spus:

Deci mergem și turnam ulei in intersecție după ora 10? Asta e concluzia? :))

 

Eu mi-am luat o bere (ca ce sa faci la 1 noaptea daca is 25 de grade afara si nu ai somn), m-am asezat la mesele de la un chiosc din intersectie (acolo se opreau inevitabil toti, inainte de iesirea din oras) si am inceput sa fac vizionare de m*isti, ca sa stiu cui sa fac cinste cu o cafea la filtru cand iesim la o tura cu motoare (merg des prin urbea respectiva). 

Al mai prost din curtea scolii era unul cu un zet 750, veneau cateva bladeuri din vremea studentiei mele si era si unul cu un panigale mic. 

Sunt prea batran ca sa mai cred in road rage, dar lasati-o mai moale cu internetul si nu mai luati partea unor sociopati care au exasperat comunicati locale daca ai le-au pus sarme in copaci. 

Adevarul nu este niciodata la unii sau la altii. 

Partea buna la articolul ala este ca stim si noi cine is cei mai prosti din curtea padurii, posesori de crampoane. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, robert23mg a spus:

Deci mergem și turnam ulei in intersecție după ora 10? Asta e concluzia? :))

 

Nu, concluzia e ca va meritati soarta!

 

@_Raul_ a pus o intrebare retorica care insa a trecut neobservata (tot respectul!) pentru ca atunci cand te amesteci cu laturile nu te mai miri cand te mananca porcii...

 

Acum 16 ore, _Raul_ a spus:

Sa va spun cum arata padurile prin Caras cand, la 2-3 zile dupa ploaie, trece o gasca de 15-20 de straini cu ghid roman? 

 

Bai fratilor, strainii vin sa se cace (ca nu gasesc alt cuvant) in padurile romanesti... cu ghid (romanesc)! De ce? Pentru ca nu numai li se permite, ba chiar desi stiu ca este ilegal sunt invitati si asistati de catre localnici.

 

M-am debarcat odata de pe un tanc petrolier in Constanta, care descarca "crude oil" (petrol de baza). Sa fi fost la inceputul anilor 2000. Inainte sa plec am asistat la un eveniment care m-a marcat pentru tot restul vietii: reprezentantii autoritatilor romanesti, cei care trebuiau sa verifice ca dupa terminarea descarcarii, spalarea si tratarea tancurilor se face conform legislatiei iar reziduurile sunt descarcate la mal, in vederea tratarii chimice etc... i-au propus Comandantului un troc: ne dai noua spaga valoarea a 10% din cheltuielile normale iar noi iti dam actele necesare (false), dupa care cand iesi in rada, arunci in mare mehlemul. Garantau ei ca nimeni nu o sa se sesizeze. Nu cred ca am vazut om mai socat in viata mea decat Comandantul ala. Evident nu roman. Pur si simpl a dat in balbaiala... nu intelegea cum cineva ar vrea sa faca asa ceva, sa-si otraveasca propria tara, locul unde traieste el, familia lui, copiii, nepotii si prietenii lui...

 

O saptamana mai tarziu, eu cu fiica-mea si ciobanescul din dotare la o plimbare matinala pe plaja, ne murdarim pe picioare cu o substanta de culoare negru-maronie, pe care am reusit sa o spal doar cu benzina. Toata plaja de la Mamaia, de la un cap la altul era plina de pete de petrol crud!!! Coincidenta? Este posibil, probabil baietii de la autoritatile romanesti erau foarte eficienti... dar pentru prima data in viata mea am inteles vorba "what goes around, comes around".

 

Brucan a gresit grav, "stupid people" din rromania vor avea nevoie nu de 20 de ani sa priceapa cat de cat principiile democratie... ci probabil 200!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad rostul discutiei despre soft-enduro pe drumuri forestiere etc., aici era vorba despre "hardcore", prin padure. Eu unul am spus ce aveam de spus, nu mai revin.

 

P.S. si las-o mai usor cu franceza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1 - Ai un teren care e proprietate privata? il imprejmuiesti/delimitezi/aranjezi in asa fel incat sa fie vizibil pentru toata lumea. 

Nu poti sa pretinzi ca un teren iti apartine sau ca cineva incalca o proprietate privata atat timp cat acea proprietate nu este delimitata. 

Delimitarea acelei proprietati se poate face printr-un panou pus la intrare sau la intrarile create/accesate cel mai des prin care se anunta acest lucru. 

 

2 - Nu exista, cel putin inca (atat ca stiu eu), nici o lege care sa-ti permita ca pe terenul proprietate privata sa montezi dispozitive care pot pune viata cuiva in pericol. Ca un exemplu: daca te apuci sa sapi o groapa pe terenul tau, esti obligat sa o semnalizezi si sa o asiguri in asa fel incat riscul de accidente sa fie diminuat la minim. De ce? Pentru ca daca terenul tau nu este imprejumuit corespunzator, cei care ajung pe acolo din greseala sa nu-si rupa gatul in groapa sapata de tine. 

Un alt exemplu este montarea de garduri electrice: aici trebuie sa respecti niste parametri de la care nu ai voie sa te abati precum si sa instalezi panouri de atentionare. 

 

3 - Repercusiunile pentru incalcarea unei legi sunt reprezentate doar de forta de coercitie a statului. Daca statul e defect si nu are suficienta forta de coercitie... stiti cum se spune: conducatorii sunt oglinda alegatorilor. 

 

Sa te apuci acum sa faci aplogia sarmei si sa te bucuri de raul altuia, mi se pare de porc. Nu poti sa te pretinzi civilizat si sa acreditezi ideea ca daca umbli prin padure iti asumi ca vine unu si iti trage o sarma in gat si aia e perfect normal... chiar daca e ilegal. 

 

Imi plac foarte tare genul asta de "revolutionari" carora le transmit doar atat: Femeile din Belarus. 

Lasati jignirile asta computeristice ca nu isi au rostul. Sunt penibile, descalifica. 

 

Editat de Vlad The Sinner
x
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gestionarea durabilă a pădurilor - Paza și protecția pădurilor -

 

Art. 54. -

 

(1) Accesul public în pădure este permis numai în zone amenajate și pe trasee marcate în acest sens.

 

(2) Accesul public în fondul forestier național cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepția activităților sportive, de recreere și turism, care se pot practica numai cu acordul:

a) șefului ocolului silvic, în cazul administrării;

b) proprietarului, cu avizul șefului ocolului silvic, în cazul asigurării serviciilor silvice.

 

 

Acum 36 minute, Vlad The Sinner a spus:

Imi plac foarte tare genul asta de "revolutionari" carora le transmit doar atat: Femeile din Belarus.

Iar eu iti transmit doar atat: Barbatii din Tuvalu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, yo4hgx a spus:

Gestionarea durabilă a pădurilor - Paza și protecția pădurilor -

 

Art. 54. -

 

(1) Accesul public în pădure este permis numai în zone amenajate și pe trasee marcate în acest sens.

 

(2) Accesul public în fondul forestier național cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepția activităților sportive, de recreere și turism, care se pot practica numai cu acordul:

a) șefului ocolului silvic, în cazul administrării;

b) proprietarului, cu avizul șefului ocolului silvic, în cazul asigurării serviciilor silvice.

 

 

Iar eu iti transmit doar atat: Barbatii din Tuvalu!

Nu stiu ce au facut semnificativ barbatii aia din Tuvalu, poate imi spui tu. Dar stiu ca femeile alea din Belarus sunt mai "barbati" ca toti barbatii din lume. Vezi conflictul care se desfasoara in zilele noastre. Si le-am dat exemplu pentru ca femeile alea chiar lupta pline de curaj si stau drepte pentru convingerile lor chiar daca is risca viata. 

 

Mi-ai dat un articol, niste paragrafe si niste aliniate dintr-o lege pe care eu nu am contestat-o. Nu inteleg unde vrei sa bati, poate imi explici si aici.

Ce am scris eu mai sus sunt niste chestii de bun simt, elementare.

Cum bine ai exemplificat, exista o lege. Legea aia nu se cheama razbunare personala. Daca nu o respecti, vine legiuitorul si iti aplica sanctiuni prin organele competente. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Vlad The Sinner a spus:

Nu stiu ce au facut semnificativ barbatii aia din Tuvalu, poate imi spui tu.

 

Au coceanu' gros si le plac piersicutele...

Care e legatura cu subiectul topicului? Exact aceea ca si a babelor din Bielorusia...

 

Repet, eu am spus ce am avut de spus, sarma functioneaza si probabil va fi folosita pana cand autoritatile isi vor face datoria.

Ori pana cand romanii vor incepe sa respecte legile, chiar si cele de bun simt... dar asta va mai dura ceva decenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, yo4hgx a spus:

 

Au coceanu' gros si le plac piersicutele...

Care e legatura cu subiectul topicului? Exact aceea ca si a babelor din Bielorusia...

 

Repet, eu am spus ce am avut de spus, sarma functioneaza si probabil va fi folosita pana cand autoritatile isi vor face datoria.

Ori pana cand romanii vor incepe sa respecte legile, chiar si cele de bun simt... dar asta va mai dura ceva decenii.

Esti cam prea revolutionar pentru UK. 

Subiectul topicului e sarma pusa de unu in padure pentru ca altii nu respecta legea pe care nu are cine sa o aplice pentru ca autoritatile dorm. De ce dorm? Pentru ca barbatii din Romania se sperie de primul jet de gaz lacrimogen al jandarmeriei sau de primul pulan pe care si-l iau pe carca cand ies la proteste in rochii.

Cand o sa ne tragem pantalonii pe noi, toti, si o sa tragem in aceeasi directie, nu o sa mai fie nevoie de sarme in padure. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Vlad The Sinner a spus:

Esti cam prea revolutionar pentru UK. 

Subiectul topicului e sarma pusa de unu in padure pentru ca altii nu respecta legea pe care nu are cine sa o aplice pentru ca autoritatile dorm. De ce dorm? Pentru ca barbatii din Romania se sperie de primul jet de gaz lacrimogen al jandarmeriei sau de primul pulan pe care si-l iau pe carca cand ies la proteste in rochii.

Cand o sa ne tragem pantalonii pe noi, toti, si o sa tragem in aceeasi directie, nu o sa mai fie nevoie de sarme in padure. 

 

De unde stii tu cum e in UK? Gaze lacrimogene... pulanuri... cine era revolutionarul aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, yo4hgx a spus:

 

De unde stii tu cum e in UK? Gaze lacrimogene... pulanuri... cine era revolutionarul aici?

Nu stiu de cat timp esti tu plecat din Romania. Ce pot sa ti spun e ca inca avem televizoare si jurnal de stiri. De ceva ani ne au bagat si internet si ne au dat voie si sa iesim in mod liber din tara. Dispunem si noi de ceva mijloace de informare. Cand ti am zis tie ca esti revolutionar am uitat sa pun “”. Cat despre pulane si iritante, tehnic, tu ai inceput primul cand ne ai spus ca aia din tuavalu il au mare si ca ceva cu piersici - piersicile

avand un puf care in contact cu ochii creeaza o iritatie. Ma rog, experientele fiecaruia, nu ma bag unde nu cunosc. 
Ideea e ca ti a scapat esentialul si anume ca nici un teren, nici o iarba, nici un pom, nimic, nu valoreaza cat o viata de om. Nu poti sa acreditezi ideea ca cine face ca ala cu sarma are o scuza si e indreptatit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Vlad The Sinner a spus:

Ideea e ca ti a scapat esentialul si anume ca nici un teren, nici o iarba, nici un pom, nimic, nu valoreaza cat o viata de om. Nu poti sa acreditezi ideea ca cine face ca ala cu sarma are o scuza si e indreptatit. 

 

Depinde... pentru mine viata pisoiului meu e mai valoroasa decat a multor oameni pe care am avut neplacerea sa ii cunosc.

 

Eu nu am sustinut, sau "acreditat" daca iti place sa exprimi "posh", ideea precum careia ceea ce au facut ciobanii aia cu sarma e indreptatit ci doar am subliniat ca daca legea ar fi fost respectata, nu s-ar mai fi ajuns aici. Cauza si efect! Si nu-mi spune tu mie ca enduristii aia erau la prima abatere si nici un caz izolat, e plin de ei peste tot, tot timpul.

 

Hai sa o luam altfel, tu ce solutie propui pentru prevenirea accesului enduristilor in paduri? Realist vorbind...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, yo4hgx a spus:

 

Depinde... pentru mine viata pisoiului meu e mai valoroasa decat a multor oameni pe care am avut neplacerea sa ii cunosc.

 

Eu nu am sustinut, sau "acreditat" daca iti place sa exprimi "posh", ideea precum careia ceea ce au facut ciobanii aia cu sarma e indreptatit ci doar am subliniat ca daca legea ar fi fost respectata, nu s-ar mai fi ajuns aici. Cauza si efect! Si nu-mi spune tu mie ca enduristii aia erau la prima abatere si nici un caz izolat, e plin de ei peste tot, tot timpul.

 

Hai sa o luam altfel, tu ce solutie propui pentru prevenirea accesului enduristilor in paduri? Realist vorbind...

Ce propun eu, si nu doar legat de enduristi, e ca lumea, toata, sa inceapa sa respectele legile si sa nu se mai caute scuze cum ca exista crapaturi in gard prin care care poti sa iesi si astfel sa nu o mai respecte.

Realistic, ca sa poti sa incepi sa schimbi lucruri, trebuie sa te gandesti la cea ce pare nerealist. 
 


 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Vlad The Sinner a spus:

...

Realistic, ca sa poti sa incepi sa schimbi lucruri, trebuie sa te gandesti la cea ce pare nerealist. 
 


Profunda asta, pentru un moment am avut impresia ca chiar ai ceva de spus.

 

O pun la colectie, impreuna cu aia cu samuraiul fara sabie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, yo4hgx a spus:

De unde stii tu cum e in UK? Gaze lacrimogene... pulanuri... cine era revolutionarul aici?

 

eu sunt mai curios de unde stii tu cum e pe la ciobani, pe aici

si de experianta ta in enduro

si eventual daca stii detaliile cazului, gen a cata oara trecea motociclistul ala pe acolo si ce toba avea

 

adica, era ala de a pus sarma un nebun sau era un om normal exasperat de niste tarani motorizati?

 

stii tu ceva ce nu stiu restul sau ai ceva personal cu enduristii (ti-au imprastiat oile, ti-au stricat trifoiul)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, prafrau a spus:

 

eu sunt mai curios de unde stii tu cum e pe la ciobani, pe aici

si de experianta ta in enduro

si eventual daca stii detaliile cazului, gen a cata oara trecea motociclistul ala pe acolo si ce toba avea

 

adica, era ala de a pus sarma un nebun sau era un om normal exasperat de niste tarani motorizati?

 

stii tu ceva ce nu stiu restul sau ai ceva personal cu enduristii (ti-au imprastiat oile, ti-au stricat trifoiul)?


Am crescut la tara si nu mi-e rusine sa recunosc ca am facut de toate, curatat la animale, mers la camp... inclusiv arat cu tractorul pe la 12-13 ani.

 

Apoi, pana acum 7-8 ani am trait in romania si numai un surdo-orb sau cineva care nu a iesit din oras nu s-a intalnit sau nu a vazut enduristi prin paduri. Unii mai de bun simt, altii mai manelisti... dar e plin peste tot. Ma rog, mai putin unde sunt sarme!

 

Daca nu ma insel eu am fost primul si singurul care a afirmat ca pentru o opinie cat de cat obiectiva ar trebui aflata si pozitia ciobanului asa ca nu vad rostul intrebarii. Nu, nu cunosc detaliile specifice, doar ce am citit in articol... dar tu le stii? Sau altcineva din corul acuzatorilor?
 

Eu am fost doar amuzat de faza, ala cu gatul taiat stia ca nu are voie in padure dar i-a dat inainte golaneste, probabil in gasca, etc. Cand si-a luat-o peste bot... hai la presa! 
 

Zicea cineva mai devreme, cand te dai pe la Tg. Ocna te astepti la o perversa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, yo4hgx a spus:

Zicea cineva mai devreme, cand te dai pe la Tg. Ocna te astepti la o perversa...

 

te astepti la par dupa ceafa, cum se rezolva in general treburile astea cu ciobanii

sarma e altceva fiindca in general ai sanse destul de mari sa-l omori pe unul nevinovat

 

a mai fost un caz cu belgianul unde a venit cineva si a explicat frumos ca omul avea ceva probleme dinainte cu ciobanii din zona

aici a fost mai miseleasca treaba

 

d-asta nu inteleg ura instanta pentru enduristi, si ei sunt la fel de oameni ca ciobanii

si nu-i vezi pe enduristi sa otraveasca izvoarele de pe munte de langa stani doar fiindca mai fura ciobanii tot ce nu e prins bine in cuie pe la casele de vacanta

 

pare ca revolta ta ar putea fi mai productiva daca s-ar axa pe probleme mai apropiate de tine

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...