Sari la conținut

Să nu vă pierdeți capu'!


Bart Bz
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Perfect de acord. 

Multumesc. 

 

There is a beast in man to be exercised, not to be exorcised.

 

 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 20 minute, _Raul_ a spus:

 

Non ti preocupa. 

Eram doar selectiv si mai ascutit la minte. 

Am vazut inaintea ta unde ar fi ajuns discutia. 

Ce sa ii faci? 

 

Hmm, sau stii ceva?

Cred ca poti totusi face un lucru. 

Fa un video.

Astfel, o sa am toate elementele. 

M-ar ajuta enorm ca sa stiu daca putem continua sau nu. 

Foarte vizionari baietii cu "non ti preocupa". Perspicaci - a se citi cu accent de peninsula - as spune.

Ascuteala poate taia sau poate intepa. Tine o trusa medicala pe langa tine, ca sa nu te ranesti. 

Sa vezi inaintea mea unde duce discutia mea... asta da vigilenta. N-ai ce sa-i mai faci, la asa super puteri... te vezi nevoit sa cedezi. Faptul in sine te pune pe ganduri si te face sa ingrijorezi, poate trebuie sa-mi schimb pin-ul.

Ma tem ca in cazul asta nici cu video nu ajungem la vreun numitor comun. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

- Daca mori pe autostrada intr-un "card" de oi, ghinion, tu ai ales sa ramai in Romania. Generic vorbind. Ghinion, alegeri, etc, next. 

- Daca le vezi din timp si nu mori, probabil ca injuri ciobanul ala in casca pana transpiri. Sau in direct sub impulsul situatiei.

Desi asta cu live e cam discutabila, ca nu prea ai cu cine. 

El are 4 clase (daca), o bota, cativa caini si noaptea de partea lui. 

Daca ai si tu o gasca de bikeri cu tine, iese manelism. 

Sanse mari sa iasa cu bataie, ca deh, natura umana. 

Sanse mari ca toata lumea sa se caiasca a doua zi. 

Pace si prienie. 

- Suni la politie.

Muahaha. Succes maxim.

O sa te paseze la dispeceratul IPJ-ului (aka la judet) care, intr-un caz fericit o sa iti ceara coordonate.

Intr-un caz fericit o sa vina acolo un echipaj peste 2 ore.

O sa mai gaseasca cacarezele.

Ei stiu cine sunt ciobanii in zona, exista si acte la primarii cu cine are pasuni alocate. Poate un judecator o sa dea 2 lei pe filmarile si pozele facute de tine ciobanului.

Poate nu, fiindca lumea este mica si judecatorii de la Murfatlari (inventez un nume aiurea) sunt prieteni cu ciobanul si politistul. 

Nu sunt probe substantiale, amendam argatul care si asa nu are buletin, salariu, deci zero, case closed, next. Traiasca MP-ul si MJ-ul. 

 

Situatia clasica in care structurile sociale sunt aproape inutile. 

 

Unde vreau sa ajung? 

Fiecare caz este unic. 

In unele violenta nu este o solutie, dar ea se intampla, fiindca natura umana. 

Iar in unele cand se intampla, povestea are un minim de fir moral ce depaseste logica urbana daca nu esti nascut ieri. 

Nu poti sterge cu buretele progresist biologia. Oamenii trebuie sa creada in niste valori ca sa le aplice instinctual. 

Constrictele sociale sunt aplicate instictual numai de oi. 

 

Acum 10 minute, Vlad The Sinner a spus:

Foarte vizionari baietii cu "non ti preocupa". Perspicaci - a se citi cu accent de peninsula - as spune.

 

Am vazut o comedie italiana de curand si mi-a ramas intiparita scena in memoria fotografica/auditiva. 

 

P.s. -  Am sa patrez un pansament si pentru tine. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 1 minut, easy ride on! a spus:

Trebuie reparată (pretinsa) autostrada dacă pot ajunge animale pe ea (cu lipsă de garduri). Sau poate că este o simplă stradă.

Peste podurile de cale ferată nu traversează ciobanii cu oile?

Sau pasaje supraterane sau subterane. 

In teorie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, easy ride on! a spus:

Trebuie reparată (pretinsa) autostrada dacă pot ajunge animale pe ea (cu lipsă de garduri). Sau poate că este o simplă stradă.

Peste podurile de cale ferată nu traversează ciobanii cu oile?

Maestre, imi plac postarile tale (fara ironie). Singura problema aici e ca ai raspuns cu ce trebuie sa faca autoritatile statului, alea insarcinatele cu protectia noastra - asa zisa. Noi nu suntem autoritati, poate doar la noi in baie sau in dormitor. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Intr-o nota mai pozitiva:

Poate era semnalizata transhumanta, dar un sofer de tir + digi aveau si ei nevoie de trafic. 

😉🙂

 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, easy ride on! a spus:

 

Unii au făcut şi mai mult în '89, poate trebuie o repetiţie generală  :D

 

Unde, cand, cum?!?!?!

Aveti liste de adeziuni? Eu semnez!

Ah, dar n-avem cu cine. Cateva milioane sunt pe afara, la diverse specializari. Alte milioane sunt pe aici, la diverse seriale. 

Poate reusim sa importam ceva mana de lucru. 

Acum 14 minute, _Raul_ a spus:

Intr-o nota mai pozitiva:

Poate era semnalizata transhumanta, dar un sofer de tir + digi aveau si ei nevoie de trafic. 

😉🙂

 

 

 

Da, in Blatagul lu' unchiu Sadoveanu - scriitorul si nu celebrul si contemporanul asezamant familial de la margine capitalei 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care politie? cam citi politisti sunt pe cap de participant la trafic? de obicei aproape zero. Multumita guvernului,care ii aloca la diverse alte treburi. 

Carute in trafic,pietoni/biciclisti care trec la rosu,toti nesimititii care depasesc coloanele si opresc pe sau dupa trecerea de pietoni etc etc

Cind o sa inceapa amendarea o sa ne simtim si noi,majoritatea,ok,pina atunci vom fi frustrati noi,oamenii simpli si corecti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Daca te plimbi cu Waze prin Austria ajungi sa iti vina sa il pui pe silent ca sa nu mai tot auzi avertizarile de camere. 

Asta e prima reactie. 

Majoritatea autostrazilor sunt limitate la 100kmh, desi nu este nimic in neregula cu ele. 

Langa orasele mari se merge pe zeci de km cu 80kmh. 

Din cand in cand te mai trezesti panicat din reverie cand trece unul pe langa tine ca Dc Flash si iti dai seama ca esti intr-un din putinele zone cu 130kmh maxim. 

 

La inceput esti cam ofticat ca roman. 

Cand vezi ca ce ti-a zis Waze aia a fost de n ori si ca trebuie sa il asculti devine enervant.

Tu in Ro, scoteai si juma de ora sau o ora mai bine decat aplicatiile la drumuri lungi. 

Rahan, o chestie care merge si nu e loc de combinatii, smenuri.

 

Colac peste pupaza:

- unde toti merg ca la carte te vede politia de la kilometri.

- fiindca si acolo societatea e tot pe baza de oameni, uameni care stie unde e camerele, politia are camere mobile si interceptoare. 

Camere mobile = masini de politie care stau in zone ascunse si care te scaneaza in curba, din spate, etc. Rar ii vezi. Bineinteles ca stau si acolo in zone sensibile, fiindca si statul austriac mulge (si) banul contribuabilului. 

Interceptoare - ee, astea e misto. Masini banale, dar cu motorizari infernale pentru omul de rand. Benzinare, turbine, etc. Cu geamuriile spate infoliate. Vin in dreptul tau, iti zambesc sagalnic, ii vezi ca is in uniforma, trec in fata ta, pun ledurile cu follow me, te conduc intr-un loc sagalnic cu racoare si toaleta, iti arata ce vedeta esti pe unul din multele televizoare din masina, tu zambesti, ei zambesc, au pos, deci treaba merge repede. Socializat cu baietii in Cehia, 10 km peste limita pe langa Brno, 15 euro contributie la bugetul local. Frumos, elegant, profesional, am terminat in 10 minute. Amenda de om normal insa, nu ineptii. 

 

Si la ei politia este iubita, si la ei statul te mulge, dar regulile confruntarii sunt clare si statul iti creeaza toate conditiile sa traiesti normal. 

Fac un exercitiu de imaginatie - cam cum ar fi in Romania sa ai autostrada directa TM - Bucuresti si sa ajungi decent. 

 

In Austria, daca tu vrei sa fii smecher, np. Platesti. Greu sa nu ti-o furi macar o data pe luna daca fortezi limitele. 

Iar ca sa fentezi sistemul, castigi atat de putin timp si bani si te incarci cu atata stres incat e cam ineptie. 

 

Oamenii nu neaparat ca sunt speriati. Nu mai sunt speriati dupa zeci de ani de camere. 

Sunt mai degraba ofticati sa pice de prosti si sa dea bani statului in conditiile in care stiau termenii contractului. 

Si atunci toata lumea e calma. 

Ai conditii, stii regulile, nu iti convine, mergi la enduro in Romania. Se civilizeaza Romania, mergi in Georgia sau Ucraina. 

 

Long story short - vremea intelegerii romanesti apune, societatea este din ce in mai complexa. 

Ca in orice companie, creezi conditiile si regulile. 

Cui nu ii convine cauta alternative. 

 

Romania nu are nici conditii, nici reguli. Are mica intelegere. Care este depasita. 

Ca este greu cand se intalnesc pe pod la Cernavoda un 1600 GT cu posesor plin de toata bunavointa si buna crestere din lume si un cioban plin de toata omenia si simplitatea din lume. 

Si unde nu sunt reguli se ajunge la situatii din viata reala. Aia in care nu suntem toti sfinti, zen, psihologi, intelectuali, etc, etc. 

 

 

 

 

 

A, da, intru in Cehia dupa Austria. 

In primii 30 de km, noapte, ploaie ca in filme, il vad pe unul alergand peste benzi :)). 

Zic uau, stai sa o las mai moale. Aka de la 80 la 60. 100m mai incolo un bmw 5 si un audi 3 imbratisate sagalnic cu parapetul. 

 

Trebuie sa fie beton sa ai masina cu toate geamurile sparte, noaptea, in ploaie,  pe autostrada. 

Cheama descarcerare, ambulante, pompieri, anuleaza planuri, viata data peste cap fara masina, reparatii, asigurari, etc, etc. 

Asta daca nu e si cu spitale sau coliva. 

 

Dupa care ajungi sa intelegi de ce e lumea zen si nu urla romaneste cand merge aliniata frumos cu 80 pe ora pe langa orasul ...

Si de ce functioneaza spitalele, si de ce iei atatia bani de la asigurari, samd, samd. 

 

Reguli. 

 

A, da, ca sa nu fiu judecat de irealism. 

Imi place Austria mult de tot. Poate pentru ca este prima halta de civilizatie serioasa cand plec de la lucru. 

Sunt insa turist si trecator in toate cele 100% din cazuri. 

Poate realitatea bate subiectivismul meu. 

Nu luati ce am scris mai sus 1000% ad literam. 

Sunt doar situatii si judecati subiective. 

Dar prefer ordinea din AU si o societate cu reguli, ca sa nu existe dubii. 

Si ma supun blajin lor, fara sa ma simt pixda. Cel putin de cate ori trec pe acolo. 

Mi-am dat seama ca sunt mai linistit asa supus decat combinator si cu rotitele mintii la viteza maxima in Ro. 

Si ca societatea respectiva nu mi-a tras clapa in situatii de zi cu zi unde au fost restrictii. Asta este un mare lucru. La primul meu 30 la ora intr-un tunel cu motorul era sa imbratisezi parapeti pusi in zigzag. Ca eu doar in roman si la noi limitarile la 30kmh sunt pentru prosti. 

Acolo nu. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...