Sari la conținut

Recomandare echipament


iidliw
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

Am nevoie va rog sa stiu de unde as putea cumpara ceva cat de cat de calitate si pret decent, m-am tot uitat pe la decathlon, magazin de profil scutere/moto si tot nu imi dau seama ce si cum. Poate unii dintre voi aveti experiente fericite si puteti sa le impartasiti.

Am nevoie de urmatoarele pt sezonul toamna poate si la iarna, daca nu ii da cu ninsoare  prea rau:

- Geaca, jacheta impermeabile.

-Pantaloni impermeabili, presupun ca iarna merg unii de ski.

-Un suport pentru telefon cu prindere de oglinda impermeabil la fel, aici sunt o groaza de variante si am mai avut unul luat la 70 de lei caruia i s-a rupt fermoarul dupa o saptamana. Poate stie cineva un model mai rezistent.

-Costum impermeabil, pantaloni+top sau un body intreg.

Stiu ca cer prea multe, dar sunt intr-un impas si poate are cineva idei de pe aici :)

In mare parte voi face livrari pe scuter si vreau sa fiu ok in urmatoarele 2-3 luni, daca mai tine vremea cu mine.

Va multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

HUSE DE TELEFON

Asta am eu pentru telefon pe vreme buna. Best. Nu o sa plece prea curand. 

Am scapat din el un telefon la 200 si ceva la ora (de pe un naked) dar a zburat din husa de plastic de 2 lei nu din suport. Plus ca nu avea nici elasticul tras peste. 

Nimic de reprosat suportului. Cu posesorul alta treaba. 

Scump dar face banii. Recomand SH de pe Olx, fiindca nu se uzeaza serios in timp. Atentie la gheare/X - sunt mai multe modele/marimi. Ideal este sa il probezi live, ca sa fii sigur ca nu vin capetii de guma peste butoanele telefonului. 

ram_mounts_ram_b_400_a_hol_un10bu_x_grip_with_toughclaw_short_1490947349_1298557.thumb.jpg.f98cc917c274c860958d14be5282cfb8.jpg

 

 

Asta am eu doar pentru vreme cu ploaie. Exista 3 modele - pentru telefon mic (~ 4`), mare (5`, maxim 6) si Gps (merge si telefon mai mare de 6`). 

https://www.youtube.com/watch?v=dLn0fEz6XkI&app=desktop&ab_channel=MotardMalin

Am ajuns sa le am pe toate prin diverse imprejurari, mai mult sau mai putin inteligente. 

Nu l-as mai lua pe ala mic. Depasit clar la ce dimensiuni au telefoanele de azi. Asa este cand cumperi de pe net, ca primarul.

Cred ca merg Iphone-uri 4 in el sau care or fi modelele alea de acum 5-6-7 ani, de le faci cadou bunicilor.

Produs scumput dar calitatea si robustetea sunt ce trebuie, se decupleaza usor de pe ghidon, poti pune si baterie in husa, langa telefon, lucru care e un mare plus. 

Recomand sa le iei SH de pe olx. Arata la fel de bine si dupa n luni/ani de utilizare. 

Nu te astepta ca pe ploaie cu soare sa nu bage reflexii plasticul ala, cu tot cu cozorocul ala cu un design foarte misto (si atat). 

Este husa de ploaie/burnita nu de utilizat pe vreme buna. In X grip ecranul se vede mai bine. 

Se aburesc in primele minute cand bagi telefonul in ele direct din buzunar, dar dupa 5-10 minute, cu fermoarul lasat usor deschis la baza se face "lumina". 

Ce e nasol la ele este ca nu te poti juca cu butoanele laterale cat timp is in husa, fiindca este destul de rigida. Minus sau nu. De la caz la caz. La curierat nu stiu cum o fi. 

A, si nici nu se rup in figuri si unghiuri imposibile caX Grip-ul dar isi fac treaba mai mult decat decent. 

 

S903A_S957B_1024x1024.thumb.jpg.52e5fae6c097569f1ab88e702253ffb4.jpg givi_S957B_sat_nav_holder_04.thumb.jpg.4806cb05c60ee1c0b3cb3ebc9fbea572.jpg

 

Am vazut in magazine moto si mi-a placut si un suport in genul astuia - https://www.bikeroutfit.nl/en/ultimate-addons-waterdichte-telefoonhouder.html

ultimate-addons-waterproof-case-samsung.thumb.jpg.f5e985f347649317191730c199f496a5.jpg  889715211_ultimate-addons-waterproof-case-samsung(1).thumb.jpg.8d130f5d586d94430e8ad21a0d8b5429.jpg

Eu am dat pas atunci fiindca imi era teama ca nu o sa fie prinderea aia de pe carcasa, cu 3 sloturi, foarte robusta. 

Si fiindca telefonul meu nu se imbina identic cu siliconul acela. 

Acum inclin sa cred ca nu am fost chiar asa precis si ca am gafat ca nu l-am cumparat.

Minusuri - te poti juca cu butoanele laterale doar daca ai luat husa dedicata perfect pt telefonul tau + nu poti pune acumulator de rezerva in husa. 

Daca ai usb in bord, nu e bai cu bateria. 

As da Givi pentru el? Hmm, probabil/cred ca da. 

Givi este insa usor de montat/demontat. Asta de la UA ar castiga (probabil) la claritatea mai buna a imaginii.

 

Pana sa imi vina prima comanda de Givi, just in case, am cumparat si un suport de telefon pentru bicicleta. 

Asa, de back-up, pentru ce fac eu, gen 1-2 ploi pe an, pare sa fie ok. Aduna praf prin garaj, dar nu se stie niciodata, asa ca mai sta oricum.

aaqqq.thumb.JPG.e9a033df05e7f0189263d89d87f92641.JPG

 


COSTUME DE PLOAIE

Asta e poveste lunga. Din experienta mea eu zic asa (in ordinea banilor):

- Pelerina de nylon pentru biciclisti. Face treaba la viteze mici, ploi scurte. Cam de unica folosinta. Unele sunt ceva mai robuste. Maxim de utilizat pe scuter. 

- Pelerina de fas (poncho) pentru munte. Cam ca si cea de mai sus.

- Costum ploaie pentru constructii . Face treaba. Arati cu lulea, transpiri asemenea. 

- Costum ploaie moto dedicat din plastic (nu respira). Cam 30-40 euro ambele. Face treaba, transpiri in el/face condens cu valuri. 

- Costum ploaie moto cu membrana, respirabil. Cam 100-140 euro amandoua piesele in functie de marca. Respira, nu transpiri, face toti banii. Abia aici incep echipamentele serioasa (membrana este lucrul nr 1 dupa care trebuie sa te uiti la descrierea produsului). Sunt incomparabil mai usoare decat cele din plastic de dinaintea lor si mai mici ca dimensiuni cand sunt pliate. Materialul are textura unui fas, nu a unui costum de ploaie standard, din plastic.

- Costum ploaie moto, din goretex. De obicei dublu sau triplu strat atasat pe o textila. Cele mai bune, cele mai scumpe. Cam 200 eu piesa. Cam 400 perechea. Nu prea se fabrica fiindca nu au cerere.  

Nu ai bani de ele, nu este nici o tragedie. Costumele cu membrana de mai sus sunt cele mai aproape de calitatea asta, la 1/3 sau chiar 1/4 din bani.

- Dainese are un costum mai gros, din plastic sudat cu electrosunete sau ceva sf-uri, captusit si respirabil (zic ei, nu am purtat/probat), de luat direct peste lenjerie (nu peste blugi, geaca; nici o sansa, nu este atat de larg; am vazut 3XL-ul) 

Frumos foc, maxim, dar asa, de impresie artistica, pentru fita, scuter Vespa, fatzaila de ici colo prin Londra sau Roma. 

Asortat, slim, de vrajit printese care parla italiano - https://www.louis.eu/artikel/dainese-storm-rain-jacket/500627?list=2c12e251bb81554ffef71e9f3422aaed

https://www.louis.eu/artikel/dainese-storm-lady-rain-jacket/500628?list=341b3243231c33b10768fe0030acde4d

 

- Tot la Louis am vazut si geci de ploaie cu captuseala din aceea ca la costume moto, pentru vreme rece. Cred ca pentru curieri sunt smecherie. Pentru mine, de luat peste geaca, nu prea merg. Mari (ocupa spatiu mare in bagaje), te fac cat un butoi daca le mai si iei peste geaca de zi cu zi (fiindca trebuie atunci sa mergi pe o marime mult mai mare). 

 

Acum, la costumele de ploaie eu ma uit asa (greu de bifat toate):

- sa aiba gluga geaca (destul de rar)

- pantalonii sa se deschida cu fermoar mai sus de genunchi. Preferabil pana in talie. Ii imbraci instant in felul asta. 

- Personal prefer 2 piese. Mai usor de imbracat, depozitat separat daca e nevoie. Cel mai mult le prefer fiindca respira mai bine decat cele dintr-o piesa. 

 

Geaca de ploaie eu am asta si e ce trebuie (am avut si plastic la 20 de euro in doua randuri, asa ca stiu ce spun cand zic ca este mai buna si merita diferenta de bani) - https://www.louis.eu/artikel/proof-hoddie-rain-jacket-women-and-men/214504?list=2c12e251bb81554ffef71e9f3422aaed

Printr-o imprejurare fericita, mi-am luat pantalonii astia petru ploaie sau vreme rece peste blugi - https://www.louis.eu/artikel/held-clip-in-9752-gtx-base-packlite-trousers/214521?list=2c12e251bb81554ffef71e9f3422aaed

Cam foarte scumpi, dar respira si mai bine decat geaca Proof. Daca nu sunt bani, nu e tregaedia vietii. Pantalonii Proof cu membrana sunt acolo, in coasta lor. 

 

 

 

Poate mai ajuta cu ceva (unele au fost mentionate si de antepostatorii mei) 

- Protectiile de maini erau pe 90% din scuterele sau motoarele de delivery din Londra.

- Colegii mei pescari folosesc sosete de neopren cand merg iarna sa pescuiasca la copca

- Motociclistii ce merg in zone reci folosesc sosete de goretex. Impresii pozitive

- Eu am devenit din ce in ce mai interesat de echipament incalzit. Inca nu am testa, dar ca sa ai idee.

- Vad din ce in ce mai des la motociclistii de pe afara veste airbag cu declansare electronica automata (nu cartus cu gaz + siret). Nu stiu detalii, dar, la fel, poate vrei sa aprofundezi. 

- Vara as merge pe casca open face cu barbie https://www.louis.eu/artikel/probiker-multi-jet-jet-helmet/215400?list=60523defe9c575a9b3f477e17ffd0367

- Pe vreme rece casca musai cu pinlock. In Canada, pe vreme rece sunt folosite cu succes castile pentru skijet-uri. Nu e gluma. Au parbrize bine gandite si protectie termica serioasa. 

Din experienta proprie, Scorpion bate Shoei la pinlock desi este la jumatate de pret fata de ea. Asta este motivul pentru care nici acum nu am dat de pomana un Scorpion destul de vechi si ieftinitura.

- Echipament multistrat si nu lipit de corp. Cu cat mai lejer (adica lasa loc pentru aer intre straturi) cu atat mai respirabil si calduros. Nu e musai sa fie moto. Gasesti la Decathlon cam toate straturile. Pune insa musai niste genunchiere pe sub. O rotula sparta e bataie mare de cap vs 100/150 de lei o protectie de genunchi ieftina. 

- la gat, pe frig, eu port esarfe/fulare subtiri/shemag. Prefer de lana, dar merg si de bumbac. Cagula cu windstopper face fata cu brio pana pe la vreo 10 grade. Sub 10, poti sa o uiti daca vrei sa mai poti vorbi.

- marea descoperire pentru mine, tot dintr-o intamplare fericita, este ca merinosul bate fara drept de apel toate X layerele, mega hydra ultra materialele pentru imbracaminte de corp purtate in atatia ani, de la n firme, de n calitati si preturi.

Greu insa de gasit si bluza la fel de groasa cum am si pantalonii (ortovox, luati la plezneala de pe Olx). Recomand merinosul la modul agresiv :). Nu pisca, nu deranjeaza, nu, nu, nu, etc. O spune un individ certat serios cu luna cateva zeci bune de ani pana la revelatia asta. 

 

Daca imi mai aduc aminte ceva si nu au zis deja colegii, mai ridicam topicul in sus cand o fi. 

Spor.

 

 

 

 

 

Si ca sa fiu si on topic (doh): 

* Sunt multi useri care doneaza echipamente. Iei, folosesti, dai si tu mai departe. 

* Olx, sh, incerci n variante, vinzi, reiei ciclul pana vezi ce ti se potriveste.

* Postarea cu magazinele din Bucuresti am vazut-o sigur mai devreme

* Eu raman in continuare cu Louis si Polo pentru majoritatea produselor. Exista magazin in Bucuresti ce aduce de la Louis (Kronau) dar poti sa iti comanzi si tu direct acasa de la ambele magazine. 

* Pentru alte magazine din UK sau SUA (parca sa zic, verifica si tu) - userul @Garcya

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...