Jump to content

Caut montator pt mobila de bucatarie Ikea

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul, am nevoie de cineva care monteaza mobila. Ikea nu mai asigură montaj daca nu efectuează tot ei si măsurarea, si in plus au un timp de așteptare foarte mare. Eu as avea nevoie săptămâna viitoare, oricând, inclusiv weekend.

Localizare: Sector 2, zona Mosilor-Eminescu.

Contact aici in topic sau prin PM.

Edited by XaeL
  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Vezi că ngunoy se lăuda că montează mobila de la ikea ca nimeni altu'! Drept că se împăuna la pasageră când a zis. 

tocmai ce montez o bucatarie ikea ...

treaba e banala daca nu ai de imbinat blatul in L

Recomand sa o faci singur daca nu ai 2 maini stangi, e mult mai usor decat pare. Am montat o gramada, de obicei vine si cu uneltele de care e nevoie, singura problema e sa ai o mana de ajutor daca sunt chestii la care e nevoie sa iti tina cineva piese pe pozitie.

22 minutes ago, Penetru said:

Chiar, e multă mobilă?

4 metri liniari x2.

42 minutes ago, superbec said:

treaba e banala daca nu ai de imbinat blatul in L

Blatul e in L

12 minutes ago, AdrianB1 said:

Recomand sa o faci singur daca nu ai 2 maini stangi, e mult mai usor decat pare. Am montat o gramada, de obicei vine si cu uneltele de care e nevoie, singura problema e sa ai o mana de ajutor daca sunt chestii la care e nevoie sa iti tina cineva piese pe pozitie.

Ma bucur sa vad ca pe forum sunt oameni care se pricep la asa ceva. La capitolul unelte, nu am desfacut pachetele dar sunt sigur ca nu a venit cu scule pentru taiat blatul sau cu bormasina pentru fixat sinele pentru corpurile suspendate.

In afara de asamblarea propriu-zisa trebuie date gauri in blaturi (ca detaliu, e si de schimbat un blat de la o alta bucatarie, in total e nevoie de gauri pt doua plite si doua chiuvete), in corpul pt hota (traseul de evacuare al hotei nu e vertical dar asta e deja tot un detaliu) si mai trebuie date si niste gauri pt tevi.

Te astept cu drag si, bineinteles, contra cost. Ikea cere, oficial si cu factura, cu sculele lor, 120lei pe metru, la mine fiind 8 metri.

Acum 15 ore, XaeL a spus:

Blatul e in L

Ikea cere, oficial si cu factura, cu sculele lor, 120lei pe metru, la mine fiind 8 metri.

cat cere ikea e irelevant, ei au angajati platit minim pt jobul ala , daca nu vrei sa astepti montajul de la ikea te sfatuiesc in primul rand sa uiti de pretul ala sau sa-l iei ca un pret minim .

sa dai cateva gauri in beton/zidarie pare banal, sa stii unde si cum sa le dai e mai greu dar nu e rocket science :) totusi observ peste tot ca exista indivizi care nu inteleg cum se ancoreaza ceva in perete.

pt asta iti poti cumpara un set de nivele (cel putin una scurta si una pe la 1m, de firma !!! stabila sau sola , nulua gunoaie de la lidl ca nu-s calibrate  ) o bormasina sds asta poate fi de "unica" folosinta si un detector de metal/curent sa nu dai gaurile in circuite electrice sau tevi.

problema reala e blatul in L care trebuie taiat cu un ruter si un ghid special pt blaturi de bucatarie 

te poti duce pe la ateliere de mobila sa vb , poate gasesti pe cineva sa-ti monteze blatul, daca iti montezi singur corpurile restul e treaba de cateva ore 

Nu prea înțeleg problema blatului in L asa cum o expui tu. Sunt doua blaturi drepte care se unesc, unul vine cu capatul in laterala celuilalt. Dar poate ca si asta e o problemă, faptul ca nu ma prind care ar fi dificultatea :)

de asta e mai bine sa faca treaba unul care stie ce face.

Cu mobila suspendata e relativ simplu. Peretele e rigips si stiu deja unde sunt montanții metalici. Stiu si ca nu sunt tevi sau cabluri la nivelul respectiv.

Legat de pret, cand cu factură dau in cel mai rău caz 1200 lei, nu ma astept sa mi se ceara la negru 2000. Ca a fost unul, montator oficial care lucrează și la negru... 

• Admin

Salut, sună la numărul de mai jos din partea lui Luigi (Crângași) și spune-i ce vrei. 

Omul face mobila și este foarte priceput, dar poate te ajută. 

Screenshot_20201004_120654.jpg

• Admin
Acum 33 minute, superbec a spus:

sa dai cateva gauri in beton/zidarie pare banal, sa stii unde si cum sa le dai e mai greu

Așa este. 

Imi amintesc și îmi vine să râd și acum când m-am apucat acu vreo 20 și ceva de ani să dau o gaură pentru fixarea unui dulap de toaleta și am nimerit fix în țeava de apă! 🤣😅🤭

Să fi văzut circ și cheltuială după! 

Acum 8 minute, Cavaleru a spus:

Dorel :)) hahaha

Știu, chiar am vrut să punctez că în ciuda numelui, omul este chiar priceput. 😅

Acum 20 minute, XaeL a spus:

Nu prea înțeleg problema blatului in L asa cum o expui tu. Sunt doua blaturi drepte care se unesc, unul vine cu capatul in laterala celuilalt

E puțin mai complicat, deși pare simplu. 

Circul începe evident atunci când (în 99% cazuri) pereții nu sunt la vinclu, drepți. 🤭😊

Să vezi atunci cum nu ies măsurătorile, iar odată tăiat blatul e pa! 

Decat sa faca o boacana, mai bine apeleaza la cineva care se ocupa cu asa ceva. Poti pune daca vrei niste poze cu locul unde urmeaza sa fie montata, schita sau modelul ei. Asa te pot sfatui baietii mai bine, zic si eu..

9 minutes ago, Ice-D said:

Poti pune daca vrei niste poze

Cam asta e, nimic fancy. Nu apar electrocasnicele in poza.

41 minutes ago, l.u.v said:

Circul începe evident atunci când (în 99% cazuri) pereții nu sunt la vinclu, drepți. 🤭😊

Să vezi atunci cum nu ies măsurătorile, iar odată tăiat blatul e pa! 

E rigips peste tot dar asta nu e chiar o garantie ca peretele ar fi plan si cu atat mai putin ca unghiul dintre pereti ar fi de 90 grade. Sunt oricum oleaca ingrijorat... peretele cu plita are toleranță zero fata de dimensiunile mobilei si e posibil sa ajung sa decupez din ea cat sa intre sub faianță. Asta e o alta problemă pt care vreau un om care stie ce face.

@Cavaleru @l.u.v mulțumesc pentru recomandări. Momentan sunt in discuții cu un montator care pare ok. Dar au mai fost vreo doi care pareau ok si si-au amintit brusc ca sunt ocupați luna asta. E mai indicat sa am o varianta B.

IMG-20201003-WA0008.jpeg

2 minutes ago, taong_mapagbiro said:

Cat de greu poate sa fie ?

Cel mult ies 2 paturi suprapuse in loc de mobila suspendata ...tot e bine ! 😁

Pe pat de 60 latime si 128 lungime sa dormi tu 😝

Acum 44 minute, XaeL a spus:

Asta e o alta problemă

Pt care trebuia un om care să știe ce face încă de la măsurători! 

Edited by john17
23 minutes ago, john17 said:

Pt care trebuia un om care să știe ce face încă de la măsurători! 

Nu prea ai o atitudine constructivă. Hai sa ne concentram pe ce se poate face din punctul asta in continuare :)

Oricum, ca idee, am avut de ales intre o mobila mai scurta cu 10 cm, care ar veni foarte ciudat, si una la limită, care e posibil sa trebuiască luata la pilă. O sa vedem la fata locului...

Acum 20 ore, XaeL a spus:

Te astept cu drag si, bineinteles, contra cost. Ikea cere, oficial si cu factura, cu sculele lor, 120lei pe metru, la mine fiind 8 metri.

In afara de scule de taiat blat am si uneltele si experienta, dar nu am timpul - nici daca ai plati dublu. Sorry. Abia mi-am facut timp sa dau o fuga sa iau niste materiale sa reconstruiesc 2 tablouri electrice si nu stiu cand o sa am timp sa fac operatiunea propriu-zisa.

1 hour ago, Ice-D said:

@XaeL, ceva de genu' mi-ar trebui si mie la casa, ce pret are?

8000 lei

O sa fie unele diferențe in functie de manere, blaturi, culoare si model pentru fețele mobilei. Diferentele astea pot merge pana la 1000 lei.

Pretul nu include chiuveta si bateria chiuvetei, transportul si, in mod evident, nici montajul.

Acum 11 ore, XaeL a spus:

Nu prea înțeleg problema blatului in L asa cum o expui tu.  

@superbec

Interesant. Care ar fi avantajele daca le decupezi asa față de a le pune pur si simplu unul langa altul?

Păi dacă le pui unul lângă altul, având în vedere că blatul depășește nivelul feței corpurilor, acolo în unghi va rămâne un spațiu între ele! :moron:

Oricum eu sunt curios ce ai acolo în colț și cum mai accezi la corpurile alea. Am văzut într-un showroom de mobilă o bucătărie în L la care nu se puteau deschide corpurile din unghi, să tot comanzi mobilă de la dorei din ăștia... :moron: În general acolo se pune o ușă din aia frântă - o nenorocire la care inevitabil va ceda materialul și se vor smulge șuruburile care țin balamalele, se va torsiona materialul ușii "de bază" etc... 🤬

Cred că aici se cere 🍿, topicul are potențial! Mai ales că vrei să-ți monteze cineva o mobilă măsurată de tine 🤓, să fie ne-dorel, și pe deasupra și mai ieftin decât ikea! Ar trebui să pricepi că ei lucrează ca service-ul, una e dacă faci lucrarea cu piesele lor și alta dacă te duci cu ele în traistă, pt că adaos. În cazul 2 de cele mai multe ori manopera e mai scumpă, asta dacă acceptă cineva să lucreze așa și nu te trimite la șpațir.

Succesuri! 

Edited by john17