Sari la conținut

Accident ploiesti - pareri


Georgica_Popescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Chiar acum, shpixy a spus:

Pai corect ...acolo scrie alb pe negru ...se interzice depasirea ...si bajetu atunci , intr-o sclipire de geniu , ce a zis ...lasa ca ma opresc cu ajutorul ei ! 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, easy ride on! a spus:

Art. 122

Se interzice conducatorilor de vehicule sa reduca brusc viteza ori sa efectueze o oprire neasteptata, fara motiv întemeiat

Și atunci de ce este mereu vinovat cel care lovește din spate? 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

35 minutes ago, john17 said:

Și atunci de ce este mereu vinovat cel care lovește din spate?

pt ca este mai simplu pt dl militist,mai ales cind e o faza discutabila

ps:mi s-au parut priceputi si aproape imposibil de pacalit agentii de la accidente usoare.Bineinteles daca nu au primit un proiectil in buzunar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai inteles,scuze,ma refeream la unii soferi care incearca fara succes sa te scoata vinovat (la accidente usoare) desi ei au gresit in mod clar

am avut acum citiva ani doua cazuri,politistii au inteles perfect cazul,singurul meu merit a fost ca m-am tot uitat sa nu le vire ceva in traista

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, mihai c a spus:

.....singurul meu merit a fost ca m-am tot uitat sa nu le vire ceva in traista

Adica ''le-ai bagat mana in traista '' ...i-ai privat de bunataturi la copii ..ca  si ei ie oameni ...unde am ajuns cu democratia asta bai frate ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa ca stii ca totul pleca de sus,daca ei dau salariu de mizerie,obliga desigur oamenii sa se 'adapteze'

ca un exemplu ,si mai offtopic,in serviciul de urbanism-arhitectura de la primaria capitalei,daca erai genul care nu putea lua spaga trebuia sa pleci...asa ca Nicusor mi se pare ca are o sarcina aproape imposibila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, easy ride on! a spus:

"Art. 132

Conducatorul vehiculului al carui mers înainte este obturat de un obstacol sau de prezenta altor participanti la trafic, care impune trecerea pe sensul opus, este obligat sa reduca viteza si, la nevoie, sa opreasca pentru a permite trecerea vehiculelor care circula din sens opus."

"Art. 122

Se interzice conducatorilor de vehicule sa reduca brusc viteza ori sa efectueze o oprire neasteptata, fara motiv întemeiat."

 

Cum aici nu au existat vehicule care să circule din sens opus ... :D

ci doar ... de'a pâlcu' ...

Oricum:

"Art. 123

Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h în localitati

i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, când drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, în imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze în traversare;

j) la schimbarea directiei de mers prin viraje;

Teză de doctorat în drept: depăşirea reprezintă o schimbare a direcţiei de mers prin 2 viraje sau nu?

adirabil! Eminenke! Citeaza si articolul care zice sa nu depasesti prin stanga o masina care e incadrata si semnalizeaza ca vireaza la stanga si cazul e inchis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai... Ala sta pe goarna secunde bune și voi încă dezbateti dacă a observat sau nu ce face duduia? Aveți ceva timp liber. 

Acum 22 ore, goe 75 a spus:

Deci faza cu "suntem invizibili " e doar o fitza... Daca era invizibil nici nu aparea pe filmare ...se auzea doar claxonul si boom! 

Greșit! 

Claxon și..... Liniște. Nici un boom. Trecea "prin" mașina ca și fantomele. 😏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ziceti ca a franat brusc... din pacate, nimeni nu a franat brusc in situatia asta, dupa cum se si vede in videoclip, nici macar " scuteristul" . Parerea mea e ca doar "scuteristul" este vinovat. A venit ca buldozerul din spate cu claxon de la 1 km distanta ... A, si cei care ascultati cu sunet tare, la inceputul clipului chiar se aude cum "forjeaza" scuterul , apoi se aude ca intra in frana de motor. dupa 5 secunde de la intrat in frana de motor se produce impactul. Asta inseamna ca idiotul a vazut-o pe astalalta si si-a dat seama ca e ceva necurat de cand a intrat in frana de motor. Ceea ce ma duce cu gandul la viteza pe care o avea cand a inceput sa decelereze, daca tot nu a putut sa o evite sau sa evite impactul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Georgica_Popescu a spus:

Care esti dispus sa faci stanga / dreapta , la alegere , pe o trecere de pietoni , de fata cu melețeanu de rutieră ? ...ca sa ne dumirim pe deplin daca duduia avea voie sa fuga in parc sau nu !

pai nu despre asta e vorba. ca asa pot sa te intreb si eu cine are curajul sa mearga cu 100 la ora pe langa militieni in oras ? E aceeasi situatie ... In ambele cazuri poti face accident daca nu esti atent. Ideea era ca dpmdv doar "scuteristul" este vinovat de accident, argumentele fiind clare mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca schimbarea directie de deplasare se face doar dupa semnalizare plus asigurare. In cazul de fata duduia ar fi trebuit sa lase scuteristul sa depaseasca, chiar si neregulamentar, doar pentru a prevenii un accident. E clar ca de gresit au gresit amandoi. Sunt curios ce a zis politia in cazul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.10.2020 la 17:09, easy ride on! a spus:

Nu. Nu a întors.

A virat la stânga pe trecerea de pietoni amenajată de primărie ca acces spre spaţiul de parcare asfaltat (bordură de acces racordată la nivel de carosabil).

 

 

bordura aia e asa nu pt accesul masinilor, ci pt acces facil pt pietoni, persoane cu handicap, carutul de copii, etc cam ca la majoritatea trecerilor de pietoni. Acum pt ca nu stiu zona si orasul, daca alt acces nu e acolo pt parcare atunci astia de la primarie sunt niste cretini sa faca asa ceva..

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cio.infinitas a spus:

Eu stiam ca schimbarea directie de deplasare se face doar dupa semnalizare plus asigurare. In cazul de fata duduia ar fi trebuit sa lase scuteristul sa depaseasca, chiar si neregulamentar, doar pentru a prevenii un accident. E clar ca de gresit au gresit amandoi. Sunt curios ce a zis politia in cazul de fata.

 si cat vroiai duduia sa se asigure ? ala a venit super repede din spatele ei de la 1 km distanta in forja, nu se afla in depasire nu semnal nu nimic. Ea a venit incet si a facut stanga,s-a trezit cu motociclistul in ea, iar motociclistul chiar si-a dat seama de ce vroia sa faca duduia, altfel nu intra in frana de motor cu 5 minute inainte de impact... Da, duduia nu a semnalizat, pentru asta nu zic ca nu e partial vinovata, (cu toate ca incetinirea a fost evidenta iar motociclistul trebuia sa se gandeasca ca poate face o manevra de genul) dar eu ma refer din punctul de vedere al unui motociclist in care viata mea e mai presus de orice lege sau greseala o face vreunu. Eu ma pun in locul motociclistului, si daca o vad pe aia vinovata, atunci sunt batut in cap si nu am inteles nimic din accident. Clar, eu sunt de vina pt forja si condus iresponsabil pe motocicleta, si mai ales ca nu sunt in stare sa citesc traficul si sa imi dau seama de eventualele pericole, adica nu stiu sa conduc preventiv. si nu imi spuneti ca in oras nu se merge preventiv, sau ca duduia e singura in trafic cu faze de genul. ideea e ca daca nu ne ferim noi, nu ne fereste nimeni, adica murim cu legea in mana. si asta nu cred ca ne ajuta pe niciunul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...