Sari la conținut

Recomandare cruiser incepator


ccristian
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Am nevoie de cateva recomandari pentru un cruiser decent. Mentionez ca sunt incepator, urmeaza sa ma inscriu pentru cat. A. Inaltime, 190cm, greutate, 120kg. 

Vreau sa-mi fac o idee, sa vad ce optiuni am. Din ce am mai cautat eu, Honda VT600C parea o alegere buna, dar nu sunt destul de sigur.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu la 1.89 m si 106 kg am inceput pe un Kavasaki VN800 cu comenzi avansate. 

Am testat inai te si Shadow de 600 si Virago de 550 si Dragstar 650. Ce-i drept, nu am testat nim8c de la Suzi, dar VN-ul m-a cucerit. Am facut 12k km intr-un an si jumatate.

 

Cam astea ar fi pentru inceput. Daca poti, testeaza cat mai multe sa vezi ce si cum.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce anume cauti. Una decenta ca buget, una decenta care sa te cuprinda, una decenta pentru incepator, una decenta care......

Daca vrei una decenta care sa-ti vina bine, ideal e sa probezi postura pe ea inainte sa o cumperi. Si mai misto e sa ai parte de un drive test de macar cateva ore - ceea ce e mai greut cand ai o lista lunga, chiar si scurta. 

Daca vrei una decenta ca buget, tu stii care iti e bugetul si cat te poti intinde. 

Daca vrei una decenta pentru un incepator, parerea mea e ca aici depinde de cat de cumpatat esti, de experienta in condusul in trafic (experienta unei alte categorii), etc.

Prima mea motocicleta a fost si este Judge-ul de la Victory. Daca te stii bine cu tine, cumpatat si calculat, cu spirit de conservare si realist, sfatul meu e sa go big or go home. Eu asa am procedat. Nu zic nici ca e bine si nu zici nici ca e rau. 

Ia-ti ce place si ia-ti una cu ABS.

 

Editat de Vlad The Sinner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Papa_Bear said:

Salut,

 

Spune-ne te rog care este bugetul...

 

Salut. Am uitat sa mentionez bugetul, 3000 euro.

 

2 hours ago, The_Sin_Eater said:

Salut!

Eu la 1.89 m si 106 kg am inceput pe un Kavasaki VN800 cu comenzi avansate. 

Am testat inai te si Shadow de 600 si Virago de 550 si Dragstar 650. Ce-i drept, nu am testat nim8c de la Suzi, dar VN-ul m-a cucerit. Am facut 12k km intr-un an si jumatate.

 

Cam astea ar fi pentru inceput. Daca poti, testeaza cat mai multe sa vezi ce si cum.

Bafta!

Multumesc, o sa iau in considerare. Am urmarit si aceste modele. Sa vad ce pot face, sa ajung sa ma urc pe ele, sa vad cum ma simt.

 

1 hour ago, Vlad The Sinner said:

Depinde ce anume cauti. Una decenta ca buget, una decenta care sa te cuprinda, una decenta pentru incepator, una decenta care......

Daca vrei una decenta care sa-ti vina bine, ideal e sa probezi postura pe ea inainte sa o cumperi. Si mai misto e sa ai parte de un drive test de macar cateva ore - ceea ce e mai greut cand ai o lista lunga, chiar si scurta. 

Daca vrei una decenta ca buget, tu stii care iti e bugetul si cat te poti intinde. 

Daca vrei una decenta pentru un incepator, parerea mea e ca aici depinde de cat de cumpatat esti, de experienta in condusul in trafic (experienta unei alte categorii), etc.

Prima mea motocicleta a fost si este Judge-ul de la Victory. Daca te stii bine cu tine, cumpatat si calculat, cu spirit de conservare si realist, sfatul meu e sa go big or go home. Eu asa am procedat. Nu zic nici ca e bine si nu zici nici ca e rau. 

Ia-ti ce place si ia-ti una cu ABS.

 

Caut una destul de decenta pentru un incepator. Nu am condus absolut nimic niciodata, asa ca as vrea ceva pe care sa fie usor de invatat. Nu vrea sa imi para rau cand o sa dau cu ea pe jos, asa ca bugetul as vrea sa fie de maxim 3000 de euro.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ccristian

Iti recomand sa cauti ce o sa-ti placa tie, doar sa aiba ABS. Te ajuta mult avand in vedere ca genul acesta de mobre nu stralucesc la capitolul franare.

Eu am o Honda Shadow VT750, fara comenzi avansate. Si stau bine pe ea, avand fix acelasi gabarit ca si tine.

Din pacate Kawasaki VN800 nu se fabrica cu ABS acuma 10 ani, acesta fiind unul din motivele pentru care m-am orientat spre Shadow.

De asemenea Shadow-ul are transmisia cu cardan, ceea ce te scapa de intretinere.

Doar ca putin probabil sa gasesti ceva cu ABS la bugetul tau. Shadow-urile pleaca de la 5.500 € in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul sa-mi sara unii n cap, daca ar fi sa-mi cumpar acum o motocicleta, strict pentru oras (ca, nah, invatatura vine din mers si mancand), m-as orienta catre modelul Perak de la Jawa. 

Stiu ca era vorba sa-l lanseze si in Europa iar pretul de vanzare in India, transpus in euro, e undeva in jur de 2300 de euro. Probabil pe piata europeana va intra ceva mai sus de atat. 

Pare o mobra misto, care nu e naravasa, zice ca ar avea si ceva vlaga in ea si cred e potrivita pentru un incepator si mai ales potrivita pentru mediul urban. Plus ca, din punctul meu de vedere, arata si foarte bine, puncteaza la capitolul asta si nu te-ai face de ras cu ea.

 Avand in vedere ca anul asta nu cred ca vei mai apuca sa faci scoala si ca abia la anul poti avea permisul, poate iti arunci un ochi si la Perak. 

Nu stiu in schimb cum te-ar cuprinde, avand in vedere ca ai 1.90. Posibil sa stai cam inghesuit pe ea. Eu m-am gandit la ea in ideea in care am 1.80 si foarte aproape de kg tale.

Editat de Vlad The Sinner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Vlad The Sinner a spus:

 Plus ca, din punctul meu de vedere, arata si foarte bine, puncteaza la capitolul asta si nu te-ai face de ras cu ea.

 

Pai tu iti iei mobra in functie de impresia artistica pe care o faci in public? 🙈

Jawa Perak nu arata rau. Vorba unui prieten: e vopsita frumos.

Pentru cui ii place design-ul din anii 50-60.

De vazut cum se va comporta in timp.

Oare la 2300 € vine cu ABS?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Silver Arrow a spus:

Pai tu iti iei mobra in functie de impresia artistica pe care o faci in public? 🙈

Jawa Perak nu arata rau. Vorba unui prieten: e vopsita frumos.

Pentru cui ii place design-ul din anii 50-60.

De vazut cum se va comporta in timp.

Oare la 2300 € vine cu ABS?

Sunt oameni care tin si la impresia artistica, pe langa altele. Ca unii recunosc, ca unii nu recunosc, ei exista.

Exact cum am si spus, din punctul meu de vedere, e o mobra misto, chiar daca e pe stil retro. 

La partea cu ABS-ul nu bag mana in foc, parca exista si el. 

Dupa ce l-am intrebat pe proful google:

Q.

Does Jawa Perak have ABS or not?

Yes, Dual Channel ABS is available on Jawa Perak.

Acum 8 minute, robert23mg a spus:

Eu daca ar fi sa imi iau o mobra STRICT pentru ORAS mi-as lua un scuter :) e no-brainer pt city life

Eu cand am mentionat de mobra de oras, m-am referit la acest aspect pentru ca de multe ori nu prea se tine cont sau se omite aspectul mediului in care se va desfasura cea mai mare parte a timpului petrecut calare. E o greseala pe care si eu am facut-o.

Sigur, scuterul e perfect pentru deplasarile urbane. Doar ca mie, si cred ca mai sunt si altii, nu prea imi place designul scuterelor. De aceea as face un compromis cu o mobra de dimenisuni mai putin generoase pentru deplasarile in oras. 

Editat de Vlad The Sinner
x
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu imi plac scuterele. Ce-i drept, au inceput sa ma atraga si cele sport, dar tot prefer un cruiser. Nu o sa il folosesc in oras asa mult precum ar crede lumea. Momentan lucrez de acasa, deci nu s-ar pune problema de a merge prin Bucuresti zi de zi cu el. Eram foarte interesat de Honda Rebel, dar am aflat ca sunt prea inalt pentru acea motocicleta. Toate ca toate, undeva la inceputul anului viitor imi voi cumpara ceva. Pana atunci o sa mai am timp de research. Astept in continuare recomandarile voastre aici. O sa tin cont de fiecare. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Vlad The Sinner a spus:

Sunt oameni care tin si la impresia artistica, pe langa altele. Ca unii recunosc, ca unii nu recunosc, ei exista.

Exact cum am si spus, din punctul meu de vedere, e o mobra misto, chiar daca e pe stil retro. 

La partea cu ABS-ul nu bag mana in foc, parca exista si el. 

Dupa ce l-am intrebat pe proful google:

Q.

Does Jawa Perak have ABS or not?

Yes, Dual Channel ABS is available on Jawa Perak.

Eu cand am mentionat de mobra de oras, m-am referit la acest aspect pentru ca de multe ori nu prea se tine cont sau se omite aspectul mediului in care se va desfasura cea mai mare parte a timpului petrecut calare. E o greseala pe care si eu am facut-o.

Sigur, scuterul e perfect pentru deplasarile urbane. Doar ca mie, si cred ca mai sunt si altii, nu prea imi place designul scuterelor. De aceea as face un compromis cu o mobra de dimenisuni mai putin generoase pentru deplasarile in oras. 

 

Arata foarte misto. Dar la 334 cc e cam mic motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, ccristian said:

Nu am condus absolut nimic niciodata, asa ca as vrea ceva pe care sa fie usor de invatat.

 

Nu vei învăța ușor pe un cruiser. Vei progresa foarte greu, dacă nu ai vreun har deosebit.

Eu aș cumpăra un naked sau semicarenat, dar aici nu e vorba despre mine... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

52 minutes ago, Kagemusha said:

 

Nu vei învăța ușor pe un cruiser. Vei progresa foarte greu, dacă nu ai vreun har deosebit.

Eu aș cumpăra un naked sau semicarenat, dar aici nu e vorba despre mine... 

Naked-urile imi plac foarte mult, le-as putea pune dupa cruisere, ca preferinta. Pana la urma, important e sa am pe ce sa practic motociclismul. Daca imi recomanzi ceva dragut si din categoria asta, poate poate o sa raman la naked-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1.90m nu-mi prea vine in minte nici un motor mai "cuminte" acum in afara de Honda CB 500X, dar cred ca o sa depaseasca bugetul propus. La banii aia poate gasesti un Fazer FZ1 mai vechi, pe care stai bine la inaltimea ta, dar nu cred ca se potriveste unui incepator. Desigur, mai pot fi si altele care pot acomoda un tip asa inalt, dar trebuie modificari la scarite, sa etc.

Eu unul nu as pune insa caruta inaintea cailor. Daca vei face scoala o sa ai oportunitatea sa probezi motociclete diferite si sa vezi cum te simti pe ele. Apoi poti lua o decizie mai in cunostinta de cauza.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 minutes ago, Kagemusha said:

La 1.90m nu-mi prea vine in minte nici un motor mai "cuminte" acum in afara de Honda CB 500X, dar cred ca o sa depaseasca bugetul propus. La banii aia poate gasesti un Fazer FZ1 mai vechi, pe care stai bine la inaltimea ta, dar nu cred ca se potriveste unui incepator. Desigur, mai pot fi si altele care pot acomoda un tip asa inalt, dar trebuie modificari la scarite, sa etc.

Eu unul nu as pune insa caruta inaintea cailor. Daca vei face scoala o sa ai oportunitatea sa probezi motociclete diferite si sa vezi cum te simti pe ele. Apoi poti lua o decizie mai in cunostinta de cauza.

Bafta!

Multumesc pentru sfaturi. Bafta si tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Silver Arrow a spus:

Iti recomand Honda CB500X din proprie experienta. O sa stai foarte bine pe ea si vei deprinde mai usor pilotarea motocicletei decat cu un cruiser.

 

Libi, lui vlajganul asta la 120 de kile ii recomanzi CB500X iar lu' duduia aia ii recomandai motor de "600" si o mai invitai si sa-ti probeze Goldwingul. Tu iti dai seama cat de sucit esti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca erai ascuns in padure.

Dar daca tot ai scos capul, haide sa iti explic: i-as fi recomandat un Goldwing. Doar ca omul a spus are 3000 euro, si nu pare genul dispus sa manance iaurt cu paine ca sa isi ia un Goldwing pe care sa plateasca in rate de doua valorea lui.

Dat fiind ca vlajganul are acelasi gabarit cu mine, iar eu am mers  in 2019 niste mii de km cu un CB500X, i-am recomandat mobra. Ce sa faci, nu toti locuim in Coralilor si ne permitem masini Premium.

 

Daca ai sa ii dai un sfat esti liber sa o faci. Daca nu, ramai acolo in padure unde spuneai ca te-ai ascuns si nu mai strica topicurile oamenilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://cycle-ergo.com/

Uite un site pentru a vedea cum "ți-ar sta" pe diferite tipuri de motoare. 

Și nu uita, daca vei învăța să mergi cum trebuie pe cu un cruiser, poți merge după bine pe orice tip de motocicleta. Nu e valabil și viceversa. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.10.2020 la 22:50, Silver Arrow a spus:

Ce sa faci, nu toti locuim in Coralilor

 

Libidinosule, CB500X l-ai luat pentru fata ta, nu pentru tine. Esti gretos, esti atat de vanitos incat ti-e rusine sa recunosti ca ai gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

Libidinosule, CB500X l-ai luat pentru fata ta, nu pentru tine. Esti gretos, esti atat de vanitos incat ti-e rusine sa recunosti ca ai gresit.

Io am inteles ca era vorba de experienta cu un CB500 X,nu de a cui este.

Sau gresesc? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...