Sari la conținut

Va salut ! Viorel, mega incepator


broascadilie
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Brevet de pilot și gata. Iar gropi nu sunt doar pe centru, depinde și de baftă. Un pic de atenție nu ne strică, niciodată. Dar ce e sigur e că niciodată nu iau curbele  la stânga pe marginea dreaptă a drumului (motive evidente).


Clar nu pe marginea din dreapta, dar pe prima jumatate din dreapta, insa nu pe centru. Pe partea stanga a benzii tale risti sa-ti pierzi capul la propriu, daca ai masina iesita de pe contra-sens, autobuz, etc, iar pe centru petele de ulei sunt horror. Am vazut personal motociclist cazut in fata mea si era curba usoara la viteza mica. 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 6 minute, Lucian_M a spus:

Știu asta, am văzut de multe ori cretini care taie curba.

Chiar, ce plăcere au unii care în curba ies pe contrasens?!

Cât despre pete și alte minuni, rar mi-a fost dat să văd. Mai e o regulă: nu-i da tare dacă nu cunoști bine traseul.


Pur informativ!
Situatia cu pata care era de fapt de motorina, nici macar nu era la noi, unde orice e posibil. Era in Italia in drum catre Dolomiti, si e suficient sa fie o singura data si sa ai ghinion. 
Concluzia: omul a ratat vacanta, a stat aproape o zi in spitat (a fost ok din fericire), motorul cu axul rotii fata iesit din furca (chestii rupte pe acolo). Paguba totala pana a ajuns cu motorul acasa, cateva mii de euroi. 

 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai cine nu a avut accident nu știe ce e ăla ghinion. Iar ghinionul nu e să rămâi fără benzină, ci să dea un bou peste tine, să-ți sară un câine în față, să se rupă spițele sau cardanul (dacă ai beamveu) sau să faci pană. Mai sunt și altele, dar mă opresc aici. Multe se pot preveni cu atenție și adaptarea vitezei la condițiile de drum. Și nu-i rău să ai WAZE aprins pe bord, că mai vezi vreo atenționare de pericol pe carosabil.

Părerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord, dar cand e ghinion, nimic nu te salveaza. Eram 3 in cazul de mai sus, primul a trecut fiind pe stanga (curba foarte usoara la dreapta-din drum secundat in autostrada), omul nostru a avut ghinionul sa se afle in fata mea pe mijlocul benzii, motorina, buf. 
Incredibil de absurd, dar a fost cum am spus mai sus. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Lucian_M a spus:

Aha, ca să dea peste pietrișul împroșcat pe carosabil și să sară în șanț.

Uite asta nu am avut ocazia sa experimentez in schimb varianta  " cretini endemici " cu toata masina pe contrasens in curba o vad in fiecare zi de cel putin 2-3 ori pe sensul de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 4 ore, FlipperCo a spus:


Pur informativ!
Situatia cu pata care era de fapt de motorina, nici macar nu era la noi, unde orice e posibil. Era in Italia in drum catre Dolomiti, si e suficient sa fie o singura data si sa ai ghinion. 
Concluzia: omul a ratat vacanta, a stat aproape o zi in spitat (a fost ok din fericire), motorul cu axul rotii fata iesit din furca (chestii rupte pe acolo). Paguba totala pana a ajuns cu motorul acasa, cateva mii de euroi. 

 

 

Si in Italia la fel.

Foarte multe drumuri din Dolomiti si-ar dori sa arate ca Transfagarasanul. 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, _Raul_ a spus:

 

Si in Italia la fel.

Foarte multe drumuri din Dolomiti si-ar dori sa arate ca Transfagarasanul. 

 

 


Inteleg ca ai fost ca sa ai o astfel de parere.

Oricum, nu sunt deloc de acord, fiindca in acest caz compari mere cu pere. Transfagarasanul este superb ca si drum, sosea turistica si spectaculoasa geografic vorbind, mult peste multe din Europa. 

Ca si calitate a asfaltului, este muuuult sub drumurile din Italia-Venetia, lacul Garda si pana in varful Dolomitilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc baieti pt sfaturi. Fie ele critice sau nu.

O iau incetuț si voi incerca sa fiu cat mai atent. De undeva trebuie sa-ncep, asta e clar.

Am pe langa mine cativa motociclisti cu experientza si voi apleca urechea la vorbele lor de duh.

Drum uscat si fara incidente va urez !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viorel, incearca sa nu te dai cu astia care pleaca de la cimitirul Bellu si merg cu 170km/h viteza de croaziera. 

Te poti plictisi iremediabil.

 

"Maine, sambata, 24.10, o plimbare de sfarsit de sezon in bulgaristan,deci Veliko.

Plecare de la OMV Bellu, ora 10.30.

 

Viteza de croaziera 170."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Motorist@ a spus:

Viorel, incearca sa nu te dai cu astia care pleaca de la cimitirul Bellu si merg cu 170km/h viteza de croaziera. 

Te poti plictisi iremediabil.

 

"Maine, sambata, 24.10, o plimbare de sfarsit de sezon in bulgaristan,deci Veliko.

Plecare de la OMV Bellu, ora 10.30.

 

Viteza de croaziera 170."

Da, am vazut si eu postarea cu plecarea la Veliko. Am zis, poate a gresit omul cand a scris. Dar nu, a gasit si doritori la oferta asta. Bine ca au revenit intregi (si fara amenzi probabil). 
Deci Viorel, ai grija, asa NU. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Orice om normal la cap intelege ca daca Viorel vrea cu adevarat sa invete sa mearga pe motoreta , trebuie sa o ia usurel , dar tot timpul sa spere si sa mumceasca cu scopul ca intr-o zi  sa poate merge cu Nico la turele alea de bulgaristan si sa se bucure de ele...

 

Dar habarnistii o tin pe-a lor ca Viorel trebuie sa fie varza ca ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Motorist@ a spus:

Viorel, incearca sa nu te dai cu astia care pleaca de la cimitirul Bellu si merg cu 170km/h viteza de croaziera. 

Te poti plictisi iremediabil.

 

"Maine, sambata, 24.10, o plimbare de sfarsit de sezon in bulgaristan,deci Veliko.

Plecare de la OMV Bellu, ora 10.30.

 

Viteza de croaziera 170."

Fereasca sfantu' ! Cunosc, chiar recent am fost la mecanicul meu sa o pregateasca de drum si dilaul mia zis ca a mers cu 270km/h pe un cbr din 96'. Iam zis,  moama nu esti sanatos. El, eh lasa ca-i ok :))

Motociclist cu ștate vechi dar oricum, nu cred ca o sa ies cu el la drum. Nu-mi place viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...