Sari la conținut

Sugestii casca Flip-Up ventilata si silentioasa


RedRat
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Caut sa imi inlocuiesc casca, si ma intereseaza un Flip-Up care sa fie in primul rand bine ventilata, si in al doilea rand pe cat se poate de silentioasa.

Ca bonus, dar nu musai, sa aiba si loc de intercom.

 

Ca si buget as avea in jur de 500 Eur.

 

Ceva sugestii?

 

Mersi,

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Interesant... Chiar ma gandeam la Neotec II, dar este putin peste buget.

Aici in PL am gasit la 540 EUR:

https://allegro.pl/oferta/kask-shoei-neotec-ii-2-bialy-fv23-krakow-r-xl-8720808577

 

Este silentioasa? Sunt alte alternative?

Cred ca voi pandi o oferta si mai tin Cabergul. Si asa nu o sa mai pedalez mult anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Tumtum a spus:

Este la reducere acum pe louis, 499 iepuro.

Mai greu cu spatiul pentru intercom, cu exceptia celui dedicat.

Linkul catre louis era asta...

https://www.louis.de/produkte/klapphelme/836?sort=recommendation&brand=58&page=1&article_view=grid

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neotec 2 pot sa recomand și eu. Nu este fantastică, wow etc. la zgomot, dar este foarte bună. Eu am montat Freecom 4+ fără sa dau jos capacul acela. 

Pasagera are C3 Pro și este foarte mulțumită. Eu am mai încercat și C4Pro, dar Neotec ul l-am simțit mult mai ușor și mai bine construit pe cap. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, RedRat a spus:

Interesant... Chiar ma gandeam la Neotec II, dar este putin peste buget.

Ii scrii Moșului și poate și noroc. 🥳

Poti căuta și Neotec I, cu un pic de șansă găsești noi nouțe la preturi mult sub II. Sunt niste casti super-bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, hora09 said:

Man, am la profil Neotec2, crezi ca iti zic de altceva :)
Extrem de aproape mi se pare HJC RPHA 90

 

HJCul pare o optiune interesanta.

 

1 hour ago, iulianserban said:

Neotec 2 pot sa recomand și eu. Nu este fantastică, wow etc. la zgomot, dar este foarte bună. Eu am montat Freecom 4+ fără sa dau jos capacul acela. 

Pasagera are C3 Pro și este foarte mulțumită. Eu am mai încercat și C4Pro, dar Neotec ul l-am simțit mult mai ușor și mai bine construit pe cap. 

 

Ma intereseaza mai mult pe partea de ventilatie decat zgomot. Care a fost mai ventilata dintre Neotec II si C4Pro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as putea sa iti spun o impresie clara pentru ca am probat Schubert-ul foarte putin. 

 

Pot sa iti zic ca imediat ce am pus pe cap Neotec-ul am zis ca asta este urmatoarea casca. Cele doua ventilatii sunt destul de mari si chiar intra aer cum trebuie, iar daca asta nu este pe placul tau poti da jos chin strap-ul (asta o va face mai galagioasa, eu il dau jos foarte rar.

 

La Schubert mi-a placut foarte mult ca ai un camp vizual mare, dar in schimb casca in sine este mai mare si mai grea. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, RedRat a spus:

Ma intereseaza mai mult pe partea de ventilatie decat zgomot. Care a fost mai ventilata dintre Neotec II si C4Pro?

 

Va fi foarte greu sa primesti un raspuns bine argumentat fiindca majoritatea flip-up-erilor le folosesc pe mobre mari, cu protectie buna la vant (deci dupa un parbriz/carene).

 

As zice (daca vrei ventilata in primul rand) sa te uiti si la AGV Sportmodular (erau cateva review-uri pe YT ale unor rideri pe naked care o laudau ca ventilatie).

 

Apoi...chestia cu field-of-view mare face toti banii, o vad acum pe casca adv cat de mult inseamna si pentru strada probabil ca ma voi orienta catre un C4 Pro (btw, pe fortamoto varianta alba era la 500 Euro).

Sa citesti review-ul celor de la webbikeworld pt C4 Pro, zic clar negru pe alb ca C4 Pro e mai silentioasa ca Neotec II: "When I reviewed the original C4 last year, I noted that the Neotec II was the quieter of the two (if only just). Well, the Neotec II has been surpassed by the C4 Pro. There is road noise, yes, but it’s noticeably muted by comparison. There is no buffeting, no booming, and no whistling. It’s perhaps the quietest modular I’ve ever worn."

Si mai jos, in comentarii: "Worn back to back against the Neotec II, C4, and X.VILITUR, the C4 Pro is the quietest… and by a decent margin, too."

Da, e o casca grea, dar vine cu difuzoare + microfon integrate (nu stiu Neotec II daca e tot asa). Si daca mai scoti ceva bani din caciula, poti merge pe varianta carbon, cu ~200g mai usoara.

 

Gandeste-te bine care sunt prioritatile, unde si pe ce fel de mobra o vei purta si cat (daca va fi casca principala sau mai ai pe acasa vreo alte 2-3 casti pe care le folosesti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am C4 pro. cand l-am luat nu era Neotec II la acelasi pret. avantajul e ca are intercom integrat (castile, aparatul mai e si ala 200E) nu nu-ti mai bati capul cu adaptarea lui si sa-i porti de grija sa nu-l agati.

ca si aerisire nu e prea grozav. fata de C3 pro e ceav mai ok, dar tot mori cand e foarte cald. 

destul de silentios, depinde cu ce compari, dar tot se mai aude vantul. eu m-am obisnuit mai ales ca merg cu muzica, dar fata de C3 pro merg cu muzica mai low ca si volum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu review-uri care spun ca una este mai bună ca cealaltă eu nu cred 100%, deși sunt bune ca sa îți faci o părere. Vorbind despre o casca eu zic ca este destul de subiectivă treaba. 

Ideea este ca astea doua ar fi printre cele mai bune, dar poate nu cele mai bune pentru tine. Dacă le poți proba pe ambele ar fi ideal. Sau vezi care are cele mai multe plusuri pentru tine și mergi pe alegerea respectivă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, iulianserban said:

Nu as putea sa iti spun o impresie clara pentru ca am probat Schubert-ul foarte putin. 

 

Pot sa iti zic ca imediat ce am pus pe cap Neotec-ul am zis ca asta este urmatoarea casca. Cele doua ventilatii sunt destul de mari si chiar intra aer cum trebuie, iar daca asta nu este pe placul tau poti da jos chin strap-ul (asta o va face mai galagioasa, eu il dau jos foarte rar.

 

La Schubert mi-a placut foarte mult ca ai un camp vizual mare, dar in schimb casca in sine este mai mare si mai grea. 

 

 

5 hours ago, ovi_ice said:

 

Va fi foarte greu sa primesti un raspuns bine argumentat fiindca majoritatea flip-up-erilor le folosesc pe mobre mari, cu protectie buna la vant (deci dupa un parbriz/carene).

 

As zice (daca vrei ventilata in primul rand) sa te uiti si la AGV Sportmodular (erau cateva review-uri pe YT ale unor rideri pe naked care o laudau ca ventilatie).

 

Apoi...chestia cu field-of-view mare face toti banii, o vad acum pe casca adv cat de mult inseamna si pentru strada probabil ca ma voi orienta catre un C4 Pro (btw, pe fortamoto varianta alba era la 500 Euro).

Sa citesti review-ul celor de la webbikeworld pt C4 Pro, zic clar negru pe alb ca C4 Pro e mai silentioasa ca Neotec II: "When I reviewed the original C4 last year, I noted that the Neotec II was the quieter of the two (if only just). Well, the Neotec II has been surpassed by the C4 Pro. There is road noise, yes, but it’s noticeably muted by comparison. There is no buffeting, no booming, and no whistling. It’s perhaps the quietest modular I’ve ever worn."

Si mai jos, in comentarii: "Worn back to back against the Neotec II, C4, and X.VILITUR, the C4 Pro is the quietest… and by a decent margin, too."

Da, e o casca grea, dar vine cu difuzoare + microfon integrate (nu stiu Neotec II daca e tot asa). Si daca mai scoti ceva bani din caciula, poti merge pe varianta carbon, cu ~200g mai usoara.

 

Gandeste-te bine care sunt prioritatile, unde si pe ce fel de mobra o vei purta si cat (daca va fi casca principala sau mai ai pe acasa vreo alte 2-3 casti pe care le folosesti).

 

5 hours ago, ioio_viola said:

eu am C4 pro. cand l-am luat nu era Neotec II la acelasi pret. avantajul e ca are intercom integrat (castile, aparatul mai e si ala 200E) nu nu-ti mai bati capul cu adaptarea lui si sa-i porti de grija sa nu-l agati.

ca si aerisire nu e prea grozav. fata de C3 pro e ceav mai ok, dar tot mori cand e foarte cald. 

destul de silentios, depinde cu ce compari, dar tot se mai aude vantul. eu m-am obisnuit mai ales ca merg cu muzica, dar fata de C3 pro merg cu muzica mai low ca si volum.

 

4 hours ago, iulianserban said:

Asta cu review-uri care spun ca una este mai bună ca cealaltă eu nu cred 100%, deși sunt bune ca sa îți faci o părere. Vorbind despre o casca eu zic ca este destul de subiectivă treaba. 

Ideea este ca astea doua ar fi printre cele mai bune, dar poate nu cele mai bune pentru tine. Dacă le poți proba pe ambele ar fi ideal. Sau vezi care are cele mai multe plusuri pentru tine și mergi pe alegerea respectivă. 

 

Mersi de feedback !

 

Intre timp am gasit si urmatoarele review-uri:

 

Aici pare testare mai serioasa, care pune castile cam la acelasi nivel dpdv ventilatie.

 

Apoi am gasit si pe asta. este ce ai sugerat @ovi_ice ?

 

Ca si idee... asta ar fi singura si principala casca. Motorul este un R1200GS LC, si imi place sa merg mai mult cu chin bar-ul ridicat.

 

Chiar, pentru Neotec II am gasit info ca are dubla omologare. Se poate folosi si cu chin bar-ul ridicat.

Pentru C4Pro nu am gasit date. Aveti idee daca si ea este? In caz ca nu, atunci decizia este evidenta, si trebe doar sa caut ceva oferta sa ma incadrez in buget.

 

De asemenea am inteles din reviewuri, este ca Neotecul ar fi pentru un cap mai oval, pe cand C4Pro ar fi pentru un cap mai rotund. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scorpion adx 1, destul de zgomotoasa, incepe de pe la 80, la 100 e tare, la 120 deja e deranjant, la 160 strangi din dinți.

 

De specificat însă că am și parbrizul stock, e mic, si eu înalt.

 

Mai da rateuri și sistemul de închidere, trebuie sa apas/strâng cu simt de răspundere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 1 oră, RedRat a spus:

mi place sa merg mai mult cu chin bar-ul ridicat

 Asta este un obicei la care ar fi bine să renunți. 

O fractură de mandibulă este groaznică, mai bine îți rupi o mână și un picior decât mandibula.

Legat de cască, uită ce se spune prin review uri și probează-le. 

Acum 10 ore, iulianserban a spus:

Eu am montat Freecom 4+ fără sa dau jos capacul acela

Cum l-ai montat, poți pune o poză? 

Eu am dat jos ambele capace de pe stânga ca să îl fixez în stânga, să fie ușor accesibil. 

IMG_20201015_192004.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, l.u.v a spus:

 Asta este un obicei la care ar fi bine să renunți. 

O fractură de mandibulă este groaznică, mai bine îți rupi o mână și un picior decât mandibula.

Daca sotia avea flip ridicat la accident, era de preferat ce ai zis tu. Dar gandeste logic si de la inceput mi-a zis ca si ea vrea casca integrala, desi a observat ca sunt anumite avantaje ale flip-ului. Si eu prefer tot integrala, pe principiul "nu ne duce pre noi in ispita". Oricum merg mai mult cu viziera sus, asa ca ma ventileaza la greu. Nici deflector (chin-guard) nu are a mea, asa ca este aer la greu. Nu spun brandul, ca ii umfla pe unii rasul.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, l.u.v said:

Asta este un obicei la care ar fi bine să renunți. 

 

IMG_20201015_192004.jpg

 

Poate cu noua casca o voi folosi mai putin deschisa, dar vreau totusi sa am aceasta optiune 😛 

3 hours ago, hora09 said:

Multa bataie de cap si ajungi sa nu intelegi nimic din youtube, vezi ca M&M aveau tot timpu Shoei la proba, acolo am testat Neo2 si Air2

 

Sun la ei maine, poate fac un test ride daca se opreste ploaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.10.2020 la 22:21, hora09 a spus:

Man, am la profil Neotec2, crezi ca iti zic de altceva :)
Extrem de aproape mi se pare HJC RPHA 90

Nemtii  (pe Louis.de) se plang de RPHA 90:

https://www.louis.eu/artikel/hjc-rpha-90-flip-up-helmet/216651

 

Pentru initiator:

Neotec II daca ai banii sau c4 Pro (evita C4 simplu care se pare ca e un downgrade fata de C3 Pro)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o casca noua RPHA 90 luata ca rezerva de oras, a venit acum o saptamana. La mai putin de 300 de euro cat costa, e OK, nu am pretentia sa se compare cu casti de 500 de euro. Nu am de gand sa o port vreodata in afara orasului, asa ca nu am ce sa comentez de zgomot.

 

E complicat cu intercomul pe ea din 2 motive: are sun visor intern a carei clapeta de actionare incurca montarea unui Cardo PackTalk Slim si are prinderea buretilor interiori extrem de incomoda pentru a monta un microfon intern, merge ok cu cel de Sena SMH10 care e prins in alt mod.

 

In rest e o casca decenta, cu diferenta fata de RPHA11 ca la asta difuzoarele se monteaza sub captuseala, nu deasupra, si ca are micro-ZIP la inchidere in loc de double D. Ah, si nu are nici o schema de culori interesanta, doar monocrome.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...