Sari la conținut

Sugestii casca Flip-Up ventilata si silentioasa


RedRat
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Probat in seara asta si impresii pe scurt, strict din magazin:

 

* Schuberth C4 - nu o poti pune pe cap decat deschisa, din cauza constructiei inguste a buretilor laterali.

Punct pozitiv la silentiozitate, minus la faptul ce trebuie sa o tot inchizi/dechizi ca sa o scoti. Poate colegii care au asa ceva te pot lamuri mai bine (daca se lasa in timp si poti sa o scoti/pui ca pe o integrala sau nu?)

Commentul care mi l-am luat cu ea in cap a fost ca arat de parca as avea o casca de cosmonaut sau un glob de pom (de Craciun) in cap. Csf, ncsf, uameni :))).

 

* Nolan N100 arata ff fain ca design (dpdv al look-ului, secole peste N90 expusa langa ea), bureti interiori f voluminosi si confortabili. As zice ca cei mai voluminosi.

Feelingul subtil de China/plastic (specific Nolan dpmdv) se simte oricum ai intoarce-o, desi casca este evident peste medie.

Pretul de 400 de euro este insa nerealist, avand in vedere ce vinde si concurenta, dar internetul si ofertele lui sunt infinite..

 

* HJC I 90 arata bine, desi nu asa de bine ca Neotec 2. Nu am apucat sa o si probez (nu era pe raft, doar in depozit, inchideau; poate maine)

 

* Neotec 2

Frumoasa si eleganta ca design (de gustibus), calitate a constructiei (build quality) de top, cea mai confortabila dintre toate. 

Poti sa zici ca e prea grea dar toate sunt la fel de grele, deci pica argumentul.

Poti sa zici ca e scumpa dar pica si acesta. Este 100 de euro peste N100, deci cam no brainer alegerea. 

Daca mai intra si la un discount, deja este strict o chestie de gusturi intre ea si C4 (Pro). 

Cu cagula pe fata nu mai aratam ca un Haribo (obrajii presati).

 

* Agv modular este skip pt mine. Nu mi-a placut calitatea materialelor. Pret scump comparativ cu calitatea per ansamblu si ofertele concurentei.

Are niste solutii tehnice si de design specifice Agv, incredibil de frumoase si de ingenioase, dar nu merita pretul cerut. 

Agv, care se vinde majoritar in flagship store-urile Dainese, a scos si un flip up produs low cost in China incercand sa capitalizeze succesul obtinut cu varfurile lor de gama (AGV Pista, sa zicem si Corsa).

 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Nu am încercat la Neotec II să o pun pe cap nedeschisă. Și nici nu văd de ce. 

Sunt 2 lucruri neplăcute la Shoei pe care le-am sesizat în timp.

1. viziera nu are limbă de ridicare decât pe partea stângă - Schuberth are pe ambele și bine face! - sunt situații când as vrea să deschid viziera cu dreapta. 2. clapetă de aerisire din creștet care funcționează foarte greu. Când spun foarte greu înseamnă că uneori trebuie să-mi scot mănușa de vară, pentru că altfel aceasta alunecă pe plasticul clapete! Cu mănușile de piele nu mai alunecă, dar tot se deschide greu. Am încercat să ung cu wd 40, dar mai rău fac, având în vedere praful prin care mergem. 

Referitor la Nolan, așa este, și eu am sesizat diferența dintre design, interiorul bine lucrat și plasticul care pare ieftin. Casca scârțâie dacă pui presiune pe ea, iar dacă o inchizi din mandibulă se aude ca și cum ai trage niște jaluzele de lemn de la o casă veche. 

 

Ca și design Shoei și Nolan arată ce trebuie, Schuberth și restul sunt castroane. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.10.2020 la 19:56, RedRat a spus:

Salut,

 

Caut sa imi inlocuiesc casca, si ma intereseaza un Flip-Up care sa fie in primul rand bine ventilata, si in al doilea rand pe cat se poate de silentioasa.

Ca bonus, dar nu musai, sa aiba si loc de intercom.

 

Ca si buget as avea in jur de 500 Eur.

 

Ceva sugestii?

 

Mersi,

 

Dzien dobry!

 

Iti pot povesti despre 2 doua modele pe care le am sau le-am avut si le-am probat la drum lung, minim 2000 Km si  10 h de mers, pe soare, vant, ploaie, potop 😂:

 

1. Schuberth C3Pro. Sunt deja la a doua. Banuiesc ca asta spune ceva. Izolare fonica foarte buna, ochelari de soare integrati, Pinlock, materiale de bune calitate la interior, ventilatie corespunzatoare, camp vizual foarte bun, tine foarte bine la ploaie. Nu intentionez sa trec la C4 pentru ca nu mai imi doresc sistem de comunicatie, si in rest nu cred ca este un mare progres cu C4 in afara de un pret mai mare 🤪

C3-ul l-am folosit de la -5 pana la +45 grade Celsius. Are un guler care izoleaza foarte bine la frig.

Da, nu o poti pune pe cap decat ridicata. Si asta in ciuda faptului ca ea coboara mult putin de pe pometii obrajilor spre barabie decat HJC-ul de mai jos. Nu vad ca asta sa fie o problema.

 

2. HJC I90 DAVAN. Am luat-o de nevoie in vara aceasta cand am venit in mod neplanificat cu o mobra de la Viena in RO. A fost o surpriza totala casca: izolare fonica buna, ochelari de soare integrati, Pinlock,  ventilatie buna, materiale rezonabile la interior.  Un pic mai grea decat Schuberth, dar nu este motiv de depunctare.

Nu am incercat sa o pun ridicata pe cap dar nici nu cred ca merge.

Am mai povestit ca m-a prins un potop pe la Sebes si casca s-a comportat excelent: nu a intrat apa in ea, nu s-a aburit (nici nu trebuia avand geam dublu, dar am vazut casti cu geam dublu aburite)

 

Din punctul meu de vedere HJC este sub Schuberth, dar si de aceea costa cu 160 € mai putin.  Oricum casca HJC merita toti banii, si daca vrei o casca buna la un pret potrivit si sa iti  mai ramana si bani de o jacheta , atunci este o solutie buna.

Schuberth C3Pro = 399 € iar  HJC I90 DAVAN + BÜSE MURANO EVO= 234 + 170 = 404 €  (asta a fost combinatia mea de asta vara).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 16.10.2020 at 8:47, Motorist@ said:

Neotec II daca ai banii sau c4 Pro (evita C4 simplu care se pare ca e un downgrade fata de C3 Pro)

 

La concluzia asta am ajuns si eu. Pana la urma le voi proba pe amandoua sa vedem care vine mai bine, dar inca nu am confirmat ca C4Pro ul poate fi utilizat cu chinbarul ridicat. Desi vreau sa mai probez si HJC I90 si RHPA90

 

20 hours ago, AdrianB1 said:

Am o casca noua RPHA 90 luata ca rezerva de oras, a venit acum o saptamana. La mai putin de 300 de euro cat costa, e OK, nu am pretentia sa se compare cu casti de 500 de euro. Nu am de gand sa o port vreodata in afara orasului, asa ca nu am ce sa comentez de zgomot.

 

E complicat cu intercomul pe ea din 2 motive: are sun visor intern a carei clapeta de actionare incurca montarea unui Cardo PackTalk Slim si are prinderea buretilor interiori extrem de incomoda pentru a monta un microfon intern, merge ok cu cel de Sena SMH10 care e prins in alt mod.

 

Rezerva de oras? Ce ai ca si casca principala? Montarea intercomului este ultima pe lista. Ventilatie sa fie, si vedem dupa :) 

 

11 hours ago, _Raul_ said:

Probat in seara asta si impresii pe scurt, strict din magazin:

 

* Schuberth C4 - nu o poti pune pe cap decat deschisa, din cauza constructiei inguste a buretilor laterali.

Punct pozitiv la silentiozitate, minus la faptul ce trebuie sa o tot inchizi/dechizi ca sa o scoti. Poate colegii care au asa ceva te pot lamuri mai bine (daca se lasa in timp si poti sa o scoti/pui ca pe o integrala sau nu?)

Commentul care mi l-am luat cu ea in cap a fost ca arat de parca as avea o casca de cosmonaut sau un glob de pom (de Craciun) in cap. Csf, ncsf, uameni :))).

 

* Nolan N100 arata ff fain ca design (dpdv al look-ului, secole peste N90 expusa langa ea), bureti interiori f voluminosi si confortabili. As zice ca cei mai voluminosi.

Feelingul subtil de China/plastic (specific Nolan dpmdv) se simte oricum ai intoarce-o, desi casca este evident peste medie.

Pretul de 400 de euro este insa nerealist, avand in vedere ce vinde si concurenta, dar internetul si ofertele lui sunt infinite..

 

* HJC I 90 arata bine, desi nu asa de bine ca Neotec 2. Nu am apucat sa o si probez (nu era pe raft, doar in depozit, inchideau; poate maine)

 

* Neotec 2

Frumoasa si eleganta ca design (de gustibus), calitate a constructiei (build quality) de top, cea mai confortabila dintre toate. 

Poti sa zici ca e prea grea dar toate sunt la fel de grele, deci pica argumentul.

Poti sa zici ca e scumpa dar pica si acesta. Este 100 de euro peste N100, deci cam no brainer alegerea. 

Daca mai intra si la un discount, deja este strict o chestie de gusturi intre ea si C4 (Pro). 

Cu cagula pe fata nu mai aratam ca un Haribo (obrajii presati).

 

* Agv modular este skip pt mine. Nu mi-a placut calitatea materialelor. Pret scump comparativ cu calitatea per ansamblu si ofertele concurentei.

Are niste solutii tehnice si de design specifice Agv, incredibil de frumoase si de ingenioase, dar nu merita pretul cerut. 

Agv, care se vinde majoritar in flagship store-urile Dainese, a scos si un flip up produs low cost in China incercand sa capitalizeze succesul obtinut cu varfurile lor de gama (AGV Pista, sa zicem si Corsa).

 

 

 

 

Schuberth C4 - Mersi de feedback

Nolan N100 - nu ma atrage ca design, plus ventiatia pare aproape inexistenta

HJC I 90 - Interesant. Am adaugat-o pe lista de probat.

Neotec 2 - Pana acum asta ar fi alegerea principala.

AGV Modular - Nu stiu de ce, dar nu 😛 

 

7 hours ago, l.u.v said:

Nu am încercat la Neotec II să o pun pe cap nedeschisă. Și nici nu văd de ce. 

Sunt 2 lucruri neplăcute la Shoei pe care le-am sesizat în timp.

1. viziera nu are limbă de ridicare decât pe partea stângă - Schuberth are pe ambele și bine face! - sunt situații când as vrea să deschid viziera cu dreapta. 2. clapetă de aerisire din creștet care funcționează foarte greu. Când spun foarte greu înseamnă că uneori trebuie să-mi scot mănușa de vară, pentru că altfel aceasta alunecă pe plasticul clapete! Cu mănușile de piele nu mai alunecă, dar tot se deschide greu. Am încercat să ung cu wd 40, dar mai rău fac, având în vedere praful prin care mergem. 

 

1. Nu ar fi deal-breaker pentru mine.

2. La asta nu m-am gandit, desi la Cabergul meu actual am acceasi problema, aluneca manusa pe clapeta. Voi verifica atunci cand probez.

 

4 hours ago, Silver Arrow said:

Dzien dobry!

 

Iti pot povesti despre 2 doua modele pe care le am sau le-am avut si le-am probat la drum lung, minim 2000 Km si  10 h de mers, pe soare, vant, ploaie, potop 😂:

 

1. Schuberth C3Pro. Sunt deja la a doua. Banuiesc ca asta spune ceva. Izolare fonica foarte buna, ochelari de soare integrati, Pinlock, materiale de bune calitate la interior, ventilatie corespunzatoare, camp vizual foarte bun, tine foarte bine la ploaie. Nu intentionez sa trec la C4 pentru ca nu mai imi doresc sistem de comunicatie, si in rest nu cred ca este un mare progres cu C4 in afara de un pret mai mare 🤪

C3-ul l-am folosit de la -5 pana la +45 grade Celsius. Are un guler care izoleaza foarte bine la frig.

Da, nu o poti pune pe cap decat ridicata. Si asta in ciuda faptului ca ea coboara mult putin de pe pometii obrajilor spre barabie decat HJC-ul de mai jos. Nu vad ca asta sa fie o problema.

 

2. HJC I90 DAVAN. Am luat-o de nevoie in vara aceasta cand am venit in mod neplanificat cu o mobra de la Viena in RO. A fost o surpriza totala casca: izolare fonica buna, ochelari de soare integrati, Pinlock,  ventilatie buna, materiale rezonabile la interior.  Un pic mai grea decat Schuberth, dar nu este motiv de depunctare.

Nu am incercat sa o pun ridicata pe cap dar nici nu cred ca merge.

Am mai povestit ca m-a prins un potop pe la Sebes si casca s-a comportat excelent: nu a intrat apa in ea, nu s-a aburit (nici nu trebuia avand geam dublu, dar am vazut casti cu geam dublu aburite)

 

Dzien dobry! :)

 

1. Ultima data cand am verificat magazinele moto (cam acum o luna) C3Pro nu era pe nicaieri. Banuiesc/sper ca C4Pro sa fie ce e C3Pro si inca ceva. Cel putin asa ar fi normal. Nu ma deranjeaza ca nu o pot pune pe cap decat deschisa. Se poate folosi cu chin barul ridicat?

2. "Nu am incercat sa o pun ridicata pe cap dar nici nu cred ca merge." Adica nu ai putea sa o pui pe cap deschisa? Doar inchisa? Oricum as vrea o probez si pe asta.

 

Si... Care e treaba cu geamul dublu? Prima data aud de treaba asta. E ca parbrizul duplex ca la masini? 

 

2 hours ago, AdrianB1 said:

HJC i90 are in partea din spate acel sistem de montaj pentru intercom Sena care il face incompatibil cu Cardo Packtalk Slim care trebuie montat tot acolo, dar pe o casca normala. De-aia am luat RHPA90, desi e mai scumpa.

 

Daca decid sa iau HJCul asta, voi gasi o metoda sa montez intercomul :P 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, l.u.v said:

Se referă la pinlock. 

 

Am inteles. Cred ca mai toate castile mid-high end au pinlock. Ori in cutie ori ca optiune extra, de asta nici nu am pus problema pinlock-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, RedRat said:

Nolan N100 - nu ma atrage ca design, plus ventiatia pare aproape inexistenta

 

 

Evident, între Nolan N100-5 și Shoei Neotec 2 aș alege-o pe ultima dacă aș merge preponderent în oraș. Totuși nu văd de unde ai concluzionat că "ventilația pare aproape inexistentă" la N100-5. Doar din poze, sau ai mers cu ea? Căștile mele de bază sunt Shoei (full face), dar am un N100-5 pentru oraș și, crede-mă, ventilația este ultima problemă a acestei căști. Casca are o ventilație excelentă (da, excelentă!). Suferă, din punctul meu de vedere, la greutate și zgomot la viteze mari (pe distanțe mici - 100-200km - nu port dopuri și țin aerisirile deschise mereu), dar altminteri nu are nimic deranjant.

 

Disclaimer: nu încerc să demonstrez că N100-5 este peste Neotec 2.

 

Și un sfat, derivat din postările tale: indiferent de decizie, dacă vrei o modulara ca să umbli cu ea "ridicată", mai bine cumperi o cască open face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, Kagemusha said:

Evident, între Nolan N100-5 și Shoei Neotec 2 aș alege-o pe ultima dacă aș merge preponderent în oraș. Totuși nu văd de unde ai concluzionat că "ventilația pare aproape inexistentă" la N100-5. Doar din poze, sau ai mers cu ea? Căștile mele de bază sunt Shoei (full face), dar am un N100-5 pentru oraș și, crede-mă, ventilația este ultima problemă a acestei căști. Casca are o ventilație excelentă (da, excelentă!). Suferă, din punctul meu de vedere, la greutate și zgomot la viteze mari (pe distanțe mici - 100-200km - nu port dopuri și țin aerisirile deschise mereu), dar altminteri nu are nimic deranjant.

 

Disclaimer: nu încerc să demonstrez că N100-5 este peste Neotec 2.

 

Și un sfat, derivat din postările tale: indiferent de decizie, dacă vrei o modulara ca să umbli cu ea "ridicată", mai bine cumperi o cască open face.

 

Incerc sa evit mersul prin oras pe cat posibil. Iar pe traseu am protectie decenta la vant (R1200GS cu parbriz inalt), motiv pentru care pun accent pe ventilatie.

 

M-am uitat la slotul de air intake de pe crestetul capului. La Nolan pare cam aceeasi marime cum am eu pe Caberg (ceeace nu imi ofera cine stie ce ventilatie), iar comparativ cu Neotec 2 pare de vreo 2-3 ori mai mica. Cel putin asa reiese din poze. De zgomot pot scapa partial folosind dopuri, deci asta nu ar fi un minus.

 

Problerma cu open face apare atunci cand sunt departe de casa/hotel si toarna cu galeata, sau cand sunt doar cateva grade peste plus, sau pe autostrada. Nu e o solutie pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, RedRat a spus:

Rezerva de oras? Ce ai ca si casca principala? Montarea intercomului este ultima pe lista. Ventilatie sa fie, si vedem dupa :) 

Si... Care e treaba cu geamul dublu? Prima data aud de treaba asta. E ca parbrizul duplex ca la masini? 

Daca decid sa iau HJCul asta, voi gasi o metoda sa montez intercomul :P 

Folosesc RPHA 11 Pro, inainte am avut RPHA 10 si am fost foarte multumit de 10 si asa si asa de 11 (are probleme cu sistemul de scos buretii in regim de urgenta, se desfac si in utilizare normala, nu doar la urgente).

 

"Geamul dublu" e Pinlock si se abureste daca e montat pe dos sau daca siliconul de pe margini nu mai etanseaza, in special daca a fost montat si dat jos de multe ori.

 

Daca vrei acel HJC nu ai ce sa gasesti, trebuie sa iei un intercom cu montare in lateral, Packtalk Slim nu se poate monta pe lateral orice i-ai face, e facut sa fie pus fix in spatele castii si are cabluri rigide care pleaca in stanga si in dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@RedRat:

Scuze, daca consideri off the topic: 

Eu, pentru Neotec 2, am gasit preturi ff bune la Champion Helmets:

https://www.championhelmets.com/en/helmets/modular-helmets/shoei-modular-helmets/?mode=grid&max=800&min=0&sort=highest

 

A comandat cineva de la ei? 

Observ ca au preturi la fel de bune (as zice ca cele mai bune din ce cunosc eu pana la ora actuala) si la multe alte categorii de produse moto. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, _Raul_ a spus:

Observ ca au preturi la fel de bune (as zice ca cele mai bune din ce cunosc eu pana la ora actuala) si la multe alte categorii de produse moto. 

 

Sunt preturi excl. VAT. Pretul cu tot cu taxe este scris mic, dedesubt, cu font-uri gri deschis de abia le vezi :)

 

Cele mai ok preturi la casti eu le-am gasit la fortamoto.com. Si, evident, fc-moto ori motoin cand au discount-uri de genul "X % off at everything", unde X e chiar 20% de cateva ori pe an.

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 7 ore, l.u.v a spus:

Care preturi sunt bune, că eu vad altceva? 

Screenshot_20201018_055524.jpg

 

@l.u.v

La mine Respectul se vindea mai ieftin :)). Eu dupa ala ma uitam, in rosu si negru. 577. Care este de fapt 700.

 

@ovi_ice

Multumesc ca ai aprins lumina. 

Dooh. 

 

🤫 😃

 

 

 

Shoei Respect TC1.PNG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,dupa o discutie pe alt topic tot pe aceasta tema de flip up,am ajuns sa cumpar  un C4Pro  la 370 de lire respecitv 2000 de lei.

 

https://www.helmetcity.co.uk/schuberth-c4-pro-swipe-yellow/              De pe acest site am cumparato,au bagat stoc nou si cele mai bune preturi zic eu.Transport rapid 5 zile prin dpd .

 

- Legat de casca, eu nu am probat modelul am mers orbeste daca pot spune asa,m am masurat a iesit marimea XL  si am dat comanda.

- Interiorul castii este... bomba foarte  comod,catifelat sta foarte bine pe cap si eu reusesc sa pun casca fara sa ridic partea frontala.

- Campul vizual este foarte bun ! se simte diferenta fata de vechea casca la capitolul asta cosiderabil.

- La capitolul zgomot nu am apucat sa ies inca din oras,dar din ce am testat  sta foooarte bine pe partea asta.

- Este putin mai greoaie daca pot spune asa se simte,dar te obisnuiesti repede cu asta.

 

Pe final pot spune ca sunt foarte multumit de casca si merita toti banii...nu cred ca exista casca perfecta si conteaza sa mai alegi si ce iti place si ce iti permite bugetul desigur. 

   Daca sunt si alte intrebari raspund cu drag.

 

P:S  e foarte tare partea cu microfonul si difuzoarele e plug and play ft simplu !  

    Recomand      https://www.helmetcity.co.uk    ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Joka a spus:

Salutare,dupa o discutie pe alt topic tot pe aceasta tema de flip up,am ajuns sa cumpar  un C4Pro  la 370 de lire respecitv 2000 de lei.

 

https://www.helmetcity.co.uk/schuberth-c4-pro-swipe-yellow/              De pe acest site am cumparato,au bagat stoc nou si cele mai bune preturi zic eu.Transport rapid 5 zile prin dpd .

....

    Recomand      https://www.helmetcity.co.uk    ! 

Da mai multe detalii, te rog. la suma aceea transportul era inclus in pret?

Eu nu am cumparat niciodata de pe site-ul asta.

Zici ca e de incredere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Motorist@ a spus:

Da mai multe detalii, te rog. la suma aceea transportul era inclus in pret?

Eu nu am cumparat niciodata de pe site-ul asta.

Zici ca e de incredere?

Salut,da transport a fost  inclus,casca  cu folie pe ea nu a fost umblata,factura absolut tot .

 - eu nu am avut probleme absolut deloc...deci recomand 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Motorist@ a spus:

Da mai multe detalii, te rog. la suma aceea transportul era inclus in pret?

Eu nu am cumparat niciodata de pe site-ul asta.

Zici ca e de incredere?

Am cumpărat 4 sau 5 căști de pe helmetcity,totul a decurs rapid și fără probleme, pachetele au conținut tot ce trebuia. Go for it daca găsești ceva. 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Joka a spus:

Salut,da transport a fost  inclus,casca  cu folie pe ea nu a fost umblata,factura absolut tot .

 - eu nu am avut probleme absolut deloc...deci recomand 

Mie nu imi merge plata cu cardul de credit/debit.

Ai idee daca merge doar prin paypal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...