Sari la conținut

Ce motor sa aleg?


hellybr
 Share

Postări Recomandate

Salut, dupa multe cautari si cateva teste sa zic sunt indecis asupra unor motoare nu ma pot decide. Asa ca va cer sfatul, la un 1.80 si 75-80kg, mi-am gasit linistea undeva intr-un Suzuki gs500 sau Kawasaki ninja 300. Dar as bate mult mai mult spre Suzukila. (Pe acest motor am facut si a2-ul in scoala) Eu pe acest motor m-am simtit confortabil dar si pe kawasaki ninja mi-a dat o impresie placuta desi multa lume spunea ca e o bicicleta cu motor pentru mine personal a fost destul de ok si el. Astept pareri din partea voastra celor ce au avut un timp indelungat un suzuki/ninja. Aici as vrea niste pareri despre fiabilitatea in oras, schimburi si toate cele. (Sunt incepator si va cer o parere spre ce as putea sa ma indrept mai bine) Va multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput cu ninja 250, destul de manevrabila in oras, consum mic, usoara, cum zic si ceilalti, ca o bicicleta.

Foarte inconfortabila la ture lungi, iar dupa ce am trecut la altceva. mi-am dat seama ca aratam ca un pedofil la 1.88 pe ea :))

Sigur toti pot sa iti confirme, cu primul motor este imposibil sa dai gres, pentru ca nu o sa iti pese de nimic, e fierul care concretizeaza visul.

Dupa ce trece un pic vraja indragostitului incepi sa iti dai seama ce anume vrei de la fier si de stilul tau de mers.

Eu zic ca poti sa il iei pe oricare pentru ca e foarte greu sa alegi din prima un fier care sa fie cum trebuie (pe termen lung) :D si este extrem de usor sa il alegi pe cel potrivit (pe termen scurt)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, hellybr a spus:

Salut, dupa multe cautari si cateva teste sa zic sunt indecis asupra unor motoare nu ma pot decide. Asa ca va cer sfatul, la un 1.80 si 75-80kg, mi-am gasit linistea undeva intr-un Suzuki gs500 sau Kawasaki ninja 300. Dar as bate mult mai mult spre Suzukila. (Pe acest motor am facut si a2-ul in scoala) Eu pe acest motor m-am simtit confortabil dar si pe kawasaki ninja mi-a dat o impresie placuta desi multa lume spunea ca e o bicicleta cu motor pentru mine personal a fost destul de ok si el. Astept pareri din partea voastra celor ce au avut un timp indelungat un suzuki/ninja. Aici as vrea niste pareri despre fiabilitatea in oras, schimburi si toate cele. (Sunt incepator si va cer o parere spre ce as putea sa ma indrept mai bine) Va multumesc mult!

 

Suzuki in fata lui Kawasaki. Asta e parerea mea generala, subiectiva, chiar, pe alocuri. Excludem ce motoare ai gasit la vanzare si in ce stare tehnica sunt, vorbim pur teoretic de modele si producator. As spune ca, in general, la fiabilitate, Suzuki bate Kawasaki. Am avut Suzuki V-Strom, a fost super fiabil. Pana aici, pot sa bag mana in foc despre modelul meu. Un prieten de-al meu a avut un GS 500 acum multi ani, tot cam ca tine de inalt. A stat chircit pe el, dar motorul a fost super ok, mai ales pentru incepatori.

 

Repet, parerea mea este subiectiva, pe alocuri, fiabilitatea modelului KLR 650 de la Kawasaki e atat de renumita in cat e greu sa o compari cu alte modele si producatori in termen de fiabilitate si anduranta. 

 

Verifica site-ul asta: http://cycle-ergo.com/

si pune-ti acolo la optiuni inaltimea ta totala si cea pana intre picioare. Si vei vedea in linii mari, atentie, cum vei sta pe motor. Site-ul iti arata motocicleta fara comprimarea suspensiei sub greutatea riderului. Pe langa ce e acolo, mai adauga inca un 3-4 cm lejer in jos ca apasare, deci vei fi cu genunchii si mai "la gura". Retine, site-ul e doar pentru lucruri generale, testul final este sa te sui efectiv pe motor. Testeaza-le pe amandoua, urca-te pe ele si decizi dupa aia. Vei vedea ca socoteala nu se respecta si in targ cu aia de acasa. 

 

Nu uita, ia-ti motorul care iti place tie in primul rand! nu altuia, il iei pentru tine.

 

 

 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput pe GS500 si sunt un pic mai inalt ca tine. M-am descurcat cativa ani pe el, nu m-am simtit incomod.

 

Daar, daca Ninja 300 inseamna unul dintre modelele noi, si are cumva si ABS, eu pe asta as merge, desi problema cu modelul este ca are multe plastice care nu sunt o idee buna la inceput, orice greseala mica te poate costa scump sa inlocuiesti plasticele sau sa le repari si sa le revopsesti.

 

Deci mai putin important pe care o iei, sa aiba ABS si sa fie japoneza si de preferat naked ca sa fie friendly cu buzunarul.

 

Oricum cand iei motoreta mergi pe ea, deci o sa-ti dai seama de pozitie.

 

Probabil in bugetul ala, daca mai pui niste dineros, iti iei ceva cu ABS si mai mare ca sa o tii mai multa vreme, SV 650/Gladius, poate un Honda Hornet sau CB 500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...