Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 6 minute, john17 a spus:

Tu trăiești cu impresia că un lanț uns cu ulei se face la fel ca unul uns cu vaselina din spray la care se  adaugă praf, țărână etc. Ei bine, ești într-o MAAAAAREEE eroare! 😉

In primul rand la multi ani Johnule!

Nu man, eu ma refer ca se tot pune mizerie pe lant de-a lungul timpului, ma refer cateva saptamani., Stii si tu Bucurestiul de oras mizerabil este...

Ma refeream ca oricum se umple de preaf lantzaul deci nu e mai bine sa-l cureti inainte de ungere? Asa se face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ei bine, cu ungător e lanțul frumos și lucios tot timpul! 🤩

Oricum eu n-am vz în manualele de utilizare ale mobrelor japoneze altă recomandare decât uleiul de transmisie pt ungerea lanțului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede că omul nu a dat niciodată pe lanț cu altceva decât cu spray dedicat. Pentru curățat lanțul exista Kettenmax + motorină (sau ce găsește fiecare), pentru uns se folosește ulei de transmisie (unii bagă de drujbă, cu rezultate bune, încă n-am testat).

Uleiul are rol dublu: gresează și curăță. Eu fac de astea mai simple, manuale, folosesc același principiu din 2016 și funcționează excelent. Cine nu crede, e fix paguba lui. Cu prețul unui spray, chiar și de curățat, îmi cumpăr un litru de ulei (8 lei), care ține aproape două sezoane. Fă calculele și vezi dacă nu-ți dă cu virgulă.

Și încă ceva: nu există interes să-ți monteze fabrica ungator, deoarece fiecare producător de mobre are reprezentanță și service, fiecare lanț costă (piesă + manoperă), e relativ convenabil ca preț și e destul de durabil. Faci mofturi la curățat și uns?! Nu-i bai, s-a inventat cardanul. Și cureaua, firește. Le ai pe astea, strâmbi din nas la lanț, te murdărești etc. Avantaje și dezavantaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Lucian_M a spus:

Faci mofturi la curățat și uns?! 

Îți iei 12 sute gs, @NickMihai

Lucian, nu-mi faci și mie un ungător? Că de 2 sau 3 ani tot n-am timp, îmi luasem până și pompiță (dar am uitat de mult unde am pus-o)... :baldy:

Poți să-i pui și o periuță de dinți pt curățare! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp a fost dezvoltat lantul fara ungere, de exemplu Regina HPE.

Rolele, zalele si bolturile sint tratate superficial cu o mixtura de metale pentru a atinge o duritate apropiata de diamant, care elimina frecarile si uzura care genereaza intinderea lantului.

 

 

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lanturile astea noi sunt insuficient testate, poate provoaca cancer, eu zic sa lasati pe altii sa le testeze 2-3 ani si intre timp sa cautam seu de oaie, ca e natural. 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă lanțul fara ungere costă dublu față de un kit normal și ține măcar dublu, ți-ai scos banii din două chestii: întreținere (spray-uri, cric central sau stander, manoperă înlocuire kit lanț). Deci tot e ceva. Eu îs mai pe sărăcie, lanț pentru omul de rând, îl schimb când e cazul, dar m-ar încânta unul de ăsta MF (ca la baterii).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelele noi de BMW ,2021,cele de peste 1000 cc, vor avea lanturi de astea super duper reinventate. Clar este interesanta treaba, insa totul tine de pretul de achizitie! A gasit cineva pe undeva pret?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Adrian M. a spus:

Modelele noi de BMW ,2021,cele de peste 1000 cc, vor avea lanturi de astea super duper reinventate. Clar este interesanta treaba, insa totul tine de pretul de achizitie! A gasit cineva pe undeva pret?

Bmw cu lanț?!? Poate alea <1000, care oricum nu se pun! 😈 Sau e vb de ăla de distribuție? :huh: Aici chapeau, că doar bmw a inventat lanțu' care cedează mai repede decât o curea și costă de 10 ori mai mult să-l înlocuiești! :crack:bayerishe technik, ce plm! :puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, john17 a spus:

Bmw cu lanț?!? Poate alea <1000, care oricum nu se pun! 😈 Sau e vb de ăla de distribuție? :huh: Aici chapeau, că doar bmw a inventat lanțu' care cedează mai repede decât o curea și costă de 10 ori mai mult să-l înlocuiești! :crack:bayerishe technik, ce plm! :puke:

Vezi ca nu stii, e vorba de S1000RR si XR:

 

https://www.advpulse.com/adv-news/bmw-just-unveiled-a-maintenance-free-chain-and-its-not-april-1st/

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Reinviem topicul

 

Noutati?

 

La 07.01.2021 la 22:49, NickMihai a spus:

Ma refeream ca oricum se umple de preaf lantzaul deci nu e mai bine sa-l cureti inainte de ungere? Asa se face.

 

Desi ai scris de ceva timp asta, daca nu te-ai lamurit iti spun eu: NU SE CURATA INAINTE DACA UNGI CU ULEI.

 

Eu curat lantul de 1 (maxim 2 ori) pe an de cand ung cu ulei (am renuntat la spray-uri)...surplusul de ulei de pe lant antreneaza tot jegul si il arunca. 

De multi ani de cand folosesc ulei, am observat la motoarele mele ca practic am prelungit durata de viata a kiturilor de lant.

Nu ma mai intorc niciodata la spray-uri

La 15.10.2020 la 16:20, MIGrider a spus:

Salut, colegi!

 

Lucrez la un proiect pe care doresc să-l postez aici, în speranța că vor exista propuneri de îmbunătățire și, de ce nu, de achiziționare. Va fi un produs similar Scottoiler vSystem / eSystem, dar cu alt principiu de funcționare și (lucrul cel mai important) mult mai ieftin. Prezintă și o serie de avantaje față de Scottoiler vSystem.

.............

Desigur că invenția este în curs de brevetare, iar marca eMIGoiler este înregistrată.

 

Noutati? .... Sau proiectul a murit in stadiul incipient?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...