Sari la conținut

Motociclete A2


AlexandruK200
 Share

Postări Recomandate

Acum 3 ore, AlexandruK200 a spus:

Salut, recent m am gandit sa dau de categoria a2, problema este ca de mic auzeam sunetul acela subtire si tare , gen (Honda Hornet) Si as vre sa va intreb daca exista vreo motocicleta de a2 sa aiba sunetul asta, poate si limitata.

Câți ani ai? Din poze pari cel mult de 12.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul ca este cel mai tare criteriu de alegere a unei mobre.

Dar in definitiv daca cumparam o mobra pentru ca ne place cum arata, de ce nu ar fi sunetul un criteriu?😊

@AlexandruK200 Sunetul, desi este o parte a mobrei, este mai putin important decat: ciclistica, calitatea franelor si a suspensiilor, existenta ABS-ului, confortul pilotului si eventual al pasagerului, etc. Avand in vedere ca siguranta ta si a pasagerului trebuie sa fie pe primul loc.

Succes in alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Silver Arrow a spus:

Adevarul ca este cel mai tare criteriu de alegere a unei mobre.

Dar in definitiv daca cumparam o mobra pentru ca ne place cum arata, de ce nu ar fi sunetul un criteriu?😊

@AlexandruK200 Sunetul, desi este o parte a mobrei, este mai putin important decat: ciclistica, calitatea franelor si a suspensiilor, existenta ABS-ului, confortul pilotului si eventual al pasagerului, etc. Avand in vedere ca siguranta ta si a pasagerului trebuie sa fie pe primul loc.

Succes in alegere!

Doar am intrebat daca aveti vreo idee, Multumesc de sfaturi , Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect ce spune @Silver Arrow. Lasa prostiile si gandeste-te serios la ce vrei sa faci cu ea, ce fel de drumuri, cu pasager sau fara, etc. 
Si nu uita ca scoala moto nu te invata sa mergi pe mobra, ci doar sa iei un examen. Deci usurel cu mana in gaz, exerseaza franarea pana cunosti mobra, invata bine ce este contravirarea, etc. 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Silver Arrow a spus:

Sunetul, desi este o parte a mobrei, este mai putin important decat: ... confortul pilotului si eventual al pasagerului

 

parerile sunt impartite

daca suna ca o aprilia rsv4 poate sa aiba cuie pe sa

 

pentru initiator, pare ca ai cauta o hornet limitata la a2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Pare ca te-ai suparat, complet anapoda. Oamenii de aici stiu ce spun, asa ca ai face bine sa bagi la cap. Esti un pusti care gandeste “ce intreb eu si ce-mi spun ei, fac pe desteptii”.

Nu, noi iti spunem ce sa faci ca sa te intorci intreg acasa, sunetul mobrei nu are nicio treaba cu asta. 
Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, FlipperCo a spus:


Pare ca te-ai suparat, complet anapoda. Oamenii de aici stiu ce spun, asa ca ai face bine sa bagi la cap. Esti un pusti care gandeste “ce intreb eu si ce-mi spun ei, fac pe desteptii”.

Nu, noi iti spunem ce sa faci ca sa te intorci intreg acasa, sunetul mobrei nu are nicio treaba cu asta. 
Bafta!

In legatura cu asta, Ma dau pe enduro de la 12 ani, si acum am 17 , crede ma ca am invatat super multe in 5 ani de mers prin padure dar si pe drumuri "publice", eu am intrebat daca stiti vreo motocicleta asemanatoare la sunet cu Honda Hornet, stiu ca trebuie sa aiba 35kw-48cp la a2, si limitare pana la 70kw, acum , ti am explicat. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, AlexandruK200 a spus:

.... eu am intrebat daca stiti vreo motocicleta asemanatoare la sunet cu Honda Hornet....

Radio Erevan raspunde : cu un sticker HONDA , ai rezolvat sunetul la orice mobra vrea baietelul  , garantat ! 😂

Editat de Georgica_Popescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, AlexandruK200 a spus:

In legatura cu asta, Ma dau pe enduro de la 12 ani, si acum am 17 , crede ma ca am invatat super multe in 5 ani de mers prin padure dar si pe drumuri "publice", eu am intrebat daca stiti vreo motocicleta asemanatoare la sunet cu Honda Hornet, stiu ca trebuie sa aiba 35kw-48cp la a2, si limitare pana la 70kw, acum , ti am explicat. Bafta!

Tinere, daca ne ofereai toate informatiile din start, evident ca retorica noastra era alta. Nu te mai tratam doar ca pe un pusti, ci ca pe unul oarecum priceput deja.
Totusi continutul spuselor noastre ramane valabil, stim asta pentru noi, deci e cu atat mai valabil pentru tine. 
Acum bafta in ati gasi motorul-orchestra 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, AlexandruK200 a spus:

In legatura cu asta, Ma dau pe enduro de la 12 ani, si acum am 17 , crede ma ca am invatat super multe in 5 ani de mers prin padure dar si pe drumuri "publice", eu am intrebat daca stiti vreo motocicleta asemanatoare la sunet cu Honda Hornet, stiu ca trebuie sa aiba 35kw-48cp la a2, si limitare pana la 70kw, acum , ti am explicat. Bafta!

Felicitari pentru faptul ce ai deja o experienta moto.

Acuma banuiesc ca sunetul de care vorbesti tu vine de la 4 cilindri plus o evacuare corespunzatoare.

Asa ca cel mai bine ar fi sa iei chiar tu la ascultat orice 4 cilindri cu max. 70 kW.

Ia la rand toate Hondele CB, CBR, CBF etc , de 600  , si vezi care se seamana la sunet cu ceea ce astepti tu. 

Oricum cauta si tu ceva cu injectie si ABS. Stiu ca prin noroaie ABS-ul incurca si sunt convins ca stapanesti bine franele mobrei, dar pe asfalt treaba sta cu totul altfel. Si in plus nu intalnesti (sper) imbecilii din trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...