Sari la conținut

cit de prevazator sa fii ?


bigbitza
 Share

Postări Recomandate

Luni 12 oct in jurul orei 13.00 treceam pe str. Pucheni cu mobra Yamaha xvs 1300 cu max. 40 km/ora pt. ca acolo e plin de berbeci insolati, cind o masina a vrut sa traverseze str. principala fara macar sa incetineasca ( femeie la covrig) la cca 4 m in fata mea. Mai ai timp de reactie ? Eterna replica ,nu te-am vazut .Ca sa nu mai spun ca mobra bubuie ca la Verdun si aveam si proiectoarele aprinse. Rezultat:  doua coaste rupte. Deci cel mai bine cu mobra ca sa fii safe e sa mergi cu ea impinsa pe trotuar.

IMG-20201012-WA0001.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, bigbitza a spus:

Ca sa nu mai spun ca mobra bubuie ca la Verdun si aveam si proiectoarele aprinse

Imi pare rau pentru tine. Totusi, putem invata cate ceva din accidentul tau.

1. Viteza mica salveaza vieti.

2. Loud pipes don't save lives. Nu va mai puneti, oameni buni, duduitoare pe motoare, ca atrageti doar oprobiul celorlalti din trafic. Pana si mie mi se ridica parul pe spate cand intalnesc pe vreunul cu toba nesimtita. 

Ce bine ar fi daca in loc de  tobe galagioase am circula toti mai cu atentie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica.

Acum sa fiu sincer chiar daca vor fi replici rautacioase. Am bine peste 500.000 de km cu conserva, cu motorul mult mai putin.

 

Saptamana trecuta intru intr-o intersectie cu stop. Ma uit stanga dreapta, nu vad nimic din stanga. Opresc ca aveam stop. Cand ma mai uit odata motocicleta venind din stanga pe care NU AM VAZUT-O prima data cand m-am uitat. Chiar daca nu l-am pus in pericol pentru ca oricum oprisem la stop, sincer iti zic m-a strans in spate faptul ca prima data nu l-am vazut. Ori a fost in dreptul stalpului ori unul din fenomenele explicate in clipul de mai jos.

 

Mai pune peste astea faptul ca multi nu se asigura cum trebuie, mai sunt cei cu carnetul luat pe spaga, in Congo s.a.m.d.

 

Totusi ca ai avut viteza mica a facut ca daunele (ale tale in primul rand si a motocicletei in al doilea rand) sa fie atenuate.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, bigbitza a spus:

40 km/ora pt. ca acolo e plin de berbeci insolati, cind o masina a vrut sa traverseze str. principala fara macar sa incetineasca ( femeie la covrig) la cca 4 m in fata mea.

 

Imi dau seama ca esti in soc acum , poate ai timp sa-mi raspunzi peste 1-2 saptamani cand se mai "decanteaza" gandurile .

 

1. Ti-a iesit retarda dupa o duba parcata sau copac sau ceva care obstructiona campul vizual ?

2. Tu mergeai cu ~40km/h dar ai apucat sa aproximezi cu ce viteza se deplasa putoarea?

3. Ai facut cel putin 1 ora de exercitii de franare de urgenta de cand mergi pe motocicleta?

 

 

Cateva sfaturi complet gratis ... sunt cel putin 2 persoane implicate intr-un accident rutier(de genu), asuma-ti o mica parte din accident altfel o sa se repete , sper ca ai observat ca mersul "incet" scade proportional nivelul atentiei dar viteza de deplasare e legata mai mult de abilitatile tale, ale motocicletei si a factorilor de risc decat o valoare anume.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt superbec si george 05; voi doi sunteti motociclisti sau doar posesori de motciclete ? dupa 1500000 km de conserva si peste 160000 km( din care peste 50000 prin Europa ) pe "doo "roti cred ca am suficienta experienta sa anticipez aproape tot ce se intimpla  in fata mea . la 40 km.ora  4 m se parcurg in 1.1 sec. creierului uman , in afara de cazul in care esti extraterstru, ii trebuie cca 0.8 sec de la impactul vizual pina cind ajunge sa dea comanda motorie . cine este cumplit de inteligent sa calculeze .

Sa.si spuna parerea doar cei mai experimentati decit mine , va rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hate hate hate :)

Nu a zis nimeni de ce performante sunt franele rapciului si de ce gume si care era starea lor.
Nu e panica bitza, sudeaza-ti coastele si inapoi pe sa cant mai repede, nu o sa poti scapa de toate in viata, unele le mai incasezi, asa de control ca esti in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bigbitza a spus:

pt superbec si george 05; voi doi sunteti motociclisti sau doar posesori de motciclete ? dupa 1500000 km de conserva si peste 160000 km( din care peste 50000 prin Europa ) pe "doo "roti cred ca am suficienta experienta sa anticipez aproape tot ce se intimpla  in fata mea . la 40 km.ora  4 m se parcurg in 1.1 sec. creierului uman , in afara de cazul in care esti extraterstru, ii trebuie cca 0.8 sec de la impactul vizual pina cind ajunge sa dea comanda motorie . cine este cumplit de inteligent sa calculeze .

Sa.si spuna parerea doar cei mai experimentati decit mine , va rog

Mda... Alt experimentat care când postează aici și e "admonestat" își înșiruire realizările. Bravos, dă-i-nai te, ai cei mai mulți km, ești cel mai tare. Cu asa atitudine, ma întreb oare ce ai face dacă ai avea mai mult de 40kmh și s-ar ivi neprevazutul ala pe care-l prevezi tu de fapt din vasta experienta. 

Noroc! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, bigbitza a spus:

Luni 12 oct in jurul orei 13.00 treceam pe str. Pucheni cu mobra Yamaha xvs 1300 cu max. 40 km/ora pt. ca acolo e plin de berbeci insolati, cind o masina a vrut sa traverseze str. principala fara macar sa incetineasca ( femeie la covrig) la cca 4 m in fata mea. Mai ai timp de reactie ? Eterna replica ,nu te-am vazut .Ca sa nu mai spun ca mobra bubuie ca la Verdun si aveam si proiectoarele aprinse. Rezultat:  doua coaste rupte. Deci cel mai bine cu mobra ca sa fii safe e sa mergi cu ea impinsa pe trotuar.

IMG-20201012-WA0001.jpg

Pune filmarea te rugam, ca altfel te scot vinovat Marquejiii si Vinalesii de pe forum( ies "dementii"  din syradutele laterale intr.o viteza ceva de groaza si nici nu se uita stg/dr) si destul de normal te infigi pe frane- un pic de nisip, noroi si asta a fost.In fata mea a intors dusterul pe linia dubla la 5 metri in fata, am tavalit motorul un pic dar fara daune fizice sau mecanice, doar morale:)))

 

Recuperare usoara si cat mai completa

Ps.Say tavalit la MGP doua etape in urma ca a incetinit ala in fata si cel din spate a franat de sau tavalit 3 pe jos( ziceau pilotii ca este ceva normal sa trantesti o frana, cand nu se astepta ca cel din fata sa franeze) dar voi Batman batman, pe strada nici nu mai vb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bigbitza a spus:

pt superbec si george 05; voi doi sunteti motociclisti sau doar posesori de motciclete ? dupa 1500000 km de conserva si peste 160000 km( din care peste 50000 prin Europa ) pe "doo "roti cred ca am suficienta experienta sa anticipez aproape tot ce se intimpla  in fata mea . la 40 km.ora  4 m se parcurg in 1.1 sec. creierului uman , in afara de cazul in care esti extraterstru, ii trebuie cca 0.8 sec de la impactul vizual pina cind ajunge sa dea comanda motorie . cine este cumplit de inteligent sa calculeze .

Sa.si spuna parerea doar cei mai experimentati decit mine , va rog

Mda... Alt experimentat care când postează aici și e "admonestat" își înșiruire realizările. Bravos, dă-i-nai te, ai cei mai mulți km, ești cel mai tare. Cu asa atitudine, ma întreb oare ce ai face dacă ai avea mai mult de 40kmh și s-ar ivi neprevazutul ala pe care-l prevezi tu de fapt din vasta experienta. 

Noroc! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, bigbitza a spus:

sunt prabusit sub povara atitor comentarii superinteligente din partea unor mobristi cu muuult mai multa experienta decit a mea

man aicea trebuie stomac si scoala vietii, altfel esti mancat de viu 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cum vrei tu sa crezi,mi-e indiferent. Oricum nu e altul mai experimentat decât tine. Poți sa dormi liniștit. 

Am o întrebare totuși... De ce ai deschis topicul, sa te lauzi sau sa te plângi? 

Acum 1 minut, hora09 a spus:

man aicea trebuie stomac si scoala vietii, altfel esti mancat de viu 🤣

🤣🤣🤣

Bună asta! Punem sensibilitatea stimabilului MareBita pe seama costitelor bulite. Altfel sunt convins ca e om dur și rezistent. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...