Sari la conținut

Louis.de - experiență tragicomică


Endo_ro
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, easy ride on! a spus:

 

Chestiunea cu ~2 dinti angrenaţi în contact se aplică la pinioane simple, nu şi la lanţuri.

De acord?

https://www.biwinc.net/files/2015/07/SPROCKET-ENGINEERING-DATA-2.pdf

 

 

o sa ma documentez , am o banuiala ca treaba nu-i tocmai intuitiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, easy ride on! a spus:

Evident că ingineria nu e tocmai intuitivă. Se calculează (la pag.18 din link), se dimensionează, se alege ...  :):

"C=P{2L-N-n+√(2L-N-n)² - 0.810 (N-n)²}"

ce are sula cu prefectura? ... din pozele alea sper ca nu insinuezi ca-ti trag 8 din 16 dinti ... chiar daca sunt in contact 8 dinti uzura ai pe 2-3 poate 4 in acelasi moment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pare concludent, dar contează niște dinți în plus. E treabă de suprafață de contact. Cine nu crede poate verifica la o transmisie de bicicletă. La angrenajul cu 3 foi, foaia mică e din oțel foarte dur iar celelalte sunt din aluminiu. Culmea e că tot aia mică se tocește mai repede. Idem și cu pinioanele. Alea mici se tocesc imediat. Cele mari îngroapă bicicleta. Și lanțul se simte mai bine pe pinioanele mai mari. Chiar dacă la mobră 1 dinte-n față și 2 în spate reprezintă un câștig marginal, el există.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ținând cont că un kit de lanț e mai ieftin decât unul făcut din piese separate, tot acolo ajungi. Bașca e mai greu (pinioane mai mari, lanț mai lung)

Dar ținând cont că un kit de lanț e mai ieftin decât unul făcut din piese separate, tot acolo ajungi. Bașca e mai greu (pinioane mai mari, lanț mai lung)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, vis-a-vis a spus:
Acum 3 ore, vis-a-vis a spus:

un kit de lanț e mai ieftin decât unul făcut din piese separate

 

Nu întotdeauna! :nono: De mai multe ori am "îmbinat" componente și am ieșit mai ieftin decât dacă aș fi luat kit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor din nou,

 

Astazi mi-au fost returnati banutii in cont pentru casca pe care am trimis-o inapoi celor de la Louis.de, deci a durat aproximativ 22 zile, daca am calculat eu bine.

Inca o data, va multumesc tuturor celor care ati avut amabilitatea de a pune la dispozitie informatii si experientele voastre!

Sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...