Sari la conținut

Achizitie moto nou Germania


danalarm
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Am si eu ceva nelamurire, vreau sa achizitionez o motocicleta noua din Germania ( pretul este intre 1500-2000euro mai ieftin decant in Romania )

 

In trecut am mai inmatriculat motocicleta sh din Germania si Italia, de fiecare data trebuia sa merg la Anaf pentru a primi o hartie daca am ceva de plata - tva, vama.

 

Intrebarea mea este: daca platesc factura din Germania cu tot cu tva (16%), atunci cand o voi inmatricula in Romania voi avea de plata rest tva (19%-16%) sau vama?

 

Multumesc anticipat,

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actele necesare pentru înmatricularea unei mașini/vehicul în România, cumparat din alt stat UE sunt:

cererea de înmariculare;

fișa de înmatriculare a mașinii;

cartea de identitate a mașinii, original și copie;

documentul care atestă dreptul de proprietate asupra mașinii, original și copie;

dovada efectuării inspecției tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia;

asigurarea internațională tip Carte Verde, original și copie;

documente de înmatriculare eliberate de autoritățile străine, în original, precum și plăcile cu numere de înmatriculare străine;

certificatul de autenticitate al vehiculului, cu excepția vehiculelor noi;

formularul “Certificat privind atestarea plății taxei pe valoare adăugată“, în cazul achizițiilor intracomunitare de mijloace de transport noi;

Aici te incadrezi tu. Deci iti trebuie dovada ca ai achitat TVA in tara de unde ai cumparat masina.

fomularul “Certificat”, dacă mașina nu este nouă;

 

Pune mana si suna la anaf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...