Sari la conținut

Ce motocicleta sa-mi cumpar?


BOM26
 Share

Postări Recomandate

Ce doresti sa faci cu motocicleta,sa o folosesti in oras,ture inafara orasului,macadam?De aici ar trebui sa incepi,cu destinatia ei.Nu vei gasi o struto-camila sa le faca pe toate. :)

Editat de Christian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Christian 1 a spus:

Ce doresti sa faci cu motocicleta,sa o folosesti in oras,ture inafara orasului,macadam?De aici ar trebui sa incepi,cu destinatia ei.Nu vei gasi o struto-camila sa le faca pe toate. :)

In primul rand ma gandeam la mici plimbari. Apoi, ma gandeam la naveta...circa 50 de km pana la locul de munca...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect,deci ai stabilit ce doresti sa faci cu ea.Ce inaltime si cate kg ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, BOM26 a spus:

Salutari. Sunt Bogdan din Arad, am 26 de anisori si astept cu nerabdare sa imi sustin examenul pt categoria A.

De ceva timp imi fug ochii doar dupa motoare si nu stiu ce sa aleg pt inceput? 

Un sfat pt viiorul motor?

 

Hello! 

Ca să ajutăm un începător dezorientat și cum voiam de ceva timp să recomand cuiva o motocicletă dar ca să facem asta trebuie musai să pui o poză decenta cu tine. 🤣

Glumesc, dar atât mi s-a spus chestia asta și am auzit-o încât cred cu tărie că ajută.

Mi-au zis-o mie băieții pe vremuri și acum mă gândeam să întorc favorul. Ei bine, eu nu am pus poză și ei nu m-au ajutat așa că mi-am luat SV650 dar poate tu ai noroc.

Sper că știi de glumă.

Succes să îți iei permisul dar nu asta contează cu adevărat, contează să ajungi teafăr acasă.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Flower-Power a spus:

Hello! 

Ca să ajutăm un începător dezorientat și cum voiam de ceva timp să recomand cuiva o motocicletă dar ca să facem asta trebuie musai să pui o poză decenta cu tine. 🤣

Glumesc, dar atât mi s-a spus chestia asta și am auzit-o încât cred cu tărie că ajută.

Mi-au zis-o mie băieții pe vremuri și acum mă gândeam să întorc favorul. Ei bine, eu nu am pus poză și ei nu m-au ajutat așa că mi-am luat SV650 dar poate tu ai noroc.

Sper că știi de glumă.

Succes să îți iei permisul dar nu asta contează cu adevărat, contează să ajungi teafăr acasă.

E bine? Aveam si mai buna, doar ca nu o p pt pune ca e prea mare :)))

eu ma gândeam la un hornet sau un er6n

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau neaparat sa-l contrazic pe colegul @DiarM, dar R1250GSA e prea mult pentru un incepator. 
Recomand ceva SH, maxin 250 cmc macar pentru primul an, daca esti vitezoman chiar 2. Apoi o vinzi (de obicei nu-si pierde mult din valoare) si iti iei R1250 GS sau GSA (sau orice altceva vrei). Sunt foarte bune pentru touring, drumuri lungi, off usor (sau mai mult pentru cei antrenati) sau oras.

La vitezane nu ma bag, dar daca iti plac recomand foarte multa prudenta si CLAR NU, ca si prima motocicleta. 
Si da, tot ce conteaza e sa te intorci intreg acasa.

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, BOM26 a spus:

E bine? Aveam si mai buna, doar ca nu o p pt pune ca e prea mare :)))

eu ma gândeam la un hornet sau un er6n

Er6n am făcut școala moto pe ea, mi-a plăcut mult mult, eram convinsă că îmi iau dar nu a fost să fie...

Ce îți recomand eu, căci la rândul meu mi-a tot fost spus de-a lungul experienței mele "vaste" de începătoare..ar fi bine să îți iei ceva cu ABS.

Faza cu poza era în glumă, evident...dar poate @Georgica_Popescu apreciază că văd că ți-a cerut ASL.😀

 

baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, BOM26 a spus:

180 cm si in jur de 80 de kg

Bun.Eu am 1,67 m,nu te pot ajuta cu ce marca si model sunt pentru inaltimea ta!

Urmeaza suma ce o reprezinta bugetul. :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, BOM26 a spus:

Salutari. Sunt Bogdan din Arad, am 26 de anisori

Salut!

Acum 6 ore, BOM26 a spus:

 

si astept cu nerabdare sa imi sustin examenul pt categoria A.
 

Bafta!

Acum 6 ore, BOM26 a spus:

De ceva timp imi fug ochii doar dupa motoare si nu stiu ce sa aleg pt inceput? 
 

Ce vrei si ce iti permiti.

Acum 6 ore, BOM26 a spus:

Un sfat pt viiorul motor?

 

Super sport. Cel mai bun demaraj, cele mai bune frane, cea mai usoara=>ideala pentru oras.
Protectie buna la vant=> ideala pentru naveta.

Bonus: merge si pe circuit. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Ice-D a spus:

Salut!

Bafta!

Ce vrei si ce iti permiti.

Super sport. Cel mai bun demaraj, cele mai bune frane, cea mai usoara=>ideala pentru oras.
Protectie buna la vant=> ideala pentru naveta.

Bonus: merge si pe circuit. :smoke:


Pe bune, sa fim seriosi, super sport pentru un incepator, vrei sa-l ai pe constiinta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Georgica_Popescu a spus:

Da cati ai avut matale pe constiinta de cand ti-ai inceput viata forumistica ? 

Oricum intr-un final o sa ia ce pica ! Nici de cum ce se sugereaza pe forumuri .

Mă pun in situația lui: de ce mi-aș lua ce zic alții? Știam ce-mi doresc: naked cu far rotund, a fost o decizie proprie să iau mixul potrivit: ER 5. După câteva luni știam perfect ce-mi trebuie de fapt, dovadă fiind actuala mobra, de care sunt mulțumit. Dar pe atunci nu-mi venea în gând că voi lua așa ceva.

Asta a fost în cazul meu, dar știam deja ce vreau, iar mulțumită unui coleg de forum (și prieten in viața reală), in foarte scurt timp aveam fierul în curte. Uneori e nevoie de un mic impuls doar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de preferintele tale iti recomand un motor fara prea multi cai si cu o cilindree cam de 500-600 cc. Daca iti iei un motor cu cilindree mica dupa cateva luni - un an o sa vrei sa-l vinzi. La 5-600 cc gasesti modele potrivite pentru incepatori. In locul tau as merge sa ma uit la cat mai multe modele, sa ma urc pe ele sa vad cum se potrivesc cu inaltimea si greutatea mea. La 1.80 poti conduce cam orice stil de moto. Nu cred ca e ceva motor prea inalt pentru tine sa nu poti sa-l calaresti. Poate doar prea mic. In ideea asta, zic, e musai sa le vezi fizic. Puterea mai mica te va scoate din belea cand mai gresesti ca incepator. In rest, atentie mare la drum si bafta cu scoala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Georgica_Popescu a spus:

Da cati ai avut matale pe constiinta de cand ti-ai inceput viata forumistica ? 

Oricum intr-un final o sa ia ce pica ! Nici de cum ce se sugereaza pe forumuri .

Eu daca ma bag sa sugerez ceva unui incepator, plec se le premisa ca nu stie mare lucru (scoala te invata doar cat sa-ti iei permisul). 
Cel mai important este sa ajunga intreg acasa si nu sa se infiga in primul cap de pod (exemplele sunt nenumarate).


Fara suparare, dar intrebarea “matale” e complet fara sens. Poate agreezi polemica de dragul ei, eu nu. 
Toate bune!

 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Georgica_Popescu a spus:

Iegzplica uomului ce inseamna ,ca sigur nu a stat pe mirc ca dinozaurii 😁

...aia era compmetare la ce a scris Cristi 

Astea sunt chestiuni ce nu trebuie să tulbure liniștea și exuberanța unui tânăr de 26 ani. Dinozaurule!😃

 

Să îi lăsăm pe alții să îl sfătuiască în privința motorului.

@BOM26ce buget ai, tinere? Informația asta ar putea fi utilă pentru cei care ar putea să te îndrume orișicât.

Acum 12 ore, juld5 a spus:

Hai ia busa! Minim

și maxim care mai e?

Ai niște glume de zici că le-ai consumat pe alea bune încă de prin 1999.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...