Sari la conținut

Recomandare motocicleta pentru incepator


mihaifrt
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Saptamana asta am sa incep scoala te soferi pentru categoria A2 si si totodata vreau sa mi cumpar si o motocicleta.

Ea va fi folosita pentru a ma deplasa de acasa pana la lucru si poate niste plimbari cand imi permite timpul.

Am 1.83 si 83 de kg. Eu m am gandit la Suzuki GS500E.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce buget ai? Daca incepi categoria A2, inseamna ca ai 18 ani? 

In primul rand, iti recomand sa te uiti pe un site de "probat" motoare: http://cycle-ergo.com/

Te duci la optiuni, iti pui inaltimea ta, inaltimea pana intre picioare (inseam) si bifeaza put feet on ground. Asa o sa vezi, in linii mari, statura ta fata de motocicleta dorita. Tine cont, motocicleta din simulari nu isi comprima suspensiile din greutatea ta, deci mai scade inca un 2-3cm cel putin.

 

Apoi, vei vedea ca motorul dorit de tine e limitat la mersul in oras. E ok pentru incepatori, dar eu ti-as recomanda, la un buget mai mare putin: Suzuki DRZ 400. E perfect de oras si pentru inaltimea ta. E monocilindru, fata de GS500 care e 4 in linie. Avantajele sunt in oras, mai ales la tine: plecari mai bune de pe loc, damaraje mai mari, versatilitate mai mare la turatii mai mici, greutate mai mica, consum mai mic.

Ca motocicleta in sine, are alte avantaje: garda la sol mare, poti sari borduri, poti aborda gropi fara prea multe emotii, greutate mica, deci manevrabilitate, consum scazut, etc...

Incearca un monocilindru daca poti, ti-l recomand!

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar DRZ 400 daca isi ia,sa fie SM.

Editat de Christian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GS500 e răcit pe aer, nu prea îi place în aglomerații, dar n-am auzit să se plângă de asta posesorii. Întreținere minimală, consum redus, resurse de putere suficiente, frâne decente. Am umblat la unul și sunt motoare simple și zdravene. E fix ce trebuie pentru un începător.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki DRZ 400 ca e S,E sau SM e racit pe apa. :)

DR 350 este racit pe aer.

Ca o completare la modelul sugerat mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, mihaifrt a spus:

Multumesc pentru recomandari. Acel DRZ 400 chiar imi face cu ochiul. 

Este un raport pret/calitate bun,iar intretinerea este una normala si rezonabila financiar.Doar sa cauti unul in mintile lui si sa mergi cu cineva care stie la ce sa se uite/verifice,cand il cumperi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...