Sari la conținut

Recomandare cămin bătrâni București sau împrejurimi.


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Salut, 

Dupa cum spune și titlul, poate aveți vreo recomandare de cămin bătrâni, poate s-a lovit cineva de așa ceva. 

Am în familie o doamnă cu Alzheimer și va trebui să apelez la această soluție. 

Am găsit ceva la 4800 ron / lună, dar mi se pare foarte scump. 

Mersi! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știu eu un cămin pe strada Turda cu Bd. Mihalache la un preț mai accesibil (<3000) însă și condițiile sunt mai "<"....Depinde ce cauți și cât ești dispus sa plătești. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, l.u.v a spus:

Salut, 

Dupa cum spune și titlul, poate aveți vreo recomandare de cămin bătrâni, poate s-a lovit cineva de așa ceva. 

Am în familie o doamnă cu Alzheimer și va trebui să apelez la această soluție. 

Am găsit ceva la 4800 ron / lună, dar mi se pare foarte scump. 

Mersi! 

Incearca aici: https://www.google.com/maps/place/Cămin+Cochet+-+Camin+de+Batrani+Colentina,+Fundeni+|+Camin+de+Batrani+Sector+2+|+Azil+de+Batrani/@44.460798,26.1570762,18z/data=!4m5!3m4!1s0x40b1f8e23b5c7695:0xc55a9b11a1349566!8m2!3d44.4610688!4d26.1567132

Sunt destul de ok la pret, au grija de batrani (stiu pe cineva care a avut pe cineva acolo)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mulțumesc tuturor, cântăresc fiecare opțiune în parte!

Acum 3 ore, Cap0ne a spus:

Am pus o intrebare la cineva care lucreaza in "sistem".

Sunt și cămine foarte bune "de stat", subvenționate de primării. Numai că e mai greu de ajuns din ce am înțeles, de aia m-ar ajuta un "insider" 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, l.u.v a spus:

Salut, 

Dupa cum spune și titlul, poate aveți vreo recomandare de cămin bătrâni, poate s-a lovit cineva de așa ceva. 

Am în familie o doamnă cu Alzheimer și va trebui să apelez la această soluție. 

Am găsit ceva la 4800 ron / lună, dar mi se pare foarte scump. 

Mersi! 

da, suna-ma

ca idee( si imi asum asta..eu n-am crezut cand mi s-a spus) - din momentul in care intrii pe varianta "camin"- mai dureaza in medie un an.

si felicitari pentru abordare, chiar e greu sa iei o asemenea decizie ( in Ro).

 

ca idee - am luat la "pas" tot ce era in Bucuresti si aprox 30 km in jur. 3 luni de zile..

zeci de "camine". as putea scrie o carte.

99% sunt pur si simplu cimitire to be.

1% au si personal medical (Cat de cat) calificat.

 

tot ce era de "stat" sau "subventionat" era  la limita decentei.

 

Din pacate sub 4000 ron nu exista nimic cat de cat.

la 4800 e ok daca ai gasit insa e nevoie de multe alte informatii in afara de pret.

daca nu te-ai lovit de asta pana acum pesemne ca varianta "incercare si eroare" o sa fie cea aplicata.

in medie asteapta-te sa schimbi 2..3 pana il gasesti pe cel potrivit.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu este vorba despre curaj, ci realism. 

Un om cu o asemenea suferință nu poate fi ținut acasă, pentru că nu-l ajuți cu nimic și te face și pe tine bolnav din om sănătos.

Într-un cămin are asistență tot timpul, este oricum într-un mediu mult mai propice. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Nu este vorba despre curaj, ci realism. 

Un om cu o asemenea suferință nu poate fi ținut acasă, pentru că nu-l ajuți cu nimic și te face și pe tine bolnav din om sănătos.

Într-un cămin are asistență tot timpul, este oricum într-un mediu mult mai propice. 

Sunt trecut prin asta ....si asa e ...se tufe tot universul .

Insa , acu 15 ani cand cautam , nu am gasit absolut nimic decent .

Ideal ar fi sa poti gasi 2-3 care au( sau au avut ) acolo rude ...altfel , toti sunt o apa si pamant . 

Doar la cum am perceput eu personal...mi-as dori sa ma arunc de la etaj decat sa ajung intr-un asemenea stabiliment . 

La noi sunt mult prea multi hoti si neaveniti care au deschis asa ceva .

Spor ...sper sa gasesti ceva decent ( peste decent 100% nu gasesti in ro ...doar pe hartie ...indiferent de cati bani dispui ) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu m-am lovit de ele in Ro si sper sa nu fie cazu’, de aceea nu pot face o recomandare specifica, dar te poti orienta si putin mai departe, cum ar fi in jurul Ploiestiului, undeva pe dn 1 mai stiu ca era unu, poate dai de preturi mai ok. Inainte de toate, trebuie sa te duci personal acolo, sa vezi cu ochii tai despre ce este vorba, intrebi de numarul de infirmieri si asistenti pe zi si pe noapte, numarul de clienti existenti si numarul maxim pe care casa poate gazdui, ceri brosura si intrebi daca ofera azil celor cu probleme cognitive(Primul lucru,la telefon), deoarece nu toate caminele fac asta. Ar trebui sa fie autorizat de ministerul sanatatii si sanepidul/dsp ul probabil, sa fie autoritatea care reglementeaza,verifica si dupa caz, inchide unitatea, daca nu corespunde standardelor din Ro, tot la ei presupun ca poti poti face o reclamatie, daca probleme nu se pot rezolva intern. Te mai uiti si la echipamentele pe care le are in dotare caminul. In functie disponibilitate si pret,poti alege camera in care va sta, etc.  Sunt multe de vorbit pe tema asta, dar daca este necesar, ma gasesti pe pm. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Georgica_Popescu a spus:

mi-as dori sa ma arunc de la etaj decat sa ajung intr-un asemenea stabiliment . 

Usor de spus..N-o vei face daca va fi cazul..

Din pacate sunt situatii in care nu se poate evita azilul..Am tinut-o pe mama 1 luna,3500lei,intr-un stabiliment d-asta undeva la iesire din Chitila,era ultima vila pana pe soseaua aia care vine din Mogosoaia partea aia cu padurea,chiar aproape de intersectie..Nu mai stiu numele firmei..Aveau mai multe tarife in functie de camera cu paturi.Pt ca eu am vrut camera cu 2 paturi a costat 3500lei.Dar erau cpreturi si mai mici.A mea a fost acolo pt ca voiam s-o oblig sa ia medicamentele antipsihotice.Fetele alea de acolo erau destul de silitoare ,de prin localitatile din jur erau,si daca ascultai  rezidentii chiar nu erau deloc nemultumiti de acel loc..De Craciun au fost dusi la un local,ca divertisment zic,si aveau grija de ei.Desigur niciodata un azil nu va putea inlocui casa ta,poate ingrijitorii nu vor sari in picioare la primul sunet al tau  dar de multe ori nu exista alta solutie.Iar cu Alzheimer  nici nu se poate negocia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aproximativ 60 de kilometri de Bucuresti este un camin de batrani in comuna Bucsani,Dambovita subventionat de primarie care arata foarte bine si cu preturi ok, telefon:0245235258,asta daca nu te deranjeaza distanta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...