Jump to content

Camin pentru batranii motociclisti

Recommended Posts

Sa punem, cat suntem in putere, bazele unui camin pentru batranii motociclisti.

Unele idei:

1.      Grefat pe o structura existenta, ca o sectie aparte.

2.      Sa aiba parc moto si atelier unde pasionatii sa poata surubari

2.1. Parcul moto se realizeaza usor din donatiile motociclistilor

2.2. Atelierul se doteaza de sponsori

3.      Sa aiba o sala moto; planse, fotografii, masa discutii, birou cu calculator, etc. Se organizeaza de catre motociclistii activi ( sufletisti).

4.      Locatia: sa incurajeze accesul vizitatorilor motociclisti, ca un refugiu placut pentru nostalgicii moto

5.      Nivelul caminului: ridicat

5.1. Camere individuale cu grup sanitar propriu

5.2. Aspectele de ingrijire medicala corespunzatoare

6.      Atractiv. Sa vina si motociclistii in putere pentru “ povesti”

7.      Actiuni specifice moto. Intalniri, excursii, excursii moto

8.      Reprezentanti din partea motociclistilor activi care sa sprijine organizarea si functionarea sectiei de batrani motociclisti.

9.      Denumire.

10.  Sponsorizari.

In felul acesta viata la camin poate deveni placuta. Sunt destui factori care o fac neplacuta odata cu varsta, sanatatea precara, izolarea, etc.

Eu ma inscriu la punctual 10.

Punctul 1 este cel mai important. Cine are sugestii este rugat sa ajute la rezolvare.

Eu sunt destul de realist. Probabilitatea de succes a actiunii este infima! Nicaieri nu e ca acasa!

Dar cand veti ajunge la un camin va veti aminti de aceasta propunere.

Si ii rog pe cei care mai au 50 de ani pana la Camin sa ne lase cu preocuparile noastre.

Sa traiti. Minunat proiect. (am trecut printr-o experienta in familie si impactul acestui proiect este puternic).

Pe cat pot "i'm in".

Ca idee - partea medicala ( personalul ) este esentiala.

Ca locatie v-ati gandit la ceva?

• Admin

Din punctul meu de vedere  singurul motiv pentru care te poți lipsi de cineva apropiat ducându-l la un cămin este boala Alzheimer. Alt motiv nu văd. 

Și la boala asta, când este în stadiul 2 sau 3, persoana respectivă este că un copil de 2 ani. 

Astfel încât probabilitatea ca ea să nu țină cont de mediul din jur este enormă. 

1 oră în urmă, Constantin a spus:

Sa punem, cat suntem in putere, bazele unui camin pentru batranii motociclisti.

Unele idei:

1.      Grefat pe o structura existenta, ca o sectie aparte.

2.      Sa aiba parc moto si atelier unde pasionatii sa poata surubari

2.1. Parcul moto se realizeaza usor din donatiile motociclistilor

2.2. Atelierul se doteaza de sponsori

3.      Sa aiba o sala moto; planse, fotografii, masa discutii, birou cu calculator, etc. Se organizeaza de catre motociclistii activi ( sufletisti).

4.      Locatia: sa incurajeze accesul vizitatorilor motociclisti, ca un refugiu placut pentru nostalgicii moto

5.2. Aspectele de ingrijire medicala corespunzatoare

6.      Atractiv. Sa vina si motociclistii in putere pentru “ povesti”

8.      Reprezentanti din partea motociclistilor activi care sa sprijine organizarea si functionarea sectiei de batrani motociclisti.

9.      Denumire.

10.  Sponsorizari.

Buna seara!

La acest proiect gindesc si lucrez din 2007. Am facut avant projet , am toata partea de experienta de fondare si exploatare , am terenul ( 18km pe asfalt de la Inter).

Nu am  avansat intrucit nu s-au  aliniat stelele si fara exceptii am avut parte de propuneri de asociere oneroase. Am reusit intre timp sa acumulez informatiile neceesare din punct de vedere legal , medical , deontologic si altele.

Cred cu convingere ca din punct de vedere managerial este usor de facut , trebuie adunata doar masa critica de oameni cu aceleasi deschideri mentale.

Sint bucuros sa continui orice alta discutie in privat , cel mai bine live.

2007-07-12_007.jpg

Dacă va mai amintiți de filmul "Profesorul distrat" din anii'70 eu vad o similitudine în aceasta postare.

... descoperise un material numit "cazbor" care montat pe tălpi sau pe cauciucurile mașinii deveneai imponderabil.

Ideea domnului profesor al nostru este excepțională.

Am avut doua experiente cu ființe apropiate mie care au fost la Căminul de Bătrâni de la Suici-Argeș pe Valea Topologului. Au avut condiții foarte bune de întreținere și respect din partea personalului.

În incinta unității aveau terenuri pe care și le îngrijeau cultivând legume de tot soiul (ceapa, usturoi, roșii, ardei, castraveți, rădăcinoase etc.

Au și un complex nou  dat în folosință de câțiva ani și stau în camera câte doi (pot fi și familiști). Taxa este undeva la 1200-1500 lei de persoana. La celalalt cămin undeva pe  la 600-800 lei.

Daca dl profesor se bagă, promit ca trec mereu pe acolo și pun în mașină câte două motociclete de plimbari. De acolo avem aproximativ 10 km pe Valea Topologului pana se întra în sălbaticie.

P. S.

Îmi rezerv și eu un loc mai de e acum, pentru mai târziu. dar mi-ar fi urat singur 🦍. Care se mai baga?

###########

Revenind la subiect constatam ca am atins mai multe puncte,

1.       O locație ' comuna Suici Arges

4.      Locatia: sa incurajeze accesul vizitatorilor motociclisti, ca un refugiu placut pentru nostalgicii moto - are spatii și curți generoase  unde se poate amenaja.

6.      Atractiv. Sa vina si motociclistii in putere pentru “ povesti”. - este o zona turistica de o mare frumusețe. Prin aceasta zona trece  Autostrada București - Sibiu. Are nod rutier la câțiva kilometri mai sus. 

9. Sponsorizări...  primul înscris prof Constantin Țurcanu....

Locația nu este particulară, aparține de Consiliul Județean Argeș - Directia Sănătate Publică.

Aici trebuie lucrat.

Sper sa aibe intervenții aici cât mai mulți motocicliști cu respect pentru acest sport și poate și cu alte propuneri. Nu uitați ca sabia morții ne este întotdeauna deasupra capului, dar și mai rău când putem rămânecu anumite infirmitati care necesită asistenta medicala de specialitate ce nu poate fi făcută acasă.

###########

http://www.argesexpres.ro/index.php/actualitate/8687-la-u-a-m-s-suici-batranete-haine-grele

Azilul Şuici Șuici 117725 0723 330 561 https://maps.app.goo.gl/SEUHLWziyYNmXo2y9

Încă odată îl felicit pe colegul meu Senior Riders 55 pentru aceasta inițiativă. Poate ca aceasta idee are să aibă succes pe mai departe.

Pot da sprijinul meu în acest sens mai ales ca locația se afla la aproximativ 20 km de casă și așa cum ziceam Autostrada București - Sibiu trece pe la poarta acestei locații, deci un mare avantaj atât pentru cei din sud cât și pentru ceilalți de dincolo de Carpați.

Prezentarile de mai sus arata complexitatea problemei.

La Suici era favorabil ca locatie, dar fiind de stat, decidentii ne trimit la plimbare cand vor.

Ar fi ideal sa avem o locatie ( poate in parte) a noastra, folositoare  in general activitatilor moto.

Ma bucur ca sunt sufletisti care spera macar ca s-ar putea realiza ceva!

In etapa asta, avem nevoie de propuneri de locatii pe la care sa " ne plimbam", si apoi sa tragem niste concluzii preliminare.

La 28.10.2020 la 18:55, l.u.v a spus:

Din punctul meu de vedere  singurul motiv pentru care te poți lipsi de cineva apropiat ducându-l la un cămin este boala Alzheimer. Alt motiv nu văd. 

Hehe, am vazut destui adulti care se poarta cu parintii lor batrani (80+) la fel cum se poarta cu niste copii. Asa ca cred ca locul batranilor este printre alti batrani, cu care pot rezona si se pot simti in largul lor.

Eu personal, ma vad la batranete printre cei ca mine, nu printre niste copii care "stiu ei mai bine ce imi trebuie"

Buna idee de proiect, doar ca realizarea este complexa, succes!

Deocamdata in Romania functioneaza acceptabil numai institutiile de stat .

Aveti idee cam cat ar costa salariile a numai trei medici , 10 asistenti medicali , 20 de infirmiere , cinci brancardieri , pznicii , un directoras , un contabil sef si o secretara si asta  la nivelul a 50-70 de instituționalizati   ?

Nu mai luam in calcul consumabilele , medicatia ( ca astia de 80+ se vad si supermani si trebuiesc potoliti ) , apa curenta , curent electric , net , caldura ....

Ma face sa cred ca dl. profesor are doar  imaginatia bogata  . La banii nostri nici vorba de a putea sustine costurile unei institutii particulare .

Probabil aceste taxe ,  pentru conditiile impuse  :"

5.2. Aspectele de ingrijire medicala corespunzatoare  "

s-ar situa undeva mai sus de 5000 de lei .

Va provoc la o dezbatere mai ampla si personal nu am sa ma supar daca cineva face referiri neprincipiale la adresa mea .

Userul Grigore 1 poate ne da mai multe detalii si cine stie ,  cu sprijinil domniilor voastre reuseste acel proiect cu ceva fonduri europene .

La 28.10.2020 la 19:25, Grigore1 a spus:

Buna seara!

La acest proiect gindesc si lucrez din 2007. Am facut avant projet , am toata partea de experienta de fondare si exploatare , am terenul ( 18km pe asfalt de la Inter).

Nu am  avansat intrucit nu s-au  aliniat stelele si fara exceptii am avut parte de propuneri de asociere oneroase. Am reusit intre timp sa acumulez informatiile neceesare din punct de vedere legal , medical , deontologic si altele.

Cred cu convingere ca din punct de vedere managerial este usor de facut , trebuie adunata doar masa critica de oameni cu aceleasi deschideri mentale.

Sint bucuros sa continui orice alta discutie in privat , cel mai bine live.

2007-07-12_007.jpg

La punctul 1 am aratat ca acest asezamant pentru motociclistii batrani ar trebui grefat pe o structura existenta. Numarul de motociclisti amatori nu poate justifica o organizare de sine statatoare.

Spre exemplu, la Suici, sa avem o aripa distincta, pe care sa o amenajam. Folosim de la ei ce se preteaza. Dar regimul sectiei Motoveterani trebue sa fie mai special. Noi avem energie si resurse sa facem ceva atractiv, atat pentru locatari cat si pentru prietenii lor ce ii viziteaza.

Opinia este realista!

Ceea ce doresc eu este la fel de interesant si pentru motoveteranii activi. Cand ne intalnim la fantana Miorita ne intrebam: o Cheia, Siriu?

Sa putem spune; hai pana la Camin, sa bem o cafea cu Nea Liche!

Pt. ei, e o gura de oxigen, mai importanta ca cea venita prin tuburi!

1 oră în urmă, Constantin a spus:

La punctul 1 am aratat ca acest asezamant pentru motociclistii batrani ar trebui grefat pe o structura existenta. ..................

Spre exemplu, la Suici, sa avem o aripa distincta, pe care sa o amenajam. Folosim de la ei ce se preteaza. Dar regimul sectiei Motoveterani trebue sa fie mai special. Noi avem energie si resurse sa facem ceva atractiv, atat pentru locatari cat si pentru prietenii lor ce ii viziteaza.

Iata ca începem si noi sa ne înțelegem  .

Am sa ma refer la cazul Suici . DE aici puteti trage si alte concluzii pentru alte locatii.

Pe mine ma ingrijoreaza cel mai mult asistenta medicala si daca este cazul sa o platesti in particular ca sa fie a ta ,  cu tot ce inseamna  : salarii , concedii medicale, concedii odihna , bonuri de masa , tichete vacanta , echipamet ,tichete vacanta , deplasarea  etc . falimentezi din primul an . Asta va spune unul care este manager activ la o firma privata de vreo douazeci de ani .

Spre exemplu la Suici exista terenuri invecinate cu locatia repectiva care se pot cumpara la preturi derizorii . Gard in gard .

O constructie decenta dotata corespunzator ar avea tot timpul asigurata asistenta medicala , activitate externa-lizata  de ...motoveteranii si preluata de la Centrul Suici .

Pentru ingrijitori , femei de serviciu , infirmiere , paznici etc , pot fi solicitati cetatenii din zona pe bazaunui contract de zilieri sau  norma redusa .

Inca odata revin la subiectul finantare . Fondurile europene de-abia asteapta sa fie accesate . Cel putin pe mine ma sicaneaza firmele de consultanta cu tot felul de oferte si avantaje .