Sari la conținut

Garaj moto-confectionare sau cumpărat?


george13
 Share

Postări Recomandate

Vreau un garaj pentru motocicleta și aș vrea niste păreri. Aș avea și scule și ajutor pentru a confectiona unul . Dar am văzut și gata făcute niste magazii de scule gradina.

https://www.vidaxl.ro/e/8718475622000/vidaxl-sopron-de-gradina-257-x-298-x-178-cm-metal-gri

 

Fata TVA, impozit profit, pe firma, ar fi ceva mai puțin.

Editat de george13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde cat e de solid.

 

eu unu mi l-as face singur din lemn, panouri de OSB si peste osb panourile alea bituminoase ondulate pt acoperisuiri. probabil ca iesi mai scump cum zic eu dar sigur iese mai solid :)

 

Acum 11 minute, Grigore1 a spus:

tu ai vazut ce dimensiuni are ce doreste el si ce ii propui tu?

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Cavaleru a spus:

depinde cat e de solid.

 

eu unu mi l-as face singur din lemn, panouri de OSB si peste osb panourile alea bituminoase ondulate pt acoperisuiri. probabil ca iesi mai scump cum zic eu dar sigur iese mai solid :)

 

tu ai vazut ce dimensiuni are ce doreste el si ce ii propui tu?

da Cavalerule , a scris  omul  pe  romaneste   :

Vreau un garaj pentru motocicleta și aș vrea niste păreri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa mai ai și ceva loc pe lângă pentru un raft. Studiem și varianta din lemn. Inițial mă gândeam la un schelet din profil 20x30 și tabla ondulata. 

Editat de george13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tabla ondulata se incinge urat daca nu ai umbra deasupra.

Acum 23 minute, Grigore1 a spus:

da Cavalerule , a scris  omul  pe  romaneste   :

Vreau un garaj pentru motocicleta și aș vrea niste păreri.

 

ce ai propus to e o husa mai mare nu garaj 😛

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@incingere -- Mai merge si cu ceva vopsea speciala; am vazut container (din ala de transport maritim) facut locuibil doar cu vopsit la exterior cu ceva vopsea alba foarte grunjoasa.. Cica scumpa a naibii...  Nu stiu denumirea, insa garantez ca NU se incingea interiorul cum face in mod normal o cutie de tabla. Orientativ e ca sopronu lu tata facut din OSB pe schelet de lemn.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, george13 a spus:

Vreau un garaj pentru motocicleta și aș vrea niste păreri. Aș avea și scule și ajutor pentru a confectiona unul . Dar am văzut și gata făcute niste magazii de scule gradina.

https://www.vidaxl.ro/e/8718475622000/vidaxl-sopron-de-gradina-257-x-298-x-178-cm-metal-gri

 

Fata TVA, impozit profit, pe firma, ar fi ceva mai puțin.

Sunt cateva chestii cu garajul asta:

1 - iti trebuie o fundatie ca altfel o sa plece ca Alice in Tara Minunilor cu prima furtuna

2 - avand fundatie = e nevoie de autorizatie de constructie

3 - daca nu ii pui izolatie termica si incalzire, in afara de faptul ca nu sta mobra in ploaie si zapada, la iarna o sa stea in frig si belesti cauciucaria

 

Am vrut sa imi iau si eu de la Trufi astia un garaj si vazand ce nenorocire este cu hartiile pana iei autorizatia de constructie am renuntat.

Si mi-am luat un container pe care l-am pus in curte, Nu necesita autorizatie de constructie fiind constructie provizorie.

Tot ce trebuie este sa fie pus la minim 1 m de gard. Spre deosebire de garajul cu autorizatie care trebuie la minim 1,8 m (cred)

 

Costa  mai mult dar este o chestie ca lumea: este din panouri sandwich, are instalatie electrica, faci si un mic atelier daca o fi nevoie. In plus are doamna unde sa tina muraturile 😂

 

SI il iei linistit pe firma.

 

Acuma depinde de spatiul disponibil in curte. Eu aveam deja curtea ''asfaltata'' cu biscuti de beton, asa ca am avut pe ce sa il asez.

 

Da-mi un PM daca crezi ca este interesanta solutia si iti trimit ceva poze cu el sau si mai bine poti sa treci sa il vezi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie neaparat fundatie, daca il prinzi de placa de beton deja turnata. sa nu exageram ca noi nu avem tornade sau alte nenorociri.

 

ca sa nu te complici cu autorizatii si alte rahaturi, daca il faci din lemn il faci cu tot cu podea si rampa de acces si totul pe 2-3 patrati de lemn tratat de 15x15, astfel incat sa aibe o baza solida sau iti torni 6-8 cuburi de beton de aceeasi dimensiune pe care construiesti intreaga structura si de care sa te prinzi cu ea.

 

image.thumb.png.8ef9e535ea8e27b058f0075b840fc1b4.pngimage.thumb.png.85f6df9eb3606ac9588daa8c159aaf54.png 

 

 

Acum 7 ore, Silver Arrow a spus:

 

Si mi-am luat un container pe care l-am pus in curte, Nu necesita autorizatie de constructie fiind constructie provizorie.

Tot ce trebuie este sa fie pus la minim 1 m de gard. Spre deosebire de garajul cu autorizatie care trebuie la minim 1,8 m (cred)

 

 

container maritim sau d-ala de birouri care vine din panouri sanvis construit? nu-ti face condens asta maritim? l-ai izolat si i-ai trantit un acoperis?

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal vorbind, acel garaj din lemn daca are fundatii, fie ele doar niste mici betoane IN CARE ESTE FIXAT, are nevoie de autorizatie de constructie.

 

Si niste vecini de-ai mei si-au pus niste magazii din lemn, fixate pe o placa din beton, iar intr-o zi a trecut un inspector de la primarie pe strada si a trimis hartii la toata lumea care avea orice constructie fara acte. Inclusiv cei cu copertine auto - 4 stalpi din lemn cu un acoperis, prinse in placa de beton.

 

Treaba cu autorizatia de constructie nu o cer aia ca  iti duc grija sa nu patesti ceva, e vorba sa te inregistreze cu o constructie ca sa platesti impozit.

 

Legat de garajul meu, este container cu pereti sandwich, nu este din acela maritim. La anul doresc sa il pun lambriu din lemn si un acoperis ca sa il faca sa arate altfel decsat un container.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow In cazul spetelor de care vorbesti, nu are treba fundatia ci acoperisul, acesta le face suprafete construite. :)

Exemplu: daca ai o pergola peste o placa - nu este suprafata construita, dar daca pe acea pergola pui o invelitoare se schimba situatia.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este ca ''merge si asa'' adica cu tarusi batuti in pamant.

Este o firma care chiar face fundatii pe suruburi. Sa vezi acolo cat si cum arata o astfel de fundatie de nadejde.  https://krinner-romania.ro/

Am vrut eu la un moment dat sa ii fac sediul firmei in structuri containerizate puse pe asa ceva,

 

Dar iti dai seama ca atunci cand bate vantul mai tare va apare diferenta de presiune intre interior si exterior, desi are acele gauri de ventilatie?

Daca ar avea acoperis drept ar fi mai bine , dar cu acoperisul in V va apare inevitabil o diferenta de presiune intre interiorul acoperisului si exteriorul acestuia (de la treaba cu ecuatia lui Bernoulli, unde diferenta de presiune statica  este proportionala cu diferenta presiunilor dinamice, care sunt proportionale cu patratul vitezei fluidului).

 

Ma rog, fiecare face cum considera. Eu am zis ca un container de 1400 Kg, cu izolatie termica, instaltie electrica,  e mai bine decat cutia aia e 2-300 Kg. In plus containerul are acoperis drept 😉

Fara a mai socoti ca nu am chef sa stau la discutii cu ''autoritatile'' ca este sau nu nevoie de autorizatie de constructie.

 

Mai exista optiunea de la Decathlon: https://www.decathlon.ro/living-air-base-connect-fresh-id_8561168.html

Macar se indoaie ca trestia in vant 🤣  si oricum il tine mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facut in 2007 cand am luat Intruderul.

Structura din lemn cu lambriu plastic,captusit cu polistiren....atunci.

Aceeasi structura de lemn are si acum,dar am scos lambriul ca imbatranise si crapa ,am pus Osb,peste care am pus tabla cutata.

Partea din fata motocicletei se scoate.

Stau la curte,e comuna,a trebuit sa fac ceva cat mai mic.

 

9C378435-F72B-46B6-8F65-DCBCAB72C658_1_105_c.jpeg

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 31.10.2020 la 0:08, Georgica_Popescu a spus:

Anticondens+ pluta / polistiren/osb ....rezultat garantat ...daca bagi si vata deja o faci locuibila 😁

De ex am rezultate exceptionale cu anticondens + vata + rigips .

Mai bine iei panou sandwich de hala si e si portant, nu mai ai nevoie de schelet. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu in curte minigaraje handmade confectionate in ultimii ani.  Cu parcare longitudinala, cu parcare laterala, pe remorca, cu use rabatabila.

20160527_070207 PLASTIC 2017.jpg

20171020_104934 LATERAL.jpg

20190410_181351 TIP RULOTA RABATABI.jpg

20190410_183252 Rabatabil deschis.jpg

20191122_082136 pe sol.jpg

Distractie!

Dupa serviciu. Pentru intelectuali, se recomanda!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...